Thursday, Aug 11th

Last updateTue, 02 Aug 2022 8am

You are here: Home Article Sanayi Kuruluşlarında ERP ve PLM Entegrasyonu

Sanayi Kuruluşlarında ERP ve PLM Entegrasyonu

Günümüzde üretim yapan şirketlerin rekabeti korumak için müşterilerine daha iyi ürün kalitesi, hız ve yenilik sunmaları gerekmektedir. Gelişen teknolojilerle birlikte rekabette bir adım öne geçmek için şirketler, ürün inovasyonu ile farklılaşırken, kârlılığı artırmayı ve birim başına düşen maliyetleri azaltmayı hedeflemelidirler. Kurumsal Kaynak Planlama ve Ürün Yaşam Döngüsü ürünlerin fikir aşamasından son kullanıcıya ulaşana kadar tüm süreçlerini uçtan uca destekleyerek ürün yaşam döngüsünü etkin bir şekilde yönetmenizi sağlar.

Bu makalede Kurumsal Kaynak Planlama sistemi ile Ürün Yaşam Döngüsü Sisteminin entegrasyonu olmadan ayrı ayrı ve manuel bir şekilde ve hatalara açık olarak yönetildiğini ve bu tür bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu gözlemledim. Sistem eksikliğinden kaynaklı bir örnek olarak; tedarikçi portalında tedarik edilecek malzemelerin teknik resim revizyon yayın tarihçeleri Ürün Yaşam Döngüsündeki verilere göre manuel olarak girilip tedarikçiler ile paylaşılmaktadır. Kurumsal Kaynak Planlama ve Ürün Yaşam Döngüsü sistemlerinin entegrasyon çalışması ile manuel yerine otomatikleştirilerek sipariş bazında tarihçeli takibinin yapılmasını sağlayarak hata olasılığı azaltılacaktır.

Anahtar Kelimeler: PLM, ERP, Entegrasyon

1.Giriş

1.1. PLM ve ERP Entegrasyonu Nedir?

Ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) ve kurumsal kaynak yönetiminin (ERP) sistemleri işletmelerin hayati bilgileri düzenlemelerine, daha verimli bir şekilde işlemelerine ve kârlılıklarını artırmalarına yardımcı olur. 

PLM, tasarım sürecini yönetmek, tasarım kilometre taşlarını yapılandırmak ve izlemek, pazara sunmak üzere yeni ürünler planlamak ve tasarlamak için ekip işbirliğini kolaylaştırmak için kullanılan esnek yazılım.

ERP, piyasaya sürüldükten sonra bu ürünlerin tedarik edilmesi ve satılması için günlük iş süreçlerini destekleyen, yüksek miktarda işlemsel, yapılandırılmış veriyi işleyen tam entegre finansal ve tedarik zinciri sistemleri.

Gerçek dünyada, sistemler iki bağımsız sistem arasında bir entegrasyon olarak veya bir ERP'ye PLM işlevselliği ekleyerek yapılabilecek ürün bilgilerini ileri ve geri iletmelidir.

Bununla birlikte, onları entegre ederek daha da kullanışlı hale getirilebilirler. Aslında, birçok profesyonel, her ikisinden de yeteneklerinden tam olarak yararlanmak için ihtiyacınız olduğunu iddia eder. İki sistemi tek bir çözümde birleştirmek ve ortak bir arka uç veritabanı ile yönetimi iş akışlarını daha verimli hale getirmektedir [1].

1.1.1.PLM ve ERP Karşılaştırması 

PLM, ürününüzü kullanım ömrü boyunca yönetmek ve tüm ürün bilgilerinizi düzenlemek için bir sistem görevi görür. Aşağıdakiler gibi yetenekleri içerir:

•Ürün tasarımı

•Kaynak

•Talep yönetimi

•Tedarik zinciri planlaması

•Envanter yönetimi

•Çok kanallı dağıtım

Bir ERP, finansal tarafa odaklanır ve finansla ilgili tüm kayıtları düzenlemenize yardımcı olur. Aşağıdakiler gibi yetenekleri içerir:

•Sipariş düzenleniyor

•Satın alma

•Finansal muhasebe

•Envanter yönetimi

•Üretim yönetimi

İkisini aynı anda kullanılırsa iş süreçleri daha akıcı ve verimli olacaktır.

1.2.Entegrasyonun Yararları 

Üretim yaşam döngüsü yönetimi ve kurumsal kaynak planlaması farklı iş ihtiyaçlarını ele alsa da, destekledikleri süreçler birbiriyle yakından ilişkilidir ve bu nedenle PLM'nizi ve ERP'nizi entegre etmek yararlıdır. İki sistem birbirleriyle iletişim kurabilir, her biri diğerini daha doğru ve kullanışlı hale getirir.

PLM, ürünün geliştirilmesi ile ilgilenir ve ERP, üretim için gerekli kaynaklara odaklanır. Bu nedenle, bunları ürün bilgilerinin doğal olarak içinden geçeceği sırayla kullanmak mantıklıdır.

PLM'de yeni bir ürünün tasarımını yönetirsiniz. Ürün üretime hazır olduğunda, PLM o öğeyle ilgili tüm bilgileri içerecektir. Veriler daha sonra ERP'ye aktarılır, böylece ürünü üretmekle ilgili kaynağı yönetmek için kullanabilirsiniz. Kaynak planlama sürecinde bir değişiklik meydana gelirse, bu bilgiler PLM'ye iletilebilir.

Bu iki sistemin entegre edilmesi, her ikisinin de her zaman aynı bilgilere ve en güncel bilgilere sahip olmasını sağlar. Bu koordinasyon çok önemlidir, çünkü bir sistemdeki bir değişiklik diğerini etkileyecektir. Bir ERP'ye yanlış veri girerseniz, çok fazla veya çok az veya bir öğe veya yanlış öğe tamamen sipariş edebilirsiniz. Bir ERP kullanıyorsanız, ancak PLM kullanmıyorsanız, kayıtlarınızda süreçlerinizin yönetimini daha zor ve maliyetli hale getirebilecek bir boşluk olacaktır.

1.2.1.Maliyet Azaltma

PLM ve ERP entegrasyonunun en cazip avantajlarından biri üretebileceği maliyet tasarruflarıdır. Bu sistemler verileri otomatik olarak ileri geri aktardığından, hata yapmak için daha az fırsat vardır. Her sisteme ayrı ayrı veri girmek yerine, yalnızca bir kez girmeniz gerekir. Bu veriler doğrudan diğer sisteme aktarılabilir ve analizlerini bilgilendirerek daha doğru bilgi ve tahminler yapabilir. İki sistemi birleştirmek aralarında mevcut olan tutarsızlık olasılığını da neredeyse ortadan kaldırır.

Bu gelişmiş doğruluk, satın alma siparişlerinin daha güvenli bir şekilde verilebileceği anlamına gelir, böylece gereksiz sarf malzemelerine para harcamamanız ve eksikliklerin önlenmesi, siparişlerin teslimini geciktirmenize ve tedarik zinciri maliyetlerinin işe alınmasına neden olabilir.

Tüm verilerinizin tek bir yerde bulunması, işletmenizin faaliyetlerinin daha net bir resmini elde etmenizi sağlar ve bu da maliyetleri düşürebileceğiniz alanları belirlemenizi kolaylaştırır.

1.2.2.Verimliliği Arttırmak 

PLM/ERP entegrasyonu sadece maliyetleri düşürmekle kalmaz, aynı zamanda verimliliği ve verimliliği de artırabilir ve bu da geliri artırabilir. Sistemler arasında gerçek zamanlıya yakın veri aktarımı, gerektiğinde ayarlayabilmeniz için neler olup bittiğinden her zaman haberdar olduğunuz anlamına gelir. İşlemleriniz hakkında daha fazla bilgi parmaklarınızın ucundayken, iyileştirme için olası alanları daha kolay tanımlayabilirsiniz.

Ayrıca, çalışanlarınız zamandan tasarruf edeceklerdir, çünkü artık veriyi birden çok kez girmeleri gerekmeyecektir. Birleşik PLM/ERP sistemleri ile otomatik veri güncelleme ve aktarma bu tekrarlayan görevleri üstlenebilir. Çalışanlar daha sonra becerilerini kullanmaya ve şirketin verimliliğini artırmaya yardımcı olan daha üretken görevlere odaklanabilir.

1.2.3.Bölümler Arası Gelişmiş Koordinasyon

Birden fazla departmandaki çeşitli kişilerin, özellikle büyük kuruluşlarda, iş sistemlerine veri girmesi gerekir. Farklı çalışanlar biraz farklı bilgiler yüklerse, uyumlu olmayan biçimler kullanırsa veya yalnızca birbirlerinin verilerine erişemezlerse, karışıklık ve iletişim bozukluğu oluşabilir. Bu hatalara, gereksiz maliyetlere ve gelir kaybına yol açabilir.

İş sistemlerinizi entegre etmek, tüm personelin aynı verilere erişmesini sağlayarak herkesin aynı sayfada kalmasına yardımcı olur. Bu özellikle değişiklikleri izlerken önemlidir. Birinin, özellikle de son dakika olan bir düzeltme yapması gerekiyorsa, etkilenen tarafların değişiklikten mümkün olan en kısa sürede haberdar olması çok önemlidir. Entegre PLM/ERP araçları ile otomatik olarak güncellenmiş bilgiler alırlar. Ürünlerinizin ve süreçlerinizin zaman içinde nasıl değiştiği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için değişikliklerin geçmişine de bakabilirsiniz.

Sistem entegrasyonu, departmanlar arasındaki bilgi paylaşımını ve iletişimi teşvik ederek, departmanlar arasındaki işbirliğini, beklenmedik iş geliştirmelerine yol açabilecek şekilde ilham verebilir. Bir departman, daha önce sahip olmadıkları verilere eriştiğinde, şirketin rolünü ve işletmenin genel işleyişini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Bu bilgi onların daha iyi performans göstermelerine ve daha üretken olmalarına yardımcı olabilir.

1.2.4.Geliştirilmiş Müşteri Memnuniyeti 

PLM/ERP entegrasyonunun ilham verebileceği hata azaltma, artan verimlilik ve süreç iyileştirmeleri nihayetinde daha mutlu müşterilere yol açacaktır. Bu iki araç çoğunlukla iç süreçlere odaklansa da, özellikle birlikte kullanmak, müşteri siparişlerini daha doğru ve daha hızlı bir şekilde yerine getirmenize yardımcı olabilir. Hatta daha fazla müşteri kazanmak için fiyatları düşürmenize bile izin verebilir.

Bu araçları kullanan bazı işlemlerin otomasyonu, çalışanlara siparişleri yerine getirmeye, müşterilere yardımcı olmaya, ürün ve diğer kritik görevleri iyileştirmeye odaklanmak için daha fazla zaman sağlar. Ayrıca, bazı durumlarda, sonuçta daha iyi mallar yaratmak için müşteri hizmetlerini ve ürün testlerini doğrudan yönetmek için bu sistemleri kullanabilirsiniz.

PLM ve ERP'nizi entegre ettikten sonra, müşteri ilişkileri yönetimi çözümü veya CRM ile de entegre etmeyi seçebilirsiniz. Bunu yapmak CRM'nizdeki verilerin doğruluğunu ve kullanışlılığını artırarak müşterilerinizle olan ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

2.Sonuçlar

Bu çalışma ile Kurumsal Kaynak Planlama ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi yazılımları birlikte çalışarak süreci etkin, verimli, yalın, sistematik bir hale getirir. Kurumsal Kaynak Planlama ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi yazılımlarının faydaları; Pazar talebine uygun yenilikçi ürünler geliştirerek, kaliteyi arttırır. Ürün portföyü verileri etkin yönetilerek finansal getiriler üst düzeye çıkarılabilir. Ürün geliştirme süreci sonrasındaki servis ve geri dönüşüm projeleri etkin bir şekilde yönetilebilir. Tasarımcılar, mühendisler, üretimciler, tedarik zinciri, planlama ve müşteriler gibi birçok faktörün beraber çalışmasını etkin kılar. İhtiyaç duyulan her türlü verinin anlık olarak güncel tutulmasını ve senkronize bir şekilde doğru kararlar alınmasını sağlar. 

Bu örnek çalışma yöntemi ve sonuçları ile Dijital Dönüşümü hedefleyen diğer benzer firmaların Kurumsal Kaynak Planlama ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi entegrasyonu için yol gösterici olacaktır.

Kaynaklar

1.https://www.fdm4.com/benefits-of-integrating-plm-erp/ (2020,Ocak 18)

2.Army Logistician, 35-37, (2020,Ocak 18)

3.Immonen I.,Saaksvuori A. (2002). Product Lifecycle Management, 72, Finland.

4.Integration PLM/PDM Software into SAP, SPECPAGE, https://www.specpage.com/integrating-Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi-pdm-sap/, (2020,Ocak 18)

5.Kurumsal Kaynak Planlama ve Diğer Uygulama Entegrasyonları, ARGE Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi, https://www.argeplm.com/hizmetlerimiz/, (2020,Ocak 18)

6.Kurumsal kaynak planlama ve ürün yaşam döngüsü yönetimi birbirlerine nasil uyum saglar? http://www.mechanicairev.com (2020,Ocak 18)

7.Leon A. (2008). ERP Demystified. 9, Mc Graw Hill, New Delhi.

8.Lai, J., Wang, M., Liu, M., Weiyan J. (2012). Transformation Model and Implementation from EBOM to MBOM for MRO System, IEEE 16th International Conference on Computer Supported Cooperative Work in Design,China.https://www.scribd.com/document/413383455/Transformation-Model-and-Implementation-From-EBOM-to-MBOM-for-MRO-System (2020, Nisan 14).

9.Jääskelä, M. 2011. PLM-ERP Integration.https://www.theseus.fi/handle/10024/36409 (2020, Nisan 14).

10.Qi, E., Shen J., Dou R. (2010). The 19th International Conference on Industrial Engineering and Engineering Management: Engineering Economics Management, 1308, China.

Prof.Dr. Semih Ötleş a,b, Fatma Nur Yağcı a,c

a Ege Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Anabilim Dalı

b Ege Üniversitesi, Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) Mükemmeliyet Merkezi

c Data Yönetim Mühendisi, BMC Otomotiv Sanayi ve Tic. A.Ş.