Sunday, Jul 21st

Last updateFri, 19 Jul 2024 12pm

You are here: Home Teknoloji Plastik malzemelerin geri dönüşümü ve yenilenmesi için özelleştirilmiş çözümler
OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV ve Borealis, yakma ve atık sahalarına giderek kaybolacak karışık atıktan ayı...

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

Avrupa’dan Çin’e uzanan geniş coğrafyadaki pek çok ülkeden ziyaretçileri ağırlay...

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Sürekli yatırım ve gelişimle tüm faaliyet alanlarında en iyiye ulaşarak, ülkesin...

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

Şirket, farklı endüstriler için robotik çözümler dahil fabrika otomasyonu ürünle...

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Koroplast, CSR Plastic ile gerçekleştirdiği stratejik iş ortaklığı kapsamında çö...

Plastik malzemelerin geri dönüşümü ve yenilenmesi için özelleştirilmiş çözümler

Andrea Burini  Gamma Meccanica S.p.A. Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye’de Asal Teknik tarafından temsilciliği yürütülen İtalyan şirketi Gamma Meccanica, PET geri dönüşüm tesislerindeki uzmanlığını yeni DUV teknolojisi ile gösteriyor.

Gamma Meccanica S.p.A., sektördeki 45 yıllık tecrübesi ile plastiklerin yenilenmesi için tesislerin yapımında yer alan özelliştirilmiş çözümleriyle kendisini uluslararası pazardaki ana oyunculardan biri olarak konumlandırıyor.

Plastik malzemelerin yenilenmesi, ürünlerin yaşam döngüsünün yönetiminde ve çevreye saygıda önemli bir unsurdur. Çevre üzerindeki etkiyi azaltabilmek sektördeki birçok şirketin olduğu gibi, Gamma Meccanica'nın da öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Plastiklerin geri dönüşümü çevreye önemli faydalar sağlaması ile birlikte, yeni ve yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş plastik ürünler yaratmayı da mümkün kılıyor. Bu durum ise mevcut ham madde talebininin azaltılmasına, üretim sürecinde daha az enerji kullanımına ve çöp sahasına giden plastik miktarınının düşürülmesine yardımcı oluyor.

PET, Zero Waste Europe ve Eunomia Research & Consulting tarafından hazırlanan rapora göre, diğer plastik türlerine göre birçok avantajı nedeniyle en çok geri dönüştürülen plastik malzemeler arasında yer alıyor. İçecek şişeleri gibi tek kullanımlık ambalajların ve tekstil üretiminde polyester elyaf  olarak yaygın bir şekilde kullanılan bir polimer olan PET, aynı zamanda en çok toplanan plastik türü. PP (Polipropilen) ve PE (düşük ve yüksek yoğunluklu polietilen) sırasıyla LDPE ve HDPE ile birlikte gıda ambalajı için idealdir. Çünkü çok inert bir polimer olduğu için, temas ettiği şeyle etkileşime girmiyor. 

Gelinen noktada, PET geri dönüşümü etrafında dönen üretim zinciri büyüyor. Plastik atık yönetiminde önemi büyük olan geri dönüşüm, işlenmemiş malzemelerle rekabet edebilecek yüksek kaliteli son ürünler elde etmek için verimli süreçlere ihtiyaç duyuyor. 

Müşterilerinden, üniversitelerden ve ortaklarından bir dizi öneri, bilgi ve talep toplayan Gamma Meccanica, genel olarak polyesterler ve poliamidler gibi PET bazlı öğütülmüş ürünlerin geri kazanımı için parasal katmadeğer sağlayan bir çözüm sunuyor. Bu teknoloji şirket tarafından, PET geri dönüşümcülerinin farklı ihtiyaçlarına uyum sağlayan modüler bir çözüm olarak adlandırılıyor.

Gamma Meccanica'nın PET'in yenilenmesi ve kristalizasyonu için geliştirdiği Compac DUV teknolojisi

Gamma Meccanica tarafından önerilen COMPAC DUV teknolojisi, malzemenin mümkün olan en az bozulmasını ve IV düşüşünü elde etmek için vakum ve ısı kullanarak PET geri dönüşümünün ilk adımını gerçekleştirmeye dayanıyor. Başlıca işlevi, malzemeyi ilk işlemden sonra hemen kullanıma hazır etmek veya sonraki işlem basamakları için hazırlamak. 

Yeni teknoloji, etkili bir ayıklama ve yıkama tesisi tarafından işlenen PET şişe kırıklarından başlayarak 0,7 dl/g'ye eşit veya daha büyük bir iç viskoziteye sahip granüllerin alınmasını garanti ediyor. Bu şekilde tekstil, gıda ve gıda dışı kullanımlarda fiber, board ve film üretimi için kullanılacak malzemeyi hazırlayabiliyor. 

IV değerlerinin 0,75dl/g'den 1,0 dl/g'ye kadar olması gerekli ise iyileştirme için bir sonraki adımın eklenmesi öngörülüyor. Bunların LSP veya SSP prosesi olması gerektiği belirtiliyor.

Şirkete göre; sistemin ilk kurulum maliyetinde önemli bir tasarruf sağlaması, küçük boyutları ve önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayan bir sistem olması COMPAC DUV’un öne çıkan temel özellikleri arasında yer alıyor.

Gamma Meccanica ayrıca, DUV hattı ile birleştirilecek bir LSP (sıvı hal polikondensasyon) tesisi üzerinde de çalışıyor. IV değerinde hızlı bir artış sağlayacak olan bu sistem hatta monte edildiğinde; SSP (katı hal polikondensasyon) tesisine alternatif olacak şekilde virgin bir ham maddenin yerini alabilecek kadar IV^’ye sahip ürünler üretebilecek. DUV'un temel amacı şu şekilde sıralanıyor:

1) Sonraki ekstrüzyon fazında hidroliz reaksiyonları nedeniyle bozulma işlemlerine maruz kalan malzemeleri mümkün olduğunca kurutmak.

2) 'Gıda onaylı' seviyeyi yakalamak için geri dönüştürülecek malzemeden mümkün olduğunca fazla kirletici madde çıkartmak.

Hattın bileşimi

Gamma Meccanica COMPAC DUV rejenerasyon hattı, sıcaklığı korumak ve tüketimi azaltmak için Ecotronic teknolojisine sahip bir vakum reaktöründen, özel profilli tek vidalı bir ekstrüderden, yüksek filtreleme kapasitesine sahip bir elek değiştiricisiden, bir eriyik pompasından, bir su altı granül kesicisi TI'dan ve hattın sonuna eklenmiş bir kristalizatörden oluşuyor.

Malzeme, vakum sızdırmazlığı için özel valflerle donatılmış bir çift hazneli besleme cihazından reaktöre doğru besleniyor.

Malzeme, bir vakumun oluşturulduğu aşağıdaki hazneye yerçekimi etkisi ile iniyor ve bu noktada malzeme çevresel özelliklerini değiştirmeden reaktöre girmeye hazır hale geliyor.

Reaktörde, malzeme yüksek sıcaklık altında tutuluyor. PET malzeme için bu seviye 160° C ile 190° C arasında olabiliyor. Bununla beraber, reaktörde yüksek bir vakum seviyesi (10 mbar'a kadar) korunuyor. Vakum, nem değerini maksimum 50-100 ppm de tutmaya yarıyor. Artık bu nem değerleri ile, hidroliz prosesleri nedeniyle IV'teki düşüş neredeyse sıfıra iniyor.

Ekstrüdere özel olarak PET filtreleme için gerekli bir ekran değiştirici bağlanıyor. Filtrasyon büyük bir öneme sahiptir; çünkü 30 mikrona kadar küçük parçacıkların eliminasyonu yaparak malzemedeki kirlilikleri ortadan kaldırıyor. Buradaki filtre, manuel kontrollü, back flush temizlemeli yada son teknoloji ürünü bir sürekli filtre olabiliyor. 

Filtrasyondan sonra malzeme, gerekli boyutta granüller üreten su altı granül kesicisi TI'ye giriyor. Nihai ürünün boyutunda daha fazla hassasiyet istenirse, bir eriyik pompası da hatta eklenebiliyor. Son olarak, bir hat içi kristalizatör bulunuyor. Bu durumda, granülde kalan ısı, enerji tasarruflu kristalizasyon prosesi oluşturmak için kullanılıyor.

Soğutulmuş granüller (kristalizasyondan sonra) özel bir santrifüje girerek, oradan da stoklanacağı siloya alınıyor veya bigbag, torba gibi paketlere doldurulabiliyor.

Proses sonunda minimum IV - içsel viskozite - düşüşü ile (0'dan maksimum % 3'e kadar), kristalize edilmiş ve gerekirse gıda ile temas halinde kullanıma uygun PET granüller üretilebiliyor.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Nöromarketing tüketici davranışlarını şekillendiriyor

Friday, 31 May 2024

Bilinçaltına hitap eden ambalaj tasarımı, tüketici...

Readmore

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

PET geri dönüşüm tesisine yeni yatırım

Friday, 31 May 2024

TANRIKULU, gıdaya uygun rPET granül ürettiği tesis...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme

Thursday, 07 March 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Tribolojik özelliklerin iyileştirilmesinde mikrokapsül uygulamalarının yeri

Thursday, 09 May 2024

Özet

Mühendislik termoplastikleri alanında sıkça ka...

Readmore

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Ambalaj Üretiminde Dijitalleşme – 2

Thursday, 04 April 2024

Dijitalleşme Sürecinin Ambalaj Üretiminde Kalite S...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Şirketimizin odak noktası ‘Sadelik, Yakınlık ve Uzmanlık’ çatısı altında toplanıyor

Şirketimizin odak noktası ‘Sadelik, Yakınlık ve Uzmanlık’ çatısı altında toplanıyor

Thursday, 04 July 2024

Telemecanique Sensors Ülke Müdürü Bilkay Bilgen, S...

Readmore

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli  çözümler sunuyoruz

Müşterilerimize daha akıllı ve verimli çözümler sunuyoruz

Monday, 06 May 2024

SOMPLAST, 2008 yılında plastik sektöründe hizmete ...

Readmore

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

5 kıtada 67 ülkeye ihracat yapıyoruz

Monday, 06 May 2024

İnan Makine, yarım asrı aşan tecrübesi ile bugün İ...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı