Thursday, Feb 29th

Last updateMon, 26 Feb 2024 6am

You are here: Home Röportaj Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut
Ambalajda ‘daha hızlı’ ihracat dönemi

Ambalajda ‘daha hızlı’ ihracat dönemi

İhracatta ilk hedef olarak Avrupa’yı belirleyen Türkiye ambalaj sektörü, henüz i...

Plastik sektörü geri dönüşümde  küresel güç olmayı hedefliyor

Plastik sektörü geri dönüşümde küresel güç olmayı hedefliyor

Ambalaj, beyaz eşya, otomotiv, elektronik, inşaat ve savunma sanayi için yılda 1...

Kimya sektörünün ihracattaki yeni hedefi  35 milyar dolar

Kimya sektörünün ihracattaki yeni hedefi 35 milyar dolar

Türkiye’nin ihracattaki yükselen yıldızı kimya sektörü, 16 alt sektörü ile birli...

MachineTotal, Makine alım satımında yeni soluk

MachineTotal, Makine alım satımında yeni soluk

MachineTotal.com, Türkiye’nin ilk kurumsal B2B makine alım satım platformu olara...

Bakcycle Geri Dönüşüm  2024 yılında tam kapasite ile devrede

Bakcycle Geri Dönüşüm 2024 yılında tam kapasite ile devrede

Dikey entegre yapıda faaliyet gösteren Bakioğlu Holding Ambalaj Grubu Şirketleri...

Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut

“LK Group’un desteğiyle birlikte çok büyük başarılara imza attık”

Sektörümüzün ve sanayicimizin ihtiyaç duyduğu enjeksiyon makinelerini 100 adetlik Türkiye’nin en büyük stok gücümüzle müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. En büyük özelliğimiz ise teknik servis hızımıza ve yeterliliğimize uygun çözüm odaklı hizmetimiz ve yetkinliğimizdir.

Plastik enjeksiyon makine sektöründe satış ve pazarlama alanında edindiğiniz uzun yıllara dayanan birikim ve deneyiminizi 2017 yılında PLASTEC Makina firmasını kurarak taçlandırdınız. Plastik & Ambalaj Teknolojisi dergisi olarak yakından tanıklık ettiğimiz bu başarılı serüveni bize kısaca anlatır mısınız?

Yaklaşık 15 yıllık plastik enjeksiyon makineleri satış tecrübemizle Hong Kong menşeili LK GRUP’un Türkiye, Ortadoğu, Rusya ve Avrupa bayiliğini üstlenmekteyiz. Sektörümüzün ve sanayicimizin ihtiyaç duyduğu enjeksiyon makinelerini 100 adetlik Türkiye’nin en büyük stok gücümüzle her daim anında teslim imkanı, merkez ofisimiz ve Türkiye’nin 3 bölgesindeki teknik servis ofislerindeki yetişmiş teknik kadromuzla müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. Dünyanın en büyük markalarından biri olan LK Group’un pazara olan desteğiyle birlikte çok büyük başarılara imza attık.

Potenza, Forza, Lena, Varia, Effecta, Elettrica ve Doppio olarak farklı modelleri bulunan makinelerinizi hız, enerji tüketimi, hassaslık, doğruluk, fire verimlilik ve maliyet gibi noktalardan kıyaslarsanız özellikleri konusunda neler söylersiniz?

Bildiğiniz üzere LK A++ enerji verimlilik belgesine sahip tek firma. Ayrıca hassasiyet ve sürdürülebilirlik anlamında ise rakiplerimizden çok önde olduğumuzu ifade etmek isteriz. Her ihtiyaca uygun çözümler sunan geniş makine seçeneği ve eş zamanlı sunduğumuz teknik servis desteği ise müşterilerimizin bizi seçmesindeki en büyük etken olmaktadır.

Bu makineler; tonaj aralıkları, sıkıştırma aralıkları, tek ya da çoklu parça kalıplama özellikleri, farklı ham maddeyle çalışma aralıkları ve diğer proses farklılıklarına uyum açısından nasıl bir çeşitlilik ve esneklik sağlıyorlar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi değişik tonaj aralıkları, özellikle LK’nın dünyadaki en büyük tonajlı makine üreticisi olması, çok komponentli makine seçeneklerinin hali hazırda yine ülkemizdeki en büyük makineler olması, her ihtiyaca ve prosese uygun vida kovan seçeneği sunması bizim sektördeki gücümüzü ve müşteri tarafında tercih edilmedeki en önemli etkenler olarak ortaya çıkmaktadır.

Plastik enjeksiyon makinelerinizin Endüstri 4.0 uygulamaları konusundaki yeterliliği ne düzeydedir?

Makinelerimizde kullanmış olduğumuz KEBA işletim sistemi bütün segmentteki modellerimizin Endüstri 4.0 uygulamalarında başarılı ve efektif bir şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır. KEBA ile yapmış olduğumuz işbirliği sayesinde talep eden müşterilerimize bu imkanı sağlamaktayız.

En fazla rağbet gören makine modeliniz hangisi? Gerek yurt içi gerekse yurtdışında çalıştığınız markalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye pazarında en fazla rağbet gören modellerimiz Potenza ve Forza modellerimizdir. Potenza makaslı sistem ve Forza ise çift plakalı sistem ile çalışmaktadır. Türkiye’de sektörün önde gelen markalarından Sönmez Plastik, Pilsan Oyuncak, Enka Plastik, Esan Akü, Beno Plastik, Kaan Yıldız, Ges Plastik, Ay Kasa, Verde Plastik ve Proff Plastik firmalarıyla çalışmaktayız. Yurtdışında ise globalde Tesla, General Motors, Volvo, Renault ve WV Group firmalarının tedarikçisi konumundayız.

Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz?

Daha önce belirttiğimiz üzere Türkiye’nin en büyük makine stoğuna sahibiz ve sattığımız makinelerimize ait her türlü yedek parçayı stoğumuzda tutuyoruz. En büyük özelliğimiz ise teknik servis hızımıza ve yeterliliğimize uygun çözüm odaklı hizmetimiz ve yetkinliğimizdir. Makine sektöründe en önemli gücümüz her zaman dediğimiz gibi Teknik Servis Gücümüz ve böyle olmaya da devam edecektir.

Karbon salınımını azaltmak; küresel ısınmanın felaketlere gebe sonuçlarını engellemek açısından dünyanın en hassas olduğu ve ortak hareket ettiği bir mesele. Makineleriniz bu alanda çevreci plastiklerin üretimine ve teknolojik işbirliğine nasıl katkı sunuyor?

Geçen ay ziyaret etmiş olduğumuz K fuarında da en önemli motto çevreci plastiklerin kullanımıydı. Bizde LK Group olarak üretmekte ve satmakta olduğumuz makinelerimizi çevreci plastiklerle uyumlu bir şekilde çalışmaya ve üretmeye uygun bir şekilde 10 yıllar öncesinden başladık. Kompozit (plastik ve odun talaşı) üretimindeki makinelerimiz yaklaşık 7 yıldır Türk plastik sektörüne hizmet vermektedir.

LK markasının dünya üzerindeki yapılanması, etkinliği, dağıtım ağları, Ar-Ge çalışmaları ve pazar payı nasıldır? Firmanızı 2017’de kurduğunuzdan bu yana ülke ve dünya pazarında sizin elde ettiğiniz pazar oranı ve hedefleriniz nelerdir? Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz?

LK Group bünyesindeki Plastik Enjeksiyon, Metal Enjeksiyon ve CNC üretimiyle dünyadaki eşsiz markalardan biridir. Bu özelliğiyle yukarıda isimlerini belirttiğim en büyük otomotiv üreticisi markaların tek ve ana tedarikçisi konumundayız. Ayrıca dünyanın en büyük 12.000T Die Casting (Metal Enjeksiyon) makinesini de üretmiş bulunuyoruz. Tesla’nın dünya üzerindeki bütün tesislerinde LK markalı makinelerimiz çalışmaktadır. Tesla’ya 10 adet 6000Ton ve 1 adet 9200T makine satışı gerçekleştirdik. Dünyadaki 46 ülkede temsilciliğimiz ve distribütörlüğümüz bulunmaktadır. Çin’de 5 adet, Tayvan’da 2 adet ve İtalya’da ise 1 adet makine üretim fabrikamız bulunmaktadır. Dünyanın en büyük gruplarıyla çalışıyor olmamızın en büyük sebebi ise üretim ve kalite yetkinliğimizin bu firmalar tarafından onaylanmasıdır.

Plast Eurasia fuarında tanıtacağınız yeni ya da öncelik vereceğiniz bir makine konsepti olacak mı? Bu makinenin teknik ve genel özellikleri ile birlikte fuardan beklentileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Plast Eurasia fuarında 12'inci salon, 1223B numaralı standımızda 1 adet Hybrid Çift Plakalı 550 Ton ve 1 adet de Full Elektrikli 280Ton makine sergileyeceğiz. Bildiğiniz gibi dünyada yaşanan enerji kriziyle birlikte elektrik ve enerji fiyatlarındaki ciddi artış üreticileri enerji verimliliği yüksek makinelere yöneltmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak bu sene en yeni, en hızlı ve enerji verimliliği en yüksek bu 2 makinemizi fuarda sergileyeceğiz. Önümüzdeki süreç aynı elektrikli arabalarda olduğu gibi Full Elektrikli ve Hybrid makineleri ön plana çıkartacaktır. Fuardan beklentimiz ise yeni lansmana sunulacak bu makinelerimizi pazara en hızlı şekilde sunarak satışını gerçekleştirmek olacaktır.

Plastik enjeksiyon makinesi satın almalarında okuyucularımıza hangi noktalara dikkat etmelerini önerirsiniz?

En önemlisi iyi bir servis hizmeti alabilecek firmalardan makine almalarını önermek olacaktır. Ayrıca enerji verimliliği çok ön plana çıkmış durumda, bu duruma özen göstermeleri öncelik olmalıdır. Ayrıca global çapta hizmet veren marka bilinirliği yüksek firmalarla çalışmak muhatap bulma adına tercih edilmesi gerekli bir konudur.

Uzakdoğu ile Avrupa ve ABD merkezli makine teknolojisi yarışını nasıl görüyorsunuz? Sizce bu segmentler inovasyon ve gelişim açısından giderek birbirine yaklaşıyor mu?

Çinli üreticiler artık kendi Ar-Ge’lerini geliştirebilecek bir konuma geldiler. Yine kendimizden örnek verecek olursak LK Group’un Tesla ile çalışıyor olması teknolojilerinin ne kadar geliştiğine iyi bir örnek olacaktır. Ayrıca Çinli üreticilerin Avrupa menşeili makine üreticilerini satın alarak teknoloji transferi yaptığı artık herkesçe malum. Önümüzdeki süreçte zannımca Çinli üreticiler Avrupalı üreticilere çok daha ciddi bir rakip olarak karşımıza çıkacaklar.

Türkiye’de plastik sektöründe son yirmi yıllık büyümeyi ve teknoloji kullanımını nasıl görüyorsunuz? Buna bağlı yakın gelecekte plastik makineleri pazarı ve ithalatı nasıl bir seyir izleyecek? Sizin gelişecek bu konjonktüre bağlı olarak plan ve projeleriniz olacak mı?

Bildiğiniz üzere Türkiye Avrupa pazarında 2’inci dünya pazarında ise 7’inci sıradadır. Pazar her yıl daha da büyümekte ve yatırımlar bu ölçekte artmaktadır. Türkiye’de bu büyümeye paralel olarak ithalat artacaktır. Pazarın büyümesine paralel olarak gelecek planlarımız içerisinde LK Group ile Türkiye’de birlikte makine üretimi planlarımız içerisinde bulunmaktadır.

Sizce ülkemizde plastik makine endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorluklar nelerdir ve bunun üstesinden nasıl gelinebilir?

Ülkemizdeki en büyük sorun yatırımcılar için sıralamak gerekirse; finansa erişim zorluluğu, elektrik maliyetlerindeki ciddi artış ve yetişmiş teknik eleman yetersizliği olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle yetişmiş eleman bulmanın her geçen gün zorlaşması ve alttan da bu kadroların gelmemesi sektörü ciddi şekilde zora sokmaktadır. Gelişen ve büyüyen sektörümüzün bu sorunları ivedilikle çözüyor olması gerekmektedir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Plastik hayatımızın her alanında varlığını sürdürmekte ve bu her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak sektör her geçen gün daha da büyümektedir. Sanayicimizin ve devletimizin birlikte el ele vererek sektörü daha da güçlü hale getirecek, bu alandaki gücümüzü artıracak adımları atması en büyük temennimizdir.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Woojin Plaimm’den yenilikçi teknolojiler

Woojin Plaimm’den yenilikçi teknolojiler

Tuesday, 13 February 2024

Plastik enjeksiyon makinesi alanında kendini küres...

Readmore

Yüksek performanslı, kompakt ve EtherCAT  özellikli PLC'ler

Yüksek performanslı, kompakt ve EtherCAT özellikli PLC'ler

Thursday, 01 February 2024

Endüstri 4.0 döneminin hızla geliştiği günümüzde, ...

Readmore

Enerji tüketimi yüzde 30’dan fazla azaltıldı

Enerji tüketimi yüzde 30’dan fazla azaltıldı

Thursday, 01 February 2024

Servo elektrikli EcoPower Xpress ile Heinrich Axma...

Readmore

Volvo’nun elektrikli araçlarını FANUC robotları üretecek

Volvo’nun elektrikli araçlarını FANUC robotları üretecek

Thursday, 01 February 2024

Sürdürülebilirliğe odaklanan dünyanın en büyük end...

Readmore

Üretimdeki başarının şifresi kalıp sıcaklığı  kontrolünden geçiyor

Üretimdeki başarının şifresi kalıp sıcaklığı kontrolünden geçiyor

Thursday, 01 February 2024

Yüksek mukavemet ve görsellik gerektiren mühendisl...

Readmore

Tek adımda filtreleme ve bileşik oluşturma

Tek adımda filtreleme ve bileşik oluşturma

Thursday, 01 February 2024

Coperion, tüketici sonrası içeriğin (PCR) ve yoğun...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Sertifikalı-döngüsel PE film ile “çevre dostu  ambalaj malzemelerinin yeni nesli”

Sertifikalı-döngüsel PE film ile “çevre dostu ambalaj malzemelerinin yeni nesli”

Thursday, 01 February 2024

ExxonMobil ve Bareks, “Sertifikalı-Döngüsel Ürünle...

Readmore

Yeni uygulama ürün mühendisliği ve servis operasyonlarını birbirine bağlıyor

Yeni uygulama ürün mühendisliği ve servis operasyonlarını birbirine bağlıyor

Thursday, 01 February 2024

Siemens ve Salesforce hizmet sunumunu hızlandırmak...

Readmore

İki WorldStar ödülü, Greiner Packaging için yıla başarılı bir başlangıç

İki WorldStar ödülü, Greiner Packaging için yıla başarılı bir başlangıç

Friday, 02 February 2024

Ödül için 41 ülkeden toplam 435 ambalaj ürünü yarı...

Readmore

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve  gelişmiş kontrol imkânı

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve gelişmiş kontrol imkânı

Thursday, 01 February 2024

Modern endüstriyel otomasyon sistemlerinin vazgeçi...

Readmore

SmartFactory’nin yeni genel müdürü  E. Çağtay Güleç oldu

SmartFactory’nin yeni genel müdürü E. Çağtay Güleç oldu

Friday, 02 February 2024

MES çözümleriyle Türkiye’de 6000’in üzerinde CNC m...

Readmore

Yapay zekâ destekli süreç umut vaat ediyor

Yapay zekâ destekli süreç umut vaat ediyor

Wednesday, 27 December 2023

Plastik ayıklama araştırma projesi OMNI, gıda sını...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Buğulanmanın Nedenleri ve Önleme Stratejileri

Buğulanmanın Nedenleri ve Önleme Stratejileri

Friday, 02 February 2024

Biyo-Bazlı Akfog Serisi ile Buğulanma Kontrolü

1. G...

Readmore

Otomotiv Endüstrisinde Polimerler ve Polimer Matrisli  Kompozit Malzemelerdeki Gelişmeler -1-

Otomotiv Endüstrisinde Polimerler ve Polimer Matrisli Kompozit Malzemelerdeki Gelişmeler -1-

Friday, 02 February 2024

Özet

Otomotiv endüstrisi her geçen gün kullanıcılar...

Readmore

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Thursday, 03 August 2023

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar taraf...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Avantajlı paketleme çözümleriyle AVANPAK

Avantajlı paketleme çözümleriyle AVANPAK

Friday, 02 February 2024

AVANPAK AŞ. Genel Müdürü Taha Kızılkaya ile gerçek...

Readmore

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

Tuesday, 21 November 2023

"Ticarileşen yeni ürünlerimizle ‘yerli ürün’ kulla...

Readmore

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Tuesday, 21 November 2023

“Avrupa’daki en büyük üretim hattına sahibiz”

Polib...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı