Thursday, May 23rd

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview Verimli üretim için ARBURG plastik enjeksiyon makineleri

Verimli üretim için ARBURG plastik enjeksiyon makineleri

 

Plastik işleme için yüksek kaliteli enjeksiyon döküm makineleri alanında dünya çapında lider üreticilerden olan Arburg TÜRKİYE Genel Müdürü Sayın Engin Malcan ile plastik sektörü ve firmanın son yenilikleri hakkında konuştuk. Sizleri bu röportajımızla baş başa bırakıyoruz. 

Plastik işleme için yüksek kaliteli enjeksiyon döküm makineleri alanında dünya çapında lider üreticilerden birisiniz. Türkiye Ofisi olarak kısaca hizmetlerinizden bahseder misiniz?

ARBURG Türkiye olarak 1996 yılından bu yana ARBURG un kendi firması olarak Türkiye de makine satış, sevis ve yedek parça hizmetini vermekteyiz.

Satış bölümümüz müşterilere makine tespiti ve plastik uygulamaları hakkında danışmanlık sonrası sipariş takibi konusunda, servis bölümü satış sonrası makine devreye alma, eğitim, arıza tespiti ve giderme konusunda, şirketimizde ise eğitim, yedek parça ve showroomda kalıp deneme vs. gibi hizmetler verilmektedir. 

Ürün portföyünüz ve teknolojik gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

Ürün portföyümüzde 500 tona kadar genel amaçlı kullanıma yönelik hidrolik C ve S model makine modelleri, hızlı ve hassas parça üretimi için full elektrikli A ve E modeller ile ambalaj ve ince cidar parça üretimi için H model elektrikli hibrid modellerimiz mevcuttur. Bunlara ilave olarak ARBURG mamulü robot ve kurutucu da vardır.

Dünya çapında 100’e yakın ülkede satış öncesi ve sonrası yetkili servisleriniz mevcut. Bu noktalar hangi ülkelerde yer almaktadır?

ARBURG en kapsamlı servis ağına sahip firmalardandır, kontaklara web sayfamızdan http://www.arburg.com/tr/tr/company/noktalar/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Arburg olarak son teknolojik yeniliklerinizden bahseder misiniz?

ARBURG’un mamul paletini geliştirmek için gerçekleştirdiği yeni makine modelleri EDRIVE ve HIDRIVE’dır. Bunlardan EDRIVE full elektrikli, hassas parça üretimi ve enerji tasarrufunun maksimum düzeyde sağlandığı model, HIDRIVE ise ambalaj ve ince cidarlı, çok gözlü parçaların en verimli şekilde üretilebileceği elektrikli hibrid modeldir.

K Fuarında lansmanı yapılan FREEFORMER ise kalıp gerektirmeden parça üretimini hedeflemektedir.

Pazar geliştirme faaliyetleriniz arasında en çok üzerinde durduğunuz sektörel fuarlara katılmak olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda öncelikli olarak hangi fuarlara katılım gerçekleştiriyorsunuz?

ARBURG öncelikle en büyük plastik fuarı olan K Fuarına çok büyük bir standla ve birçok uygulama yanında yeniliklerle katılmaktadır. K Fuarının yapılmadığı senelerde ise Fakuma Fuarında o dönemdeki yenilikler sergilenmektedir. Bu fuarlarda ARBURG Türkiye den de ekibimiz hizmet için yer almaktadır. Dünyanın önemli pazarlarındaki fuarlara da ARBURG un o ülkedeki ekibi katılım göstermektedir. Son olarak ARBURG Türkiye 2012 yılında İstanbul’da PlastAvrasya fuarına katılmıştır.

AR-GE çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Makine teknolojileri ve plastik uygulamaları alanında ARBURG fabrikasında sürekli olarak AR-GE çalışması yürütülmekte, bu yenilikler fuarlarda sergilenmektedir. Son olarak K Fuarında en önemli AR-GE Çalışması olarak FREEFORMER adı verilen yeni mamulümüz sergilenmiştir. Bu mamul kalıp olmadan plastik parça üretimi alanında çığır açmaktadır.

Biraz da üretim tesislerinizden bahsedelim. Almanya’da oldukça büyük üretim tesisleriniz var, tesislerinizin tam üretim kapasitesi ve personel sayıları hakkında bilgi verir misiniz?

ARBURG’un sadece Almanya’da Lossburg’ta üretim tesisi mevcut, yaklaşık 140.000 metrekare kapalı alanda Avrupa’nın en yüksek kapasiteli üretimi yapılıyor.1900 civarında çalışanı var. Makinelerin tamamı “ Made in Germany”dir.  

Sektör ile ilgili Avrupa ve Dünya’daki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz?

Avrupa’nın önemli plastik pazarlarında ARBURG’un kendi şirketi mevcut, pazar payı da kendi segmenti ve tonaj aralığında oldukça yüksek. Elektrikli makinelerde’de Avrupa’nın en çok makine satan firması. Doğu pazarlarında da ARBURG güçlenmekte, Amerika satışlarında da ciddi artışlar var.

Sizce Türkiye’de sektörle ilgili ne türlü çalışmalar yapılmalı? Siz firma olarak bu süreç için neler yapıyorsunuz?

Sektörün en önemli ihtiyacı bilgi ve eğitim eksikliği. Bunun için biz her yıl en az iki kez seminer vermekteyiz, ayrıca programlı eğitimlerimiz de var. Fuarların da takip edilmesi gerekli.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Biz ARBURG ekibi olarak Türkiye pazarına koşulsuz hizmeti görev ilan ettik. Gerek eğitim gerekse teknik danışmanlık konusunda bizimle irtibatta olunmasını bekliyoruz.

Özellikle ambalaj sektörüne hitap eden makinelerimizi sektöre tavsiye ederiz. Size de sektöre ve pazara verdiğiniz katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

Engin MALCAN / ARBURG-Türkiye