Saturday, May 28th

Last updateTue, 17 May 2022 9am

You are here: Home

Articles

MART 2022 - SAYI 281

Değerli okuyucularımız,

Plastik ve Ambalaj, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren sektörleri arasındaki yerini korumaya devam ediyor. Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin, 2021 yılı ihracat rakamlarını yayınladığı raporda yer alan bilgiye göre, ambalaj sektörü geçen yılı yüzde 26 değer artışı ile 6,5 milyar dolar ihracatla kapattı. Plastik ambalaj grubu 2021 ihracatının yüzde 66'sını oluşturarak birinci sırada yerini aldı.

Plastik ürün grubunun da yer aldığı, 16 alt sektörüyle birlikte diğer sektörlere ham madde veya yarı mamul vererek ekonomide stratejik bir görev üstlenen kimya sektörü ise, ülkemiz toplam ihracatından yüzde 11,2’lik pay aldı. İKMİB 2021 yılı ilk üç çeyrek verilerine göre, dünya kimya ihracatı 3,07 trilyon dolar olurken, Türk kimya sektörü küresel sektör ihracatında yüzde 0,76 pay ile 29’uncu sırada yer aldı.

Yeni sayımızda sektörümüzde yaşanan ülkemizden ve dünyadan en güncel gelişmelerin yanı sıra, plastik parçaların seri üretiminde kullanılan “Enjeksiyon Kalıplama Teknolojisi” ile ilgili bir dosya hazırladık. Dergimizde enjeksiyon teknolojisi ile ilgili reklamları yayınlanan sektörün önemli markaları ile birlikte, gerek röportaj gerekse teknoloji yazılarıyla ayrıca yer aldığı dosya çalışmamızı ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Değerli akademisyenlerimizin hazırlamış olduğu “Doypack ambalajların temel özellikleri ve üretimi”, “Fiziksel buhar biriktirme yönteminde alüminyum kaplanacak plastik malzeme türünün yapışma performansına etkisi” ve “Şirketler için dijital dönüşümün yolu PLM’den mi geçiyor?” başlıklı makaleler de dergimiz içeriğinde yerini aldı.

Bize zaman ayırarak Mart sayımızın içeriğini oluşturmamıza katkı sunan sektör firmalarımıza ve akademisyenlerimize ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Sizleri dopdolu içeriğimizle baş başa bırakıyor, bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle sağlıklı günler diliyorum…

YASEMİN ERKİMEN

editor@plastik-ambalaj.com