Monday, Jul 22nd

Last updateFri, 19 Jul 2024 12pm

You are here: Home Interview Teknosin Kodlama Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü İdil YAĞLI PAKER

Teknosin Kodlama Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü İdil YAĞLI PAKER

Teknosin Kodlama Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü İdil YAĞLI PAKER“Markalama alanındaki pazar payının büyük kısmına sahibiz”

Kodlama ve markalama sürecini müşteri taleplerine en uygun şekilde yazılım çözümlerimizle hat boyunca tüm dijital iletişimlerini gerçekleştiriyoruz. Şu an inkjet/mürekkep, nokta vuruş, kazıma, termal transfer ve lazer (CO2, Fiber, Green) teknolojilerinin yanında, kendi markamız Teknoprint yaz yapıştır etiketleme sistemlerini içeren geniş çözüm portföyümüz ile 20’den fazla sektörde hizmet veriyoruz. 2023 yılının ikinci yarısında, toplam 3500 m2 kapalı alana sahip üretim tesisimizde, sertifikalandırılmış seri üretime başlayacağız. 

İdil hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İtalyan Lisesi ardından, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdim. Mezuniyetimin akabinde ilaç sektöründe finans, muhasebe ve insan kaynakları alanında çalışmaya başladım. Daha sonra uluslararası bir danışmanlık şirketinde 6 seneye yakın yönetim danışmanı olarak farklı projelerde çalıştım. Ocak 2017’de ortağı ve ikinci nesil temsilcisi olarak Teknosin’e katıldım, Ocak 2019’dan itibaren Genel Müdür olarak ekibimizi ve organizasyonumuzu geliştirirken yeni yatırımlarla şirketimizi geleceğe taşımak için çalışıyorum.

Teknosin, otuz yılı aşkın bir süredir kodlama ve markalama alanında müşterilerine çözümler sunan sektörün önemli firmalarından biri. Firmanızın dünden bugüne kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Teknosin 1991 yolunda bir danışmanlık şirketi olarak kuruldu. 2000 ve 2001 yıllarında kodlama ve markalama alanında geniş bir ürün portföyü ile tedarikçi ağı kurarak, güçlü bir organizasyon ile Türkiye’de farklı sektörlerde hizmet vermeye başladı. 2007 yılında ilk defa ISO 9001 sertifikası aldık ve bunu her sene başarı ile güncelliyoruz. 2014 yılında TÜBİTAK projesi ile ilk yaz yapıştır etiketleme makinesi tasarladık, geliştirdik ve ürettik. Teknoprint markası ile geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz yaz yapıştır etiketleme makinelerini 2018’de ihraç etmeye başladık. 2019 yılında geleceğe yönelik stratejik planlama yaparak, mürekkep üzerine araştırma geliştirme çalışmalarına başladık. 2023 yılında Ar-Ge laboratuvarımızda kendi know howımız ile geliştirdiğimiz mürekkeplerin seri üretimine başlayacağız. Bu alanda yatırım yapan ilk şirket olmaktan gurur duyuyoruz. 

Temsilciliğini yaptığınız markalar ile birlikte ürün yelpazenizde yer alan çözümleriniz ve öne çıkan teknolojik özelliklerinden bahseder misiniz?

Kodlama ve markalama sürecini müşteri taleplerine en uygun şekilde yazılım çözümlerimizle hat boyunca tüm dijital iletişimlerini gerçekleştiriyoruz. Ekibimiz, müşterilerle temsilciliğini üstlendiğimiz markaların ürünlerini pazarlamanın çok ötesinde teknik bir iş birliği iletişimi yakaladığı için uzun süredir markalama alanındaki pazar payının büyük kısmına sahibiz. 

Şu an inkjet/mürekkep, nokta vuruş, kazıma, termal transfer ve lazer (CO2, Fiber, Green) teknolojilerinin yanında, kendi markamız Teknoprint yaz yapıştır etiketleme sistemlerini içeren geniş çözüm portföyümüz ile 20’den fazla sektörde hizmet veriyoruz. Kodlama ve markalama süreci üretilen ürünlerin numara, harf, şekil ya da QR karekod gibi semboller kullanılarak bir diğer üründen bağımsız şekilde tanımlanmasını ve izlenebilir hale gelmesini sağlamaktadır. Kodlama markalama gereksinimi gıda ve içecek gibi sektörlerde yasa gereği zorunluluktan doğsa da birçok farklı sektördeki çözüm ortağımız bu süreci kalite takibi ve izlenebilirlik için talep etmektedir. Bizim önceliğimiz, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve ambalaj malzemesi farklılıklarına göre en uygun ve maliyet avantajı sağlayan çözümleri geliştirmek. Bunların arasında öncelikli olarak; üretimi bitmiş ürünler için tarih, parti numarası kodlama; sevkiyat ve depolama aşamasındaki ürünler için ise koli kodlama ile paket ve palet etiketleme uygulamalarını gösterebiliriz.

Temsilcilik faaliyetlerinizin yanı sıra ayrıca Teknoprint markası ile kendi üretimlerinizde bulunuyor? Bu konu hakkında da bilgi alabilir miyiz?

2022 yılı 3’üncü çeyreği itibari ile toplam model sayısını 6’ya çıkarttığımız Teknoprint markamız ile farklı sektörlerde üretimi bitmiş ve paketleme aşamasına gelmiş ürünlerin palet etiketleme ve yaz-yapıştır etiketleme ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Sıyırmalı modellerimiz olan Teknoprint YYS (yaz yapıştır sıyır), YYTS (yaz yapıştır tut sıyır) ve Compact S (sıyırmalı) ile özellikle paket ve kutu üzerine barkod etiketi yazıp yapıştırma uygulamalarında kullanılıyor. Sektörün yaygın bir uygulama olan, tek yön palet etiketleme uygulamalarında müşterilerimize Teknoprint YYT modelimizi sunuyoruz. GS1 barkod sınıfına uygun, SSCC (taşıma birimi numarası) barkodları içeren etiketleri paletlerin 2 ardışık yüzeyine uygulamak için ise Teknoprint YYP palet etiketleme makinesini sunuyoruz. Kullanıcıların güvenlik önceliklerini de düşünerek standart koruyucu kabin ile geliştirdiğimiz palet etiketleme makinemiz paletlerin 3 farklı yönüne etiketleme yapabilmekte ve pad üzerindeki barkod okuyucu ile etiket kontrolü yaparak farklı üretim programlarına entegre çalışabilmektedir. YYF modelimiz ise hat üzerinde ilerleyen kutu veya kolilerin ön taraflarına etiketleme için kullanılabilir. Farklı süreçlere göre cihazın kapasitesi, etiketleme şekli ve yönü değiştirilebilir. Bu sebeple fabrikaların ihtiyacı olan etiketleme sistemine özel terzi işi bir etiketleme çözümü sunabiliyoruz. 

Makinelerinizin kullanıldığı sektörler ve uygulama alanları hakkında bilgi alabilir miyiz? En fazla rağbet gören makineniz hangisi?

Ürünlerimiz ile gıdadan otomotive, ambalajdan savunma sanayisine, yumurtadan içecek sektörüne kadar neredeyse tüm sektörlerde uzun zamandır çözüm ortağı olarak çalışmaya devam ediyoruz.  Sektörlerin üretim kapasiteleri ve süreçleri ile doğru orantılı olarak çeşitli markalama teknolojileri ön plana çıkıyor. Bu tüm markalama sektöründe hizmet veren firmalar için geçerli bir durum. Örneğin savunma sanayii, otomotiv sanayii ya da dayanıklı tüketim malzemeleri sektöründe ürün ihtiyacı gereği nokta vuruşlu, kazımalı ve lazer teknolojileri ile çözümler üretirken gıda, plastik, ilaç, kozmetik gibi sektörlerde mürekkepli teknolojiler ön plana çıkıyor. Teknoprint marka makinelerimiz ise içecek ve lojistik sektöründe rağbet görmektedir. 

Müşteri portföyünüzde sektör olarak nasıl bir dağılım var? 

Endüstriyel kodlama ve markalama alanında, mevzuatlar gereği, gıda ve içecek sektörleri her zaman ön plana çıkar.  Bunun yanı sıra otomotiv ana sanayi ve yan sanayi güçlü olduğumuz sektörler. Müşterilerimizin olduğu her bölgede Türkiye’de yaygın organizasyonumuzla hizmet veriyoruz. 

Satış sonrası servis, bakım, yedek parça ve müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Müşteri memnuniyeti yaratmak için satış sonrası bakım ve servis hizmetleri bizim için çok önemli. Sağladığımız çevik bakım ve servis hizmetlerimiz ile rakiplerimizden ayrıştığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Yerinde ve 7/24 servis, bakım hizmeti veriyor olmamız bizi öne geçiren en önemli ölçüt. Hızın yanı sıra, sağladığımız servisin kalitesini arttırmak için performans ölçütlerimizi yakından takip ediyoruz. İdari operasyonlarımızın tamamı, İstanbul’daki genel merkezimizden yürütülüyor. Bununla birlikte Eskişehir, Konya, Gaziantep, İzmir ve Bursa’da yerleşik olarak istihdam ettiğimiz satış ve servis ekiplerimiz mevcut. Böylece müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızla cevap verebiliyoruz. Yerinde müdahale edilemeyen cihazları işlem için merkeze yönlendiriyoruz. Sarf, bakım ve yedek parça konusundaki termin sürelerimiz olumlu geri bildirim aldığımız konulardan bir diğeri. Gerek satış gerekse kiralama şeklinde gerçekleşen makine sevkiyatlarımızda müşterilerimizle imzaladığımız şeffaf sözleşmeler gereği, ilerleyen süreçlerde karşılıklı beklentilerimiz çok sağlıklı ilerliyor. Vadettiğimiz günlerde planlı bakım ve servis işlemlerini gerçekleştirirken üretimin durmaması için gerekirse ikame makinelerimiz ile müşteri hatlarını desteklemeye devam ediyoruz.

Üretim tesisiniz, istihdam profiliniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Yönetim olarak işimizi geliştirmek, geleceğe taşımak için şirketimize ve ekibimize sürekli yatırım yapıyoruz. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde ekibimizi büyüterek, çok daha güçlü bir hale getirdik. Ekibimize katılan tüm arkadaşlarımızın öğrenmeye ve gelişmeye açık, dinamik ve hedef odaklı olması bizim için çok kritik. Organizasyonumuzu güçlendirmek için ekip arkadaşlarımıza yeni görevler vererek, iş çeşitliliklerini arttırdık. Pandemi döneminde dahi, sürekli gelişim vizyonumuzla, kişisel gelişim ve iş eğitimlerimize hız kesmeden devam ettik. İstanbul’daki merkez ofisimizde Teknoprint yaz yapıştır etiketleme makinelerimizin tasarım ve montajlarını gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte 2019 yılında, geleceğimizi stratejik olarak tanımlayarak KOSGEB, Ar-Ge ve TÜBİTAK teşvikleri ile Ar-Ge çalışmalarına başladığımız mürekkep üretimi yatırımımıza devam ediyoruz. 2023 yılının ikinci yarısında, toplam 3500 m2 kapalı alana sahip üretim tesisimizde, sertifikalandırılmış seri üretime başlayacağız. Tüm bu süreçleri deneyimli insan kaynağımız ve gerekli tüm ISO kalite belgelerimiz ile desteklemekteyiz. Denetlemelerden mikro düzeydeki düzenleyici faaliyet geri bildirimleri ile geçer oy almaktayız.

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda Ar-Ge süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ürün izlenebilirliğini sağlayan markalama ve kodlama sektörü çok dinamik bir yapıya sahip. Üretim hatları ve kodlama markalama yapılan yüzeylerde gelişmeler yaşandıkça bizde en yüksek verimliliği sağlayacak yeni teknolojiler, makineler ve farklı mürekkepler ile çözüm odaklı hizmet vermeye devam ediyoruz.

Teknosin olarak ülke ekonomisine katkı sağlayarak, işimizi geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Bu vizyonumuzla 2019 yılında Ar-Ge çalışmalarına başladık. Kosgeb, Ar-Ge ve TÜBİTAK teşvikleri ile kendi Ar-Ge laboratuvarımızda geliştirme çalışmalarımızı yürütüyoruz. Müşterilerimize her koşulda en iyi çözümleri, en uygun maliyet ile sunmak için çalışıyoruz. Kalite bizim için çok önemli. Sunduğumuz kaliteli, teknolojik çözümlerimizle en iyi kodlama, markalama çözümlerini sunuyoruz. Üretimin ve araştırma geliştirmenin gücüne çok inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde üreterek büyümeyi hedefliyoruz. Bunun için Ar-Ge yatırımlarımızla öncelik veriyoruz.  Gelecek dönemde yeni projelerimiz ile konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz. Mühendislik gücümüz, Ar-Ge altyapımız ve üretim gücümüzle pazarda kendimizi farklı bir konuma taşıyacağız.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Geliştirme süreçleri tamamlanan ürünlerimizin yurtdışı tedarikçilerimiz tarafından sertifikasyon süreci devam etmektedir. 2023 yılının ikinci yarısında toplam 3500 m2 kapalı alana sahip üretim tesisimizde, sertifikalandırılmış seri üretime başlayacağız. Üretim tesisimiz bünyesindeki Ar-Ge ve kalite laboratuvarları ile ürünlerimizde daimî kaliteyi ve yenilikçi çözümler için sürekli geliştirmeyi hedefliyoruz. Kendi alanımızda, Türkiye’de Ar-Ge ve üretim yatırımı yapan tek şirket olmaktan gurur duyuyoruz.

Üretim yatırımlarımızın yanı sıra Teknoprint markamız üretildiği günden beri yurt için pazarında çözüm ortağı olarak yerini aldı. Tüm dünyada bilinirliğini artırmak ve ticari faaliyetlerine hız kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Çeşitli fuarlarda ürünlerimizi tanıtmayı planlıyoruz. 

Kodlama ve markalama cihazları satın almalarında okuyucularımıza hangi noktalara dikkat etmelerini önerirsiniz?

Ürün çeşitliliği ve günlük üretim miktarı arttıkça markalama kodlama kısmında da hız, kalite ve doğru ürüne doğru kodlama kriterleri giderek önem kazanıyor. Bu noktada üreticilerin yeni yatırım planlamaları sırasında kodlama cihazı tercih ederken cihazın uzun dönem işletme maliyetlerini ve ihtiyacı karşılama kapasitesini dikkate almalarını çok önemsiyoruz. Yatırımlarına bu bakış açısı ile yön veren çok uzun süredir birlikte çalıştığımız müşterilerimiz var. Halen cihazlarımız yüksek kullanıcı memnuniyeti ve düşük maliyetler ile üretim hatlarında çalışmaya devam ediyor.

Biliyoruz ki rekabetin önemli olmazsa olmazlarından biri de, inovasyon ve işlevsel tasarımın yanı sıra marka kimliği oluşturmak. Siz bu süreci nasıl yürütüyorsunuz? Fuar ve sektörel dergilerle sinerjiyi nasıl sağlıyorsunuz?

Kurum kültürümüzü en doğru şekilde yansıtmak ve müşterilerimiz ile sağlıklı bir iletişim kurmak adına her zaman sektördeki en iyilerle çalışıyoruz. 

Kimliğimizi ve sektörde kendimizi konumladığımız yeri uzun yıllar süren ajans çalışmalarımıza borçluyuz. Değerlerimizle uyumlu şekilde şeffaf bir halkla ilişkiler anlayışı benimsemeye çalışıyoruz. Şirket içi yaptığımız tüm etkinliklerimizi, başarılarımızı, projelerimizi, şirket için toplantılarda aldığımız geri bildirimleri her fırsatta birlikte kutluyor ve birlikte değerlendiriyoruz. Yurtiçinde yılda birkaç kez düzenli olarak fuar katılımları gerçekleştiriyoruz. İlerleyen günlerde yurtdışındaki fuarlara da sadece misafir olarak katılmak dışında katılımcı olarak yer almaya başlayacağız. 

Şu an bu konuda yeni projelerimiz var. Ürünlerimizle ilgili bilgiye ulaşmayı daha da kolaylaştırdığımız ve daha yeni bir görünüm kazandığımız bir web site tasarım sürecinin neredeyse son aşamasındayız. Bununla birlikte sosyal medya hesaplarımızdaki varlığımız ve yazılı/basılı mecralardaki tasarımlarımız ile trendleri yakından takip etmeye devam ediyoruz.

Firmalar için başarıyı sürdürülebilir kılmak büyük önem taşıyor. Temsilciliğini yürüttüğünüz Alman Leibinger markası tarafından 9 kez “Avrupa’nın En İyi Leibinger Distrübütörü” ödülünü alarak bunu kanıtlayan bir firma olarak çıtayı yükselten ve başarıyı sürdürülür kılan temel yaklaşımlarınız sizce nelerdir?

Tedarikçilerimiz ile beraber her zaman daha iyisini başarmak için çalışıyoruz. Leibinger ile sağladığımız işbirliği ve uyum bunun en güncel örneği. Uzun yıllardır devam eden ticari ilişkilerimizi ilk günkü yaklaşımımız ile sürdürüyoruz. İki firma da yıllar içinde operasyonel olarak değişiklikler yaşadı. Fakat ticari ilişkilerimiz aynı şeffaflık ve güven esasına dayalı olarak devam ediyor. Karşılıklı olarak birbirimizi desteklemeye devam edeceğiz. 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Müşterilerimize her koşulda en iyi çözümleri, en uygun maliyet ile sunmak için çalışıyoruz. Kalite bizim için çok önemli. Sunduğumuz kaliteli, teknolojik ürünlerin müşterilerimizin hatlarına en sağlıklı şekilde entegre edilmesi ve verimliliğin en üst seviyeye çıkarılması için projenin ilk gününden itibaren çözüm ortağı gibi her zaman sahada müşterilerin yanında oluyoruz. Üretim, araştırma geliştirme ve çözüm partneri misyonu üstlenmenin gücüne çok inanıyoruz. Büyümemizi ve şirket kültürümüzü buna borçluyuz.