Tuesday, Jun 18th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Röportaj Yıldırım Soğutma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yıldırım
OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV ve Borealis, yakma ve atık sahalarına giderek kaybolacak karışık atıktan ayı...

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

Avrupa’dan Çin’e uzanan geniş coğrafyadaki pek çok ülkeden ziyaretçileri ağırlay...

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Sürekli yatırım ve gelişimle tüm faaliyet alanlarında en iyiye ulaşarak, ülkesin...

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

Şirket, farklı endüstriler için robotik çözümler dahil fabrika otomasyonu ürünle...

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Koroplast, CSR Plastic ile gerçekleştirdiği stratejik iş ortaklığı kapsamında çö...

Yıldırım Soğutma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yıldırım

Yıldırım Soğutma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yıldırım,“İlk hedefimiz 5 yıl içinde satışlarımızın %50'sini yurt dışına yapmaktır”

Müşterilerimize 27 yıllık deneyimimizle basınçlı hava ve proses soğutma sistemleri konusunda profesyonel çözümler sunan bir firmayız. İstikrarlı büyüme ve sürdürülebilirlik sağlayarak hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Firmamız 2000 yılından itibaren Chiller üretmektedir ve bu süreç boyunca dünyada soğutma sistemleri ile ilgili yenilik ve teknolojiyi Türkiye'de her zaman ilk uygulayan firmalardan biri olmuştur. Yıldırım Soğutma'nın en büyük özelliği, satış sonrası hizmet ve bu konudaki özenidir. Bu, bizi diğer firmalardan ayıran büyük bir özelliktir.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz? Firmanızın dünden bugüne kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

1995 yılında babam, Ali Osman Yıldırım tarafından Gebze’de kurulduk. 1996 yılında ise ben ve kardeşim Mustafa Yıldırım ile birlikte kurumsal kimliğin ilk adımını atarak Yıldırım Soğutma Hava Kompresörleri San. ve Tic. Ltd. Şti. unvanını aldık. 1997 yılında Bursa şubemizi hizmete açtık. 1999 yılında ise ilk Prototip Chiller grubunu ürettik. 2002 yılında Chiller seri üretimine başladık, Babam Ali Osman Yıldırım‘ın isminin baş harfleri olan AOY'yi markamız olarak belirledik. 2003 yılında CMY Markası ile Basınçlı Hava Kurutucusu prototip üretimini gerçekleştirdik. 2005 yılında ihracat için pazar araştırmalarına başladık. 2006 yılında yüksek basınçlı hava kurutucu imalatına başladık. 2009 yılında yurt dışı bayi ağımızı kurmaya başladık. 2013 yılında su soğutmalı Chilleri’de ürün gamımıza ekledik. 2015 yılında firmamız unvan değişikliğine gitti. Yeni adı, Yıldırım Soğutma Basınçlı Kompresör San. ve Tic. A.Ş. oldu. 2017 yılında ise sektöründe dünya lideri Atlas Copco Makinaları A.Ş. ile distribütörlük anlaşması imzaladık. O günden bu yana Atlas Copco’nun basınçlı hava kompresörleri konusunda Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bilecik, Eskişehir, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale illerinin yetkili satış ve servis distribütörlüğünü yapmaktayız. 2019 ve 2021 yıllarında yaptığımız yatırımlar ile üretim sahamızı 2,5 katına çıkardık. 2022 yılında kesimhane ve boyahanemizi devreye aldık. Müşterilerimize 27 yıllık deneyimimizle basınçlı hava ve proses soğutma sistemleri konusunda profesyonel çözümler sunan bir firmayız. İstikrarlı büyüme ve sürdürülebilirlik sağlayarak hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz.

 

Chiller grubunda yer alan çözümlerinizin öne çıkan teknolojik özelliklerinden ve ortaya koyduğu farklılıklardan bahseder misiniz?

Firmamız 2000 yılından itibaren Chiller üretmektedir ve bu süreç boyunca dünyada soğutma sistemleri ile ilgili yenilik ve teknolojiyi Türkiye'de her zaman ilk uygulayan firmalardan biri olmuştur. Yıldırım Soğutma'nın en büyük özelliği, satış sonrası hizmet ve bu konudaki özenidir. Bu, bizi diğer firmalardan ayıran büyük bir özelliktir. Kullandığımız ekipmanlar dünya pazarında en üst seviyede söz sahibi olan firmaların ekipmanlarıdır. Bir sistem tasarlanırken müşterinin istekleri dikkate alınarak özel tasarımlar yapılabilir ve hesaplamalar yapılırken müşteriye teklifte verilen en az %5'ten fazla üretim yapılır. Cihazlarımızda servis kolaylığını daima ön planda tutarız.

AOY marka soğutma gruplarınız ve CMY marka basınçlı hava kurutucularınız enerji verimliliği noktasında ne tür avantajlar sağlıyor?

AOY VE CMY markalarında enerji tüketen ekipmanlarımızı üreticilerle istişare ederek, çevre ve fiziksel faktörleri göz önünde bulundurarak seçiyoruz. En üst düzeyde verimlilik sağlayabilen ekipmanları tercih ediyoruz. İhtiyaçları detaylı bir şekilde analiz ediyor ve enerji verimliliği en yüksek sistemleri tasarlıyoruz.

Sizce, işletmeler soğutma uygulamaları için en uygun Chilleri nasıl belirlemeli?

İşletmeler için en uygun ve en yüksek enerji verimliliğine sahip sistemleri seçmek için, yetkin personeli olan firmaların, ekipman üreticileri ve soğutma grubu sağlayıcılarıyla bir araya gelerek istişare etmeleri önemlidir. Ekipman üreticileri, sattıkları ekipmanın çevresel ve fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurarak hangi kapasitelerde olduğunu bilmelidirler. Soğutma grubu sağlayıcıları ise sistemlerin son incelemelerini yaparak, çalışacakları ortamın çevresel şartlara uygun olup olmadığını kontrol etmeli ve bu süreci tamamlamalıdır.

Chiller’in işletmelere maliyet açısından ne tür faydalar sağladığından bahsedebilir misiniz?

Özellikle proseslerde kullanılan Chiller, 25 derecenin altındaki su sıcaklığına sahip ekipmanların enerji maliyetini düşürmenin yanı sıra üretilen ürünün kalitesini artırır ve birim saat başına üretim adedini artırır.

Türkiye’deki satış-servis ağlarınız ile birlikte, satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ürünlerimizi tanıtırken, en büyük farklılığımızın AOY markalı ürünlerin servis ve satış sonrası hizmetleri olduğunu vurguladık. Size bir örnek vermek isterim. Japonya'ya sattığımız bir ürünün kullanıcı firmanın hatasından kaynaklanan bir sensör arızasını, Türkiye'den çıkıp Oslo'ya giderek en hızlı şekilde 16 saat içinde giderdik. Bu süre, diğer firmaların Türkiye'de bile 3-4 gün süren servis süresine kıyasla ne kadar iyi bir hizmet verdiğimizi gösteriyor. Türkiye'de AOY'ye ait iki servis bölgesi bulunmaktadır ve bu bölgelerden günlük uçak seferleriyle hizmet verilecek noktalara ulaşılır. 15 kişilik servis teknisyen ekibimize ait 15 adet servis aracımız mevcuttur. Servis konusunda en iyisi olduğumuzu belirtmek isterim.

İhracat yaptığınız ülkeler ve pazar payınızı artırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

Irak, Rusya, Libya, Filistin gibi birçok ülkede distribütörlerimiz bulunmaktadır. Bu bölgeler dışındaki ihracat hedeflerimizi, o bölgelere uygun üst düzey fuarlara katılarak artırmaya çalışıyoruz. Ancak nihai hedefimiz, dünyanın endüstri ülkelerinde distribütör ağları oluşturmaktır. Şu anda ihracatımız, toplam cironun beşte biri kadar. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu ciroyu 150'ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Yıldırım Soğutma’nın Türkiye ölçeğinde yıllık ortalama pazar payı nedir? Özellikle hangi bölge ve sektörlere ağırlıklı satışlarınız var?

Türkiye'de maalesef soğutma sektöründe pazar payını ölçmek için bir sistem bulunmamaktadır ve birçok firma arasında büyük bir rekabet vardır, bu da bazen karışıklığa yol açmaktadır. Türkiye'de, ürünlerin verimliliğini bildiren ve denetleyen ABD'deki CAGI gibi bir kuruluş bulunmadığından, Pazar payı ve verimlilik konusunda kesin değerlendirmeler yapmak çok zordur. Ancak ürünlerini çoğunlukla Türkiye'deki imalatçılara sağlayan satıcılarımızla ilgili bazı verilere dayanarak, sektördeki önde gelen firmalar arasında olduğumuzu söyleyebiliriz.

Üretim tesisiniz, istihdam profiliniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Üretim tesisimiz 4 ayrı bölümden oluşmaktadır. Bu tesislerin toplam kapalı alanı 7.000 m2 ve açık alanı ise 2.000 m2' dir. Şu anda Çayırova fabrikamızda mavi ve beyaz yaka olmak üzere toplam 54 kişi istihdam edilmektedir. Bu çalışanların 2'si mühendis 12 kişi servis bölümünde, 4'ü mühendis 20'sı imalatta, 10 kişi muhasebe, satın alma ve depo birimlerinde görev yapmaktadır. Ayrıca satış bölümümüzde 6, iç hizmetler ve Ar-Ge'de ise 6 çalışan bulunmaktadır. Kalite belgelerimiz arasında TSEK, Hizmet Yeterlilik Belgesi, CE, ISO 9001-9002, ürünlerimizin marka tescil belgeleri, SASO, EAC ve GOST-R Belgeleri yer almaktadır. Aynı zamanda Eurovent ve ABD UL için çalışmalarımız devam etmektedir.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

İlk hedefimiz, 5 yıl içinde satışlarımızın %50'sini yurt dışına yapmaktır. Bu, bizim için önemli bir hedeftir. Önemli ülkelerde distribütörlerle çalışmanın yanı sıra, kendi satış yapılarımızı oluşturma hedefimiz de bulunmaktadır. 10 yıllık hedefimiz ise 2 kıtada üretim tesisleri açmak gibi girişimler içermektedir. Ayrıca üretim tesisimizin alanını 12.000 m2'ye çıkarmak, Ar-Ge bölümünde kendi ürün gamımızda olmayan 2 veya 3 ürünün çalışmalarını tamamlayarak kendi ürün gamımıza dahil etmek için çalışacağız.

Her sektörde olduğu gibi sizin sektörünüzde de başarıyı sürdürülebilir kılmak büyük önem taşıyor. Buradan geriye doğru baktığınızda çıtayı yükselten ve başarıyı sürdürülür kılan temel yaklaşımlarınız sizce nelerdir?

Markamızı geliştirmek için dört ana sebep bulunmaktadır. İlk olarak, satış sonrası hizmetlere önem vermek; ikinci olarak, müşteriyi korumaya odaklı olmak ve müşteri geri bildirimlerini dikkate alarak üretim yapmak; üçüncü olarak, fiyat istikrarını korumak ve dördüncü olarak, esneklik göstermek.

Rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz? Katıldığınız fuarlar ve kurumsal pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yıldırım Soğutma olarak, markamızı geliştirmek için 2013 yılından itibaren reklam ve görsel çalışmalara ağırlık vererek öncelikle ülkemizde daha sonra yurt dışında markamızın bilinirliğini artırmayı hedefliyoruz. Bu, markayı geliştirmek için öncelikli bir hedefimizdir.

Biraz da sektör hakkında değerli görüşlerinizi almak isteriz. Ülkemizdeki ve dünyadaki endüstriyel soğutma sektörünün mevcut durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye'de bölgesel ve uluslararası alanda faaliyet gösteren 100'e yakın firma bulunmaktadır. Türkiye, soğutma sistemleri hesaplama ve montajı konusunda dünyadaki sayılı ülkeler arasındadır. Ancak, ekipman üretimi ve montajı konusunda destek sağlayacak şekilde yeterli yatırım yapılmamaktadır. Bu konuyu aşarsak, dünya genelinde ilk 5 arasında yer alabileceğimizi düşünüyoruz. Plastik sektörü, Türkiye'de Chiller sistemlerinin en çok ihtiyaç duyulduğu sektörlerden biridir. Plastik firmalarına seslenmek istiyoruz. Özellikle yurt dışından getirilen enjeksiyon, ekstrüzyon ve diğer soğutma gerektiren makinelerle birlikte soğutma grubu getirmemelerini ve bu tür ihtiyaçlarını Türkiye'deki imalatçılardan karşılamalarını rica ediyoruz. Türkiye'deki soğutma grubu imalatçılarının en büyük eksikliği sermaye yetersizliğidir. Bu durum, Türkiye ve yurt dışındaki yatırımlarının en büyük engelidir. Ülkemizdeki imalatçılara güvenip Türkiye Cumhuriyeti ile ilgisi olmayan sertifikaların yurt dışında verilmesi nedeniyle laboratuvarların dışarıda olması ve sermaye yetersizliği, yurt dışı menşeili Eurovent Sertifikası’nın ihale şartlarından kaldırılması ve yerine teknik üniversitelerimizin hazırlayacağı bir kalite belgesinin oluşturulması talebimizdir. Devlet ve özel sektör ihale şartnamelerinde bu gerekliliğin yer almasını yetkili kurumlardan talep etmekteyiz. Bu durum, Türkiye'nin cari açığının kapanmasına büyük fayda sağlayacaktır.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Yukarıda belirttiğim gibi, söylediklerimizin dikkate alınması ve sadece kendi sektörümüzde değil, tüm imalat sektöründe kalifiye veya normal eleman açığının bir şekilde giderilmesi önemlidir. Meslek liselerinin yoğun bir şekilde teşvik edilmesi gerekmektedir. Devletimizin meslek liselerine yönelik teşvik çabalarını görmekteyiz ve bizler de staj konusunda faydalanmaktayız. Ancak, bunun yeterli olmadığını ve meslek liselerine giden öğrencilerin daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Friday, 31 May 2024

Bilinçaltına hitap eden ambalaj tasarımı, tüketici...

Readmore

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

Friday, 31 May 2024

TANRIKULU, gıdaya uygun rPET granül ürettiği tesis...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Thursday, 07 March 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Thursday, 09 May 2024

Özet

Mühendislik termoplastikleri alanında sıkça ka...

Readmore

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Thursday, 04 April 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
 “Ambalaj sürdürülebilir bir  ekonomik değerdir”

“Ambalaj sürdürülebilir bir ekonomik değerdir”

Friday, 31 May 2024

Bak Ambalaj AŞ., Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ, ...

Readmore

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli  çözümler sunuyoruz

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz

Monday, 06 May 2024

SOMPLAST, 2008 yılında plastik sektöründe hizmete ...

Readmore

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

Monday, 06 May 2024

İnan Makine, yarım asrı aşan tecrübesi ile bugün İ...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı