Tuesday, Jun 18th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Advertising Printed Magazine Ads Röportaj

Son iki yılda plastik katkıları toplam ihracatımızı 3 kat artırdık

Akkim Kimya Plastik Katkıları Satış Müdürü Fatih Dikyurt

Akkim Kimya Plastik Katkıları Satış Müdürü Fatih Dikyurt ile gerçekleştirdiğimiz röportajda şirket olarak yakaladıkları başarılara, gelecek dönem hedeflerine ve ürünlerinin öne çıkan özelliklerine değindik.

"Akkim Kimya, kurulduğu andan itibaren her alanda öncü olma misyonuyla; hem ülkemizin ithalata bağımlılığını azaltmak hem de yenilikçi ve katma değerli ürünler geliştirmek için 1350 çalışanıyla 5 farklı lokasyonda faaliyetlerine devam ediyor. Kurum olarak, yaşama kimya ile değer katma amacını benimsiyoruz. Bu amaçla uyumlu olacak şekilde de temizlik, hijyen, su arıtma, tekstil, kâğıt, endüstriyel kaplamalar, inşaat, plastik, gıda, metal, enerji, deterjan, sondaj ve madencilik gibi hemen hemen hayatın her alanına dokunan çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz."

Fatih bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza profesyonel öz geçmişinizden ve Akkim Kimya’daki görev tanımızdan bahsedebilir misiniz?

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Kariyerime Deloitte denetim ve danışmanlık firmasında başladım. Üretim, finans, medya ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren pek çok yurtiçi ve yurtdışı firmada, denetim ve risk yönetimi projelerinde yer aldıktan sonra bir süre Yapı Kredi Bankası’nda proje finansmanı tecrübem de oldu. 2016 yılında Akkök Holding bünyesine katıldım ve çeşitli pozisyonlarda çalıştım. Son iki yıldır da Akkim’de Plastik Katkıları Satış Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

Read more...

Bak Gravür Genel Müdürü Nedim Ahmet Genç

Bak Gravür Genel Müdürü Nedim Ahmet Genç"Baskılı esnek ambalaj sektörünün vazgeçilmez stratejik bir paydaşıyız"

Aynı çatı altında hem rotogravür baskı silindiri hem flekso baskı klişe üretimi gerçekleştiren Bak Gravür AŞ, hem yurt içi hem yurt dışı faaliyetleriyle sektöründe öncü konumda olmanın gururunu yaşamaktadır. 25 yılı aşan tecrübemiz ve sektördeki en yüksek kapasitelerden birine sahip makine parkurumuz ile baskının istenilen sonuca ulaşmasında çok özel bir konumda olduğumuzu söyleyebilirim. Ham çelik silindir üretimini de bünyesinde bulunduran Bak Gravür, silindir işlemede ise otomatik hat vasıtasıyla hem elektromekanik hem de lazer işleme teknolojileri sayesinde, yıllık 60.000 silindir işleme kapasitesiyle Avrupa’daki en büyük oyunculardan biri olarak sektördeki öncü konumunu korumaktadır.

Bak Gravür Genel Müdürü Nedim Ahmet Genç, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Berivan Kaya’nın sorularını yanıtladı. 

Ahmet Bey öncelikle okurlarımızın sizi daha iyi tanıyabilmesi için akademik ve profesyonel özgeçmişinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Elbette, memnuniyetle… Ben Nedim Ahmet Genç, Bakioğlu Holding Ambalaj Grup Şirketleri arasında yer alan Bak Gravür’ün Genel Müdürü olarak görev yapıyorum. Üniversite eğitimimi 1999 yılında Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. Üniversiteden mezun olduktan sonra, İngiltere’de tamamladığım dil eğitimini takiben, yaklaşık 7 yıllık bir girişimcilik deneyimim oldu. 2007 yılında, yollarımız Bak Gravür ile kesişti. An itibarıyla yaklaşık 17 yılın tamamlanacağı bu yolculukta, birçok farklı bölümde yöneticilik yapma şansı elde ettim. İnsan Kaynakları (şimdiki ismi İnsan Değerleri) bölümünde başlayan iş deneyimim, sırasıyla Kalite, Tedarik Zinciri, Üretim, Bakım, Planlama ve Satış Müdürlüğü rolleri ile sürdü. Tüm bu deneyimler sonrasında, 2018 senesinden bu yana, Bak Gravür AŞ Genel Müdürlük rolünü yürütüyorum. 

Bakioğlu Ambalaj Grubu Şirketleri içinde Bak Gravür’ün kuruluşuna giden yol nasıl oldu? Grup içinde üstlendiği fonksiyon nedir?

1998 yılına kadar geçen süreçte, Grup şirketlerimizden Bak Ambalaj bünyesinde bulunan silindir üretim tesisi, 1998 yılında, dikey entegrasyona hizmet etmesi için alınan bir karar ile sektör lideri olma vizyonuyla ayrı bir tüzel kişiliğe dönüşmüştür. Bugün, aynı çatı altında hem rotogravür baskı silindiri hem flekso baskı klişe üretimi gerçekleştiren Bak Gravür AŞ, hem yurt içi hem yurt dışı faaliyetleriyle sektöründe öncü konumda olmanın gururunu yaşamaktadır.  

Read more...

Müşterilerimize rekabetçi ve yüksek kaliteli masterbatchler sunmaktayız

Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret AŞ. Türkiye  Genel Müdürü Ekin KurtSherpa Capital'in bir yan kuruluşu ve merkezi Barselona’da olan masterbatch üreticisi Unnox Group ile teknoloji odaklı masterbatchler üreticisi Aksoy Plastik’in ortak girişim şirketi Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret AŞ. olarak Türkiye başta olmak üzere Doğu Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Orta Doğu pazarlarına hizmet vermekteyiz. Plast Eurasia Fuarı'nda 2'inci salonda yer alan 218 numaralı standımızı ziyaret edecek değerli misafirlerimize ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi vermekten ve yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.

Unnox Group ile Aksoy Plastik firmalarının ortak girişimi olan Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret AŞ. Türkiye Genel Müdürü Ekin Kurt ile masterbatchler konusunda keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Ekin bey öncelikle kısaca profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Kimya Mühendisiyim. Ayrıca Kimya Yüksek Lisans ve İşletme MBA yaptım. İsviçre, Amerika ve İspanya merkezli firmalarda 15 yıl üst düzey yönetici olmak üzere toplamda 30 yıl masterbatch alanında Belçika ve Türkiye’de çalıştım. Teknik ve ticari alanda çeşitli görevler üstlenerek, stratejik projeler yönettim. Şu an İspanya merkezli Unnox firmasının Türkiye Genel Müdürüyüm.

Read more...

Avantajlı paketleme çözümleriyle AVANPAK

AVANPAK AŞ. Genel Müdürü Taha Kızılkaya ile gerçekleştirdiğimiz röportajda firmalarının ambalaj sektörüne yönelik çözümlerine değindik. AVANPAK; kutulama, blisterleme, sayarak doldurma, sıvı dolum, kapak kapatma, etiketleme ve kolileme alanlarında müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerine yönelik paketleme makineleri üretiyor. İlaç, gıda, gıda takviyesi, kozmetik, kimya, endüstriyel ürünler, kırtasiye-ofis malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalara hizmet verdiklerini söyleyen AVANPAK AŞ. Genel Müdürü Taha Kızılkaya: ‘’Markanın ihtiyaç ve talebine göre özel olarak tasarlayarak, üretim sürecinde iş verimliliğini artıracak, markaya artı değer katacak şekilde çözümler üretiyoruz. Otomasyon, Ar-Ge, hizmette süreklilik, kalite ve güvenilirlik değerlerine yaptığımız yatırımın sonucunu müşteri memnuniyeti olarak alıyoruz” diyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1991 Ankara doğumluyum. Lisans eğitimimi Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nde gerçekleştirdim. Ardından yangın sistemleri ve mekanik tesisat üzerine çalışmalar yaptım. Çalıştığım bir diğer sektör ise raylı sistemler üzerine mühendislik, mekanik ve proje çalışmalarıydı. Alüminotermit kaynak ve taşlama üzerine sahada birçok çalışmada bulundum. Üretim ve sanayinin içerisinde oldum hep. O dönemde AVANPAK kutulama ve paketleme makinelerinin tamamıyla yerli ve kendi üretimi olan bir firma olduğunu duyduğumda ilgimi çekmişti, yollarımız kesişti. 

Firmanızın dünden bugüne kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 10 yılı aşkındır sektörde hem proje bazlı hem çözüm odaklı olarak hizmet vermektedir. Üretime yatay kutulama makineleri ile başlayan AVANPAK dikey kutulama, debilister ve kolileme makinelerini imal etmiştir. Başta yalnızca makine imalatı ile başlayan bu süreç, üretim yapan firmaların ihtiyacına binaen ardından proje odaklı, hattın tamamına çözüm üreten bir makine parkuru sistemine dönüşmüştür. Üretilecek ürünün dolumundan kolilenmesine kadar olan proseslerin hepsine çözüm sunulmaktadır. Bugün itibarıyla AVANPAK kutulama makinelerinin muadilleri Uzakdoğu ve Avrupa menşeli firmalar olup, AVANPAK bu firmalarla yurtiçi ve yurtdışı pazarda rekabet eder bir pozisyondadır. 

Read more...

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev"Ticarileşen yeni ürünlerimizle ‘yerli ürün’ kullanımını artırmayı amaçlıyoruz”

SOCAR Türkiye Ar-Ge olarak, konusunda yetkin ve tecrübeli 38 araştırmacımız ile 1.200 metrekarelik bir alanda, toplam 6 adet laboratuvarımız, 400 metrekarelik pilot tesisimiz ve ileri teknolojiye sahip ofislerimizle çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Geliştirdiğimiz yeni polimer türlerimizle ağırlıklı olarak ambalaj, beyaz eşya ve nonwoven endüstrileri için girdi sağlamaktayız. Ana odağımızı sürdürülebilir, çevre dostu süreç, ürün, katalizör ve dijital teknolojiler geliştirme faaliyetleri oluşturuyor. 

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev ile gerçekleştirdiğimiz röportajda firmalarının yeni geliştirdiği ürün ve teknolojiler hakkında kapsamlı bilgiler edindik.  

Bilal Bey öncelikle SOCAR Türkiye Ar-Ge’nin yapısı ve çalışma alanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

1969 yılında Petkim Yarımca tesislerinde kurulan ve tesisin Aliağa’ya taşınmasıyla faaliyetlerine burada devam eden Petkim Ar-Ge Merkezi, petrokimya alanındaki 54 yıllık tecrübesini SOCAR Türkiye’nin tüm grup şirketlerine ulaştırmak amacıyla Aralık 2019’da SOCAR Türkiye Araştırma Geliştirme ve İnovasyon AŞ. (SOCAR Türkiye Ar-Ge) adını aldı. 1.200 metrekarelik bir alanda, toplam 6 adet laboratuvarımız, 400 metrekarelik pilot tesisimiz ve ileri teknolojiye sahip ofislerimizle çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Konusunda yetkin ve tecrübeli; çoğunluğu doktora ve yüksek lisans derecesine sahip toplam 38 araştırmacımız ile değer zincirimizdeki tüm paydaşlar için yenilikçi, sürdürülebilir, çevre dostu, pazar odaklı ürün ve dijital teknolojiler geliştiren bir Ar-Ge merkezi olarak çalışıyoruz. Temel faaliyet alanlarımızda katalizör araştırmaları, yeşil kimya, sürdürülebilir, temiz ve verimli enerji, katma değerli ürünler, ürün iyileştirme, yeni uygulama alanları için ürün geliştirme, dijital dönüşüm, üretim süreçlerinin verimliliğini sağlama ve çevre çözümleri gibi stratejik konulara odaklanıyoruz. 

Read more...