Tuesday, Feb 27th

Last updateMon, 26 Feb 2024 6am

You are here: Home RÖPORTAJ / INTERVIEW Röportaj1 Avantajlı paketleme çözümleriyle AVANPAK
Ambalajda ‘daha hızlı’ ihracat dönemi

Ambalajda ‘daha hızlı’ ihracat dönemi

İhracatta ilk hedef olarak Avrupa’yı belirleyen Türkiye ambalaj sektörü, henüz i...

Plastik sektörü geri dönüşümde  küresel güç olmayı hedefliyor

Plastik sektörü geri dönüşümde küresel güç olmayı hedefliyor

Ambalaj, beyaz eşya, otomotiv, elektronik, inşaat ve savunma sanayi için yılda 1...

Kimya sektörünün ihracattaki yeni hedefi  35 milyar dolar

Kimya sektörünün ihracattaki yeni hedefi 35 milyar dolar

Türkiye’nin ihracattaki yükselen yıldızı kimya sektörü, 16 alt sektörü ile birli...

MachineTotal, Makine alım satımında yeni soluk

MachineTotal, Makine alım satımında yeni soluk

MachineTotal.com, Türkiye’nin ilk kurumsal B2B makine alım satım platformu olara...

Bakcycle Geri Dönüşüm  2024 yılında tam kapasite ile devrede

Bakcycle Geri Dönüşüm 2024 yılında tam kapasite ile devrede

Dikey entegre yapıda faaliyet gösteren Bakioğlu Holding Ambalaj Grubu Şirketleri...

Avantajlı paketleme çözümleriyle AVANPAK

AVANPAK AŞ. Genel Müdürü Taha Kızılkaya ile gerçekleştirdiğimiz röportajda firmalarının ambalaj sektörüne yönelik çözümlerine değindik. AVANPAK; kutulama, blisterleme, sayarak doldurma, sıvı dolum, kapak kapatma, etiketleme ve kolileme alanlarında müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerine yönelik paketleme makineleri üretiyor. İlaç, gıda, gıda takviyesi, kozmetik, kimya, endüstriyel ürünler, kırtasiye-ofis malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalara hizmet verdiklerini söyleyen AVANPAK AŞ. Genel Müdürü Taha Kızılkaya: ‘’Markanın ihtiyaç ve talebine göre özel olarak tasarlayarak, üretim sürecinde iş verimliliğini artıracak, markaya artı değer katacak şekilde çözümler üretiyoruz. Otomasyon, Ar-Ge, hizmette süreklilik, kalite ve güvenilirlik değerlerine yaptığımız yatırımın sonucunu müşteri memnuniyeti olarak alıyoruz” diyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1991 Ankara doğumluyum. Lisans eğitimimi Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nde gerçekleştirdim. Ardından yangın sistemleri ve mekanik tesisat üzerine çalışmalar yaptım. Çalıştığım bir diğer sektör ise raylı sistemler üzerine mühendislik, mekanik ve proje çalışmalarıydı. Alüminotermit kaynak ve taşlama üzerine sahada birçok çalışmada bulundum. Üretim ve sanayinin içerisinde oldum hep. O dönemde AVANPAK kutulama ve paketleme makinelerinin tamamıyla yerli ve kendi üretimi olan bir firma olduğunu duyduğumda ilgimi çekmişti, yollarımız kesişti. 

Firmanızın dünden bugüne kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 10 yılı aşkındır sektörde hem proje bazlı hem çözüm odaklı olarak hizmet vermektedir. Üretime yatay kutulama makineleri ile başlayan AVANPAK dikey kutulama, debilister ve kolileme makinelerini imal etmiştir. Başta yalnızca makine imalatı ile başlayan bu süreç, üretim yapan firmaların ihtiyacına binaen ardından proje odaklı, hattın tamamına çözüm üreten bir makine parkuru sistemine dönüşmüştür. Üretilecek ürünün dolumundan kolilenmesine kadar olan proseslerin hepsine çözüm sunulmaktadır. Bugün itibarıyla AVANPAK kutulama makinelerinin muadilleri Uzakdoğu ve Avrupa menşeli firmalar olup, AVANPAK bu firmalarla yurtiçi ve yurtdışı pazarda rekabet eder bir pozisyondadır. 

Üretimini gerçekleştirdiğiniz makine çeşitleriniz nelerdir?

•Yatay kutulama makineleri

•Dikey kutulama makineleri

•Kolileme makineleri

•Sıvı dolum makineleri

•Deblister

•Konveyörler

•Besleme – Toplama tepsileri

•Yedek parçalar

•Kalıplar

Makinelerinizin teknolojik özelliklerinden ve ortaya koyduğu ayırt edici farklılıklardan bahseder misiniz?

Kolay kullanım, kolay format değişimi, kolay taşıma, servo motorlu sistem, projelere göre geliştirilebilirlik en başta sayabileceğim özellikleridir. Son teknoloji otomasyon ve yazılım donanımı ile proje talep ve ihtiyaçlarına, ürüne ve sektöre özel çözümlerimizle fark yaratıyoruz. Üretim süreçleri de kalite ve güvenlik prosedürlerine uygundur. Geliştirdiğimiz makinelerle temel hedefimiz markanın üretim süreçlerine artı değer katmaktır; maliyet verimliliği sağlarız. Markalar bu sayede personel ve zamandan tasarruf ederler. Satış sonrası destek ve çözüm süreçlerimiz de sorunsuz, memnuniyet odaklıdır. 

Makinelerinizin kullanıldığı sektörler ve uygulama alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

İlaç, gıda, gıda takviyesi, kozmetik, kimya, endüstriyel ürünler ve kırtasiye ofis malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalara yönelik hizmet vermekteyiz. Kutulama, paketleme, ambalajlama, blisterleme, sayarak doldurma, sıvı dolum, kapak kapatma, etiketleme ve kolileme alanlarında çözümler üretiyoruz.

Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz? Müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Müşteri ile görüşme, müşteri ihtiyaçlarının ve üretim teknik detaylarının belirlenmesi ile başlıyor süreçler. Makine sipariş sözleşmesinin ardından tasarlama, otomasyon ve projelendirme aşamasına geçiliyor. Projelendirmeden sonra uygulama evresinde ham madde ve hazır ürün satın alma, ham madde ürünleri (alüminyum, delrin, çelik vs) işleme merkezinde üretim, işlenen malzemeleri montajlama, FAT (fabrika alan testi), SAT (saha alan testi) yerinde montaj gibi süreçler geliyor. Teslimatın ardından satış sonrası teknik ve tedarik servislerimizle de müşterinin memnuniyetini ön planda tutacak şekilde her türlü hizmeti veriyoruz. Bu konuda aldığımız geri dönüşler doğru yolda olduğumuzu gösteriyor, bizi gururlandırıyor.

Türkiye genelinde özellikle hangi bölge ve sektörlere ağırlıklı satışlarınız var?

Türkiye genelinde Marmara Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi olmak üzere ağırlıklı olarak ilaç, gıda, kozmetik, sağlık sektörlerine çalışmalar yürütüyoruz. 

İhracat yaptığınız ülkeler ve pazar payınızı artırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?  

Amerika’ya dikey kutulama makineleri ürettik. Yakın süreçte Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika pazarına girmek için çalışmalarımız var.

Makinelerinizde sensör, otomasyon ve sürücü gibi inovasyon konularında çalıştığınız firmalar hangileri? 

Otomasyonda; Omron, Lenze. Sensörlerde; Omron, Leuze, Sick. Pnömatiklerde ise SMC, Festo ve Pemaks.

Üretim tesisiniz, istihdam profiliniz, yıllık üretim kapasiteniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Ankara OSTİM Sanayi Bölgesi’nde 500 m2 üretim tesisimizde ISO 45001 2018, OHSAS 18001 2007, TS EN ISO 9001 2015 kalite standardında yıllık toplam 100 makine üretme kapasitesine sahibiz. Deneyimli mühendislerimiz, montaj personellerimiz, CNC operatörlerimiz, teknik destek ekipleri profilinde bir kadro istihdam ediyoruz. 

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda Ar-Ge süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Müşterinin talebine, ürününe, kutularına ve üretim kapasitesine göre tasarım yaptığımız için bizim bütün projelerimiz Ar-Ge’dir. Müşterimizden numune temin edildikten sonra müşteri ihtiyaçları belirlenir. Ürüne, ihtiyaca göre makine tasarımı projelendirilir ve üretim sürecine geçilir.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Önümüzdeki dönem öncelikle iç ve dış pazar payımızı daha da büyütmeyi planlıyoruz. Ürün gamımıza yatay kutulama ve kolileme projelerinde, farklı tasarım ve teknolojilerdeki makineleri ekleyeceğiz. Bunun yanı sıra dikey kutulama makinelerimizin mekanik ve tasarım olarak revizyonlarını gerçekleştireceğiz. 

Her sektörde olduğu gibi sizin sektörünüzde de başarıyı sürdürülebilir kılmak büyük önem taşıyor. Buradan geriye doğru baktığınızda çıtayı yükselten ve başarıyı sürdürülür kılan temel yaklaşımlarınız sizce nelerdir?

Başarımızın altındaki en önemli faktör piyasanın ve müşterilerin taleplerine uygun hem ürün hem de hizmet noktasında yanıt verebilmektir. Bu bakış açısıyla birlikte makine çeşitliliğimizi arttırmakla birlikte, farklı ürün besleme türlerine göre Ar-Ge çalışmalarında bulunduk ve ürün çeşitliliğimize ekledik.

Türkiye’de ambalaj sektöründeki son on yıllık büyümeyi ve teknoloji kullanımını nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de özellikle son 10 yılda gıda, ilaç ve kozmetik alanındaki artan talep doğrultusunda üretimde hız kazanmak ve hataları azaltmak adına makineleşme eğilimi fazlasıyla talep gördü. Tam bu noktada üreticilerin ihtiyaçlarına uygun kutulama ve kolileme makinelerini üretmek için oldukça yoğun çaba harcadık. Her gün gelişen teknolojik yenilikleri takip edip adapte olduk. Hızlı nüfus artışı ve hızlı tüketime paralel olarak hızla büyümekte olan sektör; akıllı teknolojilerden daha çok faydalanarak geri dönüştürülebilir malzemeler, yenilenebilir enerji kaynakları, gezegen dostu üretim süreçlerini her geçen gün daha çok endüstriye katarak sürdürülebilir disiplinler geliştirmeye devam edecektir.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Woojin Plaimm’den yenilikçi teknolojiler

Woojin Plaimm’den yenilikçi teknolojiler

Tuesday, 13 February 2024

Plastik enjeksiyon makinesi alanında kendini küres...

Readmore

Yüksek performanslı, kompakt ve EtherCAT  özellikli PLC'ler

Yüksek performanslı, kompakt ve EtherCAT özellikli PLC'ler

Thursday, 01 February 2024

Endüstri 4.0 döneminin hızla geliştiği günümüzde, ...

Readmore

Enerji tüketimi yüzde 30’dan fazla azaltıldı

Enerji tüketimi yüzde 30’dan fazla azaltıldı

Thursday, 01 February 2024

Servo elektrikli EcoPower Xpress ile Heinrich Axma...

Readmore

Volvo’nun elektrikli araçlarını FANUC robotları üretecek

Volvo’nun elektrikli araçlarını FANUC robotları üretecek

Thursday, 01 February 2024

Sürdürülebilirliğe odaklanan dünyanın en büyük end...

Readmore

Üretimdeki başarının şifresi kalıp sıcaklığı  kontrolünden geçiyor

Üretimdeki başarının şifresi kalıp sıcaklığı kontrolünden geçiyor

Thursday, 01 February 2024

Yüksek mukavemet ve görsellik gerektiren mühendisl...

Readmore

Tek adımda filtreleme ve bileşik oluşturma

Tek adımda filtreleme ve bileşik oluşturma

Thursday, 01 February 2024

Coperion, tüketici sonrası içeriğin (PCR) ve yoğun...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Sertifikalı-döngüsel PE film ile “çevre dostu  ambalaj malzemelerinin yeni nesli”

Sertifikalı-döngüsel PE film ile “çevre dostu ambalaj malzemelerinin yeni nesli”

Thursday, 01 February 2024

ExxonMobil ve Bareks, “Sertifikalı-Döngüsel Ürünle...

Readmore

Yeni uygulama ürün mühendisliği ve servis operasyonlarını birbirine bağlıyor

Yeni uygulama ürün mühendisliği ve servis operasyonlarını birbirine bağlıyor

Thursday, 01 February 2024

Siemens ve Salesforce hizmet sunumunu hızlandırmak...

Readmore

İki WorldStar ödülü, Greiner Packaging için yıla başarılı bir başlangıç

İki WorldStar ödülü, Greiner Packaging için yıla başarılı bir başlangıç

Friday, 02 February 2024

Ödül için 41 ülkeden toplam 435 ambalaj ürünü yarı...

Readmore

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve  gelişmiş kontrol imkânı

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve gelişmiş kontrol imkânı

Thursday, 01 February 2024

Modern endüstriyel otomasyon sistemlerinin vazgeçi...

Readmore

SmartFactory’nin yeni genel müdürü  E. Çağtay Güleç oldu

SmartFactory’nin yeni genel müdürü E. Çağtay Güleç oldu

Friday, 02 February 2024

MES çözümleriyle Türkiye’de 6000’in üzerinde CNC m...

Readmore

Yapay zekâ destekli süreç umut vaat ediyor

Yapay zekâ destekli süreç umut vaat ediyor

Wednesday, 27 December 2023

Plastik ayıklama araştırma projesi OMNI, gıda sını...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Buğulanmanın Nedenleri ve Önleme Stratejileri

Buğulanmanın Nedenleri ve Önleme Stratejileri

Friday, 02 February 2024

Biyo-Bazlı Akfog Serisi ile Buğulanma Kontrolü

1. G...

Readmore

Otomotiv Endüstrisinde Polimerler ve Polimer Matrisli  Kompozit Malzemelerdeki Gelişmeler -1-

Otomotiv Endüstrisinde Polimerler ve Polimer Matrisli Kompozit Malzemelerdeki Gelişmeler -1-

Friday, 02 February 2024

Özet

Otomotiv endüstrisi her geçen gün kullanıcılar...

Readmore

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Thursday, 03 August 2023

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar taraf...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Avantajlı paketleme çözümleriyle AVANPAK

Avantajlı paketleme çözümleriyle AVANPAK

Friday, 02 February 2024

AVANPAK AŞ. Genel Müdürü Taha Kızılkaya ile gerçek...

Readmore

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

Tuesday, 21 November 2023

"Ticarileşen yeni ürünlerimizle ‘yerli ürün’ kulla...

Readmore

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Tuesday, 21 November 2023

“Avrupa’daki en büyük üretim hattına sahibiz”

Polib...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı