Saturday, Jun 15th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home News Ürünler Ambalajda yapay zekâ iş birliği derinleşiyor

Ambalajda yapay zekâ iş birliği derinleşiyor

Soğuk kahve pazarının yenilikçi ve başarılı markası OBSESSO, deneyim odaklı yaklaşımıyla son ambalajlarını yapay zekâ destekli olarak tasarlayarak, raftaki duruşu ve görünürlüğünü de yapay zekâ ile ölçümleyerek soğuk kahve deneyimini bir üst seviyeye taşıdı.

Dimes tarafından lansmanı 2018 yılında yapılan OBSESSO zengin ürün gamı ile, soğuk kahve severlere lezzet tercihlerine göre birbirinden farklı alternatifler sunuyor. Aynı zamanda teknolojik deneyimlere de önem veren markanın son yeniliği ise yapay zekâ aracı “Midjourney” ile tasarlanan ambalajları oldu. Ajansın geliştirdiği konsept üzerinden yapay zekânın hazırladığı tasarım alternatifleri markanın pazarlama ekibine sunuldu ve yorumlar alındı. Sonrasında tasarımların performansını ölçümlemek için Tasarist’in rafta etki yaratacak ambalaj tasarımlarını tespit etmek için geliştirdiği, tüketici dikkatini ve davranışlarını saniyeler içinde tahmin eden nörobilim ve A.I. aracı “Neuronist” ile tasarımın performansı ölçümlendi. 500 bin gerçek kişiden alınan “Eye Tracking” verilerinin yüklendiği Neuronist A.I. aracı, yüzde 95 oranında ve saniyeler içinde sonuca ulaşılmasını sağlıyor. Neuronist A.I. ile OBSESSO tasarımlarının rafta görünürlüğü, rakip karşılaştırmaları, logo görünürlüğü, mesaj hiyerarşisi gibi tasarım enstrümanlarını kullanıcı gözünde ne kadar görünür olduklarını ölçümlendi.

DİMES OBSESSO Kıdemli Marka Yöneticisi Merve Ekem Dumanoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: “OBSESSO olarak biz her zaman yeniliklerin markası olmayı hedefledik. Soğuk kahve pazarına girdiğimiz günden beri tüketicilerimize ödül gibi bir deneyim sunmak için çalıştık. Yapay zekâ ile tasarladığımız yeni ambalajlarımız da bunun bir göstergesi. Hem görsel hem de işlevsel olarak tüketicilerimizin beklentilerini karşılayacak şekilde tasarladık. En iyi sonucu elde etmek için, raftaki duruşumuzu ve görünürlüğümüzü de yapay zekâ ile ölçümledik. Soğuk kahve deneyimini yapay zekâ iş birliğini derinleştirerek zenginleştiriyoruz.”