Thursday, Jun 30th

Last updateFri, 03 Jun 2022 11am

You are here: Home Haberler Kimya Teknoloji Merkezi faaliyete geçmeye hazırlanıyor
Raceplast ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

Raceplast ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

Mühendislik plastikleri alanında Almanya’nın lider inovatif firmalarından olan v...

Kimya Teknoloji Merkezi faaliyete geçmeye hazırlanıyor

Kimya Teknoloji Merkezi faaliyete geçmeye hazırlanıyor

Merkezin cari açığa yıllık 12,3 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor

Yüksek te...

Collier Aerospace’den yeni HyperX® yazılımı

Collier Aerospace’den yeni HyperX® yazılımı

Yazılım, küçük rüzgar türbini kanatlarının sürdürülebilirliğini geliştirmek amac...

Geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzemelerden dizüstü bilgisayar

Geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzemelerden dizüstü bilgisayar

Dell Technologies, artan atık sorunu ve kaynak  kısıtlamalarına çözüm oluşturmaya...

Küresel gelişmeler büyümeyi yavaşlatıyor

Küresel gelişmeler büyümeyi yavaşlatıyor

Ukrayna’da devam eden savaş, Çin’de pandemiye karşı kapanma, yüksek enerji ve na...

Kimya Teknoloji Merkezi faaliyete geçmeye hazırlanıyor

Merkezin cari açığa yıllık 12,3 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor

Yüksek teknolojili ve katma değerli yerli ürün geliştirme vizyonu ile Türkiye’de bir ilk olacak ‘Kimya Teknoloji Merkezi’ projesini başlatan İKMİB, bu merkezle yeni nesil bir kimya ekosistemini kurmaya hazırlanıyor. Gelişmiş bir Ar-Ge merkezi görevi üstlenecek Kimya Teknoloji Merkezi, Bilişim Vadisi’nde 4 katlı bir binada, bin 700 metrekaresi girişimcilere özel alt yapı ile hazırlanmış bir girişimcilik ve kuluçka merkezi olmak üzere yaklaşık 7 bin metrekarelik alanda, test ve analiz laboratuvarları, dijital kütüphanesi ile kimya ve bağlantılı sektörlerdeki tüm start-up ekosisteminin faydalanacağı bir buluşma noktası olarak hizmet verecek. 

İKMİB tarafından hayata geçirilen Kimya Teknoloji Merkezi’nin bünyesinde toplam 209 farklı test uygulanacak ve 100 testten akredite olunacak. Halihazırda yurtdışında yapılan 39 test KTM sayesinde milli imkanlar ile yapılacak. Merkezin tam randımanda faaliyete geçmesi ile yıllık 1 milyon 201 bin 883 test toplam kapasite ile hizmet vermesi planlanıyor. Ayrıca test ve analiz hizmeti kapsamında optimum kapasitede KTM’nin cari açığa yıllık 12,3 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor.

Bursa, Kocaeli ve İstanbul gibi yüksek teknoloji ile üretim yapan 3 önemli sanayi şehrinin tam kalbinde, Türkiye'nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde bu yıl faaliyetlerine başlaması planlanan Kimya Araştırma Teknoloji ve İnovasyon Merkezi A.Ş.(KATİM) ile Bilişim Vadisi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Bilişim Vadisi’nde düzenlenen imza töreni, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu’nun yanı sıra STK’lar ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Mustafa Varank: “Kimya Teknoloji Merkezi sektöre büyük katkı sunacak yatırımlardan biri”

Kimya Teknoloji Merkezi- Bilişim Vadisi İmza Töreni’nde konuşan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bilişim Vadisi’nin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız 2019 yılında yapmıştı. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonumuzun en somut adımlarından biri olan bu vadi, o günden beri muazzam bir gelişme kaydetti. Şu anda mobiliteden bilgi-iletişim teknolojilerine, yazılımdan tasarıma kadar kritik alanlarda faaliyet gösteren 270’ten fazla Ar-Ge firması burada yer alıyor. Bu firmaların her biri yürüttükleri projelerle ülkemizin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını pekiştirecek işlere öncülük ediyor. TOGG yaklaşık bin mühendis ile Ar-Ge faaliyetlerini burada sürdürüyor. Bir buçuk ay önce Bilişim Vadisi İzmir’in temelini attık. Orası da tamamlanınca yerli yabancı birçok teknoloji girişimcisine ev sahipliği yapacak. Bugün de vadinin hedeflerine ve vizyonuna yakışır bir başka proje için bir araya geldik. İKMİB’in öncülüğünde başlayan ve çok kapsamlı bir ihtiyaç analizi neticesinde bugünlere ulaşan Kimya Teknoloji Merkezi’ni Bilişim Vadisinde kurmak üzere imzaları atacağız. Bu merkez sektörün ihtiyacı olan test-analiz süreçlerini hızlandırma ve ülkemizin bu alandaki dışa bağımlılığını azaltma noktasında önemli bir boşluğu dolduracak. İhracatçılarımız şu anda, 50’ye yakın test ve analiz için yurtdışından hizmet almak zorunda kalıyor. İnşallah bu merkez faaliyete geçtiğinde, sektörde ihtiyaç duyulan 209 test, yerli ve milli imkanlarla, uluslararası standartlara uygun şekilde burada yapılacak. Üreticilerimiz zamandan tasarruf ederken maliyetlerini de düşürebilecekler. Burası, sektöre çok kapsamlı eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunacak nitelikli bir Ar-Ge merkezi şeklinde tasarlanıyor. Dolayısıyla, sektördeki teknik ve beşerî kapasitenin geliştirilmesine önemli katkılar sunacak. Merkezin bir diğer kritik özelliği de bünyesinde bir kuluçka merkezi kurulacak olması. Kamu, sanayi ve üniversite iş birliğinin en güzel örneklerinden bir olacak bu merkezde kimya teknolojileri geliştirecek yenilikçi start-uplar filizlenecek. Her yönüyle stratejik öneme sahip bu projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Merkezin sektöre katacağı dinamizmle birlikte zaten rekorlar kıran kimya ürünleri ihracatımızın hızla artacağına yürekten inanıyorum. En kısa zamanda bu merkezi hayata geçirmemiz çok önemli. Bilişim Vadisi ile biz bu işi hızlandırmak için elimizden gelen desteği veriyoruz. Biz 1 sene kira almayacağız hayırlı uğurlu olsun. Kimya Teknoloji Merkezinin sektöre büyük katkı sunacak yatırımlardan biri olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi.

Adil Pelister: “Türkiye kimya ile büyüyor”

İmza töreninde konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ise, İKMİB ile Bilişim Vadisi arasında gerçekleştirilen imza töreninin Kimya Teknoloji Merkezi projesinin hayata geçirilmesinin ilk adımı olduğunu dile getirerek, “Kimya Teknoloji Merkezimizin işleticisi olan Kimya Araştırma Teknoloji ve İnovasyon Merkezi (KATİM) A.Ş. ile Bilişim Vadisi yönetimi arasında imzalayacağımız kira anlaşması ile biz de ülkemizin bu en önemli teknoloji geliştirme ve uygulama bölgesinde yerimizi alıyoruz. Temel amacımız kendi 16 alt sektörüyle beraber diğer 27 sektöre ham madde, yarı mamul ve mamul kaynağı olan kimya sektörümüzü bütün gelişmiş ülkelerdeki gibi en üst seviyelere çıkarmak. Gıdadan tekstile, otomotivden haberleşmeye, savunma sanayinden uzay teknolojilerine, tarım, ilaç ve medikal alanlarına kadar kimya sektörünün katkısını görüyoruz. İşte bizim kendimize motto olarak belirlediğimiz ‘Türkiye Kimya ile Büyüyor’ cümlesi inanın ki hiç abartılı değil. Kimya sektörünü büyüttüğümüz ve teknolojilerini geliştirdiğimiz ölçüde diğer bütün sektörlerimizin de büyüme trendini hızlandıracağına inanıyoruz” dedi.

Pelister: “KTM, kimya sektörümüzün yeşil ekonomiye geçiş ve uyum süreçlerinde büyük rol alacak”

Kimya Teknoloji Merkezi’nin uluslararası akreditasyona haiz test ve analiz laboratuvarları ile her sene milyonlarca doları yurt içinde tutacağını ifade eden Pelister, “Diğer yandan Sürdürülebilirlik Merkezimiz vasıtasıyla KOBİ’lerimiz başta olmak üzere kimya sektörümüzün yeşil ekonomiye geçiş ve uyum süreçlerinde de çok büyük rol alacak. Yine dijital kütüphanemizi kurarak sektörel bütün bilimsel yayınları kullanıcılarımıza ve bilim dünyamıza açacağız. Girişimcilik kuluçka merkezimiz vasıtasıyla da özellikle sanayi üniversite iş birliği kapsamında genç bilim insanlarımız ve akademisyenlerimizin kimya alanındaki yeni buluş ve teknolojilerini hayata geçirmelerine katkıda bulunacağız. Bu alanda ortak fon bulma modellerimizi de kısa sürede hayata geçireceğiz. Bütün bunları yaparken Bilişim Vadimizin yönetimi ile ortak projeler ve modeller geliştirmeye de açık olacağız. Sektörel bazda ihracatta birinciliği yakalamış durumdayız. İnşallah bu durumu kalıcı kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 2030 yılı kimya sektörü ihracat hedefimiz olan 50 milyar doları da geçeceğiz. Bu heyecan ve azimle belki çok daha evvel bu hedefimizi yakalayacağız. Öte yandan, Türkiye Kimya Ajansı kurulması yönündeki temel taş olarak gördüğümüz ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca kurulan ‘Kimya Sanayi Teknik Komitesi’ oluşumunu da takdirle karşılıyor ve İKMİB olarak bütün gayretimizle bu komitedeki çalışmalara iştirak edeceğimizi de vurgulamak istiyorum” dedi.

Serdar İbrahimcioğlu, “Kuluçka merkezi de bu iş birliği ile hayata geçiyor”

Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu ise yaptığı konuşmada, "Aslında bugün sadece bir iş birliği protokolü imzalamıyor, bölgenin iki temel gücü olan otomotiv ve kimyayı ortak bir merkezde, dijitalleşmenin durağı dediğimiz Türkiye’nin inovasyon ve teknoloji üssünde buluşturuyoruz. Bu vesile ile kimya sektörünü, bizim 6 dikey sektörümüzden biri olan mobilite alanı ile de bir araya getirmiş oluyoruz. Kimya sektörünün güçlü alanlardan bir olduğunu bilmekle beraber,  Bilişim Vadisi’nde şu anda sayıları 300’e varan yazılım şirketleri ile de bunu destekleyebileceğimiz bir iş birliğini de gerçekleştiriyoruz. Bu merkez sadece kimya teknolojilerini çalışacak bir merkez değil aynı zamanda Türkiye’nin girişimcilik ekosistemini geliştirebilecek, kimya alanındaki girişimcilere de Türkiye’de daha iyi işler yapabileceği bir altyapı sunacak. Aslında kimya girişimcilerine hizmet verecek ortak bir kuluçka işletme modelini de bir araya getirmiş oluyoruz” dedi.

Kimya Teknoloji Merkezi’nin getireceği yenilikler

KTM, Laboratuvar Yönetim Sistemleri yazılımı konusunda dünyada en önemli iki laboratuvarı ile rekabet edebilecek milli bir yazılıma sahip olacak. İstanbul Kimya Cihaz Envanteri ile kurumlar bünyesinde ve dış kullanıma açık cihazların asgari yüzde 70’i kayıt altına alınacak.

KTM ortak çalışma kurallarına uyum sağlayan ve temel test metodolojisi uyumlu 10 kuruluş ile Kimya İş Birliği Konsorsiyumu kurulacak. Bu sayede atıl veya düşük kapasitede kullanılan en az 30 cihaz ekosisteme kazandırılacak. Ayrıca sektörün uygulamada en çok zorlandığı konulardan birisi olan danışmana erişim ve sağlıklı bir danışmanlık alımı sorunu KTM güvencesi ile çözülecek.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Shrink ambalaj makinelerinde ihtiyaca uygun çözümler

Shrink ambalaj makinelerinde ihtiyaca uygun çözümler

Thursday, 02 June 2022

Shrink ambalaj makineleri alanında 1990’lı yıllard...

Readmore

Yeni termoforming teknolojisiyle ambalaj ve bakımda uygun maliyetli çözümler

Yeni termoforming teknolojisiyle ambalaj ve bakımda uygun maliyetli çözümler

Thursday, 02 June 2022

R3, kırışık oluşumu olmayan mono malzemelerden yap...

Readmore

Rafya ve Woven Geri Dönüşümü

Rafya ve Woven Geri Dönüşümü

Thursday, 02 June 2022

Geri dönüşüm sektöründeki son gelişmeleri takiben,...

Readmore

Yüksek düzeyde özelleştirilebilir endüstriyel monitörler

Yüksek düzeyde özelleştirilebilir endüstriyel monitörler

Friday, 03 June 2022

Rockwell Automation, Inc. (NYSE: ROK), makine üret...

Readmore

FANUC, Roboshot’lar ile medikal sektörünün en teknolojik çözüm ortağı oluyor

FANUC, Roboshot’lar ile medikal sektörünün en teknolojik çözüm ortağı oluyor

Thursday, 02 June 2022

Şirket, son yıllarda önemi daha da artan medikal s...

Readmore

FANUC robotları gücünü kısa onarım süresiyle koruyor

FANUC robotları gücünü kısa onarım süresiyle koruyor

Friday, 03 June 2022

Dünya piyasalarında nümerik kontrol sistemlerinin ...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Gıda ambalajlarında fotoğrafik görseller ve yüksek hijyen

Gıda ambalajlarında fotoğrafik görseller ve yüksek hijyen

Thursday, 02 June 2022

Orego Ambalaj’ın, SpectaVIS teknolojisinin “yüksek...

Readmore

Mondi’den sürdürülebilir gıda ambalaj çözümleri

Mondi’den sürdürülebilir gıda ambalaj çözümleri

Thursday, 02 June 2022

Şirket, Köln’deki Anuga FoodTec’te iki yeni geri d...

Readmore

Karton ambalaj üzerinde bağlı kapaklar hem işlevli hem çevreci

Karton ambalaj üzerinde bağlı kapaklar hem işlevli hem çevreci

Thursday, 02 June 2022

Yeni kapaklar, çöpü önlemek ve yenilenebilir malze...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Doypack Ambalajlarda Kullanılan Filmlerin Malzemeleri ve Üretimi

Doypack Ambalajlarda Kullanılan Filmlerin Malzemeleri ve Üretimi

Friday, 03 June 2022

Özet

Son yıllarda birçok ambalajlama uygulamasında ...

Readmore

Polyolefin Plaka Ekstrüzyonu - 1

Polyolefin Plaka Ekstrüzyonu - 1

Friday, 03 June 2022

Bu derlememizin ilk bölümünde tek katlı bir levha ...

Readmore

Rotogravür Baskı Modeli

Rotogravür Baskı Modeli

Friday, 03 June 2022

Özet 

İlk insanların ortaya çıktığı milattan önce 2...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Favori Grup Firma Ortağı M. Fatih Beşe

Favori Grup Firma Ortağı M. Fatih Beşe

Thursday, 02 June 2022

“Öncelikli hedefimiz doğru ürünleri müşteri talepl...

Readmore

Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Müdürü Erdem Enç

Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Müdürü Erdem Enç

Thursday, 02 June 2022

“Yenilikçi ürünlerimiz ile sektörün gelişimine kat...

Readmore

ERHA Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Umut Erman

ERHA Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Umut Erman

Wednesday, 11 May 2022

“PM Endüstriyel Manipülatörümüz üretimin olduğu he...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı