Saturday, Jun 06th

Last updateWed, 13 May 2020 12pm

You are here: Home Products GRAFE – Plastikleri yüksek teknoloji ürünlerine dönüştürüyor

GRAFE – Plastikleri yüksek teknoloji ürünlerine dönüştürüyor

Renklendiriciler, fonksiyonel katkı maddeleri ve özel kompaundlar konusunda Almanya’nın önde gelen üreticileri arasında olan GRAFE, plastikleri yüksek teknoloji ürünlerine dönüştüren çözümleriyle Türkiye’de.

Önümüzdeki yıl 30. yılını kutlamaya hazırlanan GRAFE Polymer Solutions son yıllarda hızla büyüyen ihracat pazarlarına 2019 yılında Türkiye’yi de ekledi. Otomotiv, Beyaz Eşya, Kozmetik, Ambalaj, Medikal ve özel gereksinimler isteyen her türlü teknik uygulamada özel çözümler sunan GRAFE ismi kalite, müşteri odaklılık ve yenilikçilik ile anılıyor.

GRAFE tüm teknik plastiklerde hassas renk uygulamalarının yanında plastiklerin teknik ve görsel özelliklerinin geliştirilmesini sağlayan katkı maddeleri sunuyor.

Hassas renk uygulamalarında renklendiriciler ile teknik özelliklerini geliştiren katkı maddelerinin etkileşimi üretim prosesinde ve renk hassasiyetinde sorunlara neden olabilir. GRAFE özellikle bu noktada müşterilerine teknik katkı maddeleriyle hassas renk uygulamalarını birleştiren “kombi” masterbatchler ile “anahtar teslim” çözümler sunuyor.

GRAFE’nin geniş renk ve hammadde eşleşmeleriyle sunduğu bazı katkı maddeleri şunlardır:

 • UV Stabilizatörler,
 • Anti-Statik Ajanlar
 • Anti-bakteriyel / Biosidal Ajanlar
 • Matlaştırma Ajanları
 • Lazer Markalama Ajanları
 • Termal Stabilizatörler
 • Akışkanlık Artırıcılar
 • Alev Geciktiriciler
 • Koku Azaltıcılar
 • Işık Difüzerleri

Otomotiv çözüm ortağınız

GRAFE Almanya ve dünyadaki otomotiv OEM’lerinin standart renklendirici, kombi masterbatchler, katkı maddeleri ve özel kompaundlar konusunda önemli ortaklarından biri. VW, BMW, Mercedes gibi üreticilerin birçok aracında GRAFE ürünleri kullanıldığı gibi standart renk plakalarının tedarik edilmesinde de GRAFE önemli bir pay sahibi. Hazır otomotiv çözümleri ve OEM’lerle çözüm ortaklıkları GRAFE’yi otomotiv tedarikçileri için değerli bir çözüm ortağı haline getiriyor.

3B yazıcı filament uygulamaları

Son yılların yükselen teknolojisi 3 boyutlu yazıcılar da GRAFE’nin ilgili alanında. PLA, ABS, PVC, TPU filamentler için geliştirilen proses yardımcıları, özel görsel efektler (metalik etkiler, matlık ajanları, kozmetik parçacık etkileri, parlaklık etkileri) GRAFE’nin hızla büyüyen bir iş kolu.

Önde gelen 3B yazıcı ve filament üreticileri ile ortak çalışan GRAFE’nin şimdiden 1000’in üzerinde hazır ürün reçetesi bulunuyor.

Özel görsel efektler

Özel görsel efekt masterbatchleri birçok üretim prosesinde ürünlere katma değer katacak çözümler sunuyor:

 • Mermer efektleri
 • Ahşap efektleri
 • Metalik görünüş efektleri
 • Holografik etkiler
 • Matlaştırma ajanları
 • Piyano siyah katkıları
 • Simli görünüşler

Karanlıkta parlama efektleri Hiçbir sipariş çok küçük değildir – yılda 10,000’den fazla yeni ürün

Özel çözümler genellikle düşük miktarlarda üretilirler ve bu nedenle de hammadde üreticilerinden fazla ilgi görmeyebilirler. GRAFE ise ana iş modelini müşteriye özel ürünler geliştirmek üzerine tasarlamış ve buna göre organize olmuş bir firmadır. Endüstrinin en gelişmiş araştırma geliştirme laboratuarlarından birine sahip GRAFE geniş uzman kadrosuyla müşterilerinin özel talepleri için her yıl 10,000’den fazla renk, fonksiyonel katkı ve kompaund çözümü geliştiriyor.

Genellikle iki hafta gibi kısa bir sürede özel taleplere göre üretilmiş numune ürünler GRAFE’nin kendi tesisindeki GRAFE Servis Merkezi’nde test parçaları üretilerek deneniyor. Plastik enjeksiyondan levha ve profil ekstrüzyonuna birçok üretim prosesinin simüle edilebildiği merkezde katkı maddelerinin uygunluğu onaylandıktan sonra müşteriye gerçek parça üretim prosesinde denenmesi için gönderiliyor. Böylece ürün geliştirme süreci hızlanıyor ve kısa sürede seri üretime geçilmesi sağlanıyor.

Ticari açıdan ise “minimum sipariş miktarı” olmadan çok düşük miktarlardaki seri üretim siparişlerini dahi kabul etmesi, müşterilerine büyük bir esneklik ve ürün çeşitliliği geliştirme olanağı sağlıyor.

GRAFE Hakkında

1991 yılında kurulan GRAFE 1995 yılında Blankenhain, Almanya’daki tesisine taşındı. Yaklaşık 300 çalışanın dörtte birinden fazlası araştırma-geliştirme biriminde çalışan GRAFE yılda yaklaşık 10,000 ton özel renklendiriciler, katkı maddeleri ve kompaundlar üretiyor. Yenilikçilik, kalite ve özel ürün geliştirmeleriyle tanınan GRAFE’nin birçok uluslararası müşterisi bulunuyor.

GRAFE 2019 yılından beri Türkiye’de P2B Makina tarafından temsil ediliyor.