Monday, Jun 24th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home News Ürünler ALPLA, Danimarka merkezli Paboco’nun büyük ortağı oldu

ALPLA, Danimarka merkezli Paboco’nun büyük ortağı oldu

Paboco, 2024 yılının sonu itibariyle Danimarka’daki ileri teknolojiye sahip yeni üretim tesisinde tamamen geri dönüştürülebilir bir kâğıt şişe üretmeyi planlıyor.

The Paper Bottle Company (Paboco), inovatif selüloz şekillendirme teknolojisinin yardımıyla elyaf bazlı ambalaj çözümleri geliştirip üretiyor. Danimarka'nın Slangerup kentinde yerleşik olan şirket, 2019 yılında ALPLA ve Billerud tarafından ortak bir girişim olarak faaliyete geçti. Şirketin çoğunluk hissedarı, ambalaj ve geri dönüşüm uzmanı ALPLA, Billerud'un tüm hisselerini satın aldı ve Paboco'ya yaptığı yatırımla, FSC sertifikalı elyaflardan üretilen tümüyle geri dönüştürülebilir kâğıt şişenin sanayileşmesi yönündeki çalışmaları hızlandırdı. 

Güvenlik, fiyat uygunluğu ve sürdürülebilir ambalaj çözümlerinin şirket olarak temel kriterleri arasında yer aldığını ifade eden ALPLA CEO’su Philipp Lehner: “Paboco ekibi, birkaç yıl süren yoğun bir geliştirme sürecinin ve ezber bozan inovasyonların sonucunda artık sektörde lider konuma gelecek ürününü piyasaya sürmeye ve kâğıt şişeyi geniş bir müşteri kitlesi için sürdürülebilir bir seçenek haline getirmeye hazır" açıklamalarında bulunuyor. 

Test aşamaları başarılı oldu

Paboco, 2021 yılından bu yana The Absolut Company, Carlsberg Group, The Coca-Cola Company, L'Oréal ve Procter & Gamble gibi “Paboco Pioneer Topluluğu” üyeleri ile birlikte piyasaya ilk defa sürülen ürünleri test ediyor. Test sürecinin başarıyla tamamlanmasının ardından, yeni nesil geri dönüştürülebilir kâğıt şişelerin seri üretimine 2024 yılı sonunda başlanması planlanıyor. 

Paboco CEO'su Tim Silbermann konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor: "Tamamen biyolojik temelli ve geri dönüştürülebilir kâğıt şişe konusundaki vizyonumuz sayesinde ekibimiz kısa bir geliştirme sürecinde inanılmaz sonuçlar elde etti. Şişe yapılandırmasıyla şu anda güzellik, kumaş ve ev bakımı segmentini de hedefler konumdayız. Ancak sürekli geliştirme, yeni nesil şişemizi başka uygulamalara da taşımamızı kolaylaştıracak. Bu süreçte ALPLA'nın vereceği destekten dolayı mutluyuz.”

Pazara giriş için şirket, Danimarka'da son teknoloji ürünü için yeni bir üretim tesisi ve geliştirme merkezi kurmayı planlıyor. Paboco'nun şu anda 18 çalışanı var- seri üretim başladığında çalışan sayısının önemli ölçüde artacağı öngörülüyor.

Geleceğe yönelik yenilikler

Uzun vadede Paboco, tamamen biyolojik temelli ve geri dönüştürülebilir kâğıt şişeler geliştirerek bunları yaygınlaştırmayı hedefliyor. ALPLA Kurumsal Araştırma, Geliştirme ve İnovasyon Direktörü ve Paboco Yönetim Kurulu Başkanı Christian Zmölnig: "ALPLA'da yoğun bir şekilde alternatif malzemeler üzerinde çalışıyoruz, umut vaat eden projelere yatırım yapıyoruz ve "Öncüler Ailesi" olarak aktif bir şekilde teknolojik gelişimi şekillendiriyoruz" diye vurguluyor.  

Paboco'nun yeni oluşturulan Yönetim Kurulu, ALPLA CFO'su Ricardo Rehm ve ALPLA Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Rainer Widmar tarafından tamamlandı. Ekim ayı başında gerçekleşen işlem ile ilgili olarak sözleşme taraflarının detayları açıklamama konusunda anlaştığı verilen diğer bilgiler arasında yer alıyor.