Friday, Sep 21st

Last updateMon, 27 Aug 2018 1pm

You are here: Home Examples of the Reader Editörden TEMMUZ-AĞUSTOS 2018 - SAYI 242

TEMMUZ-AĞUSTOS 2018 - SAYI 242


TEMMUZ-AĞUSTOS 2018 - SAYI 242

Değerli okuyucularımız!

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması 2017 sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Türkiye’nin en büyük 1000 şirketi listesinde, 30’u ASD üyesi olmak üzere 53 ambalaj sektörü firması kendine yer buldu. Ambalaj sektörünün yıllık değişimine bakıldığında; İSO 1000’de yer alan firmaların sayısının 61’den 53’e düştüğünü, bu 53 firmanın gerçekleştirdiği üretimden satışların yaklaşık yüzde 37,78 arttığı gözlendi.

Plastik sektöründe ise; Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER) listedeki verilere ilişkin yaptığı değerlendirmeye göre, 2017 sıralamasında firma sayısı olarak sektörler bazında 6. büyük sektör olan plastik ve kauçuk üreticisi 27 işletme listede yer aldı. Firmaların üretimden net satışları ise yüzde 15,4 oranında artış gösterdi.

Ayrıca ambalaj sektörüne yönelik diğer bir gelişme ise; Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nın kazananları belli oldu. Başvuru yapan 210 ambalajın, 11 farklı kategoride değerlendirildiği yarışmada 114 ambalaj ödüle layık görüldü. Dereceye giren tüm katılımcıların WorldStar ve AsiaStar yarışmalarına da katılabildiği Ambalaj Ay Yıldızları tüm kazananların ödülleri 12 Ekim’de düzenlenecek törenle verilecek.

Plastik ve ambalaj sektörlerine ait bu bilgilendirici haber çalışmalarının yanı sıra dünyadan ve ülkemizden sektör ile ilgili diğer güncel gelişmeleri dergimiz sayfalarında sizlerle paylaşıyoruz.

Dergimizin röportaj bölümünde bu sayımızda; Sarten Ambalaj Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zeki Sarıbekir ile firmanın kuruluşundan bu yana geliştirdikleri başarılı süreci, yatırımları ve önümüzdeki döneme ilişkin hedefleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Dergimiz sayfalarında yer alan diğer bir röportajımız ise, FOMPAK firmasına ait. FOMPAK Plastik Enjeksiyon Sorumlusu Sayın Resul Özgür ile firmanın faaliyet alanları ve üretim tesislerinde kullandıkları Tepro Makine kuruluşu olan Mouldpro ürünlerini tercih etme sebepleri ve başarılı sonuçları hakkındaki gözlemlerine yer verdik. İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Bu sayımızda ayrıca değerli akademisyenlerimiz ile birlikte sektör firmalarının kaleme aldığı yeni ürün ve teknolojilerle ilgili bilgilere, çeşitli üniversitelerden gelen kapsamlı araştırma-inceleme makalelerine de yer verdik. Dergimize renk katarak yazılarıyla destek veren akademisyen, firma yetkilileri ve sektör temsilcilerine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle!

Yasemin Erkimen