Sunday, Jun 16th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home News Ürünler Sürdürülebilir ambalaj çözümlerinde Türkiye’ye yeni yatırım

Sürdürülebilir ambalaj çözümlerinde Türkiye’ye yeni yatırım

Yeniden kullanılabilir plastik kasa tedarikçisi IFCO, Konya’da açtığı yeni merkezinde yıllık 40 milyondan fazla kasasını yıkayacak

1992 yılında Almanya’da kurulan ve kısa sürede dünyanın önde gelen yeniden kullanılabilir kasa tedarikçisi haline gelen IFCO’nun Türkiye’deki ikinci yıkama merkezinin açılışı Konya’da, şirketin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti. Açılışta IFCO CFO’su Julian Zu Putlitz ve Güney Avrupa Bölge Başkanı Francesca Amadei, Konya Yıkama Merkezi ile ilgili düşüncelerini ve IFCO’nun Türkiye pazarı ile ilgili değerlendirmelerini paylaştılar. Konya’da açtığı ikinci servis merkeziyle şirket, tedarik zinciri yönetiminde karbon emisyonunun düşürülmesini amaçlıyor.  

2011 yılında Gebze Dilovası’nda yaptığı ilk yatırımla Türkiye’ye adım atan IFCO, toplam 7.200 m2’lik Konya Servis Merkezi’ni, her boyuttaki ve türdeki IFCO Katlanır Kasa’yı işlemek ve tasnif etmek için tasarladı. Söz konusu merkezde, SmartCycle akıllı geri dönüşüm prensibi ile kasalar tamamen otomatik şekilde tasnif edilerek yüksek basınçlı makinelerde yıkanıyor ve sanitasyonları sağlanıyor. Yeni servis merkezi şirketin, 2025 yılına kadar operasyonlarda karbon nötr olma ve 2040 yılına kadar tüm işletmeler genelinde net sıfır emisyona ulaşma yönündeki iddialı hedefleriyle uyumlu enerji verimliliği, koruma ve sürdürülebilirlik önlemleri açısından da dikkat çekiyor.

Dünya genelinde 370 milyondan fazla yeniden kullanılabilir kasayı 2 milyardan fazla taze sebze meyve, et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, ekmek ve diğer taze ürünlerin sevkiyatı için tekrar kullanılabilir hale getiren şirket, söz konusu operasyon sayesinde gıdaların tazeliğini ve kalitesini korumasını, maliyetlerin düşürülmesini, atıkların ve çevresel etkilerin azaltılarak daha iyi bir taze gıda tedarik zinciri yönetimini amaçlıyor. Şirkete göre, müşteriler “paylaş ve yeniden kullan” tedarik zinciri modeline geçiş yaptıklarında, ürün hasarlarını %96 oranında, karbon emisyonlarını ise %60’a kadar azaltabiliyor. Ayrıca kasalar %80 daha az su tüketirken, %86 daha az katı atık üretimi sağlıyor.

IFCO’nun Türkiye yatırımlarına ilişkin Konya Servis Merkezi’nde açıklama yapan ve Türkiye pazarına olan inançlarının tam olduğuna değinen IFCO CFO’su Julian Zu Putlitz: “2011 yılından bu yana Türkiye pazarında edindiğimiz tecrübe ve Türkiye’nin geleceğine olan inancımızla devreye aldığımız Konya Servis Merkezimiz sayesinde Türkiye’de yerel bir oyuncu olma yolunda önemli bir adım daha atmış bulunuyoruz. Türkiye pazarındaki yüksek büyüme hedeflerimiz doğrultusunda benzer yatırımlarımızı önümüzdeki dönemlerde de devam ettirme konusunda kararlı ve heyecanlıyız. Yatırımlarımızla doğru orantılı olarak istihdama olan katkımızı da arttırmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı. 

IFCO Ülke Müdürü Seymen Serintürk ise: “Tazeliğin saatler ve hatta dakikalarla ölçüldüğü gıda kategorilerinde müşterilerimizin zamana karşı yarışını çok iyi anlıyor ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Konya, detaylı analizler ve çalışmalar neticesinde stratejik lokasyon olarak belirlendi. Bu doğrultuda yıkama merkezimizi, gelecekteki büyüme projeksiyonumuza paralel olarak özenle tasarladık. Sürdürülebilir tedarik zincirleri yaratma amacımız doğrultusunda çalışmalarımıza Türkiye’de de hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.