Friday, Sep 22nd

Last updateThu, 31 Aug 2023 12pm

You are here: Home Interview “Çok çeşitlilik yerine ‘uzmanlaşma’ taraftarıyız”

“Çok çeşitlilik yerine ‘uzmanlaşma’ taraftarıyız”

 

Pvc Shrink filmler ve gıda için stretch filmler üreten sektöründe lider Pro-Pack firması ile bir röportaj gerçekleştirdik. Üretim kapasitesinin yarıdan fazlasını ihraç eden Pro-Pack uluslararası pazarın da büyük bir kısmında tercih edilen bir marka. Sizleri röportajımızla baş başa bırakıyoruz. 

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? 

Sektöründe lider olan Pro-Pack 1995 yılında Darnel Group Int. ortaklığı ile kurulmuştur.

Gücümüzü bağlı bulunduğumuz ortaklığın uluslararası pazarda yıllardır süre gelen plastik ve ambalaj sektöründeki tecrübesinden almaktayız. Üretimimiz; konusunda uzman, eğitimli personel tarafından, özenle seçilmiş hammaddelerle, grubumuzun bünyesinde tasarlanmış ileri teknolojili üretim hatlarımızda yapılmaktadır.

Üretim kapasitemizin % 65 ini 35 den fazla ülkeye ihraç ederek uluslararası pazarda da tercih edilen bir markaya dönüştük. Ve günden güne büyüyen kapasitemizle, Türkiye ve dünya piyasasında ki etkinliğimizi arttırarak devam ettirmekteyiz. 

Bugün geldiğimiz noktada ise iç ve dış piyasadaki geniş dağıtım ağımızla büyük bir aile haline gelmiş bulunmaktayız. 

Ürün çeşitleriniz nelerdir? Özelliklerinden bahseder misiniz? 

İki tip ürünümüz var: PVC Shrink Film ve gıda için PVC Stretch Film. Çok çeşitlilik yerine ‘uzmanlaşma’ taraftarıyız biz. Ürünlerimiz Avrupa standartlarına ve direktiflerine uygun olarak formüle edilip, üretilmektedir. 

Üretim hacminiz ne kadar?

Kapasitemizi yeni eklenen 3 makine hattımızla beraber yıllık 14.400 tona çıkartmış bulunmaktayız.

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Satış süreci tamamen müşteri beklentilerini karşılamaya yöneliktir. Müşteri odaklılık’ tartışılmaz koşulumuzdur. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda üretim yapılır.Müşterilerimizin, sipariş aşamasından son kullanımına kadar olan tüm süreçlerde, destek olabileceğimiz her konuda yanındayız. 

Yurt içi ve yurt dışı pazarlarda son tüketiciye, büyük toptancı firmalarımız aracılığıyla ulaşıyoruz. Firmalarımız, jumbo bobinler halinde aldıkları gıda stretchlerini çeşitli uzunluklarda sararak kendi ambalajlarıyla ve markalarıyla piyasaya sunmaktadırlar.

İhracat yaptığınız ülkeler hangileri?

Satışımızın % 65’lik dilimini ihracat oluşturuyor. En geniş pazarımızı Orta Doğu ve Balkan Ülkeleriyle, kuzeyde Rusya ve Ukrayna oluşturuyor. İhracat yaptığımız ülkelerden bazılarını sayarsak; Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Suriye, Lübnan, Ürdün, İran, BAE, Gabon, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Moldova, Hırvatistan, İngiltere, Fransa, Bosna, Karadağ, Sırbistan,  İsveç diyebiliriz. 

Müşteri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Müşteri memnuniyetimizi düzenli olarak anketler yoluyla ölçmekteyiz. Bunun yanı sıra müşterilerimizden gelen tüm geri dönüşler kayıt altına alınarak gerekli iyileştirmeler ve düzenlemeler yapılmaktadır

AR-GE çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

AR-GE çalışmalarımız yurtdışı grubumuzun İspanya fabrikasında yapılmaktadır. İspanya’da geliştirilen projeler tarafımıza bildirilerek uygulamaya geçilmektedir.   

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?

PVC Stretch filmlerde Müşteri profilimizi genelde eskiden beri ‘toptancı’ olarak tabir ettiğimiz traderlar oluşturmaktadır ,bunun yanında büyük tüketimi olan firmalarla da çalışılmaktadır ..Shrınk filmlerde ise son kullanıcıya ulaşmak daha kolaydır , bu nedenle kullanıcı dağılımı homojendir, yine hem traderlarla hem de nihai kullanıcılar ile çalışılmaktadır . 

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

Konumuzda ve konumumuzda uzman olduğumuzu düşünüyoruz. Yaptığımız üretim oldukça zor ve zahmetli bir üretim, bu nedenle de Türkiye’de fazla üretici olmamakla birlikte rekabetimiz çağın gereği olarak globaldir. 

Türkiye de sektörümüzde aranılan ve örnek gösterilen marka haline geldik, global piyasalara ise marka olarak yerleşmiş durumdayız.

Sektörel bazdaki ihracat sıralamasında bağlı bulunduğumuz Tekirdağ şehrinde 1.sırada, Türkiye genelinde ise 48.sırada yer almaktayız.

Yaşadığımız yüzyılda en önemli etken olarak nufüs artışı ve buna bağlı olarak gıda-içecek tüketimindeki artışın yanı sıra yaşam standartlarının yükselerek tüketim alışkanlıklarının değişimini sağlaması, bize, ambalaj sektöründeki hızlı gelişimi getirmiştir. 

Firmamızın amacı ise net olarak bu gelişim içinde ürünlerimizin Türkiye’deki ithalatını azaltırken, ihracatımızı arttırmaktır.

Pvc Shrink filmlerin özellikleri nelerdir? İhtiva ettiği ürünü ne kadar korur?

Pvc Shrınk film; ambalaj ve sunum ürünüdür. Ürünün asıl ambalajına da aynı zamanda koruma sağlar, şeffaflık ve parlaklık katar.  Ürün ölçüleri ambalajlanacak ürünlere göre farklılık gösterir. Tek kat ve çift kat üretimlerimiz tüm shrinkleme makineleri için uygundur. Ürünümüzün shrinklenme özelliği oldukça yüksektir bu nedenle makinelerde yüksek ısılara gerek duymadan iyi bir performansla çalışılabilir.

Kullanım alanları; oyuncaklar, kutular, promosyon ürünleri, çikolata ve şekerleme kutuları, çerçeveler, mecmualar, kırtasiye malzemeleri. 

Gıdaya uygun stretch filmlerin hangi özelliklerde ve hangi şartlar altında üretilmesi gerekmektedir? 

Stretch filmler Avrupa Birliği Gıdayla Temas Eden Malzemeler Yönetmeliği’ne uygun olarak üretilmektedir. Düzenli olarak geçirgenlik testleri yapılmakta, gıdayla teması uygun olmayan hiçbir kimyasal formülasyona katılmamaktadır. 

Gıdayla temasta bulunan bir ürün olduğu için üretim aşamasında hijyen koşulları sağlanmakta ve aynı gıda üretimlerinde olduğu gibi filmlerimiz el değmeden yüksek teknolojili makinelerde üretilmektedir

Stretch filmler ölçüleri dışında bir de sarıldıkları ürünlere göre de farklılık gösterirler. Örneğin mikrodalgaya girebilecek stretch filmlerin veya peynire sarılacak stretch filmlerin reçeteleri farklılık gösterir.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Biz, çevreye ve insan sağlığına duyarlı ve saygılı bir üretim yapma çabasındayız. Ve bu duruşumuzu koruyarak, ilerlemek, gelişmek ve ülkemize katkıda bulunmak istiyoruz ve bize bu konuda destek veren tedarikçilerimize, müşterilerimize, çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.