Wednesday, Feb 21st

Last updateFri, 02 Feb 2024 10am

You are here: Home Products Kalitenin gizli eli

Kalitenin gizli eli

Hic düşündünüz mü, elinizdeki bardaktan, kravatınıza, ayakkabı bağınızdan, emniyet kemerinize, kemerinizin tokasından, ayakkabınızın derisine ve tabanına, hırkanızın fermuarından, diş fırçanıza, kalem ucunuzdan, paranın kağıdına, buzdolabınızdan, arabanıza, ambalaj kutunuzdan yoğurt kabına, asfalt üstündeki plastik reflektörlerden, köprünün kablosuna, yatağınızdan, kanalizayon borunuza, klozetinizden, süt şişenize, prizinizden yemek masanıza kadar tüm gözle görüp, elle dokunabileceğiniz malzemeler acaba standartlarına uygun mu? Bunları kim kontrol eder, acaba kontrol eden varmı? Yoksa tuvalet kâğıdınızın sertliğini sadece elinizle anlamak yeterli midir? Tüm bu maddeler kontrol ediliyorsa nasıl bir iştir bu? Kim nasıl yapar? İşte “O” görünmez el biziz. 

Türkiye de ve dünyanın 26 ülkesinde, görünmez bir el olup, 1960’dan beri, ürünlerini kontrol etmeleri için, firmalara test cihazları üretiyoruz. Her sektördeki üreticiler bizim cihazlarımız ile kendi ürünlerin test ederek ürün kalitelerini arttırıyorlar. Türkiye’nin ürünlerinin kalitesinin arttırması için, Türkiye’nin kalitesinin artarak marka olması için, 52 yıldır çaba harcıyoruz.  Nasıl mı yapıyoruz? İşte orası oldukça karışık.

Türkiye’de hizmet veren tek imalatçı, % 100 yerli bir firma olup, tüm dünyada da 50-60 civarında imalatçı ve 150 civarındada ticaretini yapan firma mevcuttur.  Karışık iştir, çünkü 15.000 müşteri portföyümüz olduguna göre ve bunlarında ürettiklerinin çeşitliliğini göz önüne aldığınızda, o kadar ürünün standartlarına uygun çihazları imal etmek, ar-ge çalışmalarında bulunmak, yeni dizaynlar ile yep yeni ürünler üretmek demektir. Kısaca 50 sektöre hitap eden, modellerimizle birlikte 300 civarında imalat çeşidimiz mevcuttur. Bunlardan bazıları 40 senedir imal ettiğimiz çekme –basma test cihazları, aşındarıma cihazları, boru basınç test cihazları gibi yüzlerce test cihazlarıdır.  

Ayrıca 14 firmanın distiribitörü olarak ithal ettiğimiz ürünler ile birlikte binden fazla ürün çeşidinin satışını ve satış sonrası desteğini vererek firmaların kalite laboratuarlarını desteklemekteyiz.

Peki sadece üretmek yeterli midir? Üretilen ürünler doğru ölçümler yapar mı? Teraziyle tartıldığınız zaman 80 kg. çıkıyorsunuz acaba terazi doğru mu ölçmektedir? Oysa dün başka yerde 78 kg. göstermişti. Nasıl terazinize güveneceksiniz?  Başka bir örnek, herhangi bir mal imal ediyorsunuz, ne olursa olsun, ihracat yapıyorsunuz ve alıcı size istediği teknik özellikleri söylemiş, eğer o özelliklerde malı ihraç etmezseniz, belki reklamasyon yiyeceksiniz belki de malı geri çekeceksiniz, peki böyle bir riski göze alabilir misiniz? Gönderdiğiniz ürününüzden emin olmak zorundasınız, ölçüler yaparsınız. Testler yaparsınız. Acaba ölçülen değerler doğrumu? İşte o an kalibrasyon önünüze çıkar. Cihazlarınızın doğru ölçtüğünden emin olmak zorundasınız. Devotrans aynı zamanda Turkak’tan akredite kalibrasyon laboratuarı özelliğindedir. Yani kalite anlayışımız baştan sona kadar müşterimize destek olmak amacıyla tüm servisler verilmektedir.

Test cihazlarıyla çalışma zorunluluğu, firmalarımızın ihracata el atmasıyla ivme kazanmaktadır. Bu nedenle zaman zaman çok ilginç sorunlarla karşılaşıyoruz. Yine de birçok büyük firmamızdan gelen yetkililer, hangi standardlara göre üretim yapmak istediklerinin pek farkında olmuyorlar. Bu nedenle bize gelen firmalara, sektörlerine uygun standardlar konusunda ücretsiz danışmanlık da veriyoruz. Firmalarda Kalite Kontrol Laboratuarlarının kurulması yaygınlaştıkça bu gibi sorunlar da azalacaktır.

Devotrans ihracatı arttırmak hedefiyle, yurtdışı bayilik sistemine başlamıştır, önümüzdeki yıllarda bayilik sistemini geliştirme çabalarında olacak, bu nedenlede yürt dışı fuarlarına katılımılarımız artacaktır. İran, Bulgaristan, Hindistan ve Avustralya’da bayiimiz vardır ve markamız bu ülkelerde de tescillidir. Amacımız daha çok ülkeye bayilik anlaşmaları ile markamızı tanıştırmaktır. Ayrıca Devotrans patentleri olan, Tübitak Ar-Ge desteği kullanmış kurumsal bir firmadır.

2006 yılının sonlarında ürün çeşitliliği açısından Dünya devlerinden olan GOTECH firmasının distribütör firması olduk. Bu ithal cihazları; satış sonrasında, bir üretici firma olmanın verdiği iş tecrübesi ve hızı, problem çözme pratikliği ile desteklemiş oluyoruz. Bu bizim diğer ithalat yapan firmalardan en büyük farkımızdır. Buna müşterilerimizin, satış sonrası servisin yatırım mallarındaki önemi bakımından birinci derecede önem vermesi gerekir. Aksi takdirde Türkiye’nin ve şirketlerinin ithal mal çöplüğü olmasının önüne geçilemez. Devotrans kalitenin simgesi olmaya devam edecektir. 

 

Selcen Erkoç

Devotrans

Ticaret Müdürü