Friday, Sep 22nd

Last updateThu, 31 Aug 2023 12pm

You are here: Home TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY Haber4 CSR Plastik, TOMRA teknolojisi ile yüksek kalitede rLDPE üretiyor
Batı Polimer yüksek teknolojili geri dönüşüm tesisi kuruyor

Batı Polimer yüksek teknolojili geri dönüşüm tesisi kuruyor

30 yılı aşkın deneyimi ile Türk petrokimya endüstrisinin önemli ham madde tedari...

Poelsan’dan peyzaj sektörüne teknolojik yatırım

Poelsan’dan peyzaj sektörüne teknolojik yatırım

Sulama sistemleri sektörünün yenilikçi markası Poelsan, 1 milyar TL yatırım ve y...

Tetra Pak’tan döngüsel ekonomiye  1,5 milyon euroluk yatırım

Tetra Pak’tan döngüsel ekonomiye 1,5 milyon euroluk yatırım

Tetra Pak, içecek kartonlarının sürdürülebilir bir değer zinciri içerisinde geri...

Kimya sektörü 2,15 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Kimya sektörü 2,15 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Temmuz ...

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Daralmaya karşı büyüyoruz ama ihracat odaklı katma  değerli üretim desteklenmeli

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Daralmaya karşı büyüyoruz ama ihracat odaklı katma değerli üretim desteklenmeli

Dünyada 6., Avrupa’da ise Almanya’dan sonra 2. sırada yer alan Türkiye Plastik S...

CSR Plastik, TOMRA teknolojisi ile yüksek kalitede rLDPE üretiyor

Türkiye’de tüketim sonrası alçak yoğunluklu polietilen atıklardan (LDPE) ara şeffaf, bal köpüğü ve siyah renkte LDPE granül üreten şirket, yüksek kapasitede sunduğu kaliteli ürünler ile Avrupa’da sayılı tesisler arasında yer alıyor.

CSR Plastik, 2020 yılında Arifiye, Sakarya’da kurulan ilk tesisi ile geri dönüşüm sektörüne adım atmıştı. Manuel ayıklama, kırma ve yıkama granül üretim hatları bulunan bu ilk tesislerinde LDPE geri dönüşümünü deneyimleyen şirket, bu alandaki yüksek potansiyeli ve otomasyon gerekliliğini de gördü. 2022 yılında Akyazı, Sakarya’da bir tesis daha satın alan CSR Plastik, yaklaşık 40 milyon Euro’luk bir yatırım hedefleyerek makine hatlarında en son teknolojileri tercih etti. 

Yeni yatırımları ile ilgili bilgi veren CSR Plastik Pazarlama ve Tedarik Zinciri Müdürü Sabri Cem Bingöl; “Türkiye, yakın gelecekte geri dönüşüm habı olmaya aday bir ülke. Bu doğrultuda güzel yatırımlar yapılıyor. CSR Plastik de bu yatırımlardan biri. Çalıştığımız geri dönüşüm alanı, döngüsel ekonominin en zorlandığı, en eksik kaldığı noktayı tamamlıyor. Alçak yoğunluklu polietilen bir malzeme olan LDPE, dünyada en yüksek talep gören plastik türü olmasına rağmen endüstriyel atıklardan kazanımı dışında geri dönüşümü kısıtlıydı. On yıl öncesine kadar tüketim sonrası LDPE malzemeler, atık alanlarında hacimsel olarak çok yer kaplayan ve genelde kirletici malzeme olarak görülerek yakılan malzemelerdi. Günümüzde ise döngüsel ekonominin gerekliliği, bu durumu değiştirdi. Öte yandan tüketim sonrası LDPE, malzeme girdisi ve işleme süreçleri açısından yüksek kalitede geri dönüştürülmesi en zor malzemelerden biri. Sert plastik söz konusu olduğunda süreçler daha kolay ancak LDPE geri dönüşümünde iş zorlaşıyor. Müşterileriniz farklı kullanım amaçları için farklı granül ürünleri talep ediyor. İşlenmesi gereken girdi malzemeler farklılık gösterdiği gibi, çok hafif ama hacimsel olarak yer kaplayan malzemeler. Konu tüketim sonrası LDPE malzemelerin yüksek kalitede geri kazanılması olduğunda Türkiye’de geçmişi en fazla beş seneye dayandığı gibi dünyada da örnekleri az bulunuyor. Özellikle ayıklama süreçleri otomatik olan örnekleri çok daha az. Bu anlamda TOMRA ile tüm süreçleri birlikte geliştirdiğimiz ve örneklerinden farklı tasarladığımız makine parkurumuz ile sektörde önemli bir adım attığımıza inanıyoruz” diye belirtiyor.

CSR Plastik’in yeni tesisi, 12.500 m2’si kapalı olmak üzere toplam 30 bin m2 alana sahip. Büyüme stratejileri doğrultusunda kullanılabilecek 6 bin m2 kapatılabilir alanı daha bulunuyor ve yakın gelecekte bu alanın gıdaya uygun PET gibi farklı plastik grupları için kullanılması planlanıyor. Yeni tesiste girdi atığın içinden istenmeyen fraksiyonların ayıklaması, girdi malzemenin türlerine ve renklerine göre ayıklanmış temiz bir LDPE fraksiyonun sağlanması için 4 adet TOMRA AUTOSORTTM makinesi kullanılıyor. Güçlü ve çok fonksiyonlu ayıklama sistemi olan AUTOSORTTM, çeşitli polimer ve renklerde daha yüksek verimlilik ve saflık seviyeleri elde edilmesini sağlamaya yardımcı oluyor. Her türlü atık akışından yüksek değerli malzemelerin geri kazanılmasıyla tesislerin kârlılığını artırıyor. 

Yaklaşık 6 ay önce faaliyete başlayan CSR Plastik’in tesisi, 2.4 ton/saat granül kapasitesi ile üretim yapıyor. Yatırımın 1’inci fazını tamamlayan tesiste iki ayıklama hattı, üç yıkama hattını besleyecek şekilde çalışıyor. Üçüncü yıkama hattının kısa bir süre sonra faaliyete alınmasıyla 3.6 ton/saat granül üretimi hedefleniyor. 

Şirket, dönemsel değişiklikler olsa da ürünlerinin yüzde 70’ini iç pazara sunarken yüzde 30’unu ihraç ediyor. Yakın gelecekte ise bu tablonun yüzde 50 iç pazar ve yüzde 50 ihracat olması hedefleniyor. Malzeme teminin yönetmelikler gereği yarısını iç pazardan, yarısını da dış pazardan sağladıklarını belirten Sabri Cem Bingöl; “En iyi kalite olan şeffaf granül, sadece endüstriyel atıktan elde edilebiliyor. Tüketim sonrası malzemeden sağlanabilen en kaliteli ürün ise ara şeffaf granül oluyor. Hem ara şeffaf hem de bal köpüğü granül oldukça iddialı olduğumuz ürünler. TOMRA optik makineleri ile ayıklama yaptığımız hatlarımızda üç farklı renkte yüksek kalitede granül üretiliyor. Ancak tabi ki TOMRA’nın katkısı olmadan hem kapasite hem de kalite anlamında bu noktalara ulaşmamız söz konusu değildi” ifadelerine yer veriyor.

TOMRA’nın projemizi sahiplenmesi ve güçlü yerel varlığı, makine hattımızı belirledi

Sabri Cem Bingöl açıklamasında; “Yeni tesis yatırımımızda makine seçimlerimize çok özen gösterdik. Aslında değerlendirme yaparken birçok ayıklama teknolojisi sağlayıcısı ile de görüştük ve farklı testler de yaptık. Bizi en çok etkileyen konu, polietilen film geri dönüşümü zor bir malzeme olmasına rağmen TOMRA'nın deneyimlerini bizlere aktarması oldu. Sadece bir makine tedarikçisi yaklaşımında bulunabilirlerdi ancak, minimum hata payını sağlamamız için projemize destek oldular ve sistemimizi geliştirmemizi sağladılar. TOMRA ekibi, işlerine oldukça hâkim, araştırmacı ve öngörülerinde başarılılar. İkinci en önemli etken ise, geri dönüşüm konusunda yerel olarak çok aktif bir firma. Dolayısıyla hem satış hem de satış sonrasında güçlü bir yerel varlığa sahipler. Bizim makinemizin bir saat durması, 3,6 ton granül elde edemememiz anlamına geliyor. Bu nedenle bizler için en hızlı ve güvenilir çözüm ortağı olabileceğine inancımız ile TOMRA’yı optik ayıklama teknolojilerindeki partnerimiz olarak seçtik” ifadelerine yer veriyor.

CSR Plastik, döngüsel ekonomi çerçevesinde girdi malzemenin kalite seviyesi düşürülmeden geri dönüşüm sağlıyor. Yani girdi ürün tam olarak döngüde tutularak bir önceki kullanım alanı neyse, benzer uygulamalar için yeniden ürüne dönüştürülebiliyor. Şirketin ürünleri ambalaj, tarım ve inşaat başta olmak üzere farklı sektörlere sunuluyor. Dağılımda ambalaj sektörünün üretimlerinin çoğunluğunu kapsadığını belirten Cem Bingöl açıklamalarına şu şekilde son veriyor; “Ambalajda hem kullanımı daha yüksek hem de katma değeri daha fazla olduğu için ürünlerimizin büyük bir kısmı bu sektöre sunuluyor. Ancak burada marka sorumluluğuna da dikkat çekmek isteriz. Çok yoğun baskılı girdi malzemeler, geri dönüşüm sürecimizi zorlaştırıyor. Markalar, çok renkli ve çok büyük baskılı ambalajları tercih ediyor ancak döngüsel ekonomi zincirinde geri dönüşümün artması için markaların da bu konuda hassaslaşması ve tasarımlarını bu yönde geri dönüşüm standartlarına uygun olarak planlaması önem taşıyor. Her ne kadar en gelişmiş teknolojilerle ayıklama yapsak da geri dönüşüm oranlarının arttırılması için üretici sorumluluğu da önem taşıyor.”

TOMRA’nın birikimi ve CSR Plastik’in deneyimi LDPE geri dönüşüm hattında birleşti

Tesiste temel olarak shredder (parçalama makinesi), malzemeleri 300 mm’den küçük hale getiriyor ve birbirine yapışık malzemeyi dağıtarak sonraki aşamalarda işlem yapılmasını sağlıyor. Parçalanan malzeme bir dozajlama konveyörü ile balistik seperatöre taşınıyor. Balistik seperatör, malzemenin içerisinde bulunan toz, toprak gibi atıkları uzaklaştırarak malzemenin bir sonraki aşama için dağıtılmasını sağlıyor. Ayıklamanın düzgün yapılabilmesi için hatta homojen malzeme dağılımı büyük önem taşıyor. Balistik seperatörden optik seperatöre beslenen malzemeden, doğal LDPE fraksiyonu elde edilmesi için ilk TOMRA AUTOSORTTM makinesi ile LDPE olmayan malzeme ayıklanıyor. Bu arada 1’inci hattan gelen bal köpüğü LDPE ve renkli LDPE malzemelerinin renk ayrımı 2’inci hattaki iki adet optik ayıklama makinesi ile yapılarak nihai malzeme olarak bal köpüğü renginde LDPE’ler elde ediliyor. Son AUTOSORTTM makinesinden ise daha sonraki ekstrüzyon sürecinde siyah granül olacak renkli LDPE’ler sağlanıyor.

TOMRA’nın patentli FLYING BEAM® teknolojisine sahip AUTOSORTTM, sektördeki maksimum çalışma süresi ile daha yüksek ürün verimliliği sunuyor ve düşük enerji tüketimi sağlayarak, doğal kaynakları korurken işletme maliyetlerini düşürüyor. SHARP EYE™ teknolojisi ise daha yüksek ayıklama performansı sağlayarak yüksek bir kalite standardı oluşturuyor.  

Makinenin yakın kızılötesi teknolojisi; esaslı ve kullanımı kolay dokunmatik ekranı (ACT) tesislerin, operasyon gereksinimlerine uygun çeşitli ayıklama programları arasından kolayca seçim yapabilmesini sağlıyor. Gelişmiş teknoloji, materyallerin çeşitli parametreler vasıtasıyla ayrı olarak filtrelenmesine olanak sağlayarak, olağanüstü genişlikte bir uygulama serisi boyunca etkili ayıklama işlemini ve yüksek verimliliği garanti ediyor. 

TOMRA Recycling Sorting Türkiye ve Ortadoğu Satış Müdürü Serkan Orhan ise yeni işbirlikleri ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor; “AUTOSORTTM’un sunduğu yüksek saflık derecesi, ideal geri kazanım oranı ve yüksek standartta ürün kalitesi ile tesislerde kârlılığın arttırılmasını sağlıyoruz. Düşük işletim ve servis maliyetleri sayesinde de tesislere fayda sunuyoruz. Makinemiz, esnek, çok amaçlı ve modüler sistemi ile tüm ayıklama tesislerine kolayca entegre edilebiliyor. Yenilikçi teknolojimiz, en küçük girdi partikülünü bile tespit edebilen sistemler sunuyor. Bu nedenle PET ve plastik, evsel katı atık ve ambalaj atıkları dahil pek çok ayıklama alanında oldukça güçlü bir çözüm. Film malzemesini ayırmak hem yüksek verim hem de yüksek saflık elde etme açısından çok zordur. Film, hafif yapısı nedeniyle ayıklama bandı üzerinde kolayca hareket edebilir ve bu da verimli bir şekilde ayırmada azalmaya neden olur. Bu denli zorlu bir ayıklama görevinde CSR Plastik ile elde ettiğimiz sonuçlardan oldukça memnunuz. Gurur duyduğumuz bir projede birlikte yola çıktık ve başardık. CSR, otomatik ayıklamaya yabancıydı biz de tüketim sonrası LDPE geri dönüşümünde kendimizi de geliştireceğimiz bir projede yer aldık. Avrupa’da makinelerimizin yer aldığı LDPE tesisleri var ancak birbirlerine benzer tesisler. Bu tesislerdeki deneyimlerimizi CSR’nin saha tecrübesi ile birleştirerek yeni bir işleyiş geliştirdik. Avrupa’da tesisleri birlikte ziyaret ettik. Hatta bizim makinemizin bulunduğu bir tesiste kendi malzemelerini test ettiler. Yeni bir konsept geliştirdik. LDPE’yi otomatik yapmanın en zor kısmı, malzeme kaybını mümkün olduğunca düşük tutmaktır. Bu proje ile hem otomasyona geçerek kapasite ve verimliliği arttırdık hem de malzeme kaybını çok azalttık. Avrupa’da da örnek olabilecek önemli bir tesis.”

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
CSR Plastik, TOMRA teknolojisi ile yüksek kalitede  rLDPE üretiyor

CSR Plastik, TOMRA teknolojisi ile yüksek kalitede rLDPE üretiyor

Thursday, 31 August 2023

Türkiye’de tüketim sonrası alçak yoğunluklu poliet...

Readmore

Zirai film geri dönüşümüne iki kademeli POLYSTAR çözümü

Zirai film geri dönüşümüne iki kademeli POLYSTAR çözümü

Thursday, 31 August 2023

Tarım endüstrisi dünya çapında gelişmeye devam ett...

Readmore

Yapay zekâ ve cobot'lardan iş birliği

Yapay zekâ ve cobot'lardan iş birliği

Thursday, 31 August 2023

Universal Robots’un Strateji ve İnovasyon Başkan Y...

Readmore

Depart, yeni bir anlaşmaya daha imza attı

Depart, yeni bir anlaşmaya daha imza attı

Thursday, 31 August 2023

Şirket, ISG Pack ile imzaladığı temsilcilik anlaşm...

Readmore

40 bar basınca tek seferde ulaşabiliyor

40 bar basınca tek seferde ulaşabiliyor

Thursday, 31 August 2023

İlk pistonlu kompresörü 1904 yılında tanıttığı gün...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Sağlığa faydalı ürünlerde gerçeği yansıtan  ambalajlar ön plana çıkıyor

Sağlığa faydalı ürünlerde gerçeği yansıtan ambalajlar ön plana çıkıyor

Thursday, 31 August 2023

Beslenme tarzı ve sağlıklı yiyeceklere doğru evril...

Readmore

Yeni nesil, ambalajda “kişisel deneyim” arıyor

Yeni nesil, ambalajda “kişisel deneyim” arıyor

Thursday, 31 August 2023

Gelişen teknoloji, değişen damak zevkleri ve terci...

Readmore

Toyo Matbaa Mürekkepleri Avrasya Ambalaj  fuarına katılıyor

Toyo Matbaa Mürekkepleri Avrasya Ambalaj fuarına katılıyor

Thursday, 31 August 2023

Toyo Matbaa Mürekkepleri, 11-14 Ekim tarihleri ara...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Thursday, 31 August 2023

Özet

Gıda ürünleri, bozulabilir nitelikte ürünler o...

Readmore

PLA/SEBS Karışımları

PLA/SEBS Karışımları

Thursday, 31 August 2023

Özet

Poli(laktik asit) (PLA), en çok kullanılan biy...

Readmore

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Thursday, 03 August 2023

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar taraf...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Yıldırım Soğutma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yıldırım

Yıldırım Soğutma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yıldırım

Tuesday, 06 June 2023

“İlk hedefimiz 5 yıl içinde satışlarımızın %50'sin...

Readmore

Bak Ambalaj Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ

Bak Ambalaj Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ

Thursday, 31 August 2023

“Ambalaj sürdürülebilir bir ekonomik değerdir” fel...

Readmore

ALPLA Plastik Türkiye Genel Müdürü Emre CANOĞLU

ALPLA Plastik Türkiye Genel Müdürü Emre CANOĞLU

Thursday, 03 August 2023

“Ambalajlarımız, kaliteli, yenilikçi ve sürdürüleb...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı