Wednesday, Feb 21st

Last updateFri, 02 Feb 2024 10am

You are here: Home News Ürünler Poliüretan enjeksiyon ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler

Poliüretan enjeksiyon ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler

Flokser Kimya Ar-Ge merkezinde geliştirip üretilen poliüretan ve poliüre-silikat enjeksiyon malzemeleri, zemin enjeksiyon sistemlerinde hızlı ve kalıcı çözümler sağlamasıyla dikkat çekiyor.

20 yıla yaklaşan bilgi birikim ve tecrübeye sahip Flokser Kimya, sektöre kalıcı çözümler sunuyor. Sektörün ihtiyaçlarına göre inovatif ürünler geliştiren, bunu yaparken de yaşam döngülerini oluşturma yönünde aksiyonlar alarak sıfır atık ilkesini uygulayan şirket, geliştirdiği poliüretan ve poliüre-silikat enjeksiyon malzemeleri ile sektörün en büyük ihtiyacına karşılık veriyor. 

Zemin ve yapıların güçlendirilmesi, su yalıtımının sağlanması, boşlukların doldurulması, çatlak tamiratları gibi alanlarda kullanılan enjeksiyon sistemleri, çimento süspansiyonları ve kimyasal reçineler olmak üzere iki genel kategoride sınıflandırılıyor. Enjeksiyonun amacına ve zeminin özelliklerine bağlı olarak sodyum silikat, lignin, poliüretan, akrilat, akrilik ve epoksi reçineleri gibi çeşitli kimyasal enjeksiyon malzemeleri kullanılıyor. Flokser Kimya Ar-Ge merkezinde geliştirilmiş ve üretilmekte olan tek ya da çift bileşenli ürünlerden oluşan poliüretan ve poliüre-silikat enjeksiyon malzemeleri; metrolarda, tünellerde, inşaatlarda, barajlarda, arıtma havuzlarında, madencilikte ve köprülerde kullanım alanı bulabiliyor.

Su sızıntılarını hızla durdurabiliyor

Poliüretan zemin enjeksiyon ürünleri; zemin stabilizasyonu, toprak ve kumlu çakıllı alanların güçlendirilmesi, boşlukların doldurulması, çatlakların onarılması ve su sızıntılarının olduğu alanlarda hızlı su yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılıyor. Enjeksiyon ürünlerin düşük viskoziteye sahip olması kılcal boşluklara bile kolaylıkla nüfuz edip doldurmasını sağlıyor. Hızlı bir şekilde reaksiyona girerek su sızıntılarını hızla durdurabiliyor. Poliüretan zemin enjeksiyon ürünleri, yüksek su akışının olduğu alanlarda kullanılabildiği gibi susuz ya da nemli alanlar için de çözüm sunabiliyor.

Üstün teknik özelliklere sahip

Poliüretanların yüksek mekanik özellikleri sayesinde uygulandığı zeminde yapı bütünlüğünü ve güçlendirmeyi sağlıyor. Poliüre silikat enjeksiyon ürünleri ise yanmaya karşı dayanım gösteriyor, bu nedenle de daha çok madencilik ve kömür ocaklarında kullanılıyor.

Uygulama alanına ve amacına yönelik olarak geliştirilmiş olan poliüretan enjeksiyon ürünlerinin üstün teknik özellikleri ile zemin enjeksiyon sistemlerinde hızlı ve kalıcı çözümler sağladığına dikkat çeken Flokser Kimya Genel Müdürü Ekin Tükek, “Su akışının çok fazla olduğu ya da suyun hiç olmadığı yerlerde, kılcal ya da derin çatlakların boşlukların doldurulmasında, farklı zeminlerde kullanılabilecek ürün çeşitliliği sunuyor. Düşük viskozite, hızlı reaksiyon süresi, yüksek mukavemet gibi özelliklerinden dolayı poliüretanlar zemin uygulanmalarında enjeksiyon dolgusu olarak da öneriliyor. Biz de Flokser Kimya olarak bu denli geniş kullanım alanı bulunan poliüretan ve poliüre silikat enjeksiyon ürünlerimizin çeşitliliğini arttırmak istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Flokser Kimya