Thursday, May 23rd

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Teknoloji Enerji tüketimi yüzde 30’dan fazla azaltıldı
Woojin Plaimm, dünyanın ilk çevrimiçi  satış sistemini tanıttı

Woojin Plaimm, dünyanın ilk çevrimiçi satış sistemini tanıttı

Enjeksiyon makine siparişinizi online hale getirin

Küresel enjeksiyon kalıplama m...

Konica Minolta Türkiye’nin  Avrasya Teknoloji Merkezi, yeni deneyimlere hazır

Konica Minolta Türkiye’nin Avrasya Teknoloji Merkezi, yeni deneyimlere hazır

Şirket, günümüz ve geleceğin dünyasında iş akışlarını her geçen gün iyileştirmek...

Depart, yeni işbirlikleri ile ürün yelpazesini  genişletmeye devam ediyor

Depart, yeni işbirlikleri ile ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor

Depart’ın paketleme sistemleri üzerine çalışan birimi Depart Paketleme Çözümleri...

Kimya sektörünün Mart ihracatı 3 milyar doları aştı

Kimya sektörünün Mart ihracatı 3 milyar doları aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Mart ay...

BYCHEM, yeni TPU ürünlerini tanıtacak

BYCHEM, yeni TPU ürünlerini tanıtacak

Şirket, 23-25 Nisan 2024 tarihleri arasında Hollanda'nın Maastricht şehrinde ger...

Enerji tüketimi yüzde 30’dan fazla azaltıldı

Yeni geliştirilen ambalaj, yemeye hazır yemeklerin iştah açıcı bir şekilde tabakta  sunulmasını çok kolaylaştırıyor.Servo elektrikli EcoPower Xpress ile Heinrich Axmann'da son derece sofistike ince duvarlı ambalaj kapları üretiliyor

İnce duvar teknolojisindeki yeni bir paketleme konsepti Almanya Köln’de bulunan Heinrich Axmann GmbH & Co. KG için enjeksiyon kalıplamada enerji devrimini beraberinde getirdi. Bu proje için şirket ilk kez tamamen elektrikli bir enjeksiyon kalıplama makinesine yatırım gerçekleştirdi. Hibrit makine modelleriyle karşılaştırıldığında enerji tüketimindeki azalma yüzde 30'dan daha yüksek oldu. Enjeksiyon kalıplama ortağı WITTMANN, EcoPower Xpress makinesini Sonic yüksek hızlı robot ile donatılmış, tam entegre ve her şey dahil bir çözüm olarak sundu.

Hemen hemen herkes şunu deneyimlemiştir ki: hazır yemek kullanımında paketi açarken yemek lezzetli görünür. Et ve garnitürler çekici bir şekilde düzenlenmiştir. Ama şimdi işin zor kısmı geliyor: yiyeceği bir tabağa aktarmak. Birçok tüketici bir kaşık kullanır, hatta diğerleri içindekileri çıkarmak için kâseyi ters çevirir, bu da kesinlikle yemeğin görünüşünü ve dolayısıyla tüketicinin de iştahını bozar.  

Heinrich Axmann GmbH & Co. KG'nin CEO'su Heiner Axmann bu ikilemi çözmek için parlak bir fikir ortaya koydu. Paketin alt kısmındaki yırtma-açma mekanizması yardımıyla açılabilen plastik bir kâse tasarladı. Bu sayede kap açıldıktan sonra paketin kenarı yukarı doğru katlanarak yeme-ğin tabağa düzgün bir şekilde kaydırılması ve tıpkı taze hazırlanıp ambalaj kabına dolduruldu-ğunda olduğu gibi yemeğin iştah açıcı görünmeye devam etmesi sağlandı. Heiner Axmann, "Müşterilerimiz, kendi mutfakları olmadan faaliyet gösteren hastaneler, huzurevleri veya ço-cuk bakım merkezleri gibi kurumlara hizmeti, daha kaliteli bir şekilde taşımayı düşünmüştü" diyor. "Herkes yemeklerinin tadını çıkarabilmeli. Dahası, yeni konsept mümkün olan en yüksek hijyen standartlarını sunmaktadır. Yemekleri dağıtan hemşirenin kendisi asla yemekle temas etmemelidir."

 

Verimlilik potansiyellerinden ortaklaşa yararlanma: Andreas Brüggemann (Heinrich Axmann Üretim Müdürü), Jörg Schröer  (WITTMANN Bölge Satış Müdürü), Heiner Axmann (Heinrich Axmann CEO'su) ve Andreas Hollweg (WITTMANN Almanya  Enjeksiyon Kalıplama Teknolojisi Satış Müdürü) Köln'deki üretim katında (soldan sağa)Deneyimden gelen yaratıcılık

1932 yılında kurulan ve o zamandan beri bir aile şirketi olan Heinrich Axmann, plastik ambalaj çözümleri geliştirme ve üretme konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş. Gurme salatalar veya kahve kremaları gibi hem sıvı hem de katı gıda maddeleri için kâseler ve küçük kaplar şirketin üretim hacminin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Engin deneyim zenginliğinden tekrar tekrar yeni yaratıcı çözümler ortaya çıkaran şirketin, yeni hazır yemek kâsesini geliştirme dürtüsü, 1979 yılında tasarlanmış olan bir şarküteri paketinin kapağına kadar uzanıyor. Orijinal çizim tah-tası tasarımı bugün hala Heiner Axmann'ın ofisindeki bir dolapta muhafaza ediliyor.

Bu son gelişme ile şirket olarak gerçek bir başarı elde ettiklerini vurgulayan Axmann, “Müşte-rimiz Köln’de FDA standardına göre büyük miktarda plastik kap üretimi gerçekleştirmiş olan bir catering şirketidir. Henüz yeni bir iş birliği aşamasında olmasına karşın, daha şimdiden ABD'den büyük bir sipariş alma beklentisi var. Yeni ambalaj tasarımındaki ilk plastik kaplar New York'taki bir hastanede kullanılacak. Seri üretim için kalıbın teslimatı yolda. Bu amaç için enjeksiyon ka-lıplama hücresi hazır. Bu işe özel olarak 300 ton kilitleme tonajı ve Sonic yüksek hızlı robota sahip EcoPower Xpress 300 servo elektrikli bir enjeksiyon kalıplama makinesine yatırım ger-çekleştirdik. Enjeksiyon kalıplama ortağı WITTMANN, üretim hücresini tam entegre ve eksiksiz bir çözüm olarak sağlamıştır” açıklamalarında bulunuyor.

Çok değişken duvar kalınlıkları için en yüksek enjeksiyon performansı

Hazır gıdaya yönelik kendine has ambalaj konsepti ile, enjeksiyon kalıplama teknolojisinde de yeni bir sayfa açtıklarını belirten Heiner Axmann, “ EcoPower Xpress, makine havuzumuzdaki servo elektrikli ilk enjeksiyon kalıplama makinesidir” diyor. Axmann bunun sebebini "Ful servo elektrikli bir enjeksiyon kalıplama makinesinde yüksek hızlı enjeksiyon kalıplama prosesi ile ince cidarlı ambalaj ürünleri üretmek uzun zamandır mümkün değildi” diyerek açıklıyor. Enjeksiyon performansına yönelik yüksek performans talepleri aşırı zor olmasına karşın "EcoPower Xpress, bu zorluğun üstesinden sorunsuz bir şekilde geliyor."

Yeni ambalaj konseptinde, paketi yırtıp açmak için kâsenin uzun kenarlarından birinde iki kanat bulunuyor - iki, çünkü tasarımcılar ürünü geliştirirken sol elini kullananları da düşündüler. Bu kanatlardan başlayarak, paketin alt kısmı boyunca yaklaşık 5 milimetre aralıklarla iki, son dere-ce ince cidarlı hat uzanıyor. Bu sayede önceden belirlenmiş kırılma noktaları bir tür yırtılma şeridi oluşturuyor.

Bu kırılma noktalarındaki duvar kalınlığı 0,05 milimetreden fazla değildir. Bu, alttaki ve kenarda-ki duvar kalınlığının sadece onda biridir. Bununla birlikte, bir PP kopolimerden oluşan plastik kap, sıcak yiyeceklerle doldurulurken sabit ve hava geçirmez kalmalıdır ve 120 °C sıcaklığa ka-dar dayanım göstermelidir. Enjeksiyon giriş noktası, plastik kabın alt ortasında ve merkezden gerçekleştirilir. Şirketin Üretim Müdürü Andreas Brüggemann, "En büyük sıkıntımız, enjeksiyon sırasında eriyiğin bu son derece ince alanlardan iki kez geçerek kaviteyi tamamen kenarlara kadar doldurmasının gerekmesidir" diye açıklıyor. "Bu amaçla, son derece kısa dolum süreleri-ne sahip özellikle yüksek bir enjeksiyon hızına ihtiyacımız var. “

WITTMANN Almanya enjeksiyon kalıplama teknolojisi Satış Müdürü Andreas Hollweg ise konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor. "EcoPower Xpress bu tür uygulamalar için biçilmiş kaftan. Bu makine serisinin enjeksiyon üniteleri, bu durumda gerekli olan yüksek dinamik enjeksiyon hızları için düzenlenmiştir. Özellikle gıda ambalajı üretiminde çok olumlu bir etkiye sahip olan bir diğer avantaj, son derece temiz bir üretim süreci sağlayan ve makinenin standart bir özelliği olarak enkapsüle makas sistemidir.” 

Yüksek stabilite seviyesi, son derece hızlı robot hareketlerinde bile parça çıkarma  süresini kısaltıyorGünün her saati iyi parçalar

Şu anda, yeni yüksek hızlı üretim hücresi, kristal berraklığında plastik kaplar üretmek için bir kalıp ile tam kapasite kullanılıyor. Yüzey tasarımı sayesinde bu plastik kapların ilk bakışta cam kâselerden ayırt edilemediği belirtiliyor. Heinrich Axmann bu ürünleri uzun yıllardır FMR Frische Manufaktur Rheinland GmbH & Co. KG için üretiyor. 

Brüggemann, "Bu salata kâseleri, hazır yemek kâselerinde olduğu gibi ince cidarlı enjeksiyon kalıplama talepleri oluşturuyor" diyor. "Bu üründe, yeni EcoPower Xpress ile ne kadar ileri gi-debileceğimizi test ediyoruz. Kristal berraklığındaki kâseler yalnızca 0,5 mm duvar kalınlığına ve sofistike bir tasarıma sahiptir. 5.7 saniye çevrim süresi ile iki kaviteli bir kalıpta üretiliyorlar. 44 gramlık toplam ürün ağırlığı için doldurma süresi 0,1 saniyeden azdır. Rodenkirchen'i ziyareti-miz sırasında, seri imalat sürecinin dördüncü haftası yeni başlamıştı. Makine, maksimum per-formans ve sürekli yüksek parça kalitesiyle günün her saati çalışıyor. Nihayetinde, makinenin tekrarlanabilirliği, gıda ambalaj ürünlerinin enjeksiyon kalıplanma prosesinde üretiminde belir-leyici bir argümandır” açıklamalarında bulunuyor.

Güvenilir robot hareketleri

Yeni tasarım yırtılabilir plastik kaplar için belirlenen hedef, 5 saniyenin altında bir çevrim süre-sidir. Toplam ürün 70 gram olacak ve maksimum doldurma süresinin 0,1 saniye olması bek-lenmektedir. Çevrim süresini belirleyen ana faktörler soğutma süresi ve parçaların çıkarılması-dır. Bu nedenle EcoPower Xpress, Sonic robot ile donatıldı. WITTMANN, ambalaj endüstrisin-deki yüksek hızlı uygulamalar için özel olarak geliştirilen bu yüksek hızlı robot modelini ilk lans-manını K 2019'da yapmıştı. WITTMANN Bölge Satış Müdürü Jörg Schröer, "Gücü, son derece hızlı hareketlerdeki büyük güvenilirliğidir" diye açıklıyor. "Çıkarma süresini kısaltan şey tam olarak budur."

WITTMANN robotları, onlarca yıldır Axmann'da en yüksek güven seviyesine sahip. Şirketin makineleri arasında farklı markalara ait 30'dan fazla enjeksiyon kalıplama makinesi bulunuyor ve bunların hepsi WITTMANN'ın lineer robotları ile donatılmış durumda.

İnce duvarlı plastik kâselerin üretimi için yeni komple üretim hücresi ile şirket olarak ilk kez tek bir kaynaktan tam entegre bir çözüm satın aldıklarını söyleyen Heiner Axmann, "Bu bizim için tüm ekipmanın CE standardına tam uyumlu olarak teslim edilmesi gibi büyük bir avantaj sağla-dı. Ayrıca bize çok zaman ve para kazandırdı. Diğer bir avantaj, makinenin kontrol sisteminin üretim hücresi mantığına hizmet edecek şekilde robot içinde kontrol ekranı olarak hizmet ve-rebilmesidir” diyor.

Hem enjeksiyon kalıplama makinesinin hem de robotun kontrol sistemi entegrasyonu, üretim hücresinin çalışmasını kolaylaştırıyor DC teknolojisi göz önünde bulunduruluyor

"İnce, daha ince, en ince", Andreas Brüggemann'ın mevcut üretim trendleri hakkındaki soruya verdiği yanıt oluyor. “İnce duvarlı ürünler için gereksinimler, özellikle malzeme verimliliği ne-denleriyle giderek daha zorunlu hale gelmektedir.”

“Sürdürülebilirlik hedefleri de dengeyi servo elektrik tahrikli bir enjeksiyon kalıplama makinesi-nin alınması lehine çeviren faktör oldu” diyor Heiner Axmann, “Artık yeni makinelere ve tekno-lojilere yatırım yaptığımızda en önemli kriterimiz enerji verimliliğidir. Özellikle son derece hızlı hareketlere ve yüksek enjeksiyon hızlarına ihtiyaç duyduğumuz ambalaj ürünleri üreten maki-neler için enerji verimliliği, birim başına mümkün olan en düşük maliyetlere ulaşmada belirleyici bir faktördür. Modern makineler tüketim rakamlarını göstermekteler, böylece bunları kolayca karşılaştırabiliriz. Hibrit bir makineyle karşılaştırıldığında, EcoPower Xpress aynı kalıpla kullanıl-dığında yüzde 30'un üzerinde daha az elektrik tüketmektedir."

WITTMANN ile Fakuma 2023'te sunulan pil depolama sistemine sahip DC teknolojisinin kendi şirketlerinde nasıl kullanılabileceği üzerine de görüştüklerine değinen Axmann, "WITTMANN da bizim gibi bir aile şirketidir ve bu da fark ortaya koymaktadır. Farklı bir yaklaşım benimsedikleri için aile şirketleriyle çalışmayı çok seviyoruz. Hem danışmanlık hem de hizmet konusunda ken-dilerini daha fazla adamışlardır. Sadece kâr maksimizasyonundan ziyade gerçek ortaklıklar arar-lar. Memnun müşteriler olmamızı istiyorlar” diyerek açıklamalarına son veriyor.

WITTMANN

 

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
OTX, Kurutma Devrimi

OTX, Kurutma Devrimi

Monday, 06 May 2024

Plastik sektörü köklü bir değişim süreciyle karşı ...

Readmore

En gelişmiş derin öğrenme inovasyonu

En gelişmiş derin öğrenme inovasyonu

Monday, 06 May 2024

TOMRA, gıdaya uygun yeni plastik ayıklama çözümüyl...

Readmore

Yalnızca 6 ay içerisinde amortisman

Yalnızca 6 ay içerisinde amortisman

Monday, 06 May 2024

WITTMANN'ın S-Max 2 model kırma makinesi, birim ma...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Otomotiv pazarı için geri dönüşüm içeriğine sahip yeni bileşikler

Otomotiv pazarı için geri dönüşüm içeriğine sahip yeni bileşikler

Thursday, 14 March 2024

KRAIBURG TPE, en az %73’ü geri dönüştürülmüş içeri...

Readmore

Tetra Pak, Avrupa Birliği genelinde geri dönüşümü artırmak için yatırımlar yapıyor

Tetra Pak, Avrupa Birliği genelinde geri dönüşümü artırmak için yatırımlar yapıyor

Tuesday, 30 April 2024

Tetra Pak, Avrupa Birliği'ndeki (AB) karton ambala...

Readmore

Geri dönüşüm, dünyanın sürdürülebilir geleceğine ışık tutuyor

Geri dönüşüm, dünyanın sürdürülebilir geleceğine ışık tutuyor

Tuesday, 30 April 2024

Çevre sürdürülebilirliğinde gönüllü sanayi inisiya...

Readmore

Henkel, sürdürülebilirlik hedeflerine güçlü bir şekilde ilerliyor

Henkel, sürdürülebilirlik hedeflerine güçlü bir şekilde ilerliyor

Tuesday, 30 April 2024

2030+ Sürdürülebilirlik Hedefi Çerçevesi; Henkel'i...

Readmore

Bak Ambalaj’dan sürdürülebilirlik odağında bir adım daha

Bak Ambalaj’dan sürdürülebilirlik odağında bir adım daha

Tuesday, 30 April 2024

Bakioğlu Holding Ambalaj Grup Şirketleri’nden Bak ...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Thursday, 07 March 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Thursday, 09 May 2024

Özet

Mühendislik termoplastikleri alanında sıkça ka...

Readmore

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Thursday, 04 April 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Bak Gravür Genel Müdürü Nedim Ahmet Genç

Bak Gravür Genel Müdürü Nedim Ahmet Genç

Monday, 01 April 2024

"Baskılı esnek ambalaj sektörünün vazgeçilmez stra...

Readmore

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli  çözümler sunuyoruz

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz

Monday, 06 May 2024

SOMPLAST, 2008 yılında plastik sektöründe hizmete ...

Readmore

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

Monday, 06 May 2024

İnan Makine, yarım asrı aşan tecrübesi ile bugün İ...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı