Wednesday, Apr 24th

Last updateMon, 15 Apr 2024 8am

You are here: Home Printed Magazine Subscription Editörden Değerli okuyucularımız !

Değerli okuyucularımız !

alt

Yaz aylarının etkisini iyice göstermeye başladığı şu günlerde sıcağın rehaveti tüm sektörlerde etkili olmasına rağmen plastik ve ambalaj sektörü tüm hızıyla gelişmelerine devam ediyor. 

Mayıs ayının son günlerinde düzenlenen IPAF’12 15. Uluslararası Plastik ve Ambalaj Teknolojileri&Ürünleri Fuarı ve PACK-İST Fleksibıl Ambalaj Özel Bölümü ile birlikte sektörde önemli bir başarıya imza attı.

Yapılan düzenli tanıtım çalışmalarıyla, en fazla ilden ve ülkeden ziyaretçi getiren fuar olma özelliği taşıyan İPAF uluslararası platformda da üretici ve sıcak talep sahiplerini buluşturan, önemli bir fuar olarak bir kez daha kendini kanıtladı. Türk üreticilerin dışa açılmasını sağlayan bir platform olma özelliğine sahip olmasıyla da pek çok iş ortaklığı ve ihracat antlaşmasına olanak veren İPAF’12 yurtdışından ve yurtiçinden binlerce ziyaretçi çekti.

Fleksibıl Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD) üyeleri de İPAF’a katılmış olmaktan ve yaptıkları görüşmelerden oldukça memnun ayrıldılar. 

Geçtiğimizin ayın sektör adına önemli bir gelişmesi de Plastik Sanayicileri Derneği-PAGDER’in öncülüğüyle plastik üreticilerini bir araya gelerek modern bir üretim alanı oluşturmak ve üretim tesislerini şehir içinden çıkarmak için Kırklareli Vize’de Plastik Organize Sanayi Bölgesi kurmuş olması. Sektörde meydana gelen bu tür gelişmeler plastik ve ambalaj sanayicilerini heyecanlandırmaya devam ediyor. 

Plastik & Ambalaj Teknolojisi dergisi bu ay yine dopdolu. Sektörden gelen en güncel haberler, bu ay yer verdiğimiz konularımız başta olmak üzere sektörün ileri gelenlerinin ve çeşitli üniversitelerde görev yapan değerli akademisyenlerin yazılarına yer verdik. 

Bu sayımızda gaz destekli enjeksiyon teknolojisi, termoset ve elastomerler, kırıcılar ve mikserler, dondurulmuş gıda ambalaj teknolojisi, aseptik ambalaj ve teknolojisi ve plastik taşıma kasaları ve kutular başta olmak üzere pek çok konuya yer verdik. 

Paler Makine Sayın Cemil Aykan, Tayf Plastik Sayın Efgan Görevin, Yenipak Ambalaj Sayın Yalçın Vural ile firmaları ve hedefleri hakkında röportajlar gerçekleştirdik. Bakioğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Enver Bakioğlu ile de dondurulmuş gıda ambalajları ve gelmiş olduğu son teknolojiler konularını içeren bir röportajımıza yer verdik. 

Bu süreçte bizlere yardımcı olan dergimize yazı göndererek desteklerini esirgemeyen burada tek tek isimlerini sayamadığın değerli sektör temsilcilerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Prof. Dr. Sayın Bilsen Beşergil ve Raci Hoşgör’e de teşekkür ediyorum. 

Dünyadan haberler ve teknolojik gelişmelerin de yer aldığı dergimiz sayfalarında bilgilendirici, alanınızla ilgili haber ve yazılar bulacaksınız.   

Bir sonraki sayıda görüşmek dileğiyle!

Emel YAĞCI