Saturday, May 28th

Last updateTue, 17 May 2022 9am

You are here: Home Article Pazarlamanın geleceğini şekillendiren 10 teknoloji eğilimi

Pazarlamanın geleceğini şekillendiren 10 teknoloji eğilimi

Pazarlamacılar yıllardır dijital yıkımdan bahsediyorlar. Ancak 2019'da dijital teknolojiler, pazarlamayı gerçek bir dönüşüme zorlayacak büyük bir yıkım dalgasını açığa çıkarmaya hazırlanıyor. Yeni dijital teknolojilerin hayatımıza giderek hızlanan girişi, artık pazarlamanın tüm "P"lerini, "C"lerini ve alfabenin geri kalan pazarlama ile ilgili tüm harflerini etkiliyor. Günümüzün modern sihirbazları ya da bir başka deyişle pazarlama uzmanları, bir yandan yeni teknolojileri kullanmada birlikte hareket ederken diğer yandan pazarlama karması ile değil teknoloji karması ile rekabet ediyor. Bu büyük teknolojik yıkım dalgası ile başlayan pazarlamanın geleceği şimdi ve kesinlikle dijital.

Dijital ve teknolojik gelişmeler o kadar fazla ve hızlı bir şekilde hayatımıza girdi ki, tüketicilerin davranış şeklini neyin nasıl değiştireceğini tahmin etmek hiç olmadığı kadar zorlaştı. Akıllı cihazlar, büyük ve hızlı veri, ileri analitik, artırılmış ve sanal gerçeklik, yapay zekâ, blok zinciri (blockchain), botlar ve nesnelerin interneti (Internet of Things – IoT), 2018'de pazarlama üzerindeki etkisini hissettiğimiz teknolojilerin sadece birkaçı. Şimdi soru, bu yeni teknolojilerin markaları ve marka stratejilerini gelecekte nasıl etkileyeceği. Orbis Danışmanlık olarak, sizler için, 2019 ve sonrasında pazarlamanın şeklini değiştirecek en büyük 10 teknoloji eğilimini ve bu değişimin etkilerini sıraladık.

1. Yapay zekâ pazarlama için yeni oyuncaklar yaratmaya devam ediyor

Yapay zekâ pazarlamacıların iş yapış şeklini yani şirketlerin ürünlerini ve hizmetlerini pazarlama şeklini değiştiriyor. Makine öğrenimi, derin öğrenme ve ana dilde konuşma anlama gibi yapay zekâ çözümleri zaten 2018'in en büyük oyun değiştiricileri oldu. 2019’da yapay zekâ trendinin ön saflarında alışveriş botları, tasarım botları ve “akıllı” asistanlar var.

2. Ses yeni tüketici arayüzü oluyor

Siri, bu yıl 8.yaş gününü Amazon, Google, Microsoft ve diğerleri tarafından dünyaya getirilen kardeşleriyle birlikte kutlayacak. Çok değil yakın zaman önce, Siri ve Alexa’nın sorularımıza verdikleri komik ve tuhaf cevaplara gülüyorduk, ancak bugün en ufak bir şey yapmak istediğimizde akıllı telefonlarımızla konuşmak insanlık için yeni bir refleks haline geldi.Tam da bu yüzden, pazarlamacılar markalarının ses stratejilerini geliştirmeye çoktan başlamış olmalı.

3. Sanal gerçeklik hız keserken artırılmış gerçeklik mercek altında

Ne marka sahipleri ne de tüketiciler kendilerini sanal gerçekliğe yakın hissetmiyor gibi duruyor. Ancak artırılmış gerçeklik tarafından yaratılan heyecana çoktan kapılmış gibi görünüyorlar. Şu anda çok genel olmasa da Apple ARKit ve Facebook AR Studio'nun hayatımıza girmesinden sonra artırılmış gerçeklik orta vadede bir sonraki büyük gelişme olabilir. Pokémon oyunu, Snapchat uygulaması, Nissan Star Wars hikâyesi, İkea kataloğu, Pepsi Max İnanılmaz uygulaması ve Sephora Sanal Makyaj gibi uygulamaların başarısı, Y ve Z kuşağı gibi iştah açıcı tüketici segmentlerini etkilemede artırılmış gerçeklik uygulamalarının başarısını kanıtlıyor.

4. Yeni video formları dijital kanalları sarıyor

Her ne kadar veri müşteri etkileşimlerini yönetme biçimimizi şekillendirse de markalar robotlarla değil insanlar ile iletişim kurmaya çalışıyor ve insanlar iletişimde özgünlüğü seviyor. İnsanın özgünlüğe olan bu düşkünlüğü, aynı zamanda, son 5 yıldır video içeriğinin yavaş ama istikrarlı bir şekilde yükselmesinin de nedeni. Kısa süre yayında kalan, canlı yayınlanan ve son zamanlarda ortaya çıkan dikey uzun videolar, sosyal medyada ve diğer birçok platformda gördüğümüz yaygın video formları. Geçtiğimiz yıl, video, pazarlamacıların tüketiciyle iletişim kurarken en çok kullandığı formlardan biri oldu. 2019'da artırılmış gerçeklik ile birleştirilen yeni video formları ve formatları ile videonun daha hızlı artmasını bekliyoruz. Google son zamanlarda arama sonuçlarında video ön izlemelerini de göstermeye başladığından beri video aramasının yolda olduğunu söylemek çok da zor bir tahmin değil.

5. Mobil tam gaz, nano-anlar için hazır olun

Bir cerrahın 5G teknolojisini kullanarak dünyanın ilk mobil ameliyatını gerçekleştirdiğini hepimiz seyrettiğimize göre, 2019'un sonlarında veya 2020'nin başlarında 5G teknolojisinin piyasaya sürülmesini beklemek yanlış olmaz. Hız giderek ve katlanarak artıyor… Peki ne değişecek? Beşinci nesil mobil teknoloji, 5G, günlük yaşamımızdaki, iş hayatımızdaki ve diğer tüm anlarımızda hemen hemen her şeyi değiştirecek. Yüksek çözünürlüklü (high definition – HD) filmler saniyeler içinde elimizde olacak, ara belleğe alma (buffering) sırasında gördüğümüz dönen tarihe karışacak ve artık toplantılar sadece mobil olacak... 5G mobil teknolojisi ile adını son zamanlarda çokça duyduğumuz mikro-anlar, nano-anlara dönüşecek. Nano-anların hızını yakalayabilen markalar pazarlama oyununu kazanacak.

6. Blockchain

Birçoğumuz hala blockchain'in getireceği değişimi görmezden geliyor, ama bu yeni teknoloji günlük hayatımızın birçok anında güçlü ve olumlu bir etki yaratacak. 2019'a yönelik beklentimiz, blockchain uygulamalarını spor, eğlence ve turizm sektörlerinde görmekti. Ancak Japonya Tokyo 2020'nin blockchain ödeme sistemi için denemesi için bir pilot olacağını açıkladıktan sonra, blockchain’in satın alma yöntemimizi değiştirme konusundaki öngörülerimizin ötesine geçmesini bekliyoruz.

7. IoT, müşteri deneyimini beklentilerin ötesine taşıyor

2020 yılına gelindiğinde dünyada 50 milyar bağlantılı (connected) cihazın olacağı tahmin ediliyor. Ve bu sadece ışıksız fabrika ve insansız üretim konseptiyle ilgili değil. Her tüketici, otomatik raporlama yapan ve veri sağlayan 20'den fazla bağlantılı cihaza sahip olacak. Peki bunun anlamı ne? Müşterilerimiz hakkında topladığımız bilgilerin markamıza kattığı değerinin, alınan malın kazancımıza kattığı değerden çok daha fazla olduğunu artık hepimiz biliyoruz. İşte tam da bu noktada Nesnelerin İnterneti devreye giriyor ve yakın gelecekte veri toplamak için temel kanal oluyor. Müşteri deneyimi hakkında proaktif olarak veri alabildiğinizi, müşterilerle kolayca iletişim kurabileceğinizi ve sorunlarını bu ağ üzerinden çözebileceğinizi hayal edin. Bağlantılı cihazlar dünyasında, markalar beklentilerin ötesinde müşteri deneyimleri sunabilecek.

8. Veri büyük. Veri hızlı. Ve veri deneyimi mükemmelleştirmek için

Evet, veri büyük ve hızlı. Evet, bu büyük veri üzerine kurulmuş harika bir stratejiniz olabilir. Ancak, bu çok büyük ve çok hızlı verileri gerçek zamanlı olarak analiz edemiyorsanız ve müşteriden gelen bilgiyi eyleme dönüştüremiyorsanız, işe yaramaz bir bilgi dağınıklığı üzerine oturuyor olabilirsiniz. Markalar, gerçek zamanlı veri ve ileri analitiği kullanarak müşteriyi satın almaya götüren yolu çizebilirler. Müşteri ilişkilerini geliştirmenin ve uzun dönem müşteri değerini arttırmanın tek yolu gerçek zamanlı veri ve aksiyon ile sürekli deneme ve öğrenme. Bu nedenle, daha iyi müşteri deneyimleri sunabilmek için gerçek zamanlı veri, ileri analitik ve yapay zekâ üçlüsüne odaklanın.

9. Hikâye anlatmanın yeni yolları

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik, dokunsal gerçeklik, yapay zekâ, oyunlar, 3 boyutlu etkileşimli videolar ve hologramlar gibi teknolojilerle hikâye anlatımı daha yaratıcı, çok boyutlu ve etkileyici hale geliyor. Marka hikâyesi, dışarıdan gözlemlenmesi ya da başkasından duyulması gereken değil bizzat yaşanarak tecrübe edilmesi gereken bir pazarlama aracı. Bu teknolojileri kullanarak müşterilerini hikâyelerinin içine alan markalar, hikâyelerini en iyi anlatan markalar olacaktır. Bu nedenle, hedef kitlenizi sürücünün koltuğuna oturtmak ve onları marka hikâyenizin içinde aktif koyuncu yapmak için teknolojiyi nasıl kullanacağınıza ilişkin stratejinizi geliştirmeye başlayın. Çünkü 2019 ve sonrasında, yeni dijital teknolojilerin hızlanması ile hikâyelerin anlatılma, deneyimlerin yaratılma ve müşterilerin oyunun içine katılma şekli tamamen değişecek.

10. Influencer marketing

Türkçe’de tam sözlük karşılığı olmasa da “influencer marketing” ifadesini kitleleri etkileyen kişileri iletişim kanalı olarak kullanan pazarlama tekniği olarak açıklayabiliriz.  Influencer marketing ne yeni ne de sadece teknolojik bir trend olmamasına rağmen bu pazarlama aracının temel başarı kaynağı teknolojiye dayanıyor. 2018’in çok kullanılan bu etkili iletişim şekli, 2019’da da geçtiğimiz sene kanıtlanmış yöntem ve yaklaşımların üzerinde küçük değişikliklerle kullanılmaya devam edecek. Instagram tarafından sunulan yeni paylaşım şekillerini takip edin. Ses ve video içeriğinin yeni biçimleri ve kullanımları 2019'da daha da hızlanacaktır (bu yazıda daha önce bahsettiğimiz gibi). Influencer (etkileyici) kişilerin oluşturduğu içeriği yalnızca sosyal medyada değil, tüm pazarlama kanallarında kullanmayı düşünün. Bu insandan insana, tanıdık ama kişiye özel etkileşim yöntemi, tüketicilerin kullandığı diğer kanallarda daha iyi bir deneyim sunmak için mükemmel bir teknik. Özgün içerik ve influencer sayısı gün geçtikçe artıyor ve bu artış devam edecek. Akıllı etiketler (hashtag) ve konum etiketleriyle markanız için kendi “micro-influencer”larınızı yaratın ve en yüksek kalitede marka etkileşimi yaratan içerikleri keşfedin.

Orbis Danışmanlık

Ece Sancak