Monday, Jul 22nd

Last updateFri, 19 Jul 2024 12pm

You are here: Home Röportaj Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut
OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV ve Borealis, yakma ve atık sahalarına giderek kaybolacak karışık atıktan ayı...

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

Avrupa’dan Çin’e uzanan geniş coğrafyadaki pek çok ülkeden ziyaretçileri ağırlay...

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Sürekli yatırım ve gelişimle tüm faaliyet alanlarında en iyiye ulaşarak, ülkesin...

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

Şirket, farklı endüstriler için robotik çözümler dahil fabrika otomasyonu ürünle...

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Koroplast, CSR Plastic ile gerçekleştirdiği stratejik iş ortaklığı kapsamında çö...

Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut

“LK Group’un desteğiyle birlikte çok büyük başarılara imza attık”

Sektörümüzün ve sanayicimizin ihtiyaç duyduğu enjeksiyon makinelerini 100 adetlik Türkiye’nin en büyük stok gücümüzle müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. En büyük özelliğimiz ise teknik servis hızımıza ve yeterliliğimize uygun çözüm odaklı hizmetimiz ve yetkinliğimizdir.

Plastik enjeksiyon makine sektöründe satış ve pazarlama alanında edindiğiniz uzun yıllara dayanan birikim ve deneyiminizi 2017 yılında PLASTEC Makina firmasını kurarak taçlandırdınız. Plastik & Ambalaj Teknolojisi dergisi olarak yakından tanıklık ettiğimiz bu başarılı serüveni bize kısaca anlatır mısınız?

Yaklaşık 15 yıllık plastik enjeksiyon makineleri satış tecrübemizle Hong Kong menşeili LK GRUP’un Türkiye, Ortadoğu, Rusya ve Avrupa bayiliğini üstlenmekteyiz. Sektörümüzün ve sanayicimizin ihtiyaç duyduğu enjeksiyon makinelerini 100 adetlik Türkiye’nin en büyük stok gücümüzle her daim anında teslim imkanı, merkez ofisimiz ve Türkiye’nin 3 bölgesindeki teknik servis ofislerindeki yetişmiş teknik kadromuzla müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. Dünyanın en büyük markalarından biri olan LK Group’un pazara olan desteğiyle birlikte çok büyük başarılara imza attık.

Potenza, Forza, Lena, Varia, Effecta, Elettrica ve Doppio olarak farklı modelleri bulunan makinelerinizi hız, enerji tüketimi, hassaslık, doğruluk, fire verimlilik ve maliyet gibi noktalardan kıyaslarsanız özellikleri konusunda neler söylersiniz?

Bildiğiniz üzere LK A++ enerji verimlilik belgesine sahip tek firma. Ayrıca hassasiyet ve sürdürülebilirlik anlamında ise rakiplerimizden çok önde olduğumuzu ifade etmek isteriz. Her ihtiyaca uygun çözümler sunan geniş makine seçeneği ve eş zamanlı sunduğumuz teknik servis desteği ise müşterilerimizin bizi seçmesindeki en büyük etken olmaktadır.

Bu makineler; tonaj aralıkları, sıkıştırma aralıkları, tek ya da çoklu parça kalıplama özellikleri, farklı ham maddeyle çalışma aralıkları ve diğer proses farklılıklarına uyum açısından nasıl bir çeşitlilik ve esneklik sağlıyorlar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi değişik tonaj aralıkları, özellikle LK’nın dünyadaki en büyük tonajlı makine üreticisi olması, çok komponentli makine seçeneklerinin hali hazırda yine ülkemizdeki en büyük makineler olması, her ihtiyaca ve prosese uygun vida kovan seçeneği sunması bizim sektördeki gücümüzü ve müşteri tarafında tercih edilmedeki en önemli etkenler olarak ortaya çıkmaktadır.

Plastik enjeksiyon makinelerinizin Endüstri 4.0 uygulamaları konusundaki yeterliliği ne düzeydedir?

Makinelerimizde kullanmış olduğumuz KEBA işletim sistemi bütün segmentteki modellerimizin Endüstri 4.0 uygulamalarında başarılı ve efektif bir şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır. KEBA ile yapmış olduğumuz işbirliği sayesinde talep eden müşterilerimize bu imkanı sağlamaktayız.

En fazla rağbet gören makine modeliniz hangisi? Gerek yurt içi gerekse yurtdışında çalıştığınız markalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye pazarında en fazla rağbet gören modellerimiz Potenza ve Forza modellerimizdir. Potenza makaslı sistem ve Forza ise çift plakalı sistem ile çalışmaktadır. Türkiye’de sektörün önde gelen markalarından Sönmez Plastik, Pilsan Oyuncak, Enka Plastik, Esan Akü, Beno Plastik, Kaan Yıldız, Ges Plastik, Ay Kasa, Verde Plastik ve Proff Plastik firmalarıyla çalışmaktayız. Yurtdışında ise globalde Tesla, General Motors, Volvo, Renault ve WV Group firmalarının tedarikçisi konumundayız.

Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz?

Daha önce belirttiğimiz üzere Türkiye’nin en büyük makine stoğuna sahibiz ve sattığımız makinelerimize ait her türlü yedek parçayı stoğumuzda tutuyoruz. En büyük özelliğimiz ise teknik servis hızımıza ve yeterliliğimize uygun çözüm odaklı hizmetimiz ve yetkinliğimizdir. Makine sektöründe en önemli gücümüz her zaman dediğimiz gibi Teknik Servis Gücümüz ve böyle olmaya da devam edecektir.

Karbon salınımını azaltmak; küresel ısınmanın felaketlere gebe sonuçlarını engellemek açısından dünyanın en hassas olduğu ve ortak hareket ettiği bir mesele. Makineleriniz bu alanda çevreci plastiklerin üretimine ve teknolojik işbirliğine nasıl katkı sunuyor?

Geçen ay ziyaret etmiş olduğumuz K fuarında da en önemli motto çevreci plastiklerin kullanımıydı. Bizde LK Group olarak üretmekte ve satmakta olduğumuz makinelerimizi çevreci plastiklerle uyumlu bir şekilde çalışmaya ve üretmeye uygun bir şekilde 10 yıllar öncesinden başladık. Kompozit (plastik ve odun talaşı) üretimindeki makinelerimiz yaklaşık 7 yıldır Türk plastik sektörüne hizmet vermektedir.

LK markasının dünya üzerindeki yapılanması, etkinliği, dağıtım ağları, Ar-Ge çalışmaları ve pazar payı nasıldır? Firmanızı 2017’de kurduğunuzdan bu yana ülke ve dünya pazarında sizin elde ettiğiniz pazar oranı ve hedefleriniz nelerdir? Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz?

LK Group bünyesindeki Plastik Enjeksiyon, Metal Enjeksiyon ve CNC üretimiyle dünyadaki eşsiz markalardan biridir. Bu özelliğiyle yukarıda isimlerini belirttiğim en büyük otomotiv üreticisi markaların tek ve ana tedarikçisi konumundayız. Ayrıca dünyanın en büyük 12.000T Die Casting (Metal Enjeksiyon) makinesini de üretmiş bulunuyoruz. Tesla’nın dünya üzerindeki bütün tesislerinde LK markalı makinelerimiz çalışmaktadır. Tesla’ya 10 adet 6000Ton ve 1 adet 9200T makine satışı gerçekleştirdik. Dünyadaki 46 ülkede temsilciliğimiz ve distribütörlüğümüz bulunmaktadır. Çin’de 5 adet, Tayvan’da 2 adet ve İtalya’da ise 1 adet makine üretim fabrikamız bulunmaktadır. Dünyanın en büyük gruplarıyla çalışıyor olmamızın en büyük sebebi ise üretim ve kalite yetkinliğimizin bu firmalar tarafından onaylanmasıdır.

Plast Eurasia fuarında tanıtacağınız yeni ya da öncelik vereceğiniz bir makine konsepti olacak mı? Bu makinenin teknik ve genel özellikleri ile birlikte fuardan beklentileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Plast Eurasia fuarında 12'inci salon, 1223B numaralı standımızda 1 adet Hybrid Çift Plakalı 550 Ton ve 1 adet de Full Elektrikli 280Ton makine sergileyeceğiz. Bildiğiniz gibi dünyada yaşanan enerji kriziyle birlikte elektrik ve enerji fiyatlarındaki ciddi artış üreticileri enerji verimliliği yüksek makinelere yöneltmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak bu sene en yeni, en hızlı ve enerji verimliliği en yüksek bu 2 makinemizi fuarda sergileyeceğiz. Önümüzdeki süreç aynı elektrikli arabalarda olduğu gibi Full Elektrikli ve Hybrid makineleri ön plana çıkartacaktır. Fuardan beklentimiz ise yeni lansmana sunulacak bu makinelerimizi pazara en hızlı şekilde sunarak satışını gerçekleştirmek olacaktır.

Plastik enjeksiyon makinesi satın almalarında okuyucularımıza hangi noktalara dikkat etmelerini önerirsiniz?

En önemlisi iyi bir servis hizmeti alabilecek firmalardan makine almalarını önermek olacaktır. Ayrıca enerji verimliliği çok ön plana çıkmış durumda, bu duruma özen göstermeleri öncelik olmalıdır. Ayrıca global çapta hizmet veren marka bilinirliği yüksek firmalarla çalışmak muhatap bulma adına tercih edilmesi gerekli bir konudur.

Uzakdoğu ile Avrupa ve ABD merkezli makine teknolojisi yarışını nasıl görüyorsunuz? Sizce bu segmentler inovasyon ve gelişim açısından giderek birbirine yaklaşıyor mu?

Çinli üreticiler artık kendi Ar-Ge’lerini geliştirebilecek bir konuma geldiler. Yine kendimizden örnek verecek olursak LK Group’un Tesla ile çalışıyor olması teknolojilerinin ne kadar geliştiğine iyi bir örnek olacaktır. Ayrıca Çinli üreticilerin Avrupa menşeili makine üreticilerini satın alarak teknoloji transferi yaptığı artık herkesçe malum. Önümüzdeki süreçte zannımca Çinli üreticiler Avrupalı üreticilere çok daha ciddi bir rakip olarak karşımıza çıkacaklar.

Türkiye’de plastik sektöründe son yirmi yıllık büyümeyi ve teknoloji kullanımını nasıl görüyorsunuz? Buna bağlı yakın gelecekte plastik makineleri pazarı ve ithalatı nasıl bir seyir izleyecek? Sizin gelişecek bu konjonktüre bağlı olarak plan ve projeleriniz olacak mı?

Bildiğiniz üzere Türkiye Avrupa pazarında 2’inci dünya pazarında ise 7’inci sıradadır. Pazar her yıl daha da büyümekte ve yatırımlar bu ölçekte artmaktadır. Türkiye’de bu büyümeye paralel olarak ithalat artacaktır. Pazarın büyümesine paralel olarak gelecek planlarımız içerisinde LK Group ile Türkiye’de birlikte makine üretimi planlarımız içerisinde bulunmaktadır.

Sizce ülkemizde plastik makine endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorluklar nelerdir ve bunun üstesinden nasıl gelinebilir?

Ülkemizdeki en büyük sorun yatırımcılar için sıralamak gerekirse; finansa erişim zorluluğu, elektrik maliyetlerindeki ciddi artış ve yetişmiş teknik eleman yetersizliği olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle yetişmiş eleman bulmanın her geçen gün zorlaşması ve alttan da bu kadroların gelmemesi sektörü ciddi şekilde zora sokmaktadır. Gelişen ve büyüyen sektörümüzün bu sorunları ivedilikle çözüyor olması gerekmektedir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Plastik hayatımızın her alanında varlığını sürdürmekte ve bu her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak sektör her geçen gün daha da büyümektedir. Sanayicimizin ve devletimizin birlikte el ele vererek sektörü daha da güçlü hale getirecek, bu alandaki gücümüzü artıracak adımları atması en büyük temennimizdir.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Friday, 31 May 2024

Bilinçaltına hitap eden ambalaj tasarımı, tüketici...

Readmore

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

Friday, 31 May 2024

TANRIKULU, gıdaya uygun rPET granül ürettiği tesis...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Thursday, 07 March 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Thursday, 09 May 2024

Özet

Mühendislik termoplastikleri alanında sıkça ka...

Readmore

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Thursday, 04 April 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Şirketimizin odak noktası ‘Sadelik, Yakınlık ve Uzmanlık’ çatısı altında toplanıyor

Şirketimizin odak noktası ‘Sadelik, Yakınlık ve Uzmanlık’ çatısı altında toplanıyor

Thursday, 04 July 2024

Telemecanique Sensors Ülke Müdürü Bilkay Bilgen, S...

Readmore

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli  çözümler sunuyoruz

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz

Monday, 06 May 2024

SOMPLAST, 2008 yılında plastik sektöründe hizmete ...

Readmore

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

Monday, 06 May 2024

İnan Makine, yarım asrı aşan tecrübesi ile bugün İ...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı