Thursday, May 23rd

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview “Malzeme kalitesine önem veren çözüm odaklı üretim”

“Malzeme kalitesine önem veren çözüm odaklı üretim”

 

Plastik sektöründeki makineci ve imalatçıların ihtiyaçlarına yönelik bakım, onarım ve teknik destek gibi hizmetler sunan Dizayn Makina kurulduğu günden itibaren nasıl bir gelişme gösterdiği ve hangi süreçlerden geçtiği hakkında Genel Müdür Sayın Murat Yeleğen ile görüştük. Kısaca firma hakkında bilgi veren Yeleğen, uzman bir ekiple başladıkları bu yolda 10 yıl gibi kısa bir sürede sektörde önemli bir konuma ulaştıklarını belirtti. 

Dizayn Makina Vida Kovan İml. San. ve Tic. Ltd. Şti. konusunda uzman bir ekiple bu yolculuğa başladığı için ilerleme süreci zor olmamakla beraber kısa zamanda önemli bir büyüme gerçekleştirerek sektörde adını duyurmuştur. 

Firma kurulduğu günden bugüne yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir her yıl makine parkurunu ve teknik personelini profesyonel bir düşünce ile sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yeterliliğini sağlamış ve geliştirmiştir bu gelişim esnasında yurt içi ve yurtdışı teknolojisini yerinde inceleyerek müşterilerine daha hassas ve kaliteli ürünler götürme noktasında çağın gereklerini hedeflemiştir. 

Sektöre sundukları çözüm önerileriniz hakkında bilgi veren Yeleğen, “Müşterilerimize ihtiyaçları doğrultusunda uygulanacak prosese göre enjeksiyon, ekstrüder, vida kovan çeşitleri ile diğer unsurları olan redaktör ve ısıtıcı rezistansları için gerekli bilgi ve üretimi sağlamaktayız” dedi. 

Günümüzde hemen her sektörde artık AR-GE çalışmalarının çok önemli bir yer tuttuğunun bilinciyle Dizayn Makine olarak AR-GE departmanı çalışmalarından bahseden Murat Yeleğen, ürettikleri ürünlerden piyasanın beklentisinin yüksek verimlilik, uzun ömür ve dayanıklılık olduğundan dolayı piyasanın bu beklentilerini maksimum seviyeye ulaştırmak üzere çalışmalarının her safhasında araştırma ve geliştirme yaparak ürünlerini teknolojik olarak güncel tutup,  her zaman kaliteyi ve verimliliği arttırmak üzere üretimlerini sürdürdüklerini belirtti. Yeleğen, “Müşterilerimizin imalat proseslerindeki sorunlara ve yapmak istedikleri yatırımlara çözüm sunmamız sebebi ile incelediğimiz ve gözlemlediğimiz tüm proseslerden toplanan verileri araştırma ve geliştirme yapmamız münasebeti ile işimizin aslında her safhası bir Ar-Ge’dir.” şeklinde sözlerine devam etti. 

Teknoloji genel olarak üretim sürecinde kullanılan bilgi ve becerilerin üretim yöntem ve teknikleri ve üretimin örgütlenme biçimi olarak tanımladığımızda, üretimin her safhasında bu doğrultuda gerekli yatırımları ve sistemleri kurmak sureti ile teknolojiyi makine parkuruna, teknik aletleri iyileştirmek sureti ile üretime yansıtıyorlar.

Dizayn Makine’da katı tasarım programları ile teknik personel tarafından imal edilen ürünlerin tasarımı ve geliştirmesi yanı sıra bir takım analizler bilgisayar ortamında yapılmakta.

Değişimi yönetebilmek, ihtiyaçları karşılayabilmek ve beklentilerin ötesinde çözümler sunabilmenin ancak müşteriye yakın olmakla mümkün olduğunun altını çizen Yeleğen, “Bizde bu anlayışla sektörde faaliyet gösteren müşterilerimize, kalıcı çözümler sunabilmek, rekabet avantajı ve operasyonel verimlilik, sağlamak üzere çaba sarf etmekteyiz. Müşterilerimizin imalatlarında genel olarak tüm safhalarında bilgi ve tecrübemizin olması ve ayrıca müşteri çıkarlarını kendi çıkarlarımız olarak benimsememiz tercih edilmemizin sebebi olabilir” dedi. 

Satış öncesi yerinde gözlemleme inceleme ile fikir beyan ederek satış sonrası istenilen ürün elde edilene kadar müşterilerin yanında olmaya azami çaba gösteriyorlar. 

Satın almalarda müşterilerin nelere dikkat etmelerini gerektiğini belirten Murat Yeleğen, “Malzeme kalitesine önem veren çözüm odaklı üretim yapan teknik destek alabilecekleri satın almalar gerçekleştirmelerini önermekteyiz” diyor. 

Türkiye’ de plastik sektörünün geldiği noktayı ve şu anki koşulları da göz önünde bulundurarak, hangi aşamada olduğunu açıklayan Yeleğen, “Geçmişi ancak 1960’lara dayanan Türk plastik endüstrisi oldukça gençtir ve şu anda Dünya üzerinde hızlı büyüyen pazarlardan biri olarak dikkat çekmektedir” dedi. Yeleğen sözlerine “Plastik tüketiminin son on yıl boyunca ortalama yıllık artış oranı %10’dan fazla olup, bu rakam GSMH’deki artışın oldukça üzerindedir. Modern üretim teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen ürünler iç piyasa talebini karşıladığı gibi doğrudan ve dolaylı olarak önemli ölçüde ihracat da gerçekleştirilmektedir. Plastik hammadde karışım ve katkıları ile çeşitli plastik işleme makineleri ve teknolojileri de Türkiye’de üretilmekte ve ihraç edilmektedir.

Şu anda Türkiye 2.2 milyon ton üretimi ile Avrupa’da 6. sırada yer almaktadır. Ancak halen 35 kg. olan kişi başına plastik tüketimi dünya ortalamasının üstünde olmasına rağmen doyum noktasından çok uzakta olduğundan, önemli bir potansiyelin işaretidir. Tüketimin gelişmiş ülkelerdeki 100 kg. seviyesine ulaşması 70 milyon nüfusu olan Türkiye’yi dünya plastik sektöründe söz sahibi yapacaktır” şeklinde devam etti. 

Dizayn Makine yaptığı işlerde, kaliteden ödün vermeden, hizmeti ve zamanı doğru kullanarak, büyük bir ciddiyet içerisinde maksimum müşteri memnuniyetini sağlamayı amaç edinmiştir. Bireysel ve kurumsal etkinliğini artırma ihtiyacı olan her firmaya etkili ve ekonomik çözümler sunarak, istenilen hizmeti vermiştir. Rakiplerimize göre kalite ve fiyat avantajı oluşturmayı hedeflemiştir.

Murat Yeleğen “İnanıyoruz ki vermiş olduğumuz hizmet ve müşteri memnuniyeti anlayışı ile her geçen gün çoğalan yurtiçi ve yurt dışı portföyümüz sayesinde Plastik Sektörüne varlığımızı katkılarımızla hissettireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. 

Dizayn Makine

Murat YELEĞEN