Thursday, Jul 18th

Last updateTue, 16 Jul 2024 11am

You are here: Home Printed Magazine Subscription Haberler

Plastik taahhütleri final raporu açıklandı

İş Dünyası Plastik Girişimi kapsamında %173 oranında bir başarıya erişildi

SKD Türkiye, UN Global Compact Türkiye ve TÜSİAD işbirliğinde hayata geçirilen İş Dünyası Plastik Girişimi’nin (İPG) final raporu 30 Mayıs’ta kamuoyu ile paylaşıldı. 

Rapora göre, 2019 yılında hayata geçirilen İş Dünyası Plastik Girişimi (İPG) kapsamında 2023 yılı sonuna kadar 43 imzacı şirket, toplam 44.279 ton taahhüt verdi. Şirketlerin çoğu hedeflerini aşarak %100'ün üzerinde azaltım sağladı. Toplam 76.443 ton azaltım raporlanarak taahhütlerde %173 oranında başarı sağlandı.

Taahhüt veren 43 şirketten 1 tanesi ambalaj üreticileri, 11 tanesi ambalajlı tüketim malları, 3 tanesi dayanıklı tüketim malları, 3 tanesi ham madde üreticileri, 10 tanesi holding ve 15 tanesi perakende, hizmet, gıda sektöründen oldu.

Final raporu tanıtım toplantısı Koç Holding ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Burçin Girit’in hoş geldiniz konuşmasının ardından, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Bakkaloğlu Tüzecan moderasyonunda, SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Günsel, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Yuvarlak Masa Başkanı Cevdet Alemdar’ın konuşmacı olarak yer aldıkları Açılış Paneli gerçekleştirildi.  

Read more...

İş dünyası dijital dönüşüm için Samsun’da bir araya geldi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği himayesinde ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde “Akıllı KOBİ Samsun Dijital Dönüşüm Konferansı” 4 Haziran’da gerçekleştirildi. Bu yılın üçüncü, serinin altıncı etkinliği olan konferansta; KOBİ’lerin ikiz dönüşüm yolculuğu, dijital iş servisleri, e-ticarette başarının sırrı, iş süreçlerinde dijitalleşme ve e-ihracatta yeni fırsatlar konuları masaya yatırıldı. 

İş dünyasından önemli isimlerin yer aldığı panellerde KOBİ’lerin dijital dönüşümü ve sektörler özelinde faydalı bilgiler paylaşıldı. 

Etkinliğin açılış konuşmacılarından TOBB Başkan Yardımcısı ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, dijitalleşmeyle birlikte verimliliğin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, “Özel sektörü etkileyen önemli konulardan bir tanesi, teknolojilerin çok hızlı değişmesi ve gelişmesi. Yeni teknolojilerden en çok etkilenen kitleyi de KOBİ’ler oluşturuyor. İşte bu yüzden, KOBİ’lerin artık daha hızlı dijitalleşmesi gerekiyor diyoruz. KOBİ’lerin dijitalleşme yolculuklarına baktığımız zaman, dijitalleşmeyi kendi başlarına gerçekleştiremediklerini görüyoruz. KOBİ’ler ile teknoloji tedarikçilerini verimli bir şekilde buluşturacak bir platforma ihtiyaç var. Biz de TOBB olarak KOBİ’lerin dijitalleşmesi konusunda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık, daha çok proje geliştirmeye başladık. İşte bu soruna çözüm olmak üzere Akıllı KOBİ Platformu’nu hayata geçirdik. Bu platform ile TOBB logosu altında KOBİ’ler ile teknoloji tedarikçileri arasında güveni ve iletişimi tesis etmeyi hedefledik” dedi.

 

Read more...

İSO 500’de kârlılıklar eridi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2023 yılı listesini plastik sektörü açısından değerlendiren PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Benliler, “NACE koduna göre plastik sektöründe faaliyet gösteren ve ilk 500 listesinde yer alan 13 plastik sanayisi kuruluşunun oldukça zor bir yılı geride bıraktığını gözlemliyoruz. Buna rağmen listede yer bulan sektör temsilcilerimizin sayısında düşüş yaşanmamış olması sevindirici” dedi.

Kârlılıklarda düşüş yaşandı

Sözlerine devam eden Benliler, “Veriler incelendiğinde İSO 500’de yer alan sektör temsilcilerimizin cirolarının önemli bir oranda arttığı görülüyor olsa da bu artışın altında yatan nedenler de göz ardı edilmemelidir. Öncelikle 2022 ile 2023 yıllarının ortalama döviz kurları kıyaslandığında %43’ün üzerinde bir artış göze çarpmaktadır. Döviz kurunda yaşanan bu artışı göz önünde bulundurduğumuzda işletmelerin döviz bazında cirolarını ancak koruyabildikleri gözlemlenmektedir. Bir diğer önemli husus ise yaşanan enflasyonun belli ürün gruplarında daha sert hissedilmesi ve buna bağlı olarak enflasyonist sektörlerin üretimden satış verilerinde daha yüksek bir artış yaşanmış olmasıdır. Bu durumun bir neticesi olarak kapasite artışı sağlayan çok büyük yatırımlar yaşanmamasına rağmen 2023 yılında İSO 500 listesinde gıda ürünleri imalatı ve tekstil ürünleri imalatı sektörlerinin ağırlığının arttığını görüyoruz. Öte yandan, girdi maliyeti kaynaklı enflasyon yaşanan böylesi dönemlerde görüldüğü üzere işletmelerin ciroları artarken kârlılıkları gerilemekte. İSO 500’de kârlılık verilerini incelediğimizde 2022 yılına göre döviz bazında %7,4 bir kârlılık düşüşü görünüyor. Üstelik kârlılıkta yaşanan bu gerilemeye 2023 yılında %3,7 olarak gerçekleşen ABD enflasyon verisinin etkisini de eklediğimizde karşımıza çok daha vahim bir tablo çıkıyor” dedi.

Read more...

PLASFED yola Ömer Karadeniz başkanlığında devam edecek

Türkiye plastik sektörünün çatı kuruluşu Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) 5. Olağan Genel Kurul toplantısında Ömer Karadeniz yönetiminde yola devam etme kararı aldı. Teveccühleri için tüm delegelere teşekkürlerini ileten Ömer Karadeniz, “Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ülkemizin ve sektörümüzün çıkarları için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Birlikte çalışmaya devam edeceğiz 

Üyesi olan Başkent Plastik Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BAPSİD), Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (BURPAS), Denizli Plastik Sanayici ve Geri Dönüşümcü İş İnsanları Derneği (DEPSİAD), Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER), Kayseri Plastik İşletmeciler Derneği (KAYPİDER), Kompozit Sanayicileri Derneği (KSD), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ve Plastik Sanayici ve İşadamları Derneği (PLASİAD) bünyesinde toplamda 1.750’den fazla plastik sanayi işletmesinin temsil edildiği PLASFED Genel Kurul toplantısında PLASFED olarak sektörün ortak sesi olmaya devam edeceklerinin altını çizen Ömer Karadeniz, “Dijital dönüşüm ve yeşil dönüşüm hayatımızın her alanında radikal değişikliklere yol açıyor. Dijital dönüşümün hızlanması ile ucuz işgücü kaynaklı rekabet avantajının etkisi azalırken, yeşil dönüşümün bir sonucu olarak ise pazara erişimde kısıtlar olabileceğini öngörüyoruz. Bu sebeple orta ve uzun vadede sektörümüzün bu dönüşüme uyumlanma kabiliyeti gelecek performansımızı belirleyen en önemli husus olacak. İşte gerek ülkemiz gerek sektörümüz açısından bu kadar kritik bir süreçten geçerken sektörümüzün ve sektörümüzü temsil eden tüm sivil toplum kuruluşlarının tek ses olması büyük önem arz ediyor. Sektörün çatı kuruluşu olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ülkemizin, sektörümüzün ve sektörümüzün girdi sağladığı 30’dan fazla sektörün çıkarları için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Plastik sektörü katma değerini artıracak 

Genel Kurul toplantısına katılarak açılış konuşması yapan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörümüzün en önemli alt bileşenlerinden olan plastik sektörümüz son dönemde bölgemizde yaşanan birçok krize rağmen dinamik yapısını sürdürüyor. İnanıyorum ki plastik sektörümüz önümüzdeki yıllarda da ihracatla büyümesini sürdürecek ve daha yüksek katma değerli üretime geçiş yapacaktır. Bu kapsamda İKMİB olarak hayata geçireceğimiz Kimya Teknoloji Merkezi projemizin de çok büyük katkı sağlayacağını öngörüyorum” dedi. 

2024-2027 Dönemi Yönetim ve Denetim Kurulları seçildi 

Genel Kurulda 2024-2027 döneminde Ömer Karadeniz başkanlığında görev alacak Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeler ile Denetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeler listesi oy birliğiyle kabul edildi. 

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri; Ömer Karadeniz, Şener Gençer, Yusuf Özkan, Erol Aykut, Mehmet Hakan Atalay, Halil Gökhan Can, Tolga Kutluğ, Ömer Özkul, Murat Doğan, Berat Güzelel, Murat İçin 

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler; Burak Darcan, Ayhan Çatalkaya, Esat Hisarcıklılar, Zafer Boy, Hüseyin Yücel, Necmettin Üreten, Ali Çamurdan, Selahattin Yılmaz, İlker Pektaş, Utku Şahin, Emrah Özkan 

Denetim Kurulu Asil Üyeler; Erkan Aydın, Özgür Sönmez, Arif İzzet İlter 

Denetim Kurulu Yedek Üyeler; Mustafa Yükselen, Zafer Özer, Bülent İnal

Havayolu sektörünün ikram kapları Türk firmasından

Havacılık sektörünün en prestijli fuarlarından biri olan Aircraft Interiors Expo / Uçak Kabin İçi Ekipmanları ve Catering Fuarı (AIX), Almanya’nın Hamburg kentinde 28-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Uçak içi konfor, güvenlik, eğlence ve iletişim teknolojileri konusundaki en son gelişmelerin gün yüzüne çıktığı fuarda, uçak koltuklarından aydınlatma sistemlerine, kabin içi eğlence ve bağlantı sistemlerinden iç dekorasyon çözümleri ve catering hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede ürünler sergilendi. 

Dünyada 50’den fazla havayolunda kullanılan yemek kapları, bardaklar, tepsi setleri ve sofra takımları gibi ürünleri kendilerinin ürettiğini belirten SEM Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, fuarda özellikle kabin içi sürdürülebilir ikram konsept ve ekipmanlarıyla tüm katılımcıların dikkatini çektiklerini söyledi. Havayollarında sürdürülebilirliğin giderek önem kazandığını ve kendilerinin de bu konuda önemli yenilikler yaptıklarını anlatan Eroğlu, sürdürülebilirlik konusuna odaklanmış yeni ürün gruplarını dünya havayollarının beğenisine sunduklarını ifade etti. 

Müşterinin isteğine göre tasarım yaptıklarını ve tasarımdan prototip’e, prototip’ten ürüne giden yolda yolcu deneyimini en üst seviye çıkaracak çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydeden Eroğlu, "Bu alanda dünyanın en büyük 5'inci şirketiyiz. Sürdürülebilirlik konusunda geri dönüşmüş malzemelerin kullanımı, biyoplastikler ve kapalı çevrim geri dönüşüm sistemlerinde küresel operasyonlar yönetiyoruz. İçinde yemek pişirilen plastik yanmaz tabak ve bardak dâhil birçok özel ürün dünyanın en büyük havayolu şirketleri tarafından kullanılıyor" dedi. 

Read more...