Thursday, Feb 29th

Last updateMon, 26 Feb 2024 6am

You are here: Home Interview Ambalajın olduğu her sistemin otomasyonunda biz varız

Ambalajın olduğu her sistemin otomasyonunda biz varız

Türkiye’de fabrika otomasyon sistemlerinin yanında, klima, uydu, asansör, görsel veri sistemleri ve raylı sistemler için elektrik ekipmanlarının da dahil olduğu altyapı ürünleri alanlarına yoğunlaşan Mitsubishi Electric Türkiye, Ambalaj üretim sanayinin yükselen oyuncularından biri. Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Satış – Pazarlama Yöneticisi Sn. Yiğit Küntan ile Mitsubishi Electric’in Ambalaj üretim sektöründeki faaliyetlerine ilişkin keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sayın Küntan, ürünlerinizin çeşitliliğini, otomasyon alanında her türlü sektöre üretim yaptığınızı biliyoruz. Bu bağlamda özellikle ambalaj ve paketleme sektörüne yönelik olarak uygulamalarınızdan bahseder misiniz? 

Ambalaj ve paketleme sektörünün genel ihtiyacı, hızlı ve hassasiyeti yüksek üretim yapmaktır. Bu açıdan bakıldığında hızlı ve hassas makineler üretmek kadar, bakım ve arıza sebebiyle yaşanan üretim süreçlerindeki durma, aksama gibi olumsuz durumları azaltarak, üretim optimizasyonunu sağlamak üretimin sürdürülebilir olması açısından çok önemlidir. Dünyadaki büyük üreticiler arasında bulunan Mitsubishi Electric, imalat prosesleri ve ürün geliştirme alanlarında önemli güce sahiptir ve üretimin hızlandırılması konusunda uzmanlaşmıştır. Burada amaç; mükemmel seviyedeki makine otomasyonlarının, e-F@ctory konsepti ile tam bir tesis entegrasyonunu sağlamak, üretimin hızlandırılıp yönetim seviyesinde takip edilmesi ve önleyici bakımların planlanma çalışmalarını yapmaktır.

Makine özelinde incelediğimizde ise; ambalaj ve paketleme sektöründe ambalaj baskı (flexo baskı makinesi), kese kâğıdı makinesi, flowpack (yatay paketleme), dikey paketleme, thermoform (şekil verme) makinesi, robotlu paketleme uygulamaları gibi ambalaj üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm sistemlerin otomasyonunu kurabiliyor ve sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayabiliyoruz.

Söz konusu bu uygulamalarınızın avantajları nelerdir?

Ambalaj üretimi yapan işletmeler, bizim uygulama ve çözümlerimiz sayesinde yüksek kapasiteli, kaliteli ve sorunsuz üretim yapabilme olanağına sahip oluyor. Düşük bakım maliyeti ve kolay devreye alma imkânı ile üretim süreçlerinde avantajlar sağlıyorlar. Biz Mitsubishi Electric olarak üstün teknoloji ve dayanıklılığı sayesinde uzun yıllar sorunsuz çalışma garantisi verebilmekteyiz. Zorlu ortam şartlarında (yüksek ısı, nem vs.) dahi üstün performans göstererek üretimin aksamadan ilerlemesini sağlayan ciddi oyunculardan birisiyiz.

Ambalaj sektöründe en çok öne çıkan ve tercih edilen uygulamanız ve kullanım alanı hakkında bilgi verir misiniz?

Özellikle dikey paketleme uygulamasında ulaştığımız hız ve performans görülmeye değer. Türkiye’nin sayılı makine imalatçılarıyla OEM Partner olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her türlü bakliyat, şeker, kahve, kuru yemiş, cips, zeytin, kayısı gibi birçok gıda ürünün paketlenmesinin el değmeden, yüksek hızlarda ve hassas olarak yapılabilmesine olanak sağlıyoruz.

Teknolojik gelişmeler ve AR-GE çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Avrupa’daki merkezimizde başlayan AR-GE çalışmalarımız sayesinde teknolojik makine üreten yerli ve yabancı firmalar ile ortak projeler takip ediyoruz, partnerlerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikte ürünler üretilmesi için Japonya fabrikamız ile sürekli olarak kontak halindeyiz. Ayrıca paketleme öncesi ve sonrası insan gücünün daha efektif kullanılabilmesi adına daha hızlı ve güvenilir sistemler üretmek için robot destekli sistemler tasarlayıp, OEM partnerlerimiz ile bunları hayata geçiriyoruz. Üretim standartlarının hızla yükseldiği ve yeni endüstri evresine geçilen günümüzde, makine ve sistem haberleşmelerinin en yüksek seviyeye çıkabilmesinde, Mitsubishi Electric’in vizyonsahibi duruşu, teknolojik altyapı zenginliği ve AR-GE’ye sürekli yatırım yapmasının katkısı da oldukça fazla.

Dünya genelindeki pazar payınızdan ve Türkiye pazarındaki konumunuzdan bahseder misiniz?

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyonları alanında da oldukça iddialı bir dünya devidir. Ürün satış adedi olarak, dünya genelinde birçok ürün grubunda liderliğe emin adımlarla ilerliyor. Özellikle servo motor üretiminde, yıllık 1 milyon adetlere ulaşan üretimi ile liderliği kimseye kaptırmıyor. Türkiye pazarında da satış grafiği her geçen gün yükselmeye devam ediyor ve dünya pazarındaki gücünü ülkemizde de göstermeyi hedefliyor.

Sektör ile ilgili dünyadaki ve özellikle Avrupa’daki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz? Sizce Türkiye’de sektörle ilgili ne türlü çalışmalar yapılmalı?

Ambalaj ve paketleme sektörü, her geçen gün büyüyen ve Avrupa’nın önem verdiği bir alan haline geliyor. Avrupa’da insansız üretimi (endüstriyel robot ile üretim) destekleyecek birçok gelişme var. Dünyanın üstün teknolojiye sahip robotlarını üreten Mitsubishi Electric olarak, Avrupa’daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye’deki fabrikaların daha kaliteli ve hızlı üretim yapması için, dünyadaki en yeni teknolojik gelişmeler hakkında sanayici ve iş adamlarının bilgilendirilmesi ve ortak iş geliştirmek için, teknoloji devi firmalar ile sanayicilerin bir araya gelmesi önemli. Bunların dışında sektöre yenilikçi bir bakış açısı ve gelecek kuşaklara doğru aktarım sağlamak için mesleki gelişimi desteklemek ve meslek liselerinde ve üniversitelerde sektörel eğitim programları açmak gerekiyor.