Sunday, Jun 16th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Products SMART LC&A plastikler için sıvı renklendiriciler ve katkı maddeleri

SMART LC&A plastikler için sıvı renklendiriciler ve katkı maddeleri

Üretim esnasında sizlere boyamanın da yanında, prosesinize yardımcı olabilecek, müşterilerinizin gözünde, yakaladığınız kalite ve süratlilikle daha da büyüyeceksiniz. Yeni renklerinizi ne kadar verimli bir şekilde deneyebilir ve uygulayabilirsiniz? İşlem sırasında ne kadar hızlı renk değişimi sağlayabilirsiniz? Ürününüz renklendirildikten sonra pazarın yasal gereksinimlerini karşılayabilecek mi? Tedarikçinizden ne düzey de destek alabiliyorsunuz? Farklı bir renk istediğinizde ne kadar zamanda üretime başlayabiliyorsunuz? Aynı renklendiriciyi farklı hammaddelere uygulayabiliyor musunuz? Bütün bu soruların cevaplarını tedarikçilerinizden ne derece alabiliyorsunuz?

Biz 2D KİMYA olarak, mesleğinde tecrübeli ve uzman kadrosuyla, sizlere en kısa zamanda, en iyi hizmeti verebilmek için bütün gücümüzle çalışmaktayız. Bu denli çalışmamızın ürünü sizlere, az önce sıraladığımız soruların cevaplarını en iyi şekilde verebilmek içindir. İster fonksiyonel amaçlı ister estetik amaçlı kullanım olsun SMART LC&A isteklerinizi tümüyle karşılayacaktır.

SMART LC&A Kullanmanın Avantajları 

Likit Masterbatchler özel polimerler ile pigment, boya ve katkıların disperse edilmesi sonucunda elde edilen renklendiricilerdir. Uygun polimer, nihai kullanılacak plastiğe göre tasarlanmaktadır. Formüller, kullanım alanı ve talep edilen standartlara göre hazırlanmaktadır.

• Plastiği homojen bir şekilde boyar

SMART LC&A dispersiyonu plastik içerisinde çok iyidir. Bulunduğu polimer içerisinde, her bir pigment ve katkı maddesi çok iyi bir şekilde ezilmiş, disperse edilmiştir. Bu sebeple boyama kabiliyetleri yüksek ürünlerdir.

• Her bir polimer için stok tutmaya gerek yoktur

SMART LC&A birçok plastik ile uyumludur ve tek bir boya ile çeşitli plastikleri renklendirmek mümkündür. Boyaların bu özelliği daha az stok tutmanıza ve finans ayırmanıza yardımcı olacaktır

• Kolay proses edilebilir

Proses kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı extruder ve enjeksiyon basınçlarının rahatlamasını sağlar. Yüzeyde içsel sürtünmelerin azalmasından dolayı bariz iyileşme ve parlaklık oluşur. Yüzey kristalizasyonu da iyileşeceğinden, nihai ürünün kalitesi ve üretim kapasitesi artar.

• Kalıp ağzı birikme (die-build up) azalır

SMART LC&A eriyen polimerin vida kovana sürtünme katsayısını azaltır. Polimer/metal sürtünmesi azaldığında kopmalar da azalacağından, kalıp ağzında kopmuş partikül miktarı hemen hemen hiç oluşmaz. Dolayısıyla kalıp temizleme süresi düşer, kalıp kirliliğinden oluşabilecek çizgiler çok uzun sürede oluşur. İşçilik azalır, maliyet düşer kalite artar.

• Ön kurutmaya gerek yoktur

SMART LC&A likit polimer esaslı olup ön kurutma işlemi gerektirmeden doğrudan kullanıma hazır ürünlerdir.

• Isıl geçmişleri yoktur

Granül masterbatch gibi boyar maddelerin ısıl geçmişleri vardır. Hatta bir – iki kez ekstrüzyon işleminden geçerler (dispersiyon amaçlı veya hatalı ise düzeltme amaçlı vb). Yaklaşık 250⁰C ve üstü ısıya maruz kalırlar ve hem pigment hem de taşıyıcısı degrede olur, bozulur. Plastiği renklendirmek için kullanıldığında, kullanıldığı oran kadar kaliteyi düşürürler. SMART LC&A ürünlerin ısıl geçmişleri olmadığından ilk ısıyı sizin prosesinizde görür.

• Kolay temizlenir

SMART LC&A herhangi bir yüzeyden çok daha kolay temizlenebilir. Bunun için, kuru veya nemli bir bez yeterlidir. Extruder veya enjeksiyon içinde renk kalmaz, pompa kapatılır kapatılmaz temizlenmeye başlar ve çok kısa bir sürede makine naturele döner. Masterbatch veya pigment kullanıldığında bu süre 3 kat daha fazladır.

• Yoğunluk farkları yaşanmaz

SMART LC&A doğrudan extruderin veya enjeksiyonun besleme hunisi bölgesinden pompa ile beslenir. Partikül büyüklüğü/küçüklüğü problemi veya yoğunluk farkları yaşanması olası değildir. Özellikle PVC’de ön mikser işlemi gerektirmez ve doğrudan extruder başında boyama yapılır. Ortam temizdir.

• Birbiri içerisinde karışabilir

SMART LC&A ürünlerinizde kendi renklerinizi oluşturmanız için ideal bir çözümdür. Ana renkleri alıp istediğiniz oranlarda karıştırarak kendi renk paletinizi oluşturabilirsiniz. 5-6 ana renk stok tutup 100’den fazla renk yapabilirsiniz ve istediğiniz miktarlarda karıştırabilirsiniz. Bunu yapabilmek için basit bir karıştırıcının dışında herhangi bir ek donanıma ihtiyacınız olmayacaktır.

• Daha fazla rejenere malzeme ve dolgu kullanmanızı sağlar 

Rejenere (kırma) plastiklerin mekanik özellikleri daha düşüktür. Doğrudan kullanılamazlar veya birinci kalite hammaddenin içerisine ilave oranları çok düşük kalır. SMART LC&A rejenere malzemenin performansını arttırır. Dolgu (kalsit, talk, barit vb) miktarının arttırılmasını sağlar, böylelikle nihai ürün maliyetini (profil, enjeksiyon parça vb) düşürür. Mekanik özelliklerde artış sağlar.

• Ürün yüzeyi daha parlak ve canlıdır

Yüzeyin daha parlak ve canlı çıkması, özellikle dış ortamda kullanılan plastiklerin yaşlanmasını geciktirir. Zira su, toz vs kirlilikler yüzeyde tutunamaz. Işık geldiği yönde kırılır, absorbe olmaz.

• Kalıp ayrılmalarında kolaylık sağlar

SMART LC&A, özellikle enjeksiyon parçaların kalıptan daha rahat çıkmasını sağlar, kalıba yapışma veya vakum sorunu en aza iner.

• Standart renk kartelâsı mevcuttur

SMART LC&A birbiri içerisinde karışabilir. Kendi içinizde renklerinizi yapabilme olanağı sağlar.

• Ekolojik ürünlerdir

Ekolojik kaygılar her geçen gün dünyamızda artmaktadır. Ürün grubumuz solvent içermez, insan ve çevreye zarar vermez. İçeriğimiz OECD testlerini geçmektedir. Avrupa Normu Metal ve Migrasyon içerikleri ve standartları; EN 71 PART3: 1994 + A1:2000 + AC:2002 regülasyonuna uygundur.

2D Kimya