Tuesday, Nov 28th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Interview Sıvı kaplama kalıpları Türkiye acentesi BGM Makina Teknik

Sıvı kaplama kalıpları Türkiye acentesi BGM Makina Teknik

Nordson şirketi BGM Makina Teknik’i Nordson EDI sıvı kaplama ürün hattı için Türkiye acentesi olarak atadı. BGM Makina Teknik, Premier™ sabit-çeneli ve Ultracoat™ esnek-çeneli sistemler dahil olmak üzere su veya solvent bazlı kaplama uygulamaları için çene-kalıp yelpazesinin tamamını temsil edecek. Biz de bu konuları konuşmak ve söz konusu işbirliği hakkında bilgi almak için BGM Makina Teknik Genel Müdürü Sayın Burak Kökdemir ile bir araya geldik. Sizleri bu sohbetimizle baş başa bırakıyoruz. 

BGM Makina Teknik hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? 

BGM Makina Teknik 2009 yılında İstanbul’da kuruldu. Ana branşları ambalaj ve tekstil sanayileri olup, sektörlerinde önemli yere sahip İtalyan, Alman ve Amerikalı üreticilerden oluşan önemli firmaların Türkiye temsilciliğini yürütmektedir. Ağırlıklı olarak baskı, kaplama ve converting sektörlerine yönelik çok iyi bilinen markaların makinelerinin temsilcisidir. 

Ürünleriniz, temsilciliğini yaptığınız markalar hangileridir?

Sektörel konseptimizi ve temsilciliğini yaptığımız ürün ve markaları şu şekilde sıralayabiliriz. 

Cerutti, Baskı ve converting makineleri, Olbrich, Kaplama ve converting hatları, Kampf, Dilme ve sarım makineleri, DEC Impianti, Solvent geri kazanım tesisleri, Nordson Fluid Coating, Su-solvent bazlı kaplama sistemleri, Ameco Raster Silindir prova makineleri, Gavo Meccanica, Masura kesme ve ekleme makineleri, I.S.T., Silindir, aniloks, parça temizleme solventli/ultrasonik yıkama ve distilasyon sistemleri, Koch, Robotik uygulamalar, ürün taşıma ve paketleme sistemleri, Schuh,  merkezi kesim fireleri yönetimi, Babcock Wanson, Endüstriyel kazanlar, yakıcılar, ısıtıcılar, su arıtma sistemleri, NDC Technologies, Online ürün kalınlığı, kaplama ağırlığı ve nem olcum sistemleri, Dr. Schenk, Endüstriyel prosesler için online optik hata tespit sistemleri, ACE, Elektrostatik (ESA) ve web cleaner sistemleri, Sicma, Bobin ve silindir taşıma ile istifleme çözümleri, Iberica, Die-cutting makineleri, FIAP, Plastik masura, urun/bobin taşıma ve koruma çözümleri  

Nordson hakkında bilgi verebilir misiniz?

Nordson Corporation, farklılaştırılmış ürünler ve sistemlerin yapıştırıcılar, kaplamalar, sızdırmazlık ürünleri, biyomalzemeler, polimerler, plastikler ve diğer malzemeler, akışkan yönetimi, test ve muayene, UV ve plazma yüzey işlemelerinde tüm uygulama uzmanlığı ve doğrudan küresel satış ve servisler tarafından kullanılan hassas dağıtıcıların mühendislik, üretim ve pazarlamasını yapar. Nordson ambalaj, dokusuz yüzeyler, elektronik, tıp, beyaz eşya, enerji, ulaştırma, inşaat ve genel ürün montajı ve bitirme dahil olmak üzere tüketicilere dayanıklı, dayanıksız ve teknoloji alanlarında son pazarlara kadar geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. 1954 yılında kurulan ve merkezi Westlake, Ohio’da bulunan şirketin 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren satış ve destek ofisleri bulunmaktadır. 

Nordson Polimer İşleme Sistemleri, erime, homojenize, filtreleme, ölçme, dağıtma, plastik ve sıvı kaplama malzemelerine şekil vermek için tasarlanmış bileşenlerini müşterilerine sunmaktadır. Nordson Corporation, sanayinin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için kaplama ekipmanları da dahil olmak üzere sektörün önde gelen teknolojilerine benzersiz geniş bir portföy sunmak için stratejik satın almalarla plastik sektörü deneyimi güçlendirir.

Nordson firmasıyla işbirliğiniz nasıl gelişti? Bu anlaşmanın özellikle ambalaj sektörüne ne tür katkıları olacak?

Nordson Fluid Coating ile olan işbirliğimize, Nordson Hotmelt sistemleri Türkiye distribütörlüğünde Satış Müdürü pozisyonunda 3 yıllık geçmiş deneyim sonucu 2015 ’in Haziran ayı itibarıyla başladık. Konvansiyonel kaplama teknolojilerinin yanı sıra, hassas dağılım, firesiz uygulama, bakım ve temizlik gereksinimlerinin asgari seviyede olması gerekçesiyle ambalaj sektöründeki yerini bulacağı kanaatindeyiz. 

Sıvı kaplama kalıpları ülkemiz üreticilerine ne tür avantajlar sağlayacaktır? 

Hedeflenen ana pazarlar, baskı, kaplama ve dönüştürme makinelerinin diğer tiplerde kurulmuş temsillerinin sinerjisi ile esnek ambalaj, kağıt ve kartonlardır.

Nordson’un Premier ™ ve Ultracoat ™ sıvı kaplama kalıpları solvent ve su bazlı tutkallar, karışımlar, boyalar, sert kaplamalar, UV yapıştırıcılar ve daha birçok sıvılara uygun geniş bir yelpazeye özel olarak tasarlanmıştır.

Kapalı devre bir sistem sayesinde, konvertörlerin kaplama sıvısı içindeki kontaminasyonu ve uçucu emisyonunu azaltmak mümkündür. Kalıp manifoldları geliştirilmiş nihai ürün verimleri sağlayan sıvının reolojisine dayalı, sıvıyı eşit kaplamak ve dağıtmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Dönüştürücülerin yüksek katı içerikli hassas sıvı uygulamasına imkan veren Nordson önceden ölçümlenmiş slot kalıpları ve pozitif yer değiştirme pompa teknolojisi ile daha yüksek katı madde içeriğine sahip hassas sıvı uygulamalarına olanak vererek üretim oranlarını artırma yeteneğine sahiptirler.  

Nordson slot kalıpları, ürün değişimleri için gerekli zamanı kısaltmaktadır, sonuçta farklı genişlikleri ve kaplama ağırlıklarında sıvıların yüksek oran ve türde kullanımlarına imkan verir ve büyük proses pencereleri için tasarlanmıştır.

Premier ™ ve Ultracoat ™ kalıp özellikleri üretim esnasında minimum operatör ayarı gerektiren tasarımlaryla “kolay kullanımlı”dır.

Son olarak bu işbirliği hakkında okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Nordson’un sahip olduğu bilgi, uzmanlık ve global varlığı müşterilerimize herhangi diğer markalardan farklı bir değer sunabilmek için, kendi ihtiyaçlarınızda mükemmel bir esnekliğe sahip olma imkanı sağlar. Ya tam entegre bir çözüm yoluyla ya da tamamen ürüne ya da uygulamanıza özel paketlerimizi seçerek plastik işleme uygulamaları için yüksek performans sağlayabileceğiniz süreci özelleştirebiliriz.