Wednesday, Nov 30th

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home Interview 30. yılımızı kutlamanın gururunu yaşıyoruz

30. yılımızı kutlamanın gururunu yaşıyoruz

Dünya çapında tanınmış plastik enjeksiyon, şişirme, ekstrüzyon gibi bir çok alanda makinelerin temsilciliklerini üstlenen Özhan Makine, plastik sektörünün köklü ve deneyimli firmalarından. Plastiğin henüz çok fazla yaygın olmadığı zamanlarda kurulan Özhan Makine hakkında Genel Müdür Sayın Özlem Özyapıcı ile şirketin kuruluş aşamaları, bugüne nasıl geldikleri ve sektörün son durumunu değerlendirdik. Sizleri röportajımızla baş başa bırakıyoruz. 

Özhan Makine Türkiye’de plastik sektöründe hizmet vermeye başlayan ilk firmalardan biri. Kaç yıldır faaliyet gösteriyorsunuz ve Özhan Makine’nin Türkiye pazarındaki yerinden bahsedebilir misiniz?  

ÖZHAN, 1985 yılında Türkiye çapında ABD ve Avrupa sanayi firmalarının plastik makinelerinin satış temsilcisi olarak İskender Sönmez tarafından kuruldu. Halen bir aile firması olarak devam etmektedir. Birçok temsilciliğini bu ABD ve Avrupa’nın tanınmış markalarıyla 30 yıldan beri sürdürmektedir. 

Firmamız NEGRI BOSSI, Davis Standard ve UNILOY gibi büyük markalarla bu süreçte özdeşleşmiştir. Kesintisiz ve özveriyle çalışmalarımızın ÖZHAN adı ile birleşince müşterilerimize güvenebilecekleri bir yatırım danışmanı ve ekipman tedarikçisi sağladığımıza inanıyoruz. 

Sattığınız makineler ve uygulama alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Makine üreticisi değiliz, üreticisinin temsilcisiyiz. Firmanın geçmişini ve piyasadaki yerini iyi takip ediyoruz. Temsil ettiğimiz firmalardan DAVIS STANDARD LLC, film-levha-boru ekstrüzyon sekörünün en büyüklerindendir. Uzun yıllar Davis Standard ekipmanlarının başarısının ülkemizde başarılı olacağına inandık ve şu anda film ekstrüzyon, film kaplama ve laminasyon, boru ekstrüzyon, yazıcı ve laminasyon ekipmanlarıyla çalışan dünyanın en hızlı sarıcı ve çözücüleriyle yiyecek paketleme sektöründen bebek bezi sektörüne kadar bizleri Davis Standard’i görebilirsiniz. 

Enjeksyon makinesinde özdeşleşen isim NEGRI BOSSI srl, tek kollu enjeksyon makinesi ile Türkiye’de başladığı yıllardan şu anda otomotif, beyaz ve kahverengi eşya sektöründe, elektronik ve genel kullanım alanlarında 7000 ton makineye kadar makine tedarik etmektedir. 

UNILOY MILACRON srl bizlerle yıllardır piyasamızda tek katlı-çok katlı şişe üretiminde,  otomotif sektörünün ve teknik parça sektörünün 3 boyutlu şişirme ürünlerine kadar birçok üretim alanında Türk plastik üreticilerine makine tedarik etmektedir.  

Köpük ürün denince EPS ve EPP genleştirme ve şekillendirme paketleme ve otomotif sektöründe yaygın kullanılır. ERLENBACH GmbH bu alanda ve ayrınca BLOK üretim alanında ülkemizde pazarladığımız makinelerdendir. 

Köpük bardak için THERMOWARE Hollanda menşeili, BROWN MACHINE ile köpük ve levha termoform için ABD menşeili global köklü firmalarla çalışmaktayız. 

Makinelerinizin sektördeki diğer makinelerden üstünlükleri nelerdir? Ürünlerinizi hız, hassaslık, verimlilik, enerji tasarrufu, ergonomiklik, otomasyon üstünlükleri açısından kıyaslar mısınız?

Temsil ettiğimiz firmalarımız geçmiş tecrübeleriyle günümüze gelmişlerdir. ÖZHANın 30 yıllık gemişinden daha gerilere dayanan bir tecrübe, günümüze taşıdıkları kazançları da ARGE ile birleştirmişlerdir. Bu verim bizlerin ülkemiz piyasasında en tanınmış makinleri getirmemize destek vermiştir. 

Hidrolik makineler artık enerjiyi fazla tüketen bir ekipman halini almıştır. NEGRI BOSSI enjeksyon makinesinde bu nedenle değişiken debili servolu pompa ile daha enerji verimli, sürücü kontrollü elektrikli mal alma sistemi ile daha hızlı, hassas, ve tekrarlanabilirliği en mükkemel seviyeye getiren seriler üretmektedir. Çift plakalı makinemiz BIPOWER özel plaka pabuşçları ile dayanımı ve paralleliği korumaktadır, çift silindirli enjeksyon tahrik sistemi ile de oturma alanı küçülmüştür. 

DAVIS STANDARD ekstruderinde kullanılan vida tasarımları yüksek verimliliği ve teknik plastiklerin çalışmalarını sağlamakta, ergiyik kovan bekelem süresini hesaplayarak tam karışım ile ekstruzyonu kontrol edebilmektedir. İnce film üretiminde, filmi üretmeniz yetmez, kalitleri ve hizalı az fire ile sarmak gerekir. Streç filmi ara firesiz saran en hızlı sarıcıları 650m/dk üretmektedirler. Ara fire olmaması %15 malzeme kazancı demek olur. 

55 yıllık UNILOY MILACRON şişirme makinelerinde ürün devamlılığı optimum seviyeye getiren, renk değişikliği hızlı ve üstelik elektrik tüketimini en aza indirmek için olan EZ (tam elektrikli) serisi klasik hidrolik makinelerinin yerini çoktan aldı. Üstelik hidrolik makineleriyle aynı yatırım maliyeti ile. 

Büyük şişirme ürünlerinde patentli TCS kalınlık kontrolü ile ovalizasyon kalınlığını kontrol ederek hem şişe ağırlığında % 10 değerlerinde hem de çevrim süresinde ürünle bağımlı %15 değerinde kazanç sağlıyabiliyor. 

ERLENBACH GmbH, köpük üretiminde EPP veya EPS de katma değeri fazla olan malzemelerinde yatırımın ürün kalitesine yansıdığını bilerek tam elektrikli makineleriyle çok başarılı olmuşlardır. Ancak paketleme alanında EPS ürünün yatırım maliyeti odaklı olaması nedeniyle Alman kalitesinde ekonomik seri EM-Runner ile de müşteri taleplerini değerlendiren çizgide ilerlemektedir. Üstelik her çeşit kalıp ile uyumlu makine şasesi ile. 

En fazla rağbet gören makineleriniz hangileri? Bu talebi neye bağlıyorsunuz?

Türk üretici plastikte yıldızı parlayan üreticidir. İhracat odaklı olan tüm firmalar bu yıldızı sırtlayıp götürüyor. Paketleme sektörü ile birlikte yiyecek sektörü diye düşünülse de, yükselen trend aynı zamanda hijyenik ürünler ve bununla birlikte olan filmler.   Burada Davis Standard gözde firmalardandır. 

Büyüme rakamlarımız geçtiğimiz yılların altına düşmüş olsa da plastik devam etmekte. Dolaylı yoldan ihracat pazarımızın en büyük yıldızlarında otomotif sektörü bulunmaktadır. Enjeksyon ile far üretiminden, şişirme ile 3 boyutlu havalandırma sistemi üretimine ve termoform ile kamyon arka kasası üretimine kadar ülkemiz otomotif sanayine hizmet etmektedir. Otomotifde NEGRI BOSSI yi düşünmeden olmaz. Yeni otomotif alanımız ise büyük boy termoform ile BROWN MACHINE, tek parçada kamyonet arka kapak üretimi yapmaktadır. 

İstikrarlı bir üretim verebiliyoruz, kullanılan makinler kadar da kullanan firmaların yetişmiş kadroları da hangi makinenin ihtiyaçlarını karşılayacağını biliyorlar. 

Temsilcisi olduğumuz firmları tercih edilmiş olmalarından hep mutlu oluyoruz. 

Satış ve satış sonrası hizmetleriniz nelerdir? 

ÖZHAN Makine, grubun makine satışı bölümüdür. Müşterilerimizin enjeksyon makinelerine satış sonrası hizmet vermek için yıllar önce kurulan sistem devam etmekte. Ayrıca yıllık sözleşme ile düzenli uzman teknisyen hizmeti de sağlıyabiliyoruz.

Teknolojinin takipçisi olduğunuzu ve sürekli gelişim sağlayabilmek için bizzat araştırmalar yaptığınızı biliyoruz. Sizin bu özelliğiniz satış faaliyetlerinizi nasıl etkiliyor? 

DAVIS STANDARD LLC, UNILOY MILACRON srl, NEGRI BOSSI srl ve ERLENBACH GmbH firmaları global firmalar ve teknolojik gelişlmelerini sergilemek için kendi tesislerinde teknoloji ziyaret günleri düzenlemektedirler. Müşterilerimizin bu ziyaretleri fuarlardan daha çok beğendiklerini fark ediyoruz. Bu birebir toplantılar ayrıca Türkiye’de düzenlenecek olan yöresel toplantılarla da pekiştirmek, müşteriye özel durum değerlendirmesi de sağlamaktadır.  

Geleceğimiz sanal ortamda inanılmaz gelişmekte. Sanal fuar ortamına dönüşeceği günler yakın, bazı toplantılarımızı tüm ilgili teknik ekiple canlı olarak yapabilme imkanı hep daim var. 

Makinelerin de bu online iletişimden faydalanmakta, müşterilerimizin ekipmanlarına kısa sürede teknik ekibimiz yurt dışından dahi müdahale ederek üretiminin en kısa sürede randımana dönmesine destek olmaktadır. 

Sanal ortamın seminer özelliğini en iyi değerlendiren ENERCON ABD-  CORONA ekipmanı firmasının bu nedenle en çok müşterilerimizin değerlendirmesini umduğumuz WEBINAR etkinliği vardır. Çok kişi ile aynı anda seminer... Eğitim ve bilgilendirmeyle birlikte canlı soru sorma ve yanıt alma imkânı çok başarılı. Hem bizim sitemizden hem de ENERCON Industries’den bağlantıya geçebilirler. 

İhracat İthalat yaptığınız ülkeler hangileridir? 

Firmamız temsilci bir firma, ithalat yapacak olan müşterilerimize ürünlerine en uygun ekipmanı değerlendirmelerini için tekliflerimizi sunuyor ve desteğimizi gösteriyoruz. Amerika ve  Avrupa firmalarının makinlerinin temsilciliğini yaparak bunlar için gerekli yedek parça tedarikini yapmaktayız. Makine tedarik ettiğimiz firmalarımız Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasında yer alıyor olmaları guru kaynağımızdır. 

Avrupa’nın ekonomik durumunu nasıl değerlendiryorsunuz. Özhan Makine olarak 2016 yılı hedefleriniz nelerdir? 

Avrupa geçtiğimiz yıl en güzel yıllarından birini yaşamakta. Kur paritesinin EURO lehine olması hem ABD makinelerinin hem de uzak doğunun rekabet gücüne az bir darbe indirmiştir. Satış ve üretim rakamlarımız genel anlamda artmıştır. 

Buna bağlı olarak hem ARGE hem de üretim adına yatırım yapmayı hedeflemektedirler. Örneğin NEGRI BOSSI firmasında makinelerin proje vasıflı olan ekipmanlarla birleştirilmesi hedef alınmıştır. Sıvı silikon ekipmanı ile yeni ürün imalatı plastik ile birleşmiştir. Deney labaratuarlarıyla bu teknolojileri geliştirecektlerdir. 

UNILOY MILACRON ise üretim tesislerini tüm MILACRON Avrupa grubu ile birleştirerek, ortak bir laboratuvar, ve tüm grubun montaj ekibini birleştirerek Poliscka’da yeni mega bir fabrika kurmuştur. Tüm üretim bölgelerine yakın, devamlılık arz eden teknik ekiplerin ortak çalışma noktası, ve sergi için ziyaret birimleri hazırlanmaktadır. 

DAVIS STANDARD firmasının formulasyon denemelerini film sektöründe yaptığı yaıtırmları hem ABD hem de Almanya’daki fabrikasında olmakla birlikte, aynı zamanda çeşitli üniversitelerde olan çalışmaları da olduğundan yeni reçete oluşturulmasında derin bilgi birikimlerine sahip kişilere ulaşmanızı sağlamaktadır. 

Uzun vadeli kullanım için olan makineleri almak ve teknik tecrübeye ulaşmak için iyi bir araştırma yapmak gerek. Gördüğünüz gibi çalıştığımız firmalar sizlerle birlikte bu araştırmaları yaparak müşterisi ile paylaşmaya hazırdır. Gelecek yıl bu ARGE çalışmalarının meyvelerini elbette müşterilimizi firmalarında çalışırken görmeyi arzu ederiz. Bilgilendirmeler devam edecektir. 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Türkiye kaliteli plastik üretimi yapan ve ihrac eden bir ülke. Bu konuda bizlerin müşterilerimize sağladığımız doğru makine seçimi, yüksek randıman ve kaliteli makinelerin katkısı olması bizleri mutlu ediyor. Üstelik bunu 30 yıldır yurt dışından temsil ettiğimiz firmalarımızla birlikte yapıyor olmak bizler için ayrı bir gurur kaynağı. 

ÖZHAN Makine müşterisine yenilikleri, doğru seçimi getirmeye devam edecektir. Her daim bize ulaşabilme imkânları oluyor. Aile firmasıyız, bu nedenle her müşterimiz de ÖZHAN ailesine katılmış sayıyoruz. 

Plastik sektöründe hep birlikte büyümeye devam etmek dileğiyle. 

Özlem Özyapıcı 

Özhan Makine Genel Müdürü