Wednesday, Feb 21st

Last updateFri, 02 Feb 2024 10am

You are here: Home Printed Magazine Subscription Editörden OCAK 2024 - SAYI 301

OCAK 2024 - SAYI 301

Değerli okuyucularımız,

2022 yılında 7,5 milyar dolarlık ihracata imza atan ambalaj sektörünün, 2023 ihracatının 8-8,5 milyar dolar seviyesine ulaştığı tahmin ediliyor. Geçen yıl itibarıyla yaklaşık 30 milyar dolar büyüklüğe ulaştığı ifade edilen ambalaj sektörünün 2030 hedefi ise 50 milyar dolar olarak belirlendi. Ambalaj, beyaz eşya, otomotiv, elektronik, inşaat ve savunma sanayi için yılda 11 milyon tona yakın mamul üreten plastik sektöründe ise, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, 2023 yılının 11 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre plastik mamul sektöründe miktar bazında üretim yüzde 4,5 artarken; ithalattaki artış ise yüzde 9,5 olarak gerçekleşti. Bu dönemde ihracat ise yüzde 1,7 geriledi.  

Ocak sayımızda öne çıkardığım bu başlıklarımızın yanı sıra, AVANPAK AŞ. Genel Müdürü Sayın Taha Kızılkaya ile gerçekleştirdiğimiz röportajda firmalarının ambalaj sektörüne yönelik çözümlerine değindik.

Bareks, ExxonMobil, Greiner Packaging ve Siemens firmalarının yenilikçi ve sürdürülebilir ürün geliştirmelerine yer verdik. Fanuc, Inovance, Coperion, Wittmann, Favori Grup ve Woojin Plaimm firmaları ise teknoloji alanındaki çözümleriyle dergimiz içeriğinde yerini aldı.

Akkim Kimya Ar-Ge Merkezi’nin hazırlamış olduğu “Buğulanmanın nedenleri ve önleme stratejileri” ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Doç.Dr.Ahmet Demirer ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Doç.Dr.Ali Öz’ün birlikte hazırlamış oldukları “Otomotiv endüstrisinde polimerler ve polimer matrisli kompozit malzemelerdeki gelişmeler” başlıklı makaleler de yeni sayımızda yer alan akademik konular oldu. 

Bizlere zaman ayırarak bu ayki sayımızın hazırlanmasına destek veren firma yetkilileri, akademisyen ve sektör temsilcilerine değerli katkılarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ederim.

Sizler de firmanıza ilişkin en güncel gelişmeleriniz, yeni teknoloji ve ürünleriniz, araştırma-inceleme yazılarınız ve reklam çalışmalarınızla yer almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle…

YASEMİN ERKİMEN

editor@plastik-ambalaj.com