Saturday, Jun 15th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY Haber4 ABB, 2024 yılında robot teknolojisi ve yapay zekâ alanında yeni sınırlar belirliyor
OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV ve Borealis, yakma ve atık sahalarına giderek kaybolacak karışık atıktan ayı...

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

Avrupa’dan Çin’e uzanan geniş coğrafyadaki pek çok ülkeden ziyaretçileri ağırlay...

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Sürekli yatırım ve gelişimle tüm faaliyet alanlarında en iyiye ulaşarak, ülkesin...

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

Şirket, farklı endüstriler için robotik çözümler dahil fabrika otomasyonu ürünle...

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Koroplast, CSR Plastic ile gerçekleştirdiği stratejik iş ortaklığı kapsamında çö...

ABB, 2024 yılında robot teknolojisi ve yapay zekâ alanında yeni sınırlar belirliyor

ABB Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura, daha önce robotik otomasyon tarafından çözüm sunulmayan yeni segmentlerde genişlemeye devam edeceklerini ve 2024 yılında bu hedefleri doğrultusunda robotik odaklı yapay zekâ çözümleri için üç itici güç açıkladı.

Marc Segura, "İlerleyen yıllarda yapay zekânın kritik rolüne daha fazla odaklanılacağını göreceğiz. Mobil robotlar ve kobot'lardan, yeni sektörlerde yeni robotik uygulamaların etkinleştirilmesine, insanların öğrenmesi ve gelişmesi için yeni fırsatlar oluşturulmasına kadar, yapay zekânın bu yeni sınırları endüstriyel robotiğin geleceğini yeniden tanımlıyor" dedi.

1- Yapay zekâ, robotik uygulamalarda yeni özerklik düzeylerine ulaşacak

Yapay zekâdaki ilerlemeyi hızlandırmak, endüstriyel robotikle neyin mümkün olabileceğini yeniden tanımlıyor. Yapay zekâ, robotların kavrama, seçme ve yerleştirme yeteneklerinden dinamik ortamlarda haritalama ve gezinme yeteneklerine kadar her şeyi geliştiriyor. Yapay zekâ, mobil robotlardan kobot'lara ve daha ötesine kadar robotlara benzeri görülmemiş düzeyde hız, doğruluk ve yük taşıma yeteneği kazandırıyor ve esnek fabrikalar, depolar, lojistik merkezleri ile laboratuvarlar gibi ortamlarda daha fazla görev üstlenebilmelerine olanak tanıyor.

Segura, "Yapay zekâ destekli mobil robotlar ayrık üretim, lojistik ve laboratuvarlar gibi sektörleri dönüştürebilir. Örneğin, ABB'nin yeni Görsel Eşzamanlı Yerelleştirme ve Haritalama (Visual SLAM) teknolojisiyle donatılmış robotlar, gelişmiş haritalama ve navigasyon becerilerine sahip olup, yeni otonom düzeyleri sağlarken, aynı zamanda önceki nesil güdümlü robotların ihtiyaç duyduğu altyapıyı büyük ölçüde azaltıyor. Bu, doğrusal üretim hatlarından dinamik ağlara geçişin önünü açıyor, kayda değer verimlilikler ortaya çıkarıyor. Daha sıkıcı, kirli ve tehlikeli görevleri üstlenerek, artık çalışanların daha ödüllendirici işler üstlenebilmelerini sağlıyor" dedi.

 

2- Yapay zekâ, robotların yeni sektörlere girebildiğini görecek

Yapay zekâ destekli robot teknolojisinin sunduğu potansiyel, üretimin çok ötesindeki sektörleri de etkiliyor. 2024 yılında bu teknolojilerin perakendenin yanı sıra sağlık ve yaşam bilimleri gibi daha dinamik ortamlara önemli verimlilik iyileştirmeleri getirmesi bekleniyor. Bir başka örnek ise yapay zekâ destekli robot teknolojisinin büyümeyi teşvik ederken, verimliliği ve güvenliği artırarak sürdürülebilir inşaat uygulamalarına maddi katkıda bulunabileceği inşaat sektörüdür.

Segura, "İnşaat sektörü, yapay zekâ destekli robotların dönüştürücü olduğunu kanıtlayacağı, işçi kıtlığı, güvenlik sorunları ve durgun verimlilik dahil olmak üzere bugün sektörün karşı karşıya olduğu birçok sorunu ele alarak gerçek değer sunacağı bir sektörün harika bir örneğidir. Yapay zekânın sunduğu gelişmiş tanıma ve karar verme gibi yetenekler, kolaboratif robotlardaki ilerlemelerle birleştiğinde, çalışanların yanında güvenli bir şekilde konuşlandırılabilmeyi mümkün kılıyor. Bu ilerlemeler aynı zamanda robotların tuğla örme, modüler montaj ve 3D baskı gibi temel görevleri daha yüksek hassasiyet ve hızla yerine getirmesine olanak tanırken, sahada beton karıştırma gibi emisyonları azaltarak ve yerinde montaj ile uzak mesafeler arasında malzemelerin şehirlerarası nakliye ihtiyacını azaltarak daha sürdürülebilir inşaatlara katkıda bulunuyor” dedi.

3- Yapay zekâ, eğitim ve robotlarla çalışma konusunda yeni fırsatlar sunacak

Yapay zekâ ve robot biliminde kaydedilen ilerlemeler eğitim ve öğretim, otomasyon becerileri açığının kapatılması, robotların daha fazla kişi ve işletme için daha erişilebilir hale getirilmesi açısından önemli. Yapay zekânın, yönlendirme ve hatta doğal dil yoluyla programlamayı kolaylaştırmasıyla eğitim, yalnızca programlama becerilerini öğretmek yerine robotların insanlara nasıl daha etkili bir şekilde yardımcı olabileceğine doğru kayabilir. Bu geçiş, robotları daha ulaşılabilir hale getirecek ve onları daha geniş bir kitleye ulaştıracak, yeni iş fırsatlarına yol açacak, aynı zamanda işgücü ve beceri eksikliklerinin azaltılmasına yardımcı olacak.

Segura, "Robotları programlamak ve desteklemek için gerekli becerilere sahip çalışan eksikliği, özellikle küçük ve orta ölçekli imalat şirketlerinde robotik otomasyonun benimsenmesinin önünde uzun süredir bir engel oluşturuyor. Üretken yapay zekâdaki ilerlemeler otomasyonun önündeki engelleri azalttıkça ve eğitimin odağını programlamanın ötesine genişlettikçe bu durumun giderek daha fazla aşıldığını göreceğiz. Yapay zekâ tarafından desteklenen ve çalışanların bir robota görevi konusunda sözlü olarak talimat verebileceği doğal dil programlamasındaki gelişmeler, insan-robot etkileşimlerinde yeni bir dinamik ortaya çıkaracak” dedi.

ABB Robotik – 50 yıllık inovasyon

Yapay zekâ destekli robot teknolojisinin sürekli gelişimi, ABB'nin 1974 yılında dünyanın ilk ticari tamamen elektrikli robotu IRB 6'nın satışıyla başlayan elli yıllık robotik inovasyon öyküsünün son bölümünü oluşturuyor. Elli yıl sonra, ABB müşterilerinin robotik otomasyon yoluyla verimliliklerini, üretkenliklerini ve sürdürülebilirliklerini artırmalarına yardımcı olabileceği farklı yollarla yeni gelişmelere öncülük ediyor. Şirket, 2024 yılı boyunca robotik inovasyonun 50. yılını kutlayacak.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Friday, 31 May 2024

Bilinçaltına hitap eden ambalaj tasarımı, tüketici...

Readmore

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

Friday, 31 May 2024

TANRIKULU, gıdaya uygun rPET granül ürettiği tesis...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Thursday, 07 March 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Thursday, 09 May 2024

Özet

Mühendislik termoplastikleri alanında sıkça ka...

Readmore

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Thursday, 04 April 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
 “Ambalaj sürdürülebilir bir  ekonomik değerdir”

“Ambalaj sürdürülebilir bir ekonomik değerdir”

Friday, 31 May 2024

Bak Ambalaj AŞ., Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ, ...

Readmore

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli  çözümler sunuyoruz

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz

Monday, 06 May 2024

SOMPLAST, 2008 yılında plastik sektöründe hizmete ...

Readmore

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

Monday, 06 May 2024

İnan Makine, yarım asrı aşan tecrübesi ile bugün İ...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı