Saturday, May 15th

Last updateMon, 03 May 2021 10am

You are here: Home To Broadcast Article Editörden MART 2021 - SAYI 270

MART 2021 - SAYI 270

Değerli okuyucularımız,

2019 yılını 4 milyar 716 milyon dolar ihracatla kapatan ambalaj sektörü 2020 yılında pandemi dönemine rağmen 5 milyar 147 milyon dolar ihracat gerçekleştirip yüzde 9’luk bir artış yakaladı. Buna göre 2019 yılında 2,6 milyon ton olan toplam ambalaj ihracatı 2020’de yüzde 12’lik artışla 2,9 milyon ton olarak gerçekleşti. Sektör ihracatında plastik ambalaj yüzde 66’lık payla ilk sırada, yüzde 22 ile kâğıt/karton ambalajları ise ikinci sırada yer aldı. Ambalaj sektörüne ilişkin diğer öne çıkan haberimiz ise 219 projenin yer aldığı WorldStar Student yarışmasında öğrencilerimiz ilk üçe girerek ülkemize 19 ödül birden getirdi.

Plastik sektöründe ise, hammadde fiyatlarında yaşanan artış birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor. PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun konu ile ilgili yaptıkları değerlendirmelerine de dergimiz sayfalarında yer verdik.

Röportaj sayfalarımızda ise üç farklı firmaya yer ayırdık. Almak Ateş Makine Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ateş, Ekin Makine Dış Ticaret Müdürü Latife Karabulut ve Bhrt Sıcak Yolluk Sistemleri İş Geliştirme Müdürü Zeki Başakar ile gerçekleştirdiğimiz röportajlarımızı ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Ayrıca; plastik ve ambalaj sektörlerine yönelik en güncel teknoloji, yeni ürün gelişmeleri ve değerli akademisyenlerimizin hazırlamış olduğu araştırma- inceleme yazıları da yeni sayımızın içeriğinde yerini aldı.

Bu ayki sayımızın hazırlanmasında emeği geçen değerli akademisyenlerimiz ve sektör firmalarımıza dergimize verdikleri destek için çok teşekkür ederim.

Sizleri en güncel gelişmelerden haberdar olabilmeniz için dopdolu içeriğimizle baş başa bırakıyor, bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle sağlıklı günler diliyorum…