Tuesday, Nov 28th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Interview “Maskom olarak plastiğin olduğu her yerdeyiz”

“Maskom olarak plastiğin olduğu her yerdeyiz”

 

Üstün üretim gücü ve son teknoloji laboratuvarları ile plastik kullanılan her alanda, ürünlere kalite ve güven katan Maskom İhracat Bölge Müdürü Sayın Soner Algın ile Maskom firması, Türkiye’deki üretimi, yurt dışı pazarı ve çalışmaları hakkında konuştuk. 

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Plastiğin olduğu her yerde var olan ve çözüm üreten bir marka olma amacıyla yola çıkan Maskom, 2007 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Kısa bir sürede üretim kapasitesini arttırarak, Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmış; geniş ürün yelpazesi ve üretimdeki profesyonelliği ile birçok başarılı işe imzasını atmıştır. 10.000 m2 kapalı alan içersinde hizmet vermeye devam etmekteyiz. Bu yılın sonuna doğru da Düzce Gümüşova da 30.000 m2’lik yeni tesiste hizmet vermeye başlayacağız. Maskom Türkiyenin en büyük kompound’uru olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Ürün çeşitleriniz nelerdir? Özelliklerinden bahseder misiniz? 

Plastik dünyasına gerçek renklerini veren Masterbatchler, plastiğin üretim esnasında ve son kullanım yerindeki performansını arttırmak için üretilen katkı masterbatchleri, dolgulu polimerler, flekso ve rotogravür baskı tekniği ile kullanılabilen matbaa mürekkepleri’nden oluşan ürün gamıyla Maskom, çok geniş bir alanda hizmet vermektedir.

Maskom 2011 yılında, yalnızca Siyah Masterbatch üretimi için ayrı bir fabrikayı hayata geçirmiştir. Türkiye’de oldukça az üretilen Siyah Masterbatch’ler, Maskom tesislerinde 1. kalite hammadde kullanılarak, titizlikle üretilmektedir. Maskom, Türkiye’nin en ciddi Siyah Masterbatch üreticisi konumundadır.

Compound Filler (Dolgulu Polimerler) bu seri compundlar, kalsiyum karbonat, talk, cam elyaf, barit kaolen v.s. dolgu maddeleri ile üretilebilmektedir. Genel olarak bu compoundlar; ısı transfer katsayısının ve yoğunluklarının poliefilenlerden yüksek olması nedeniyle ekstrüderde %10-15 verim artışı sağlar. Ekstrüder içindeki akışın düzenli olması, film/profilin boyutsal stabilitesini sağlar. Sürtünme katsayısını düşürdüğü için statik elektriklenme de azalır. Hammadde maliyetini düşürür. Poliolefinlerin ısıl kaynak özelliğini artırır. 

Genellikle poşet, çuval imalatçılarına yönelik hizmet vermekteyiz. High density ve low density olarak iki farklı özelliklerdedir. 

Polistren yoğurt kapları, esktrüzyonda kullanmak üzere. Onun haricinde talklı masterbatchlerimiz var. Dondurulmuş gıda ve uçaklarda kullanılan poliüretandan yemek kapların üretiminde kullanılmak üzere talklı fillerımız var. 

Masterbatchler konusunda kendi üretimimiz olan siyah masterbatch üretimimiz mevcut. Siyah masterbaatch üretiminde çevreye verdiği zarar ve insan sağlığıyla alakalı almanız gereken farklı önlemlerinden dolayı farklı koşullarda üretilmesi gerekmektedir. Bunun için başka bir tesis oluşturulması gerekmektedir. Biz de siyah masterbatch üretimini gerçekleştirmek için ayrı Çayırova’da 1000 m2’lik bir alanda tesis kurduk. 

Siyah ve beyaz renk masterbatch haricinde renkli masterbatchler de de 15.000 çeşit renk çeşitliliğimiz mevcuttur. Piyasanın gerektirdiği şartlarda gerek müşterinin kendi renklerini alıp çalışıyoruz ya da kendi mevcut olan renklerimiz üzerinde renk çalışması yapıyoruz. Müşterinin talebine göre yüksek ya da düşük ısıya dayanıklı masterbatchler de üretebiliyoruz. 

Renkli masterbatchlerin haricinde katkı konsentrelerinden PE,PP Slip, Optik Beyazlaştırıcı, UV Masterbatch,Antiblok,Antistatik,Antioksidant,Şeffaflaştırıcı, Antigaz, Proses iyileştirici üretimlerimiz var. Bunların haricinde infrared Masterbatch üretimi yapıyoruz ki Türkiye’de infrared masterbatch üreten iki firmadan biriyiz. Masterbatchler haricinde Flexo ve Rotogravure matbaa mürekkepleri üretiyoruz. Yani bir poşet imalatçısına A’dan Z’ye neye ihtiyacı varsa hepsini karşılayabiliyoruz. 

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Satış öncesi müşterilerimizi yerlerinde ziyaret etmeden önce firmanın ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Müşterimize nasıl bir hizmet verebiliriz kısmını araştırıyoruz. Yani ilk önce müşterinin gereksinim, ihtiyaç ve problemlerine çözüm bulmaya çalışıyoruz. İhtiyaçları karşılığında müşteriye doğru ürünü sunabilmeyi hedefliyoruz. Malzeme sevkiyatı yaptıktan sonra da yeni çalışmaya başladığımız bir müşteri ise sevkiyat yapıldıktan sonra müşteri temsilcilerimiz firmaya gider, deneme üretimi esnasında gerekirse fabrika müdürümüz de firmaya gider deneme çekimlerinde bizzat orda olurlar. Makinelerin doğru kullanımları, ısı sıcaklık, makinenin hızı, devri gibi konularda tek tek yerinde inceleyerek müşterinin maksimum verimliliği alması için doğru şekilde ürünü kullanmasını sağlarız. Örneğin poşet üretimi yapan bir firmada üründen kaynaklı makinenin ayarlanması gerekebilmektedir. Yapılan müdahalelerle enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Katma değerleri bakımından da düşündüğümüzde ürünlerimiz aslında oldukça uygun fiyatlardadır. Maksimum verimlilik sağlayarak daha fazla üretime sahip olmuş oluyor. Bu da ürüne ilave bir artı sağlıyor. Müşterilerimize bu şekilde elde edeceği faydalarını anlatmaya çalışıyoruz. Satış destekteki iki arkadaşımız ürünün üretiminden stoktaki son noktasından müşteriye teslim edilene kadar bütün aşamalarını takip ediyor. Sipariş geldiği ilk noktadan müşterinin deposuna girene kadar takibi yapılıyor müşteri ile irtibatlı oluyoruz 

Örneğin müşterilerimizden herhangi bir şikayet geldiği zaman, kalite mühendislerimiz bu şikayetleri değerlendirip ürün geliştirme çalışmaları gerçekleştirirler. 

İhracat yaptığınız ülkeler hangileridir?

Ortadoğu ve CIS bölgesini kapsayan 25 ülkeye ihracatımız var. 

Üretim hacminiz ne kadardır?

50.000 ton Compound Filler

45.000 ton Beyaz Masterbatch

25.000 ton Renkli Masterbatch

5.000 ton Siyah Masterbatch

5.000 ton Katkı Konsetireleri ile Türkiye’nin en önemli üretim üssü durumundadır.

Ar&Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Her biri alanında uzman Ar-Ge ekibi, satış ve pazarlama ağı, teknik departmanı ve profesyonel yönetim grubuyla üretimden başlayarak tüm süreci yöneten Maskom, beklentileri karşılamakta ve yenilikçi çözümleriyle müşterilerini bir adım öteye taşımaktadır. Ar&Ge çalışmalarımız için yeni makineler alındı. Yeni ürün geliştirmeyle ilgili olarak müşterimizin isteğine göre örnek yeni bir müşterimiz koku giderici bir ürün istiyor. Onun için yeni bir ürün geliştiriyoruz. Şuan AR-GE olarak geliştirmekte olduğumuz Alev geciktirici ürün de var. Bununla ilgili çalışmalarımız da mevcut. Otomotiv yedek parçalarında kullanılabiliyor, yada yangın ile alakalı risk taşıyan bölgelerdeki riski azaltmak için kullanılıyor. Hali hazırdaki ürünümüzü daha iyi daha az oranda girerek kullanılabilecek şekilde geliştirme çalışmalarımız da mevcut. 

Beyaz eşya ve otomotiv sektörlerine yönelik masterbatch temini yapıyor musunuz?

Beyaz eşya üzerine yedek parça üretimi yapan müşterilerimiz var. O müşterimiz için özel bir hammadde üretiyoruz. Yurtiçinde yine lider beyaz eşya üreticilerine sağladığımız ürünlerimiz var. Otomotiv sektöründe de yan sanayi üreticilerine ürün sağlıyoruz. Yerli araba üretiminde Uzakdoğu markalı bir araba firmasının yedek parçalarını üreten bir firmaya da ürün temin ediyoruz. 

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

Sektörel fuarlara katılıyoruz. Daha çok nakit akışının hızlı dönebileceği bölgelere gitmeye çalışıyoruz. Öncelikle müşterilerimize numune gönderiyoruz. Sonra ardından müşteriyi tekrar ziyaret ediyoruz. Satış yapabilmek için Güney Afrika’nın sıcağında ne kadar gol atarsan o kadar sipariş alırsın diyen bir müşterimiz de oldu. Pazar araştırması için öncelikle gidip firmaları araştırıyoruz. Yurt dışı gezilerinde yanımıza alabildiğimiz kadar ürün alıyoruz. Deneme çekimleri yaptıktan bir iki hafta sonra tekrar firma ziyaretine gidiyoruz. Kısacası Pazar geliştirme faaliyetlerimizi ağırlıklı olarak yüz yüze iletişimle sağlıyoruz. 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Plastik mutlaka insanın geçmişten geleceğe ihtiyacı olan bir malzemedir. Önemli olan doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyecek ürünleri kullanmaktır. Maskom olarak hedeflerimiz de insan sağlığına zarar vermeyen ürünlerin üretilip nihai tüketiciye ulaştırılmasını sağlamaktır kısacası Maskom plastiğin olduğu her yerde güvenle kullanılabilecek ürünler sunmaktadır.

Soner Algın 

Maskom İhracat Bölge Müdürü