Sunday, Sep 25th

Last updateMon, 19 Sep 2022 7am

You are here: Home Röportaj ERHA Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Umut Erman
Raceplast’ın Türkiye fabrikası Ankara’da kuruluyor

Raceplast’ın Türkiye fabrikası Ankara’da kuruluyor

Mühendislik plastikleri alanında hizmet vermek amacıyla geçtiğimiz aylarda Türki...

Mitsubishi Electric, Türkiye’deki 10’uncu yılını kutluyor

Mitsubishi Electric, Türkiye’deki 10’uncu yılını kutluyor

Şirket, yıl dönümü kutlaması kapsamında global düzeyde birçok önemli yöneticiyi ...

İhracat ‘Ambalajı’ büyüttü

İhracat ‘Ambalajı’ büyüttü

Geçtiğimiz yılı 6,5 milyar dolarlık ihracat geliri ile tamamlayan ambalaj sektör...

Plast Eurasia fuarı büyümeye devam ediyor

Plast Eurasia fuarı büyümeye devam ediyor

2021 yılında sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirerek katılımcı ve ziyaretç...

Samsung Ar-Ge ekibi yapay kas aktüatörü geliştirdi

Samsung Ar-Ge ekibi yapay kas aktüatörü geliştirdi

Sadece 0,22 gram ağırlığındaki yapay kas aktüatörü, kullanıcıların sanal dünyada...

ERHA Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Umut Erman

“PM Endüstriyel Manipülatörümüz üretimin olduğu her sektörde kullanılmaktadır”

ERHA Mühendislik’in 33 yıllık deneyimi ile üretilen PM Endüstriyel Manipülatörleri, paketleme ve üretim hatları gibi süreçler için farklı türdeki yükleri mükemmel bir şekilde dengeleyerek, emniyetli bir şekilde taşıma olanağı sağlıyor. Ürünlerinin ergonomik, güvenli ve efektif taşıma ihtiyacının en iyi çözümü olduğunun altını çizen ERHA Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Umut Erman “ Türk malı amblemli pnömatik manipülatörümüzle dünya pazarını hedefliyoruz” diye belirtiyor.

Öncelikle firmanızı tanımak isteriz. ERHA Mühendislik’in kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

ERHA Mühendislik 1988 yılında gelişmekte olan ülke sanayisini mühendislik hizmetleriyle en yeni teknoloji, yeni ekipmanlar ve özel dizaynlar ile desteklemek amacıyla kurulmuştur.

Geçen zaman içerisinde tecrübelerimizi ve müşteri tabanımızı genişleterek üretimin her alanında hizmet verme şansı bulduk. Makine ve makine aksamlarımızın yanı sıra komple anahtar teslim projelerimiz başta Avrupa ülkelerinden Almanya, İtalya ve Avusturya olmak üzere tüm dünyaya ihraç edilmektedir.

Bu proje uygulamaları pnömatik elemanlar ve pnömatik otomasyon alanında bilgi birikimiyle yapabilirliğe ulaşan firmamız otomasyon ve modern üretim araçlarında dışa bağımlı ülkemizin ihtiyaçlarından biri olan Pnömatik Manipülatörün Türkiye’de yerli üretimine başlamıştır.

Dünya pazarını hedefleyen ERHA Mühendislik, Türk malı amblemli Pnömatik Manipülatörleriyle dünya pazarında boy göstermektedir. Ayrıca Almanya’da 4 yıldır Sertechnik GmbH adıyla yer alan firmamız BPM markasıyla hızlanarak ilerlemektedir.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz ve TÜBİTAK tarafından da destek alan PM endüstriyel manipülatörlerinizin öne çıkan özellikleri ve teknolojik yenilikleri hakkında neler söylersiniz?

En önemli öne çıkan özelliği yerli malı olması ve Türkiye’nin markası olmasıdır. Diğer markalara göre daha çok standart ürün kullanılmış ve müşterinin bakım maliyetleri minimize edilmeye çalışılmıştır.

PM endüstriyel manipülatörlerinizin kullanıldığı sektörler ve uygulama alanlarını öğrenebilir miyiz? 

Sektör olarak kısıttı olmayan bir üründür. Üretimin olduğu her sektörde kullanılmaktadır. Bu sebeple çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Ürünlerinizin kullanımı ve tedariki ile ilgili özellikle satın alma birimlerine dikkat etmeleri gereken konular noktasında neler söylemek istersiniz?

Ürünün önce risk analizlerinin yapılıp yapılmadığı ve CE direktiflerine uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Manipülatör için EN normunda direktifi vardır. Ürün güvenilirlik sigortası da iş kazaları ve maddi zararlara karşı çok önemlidir.

Mühendislik kalitenizden bahseder misiniz?

ERHA, mühendisliğine güvenen ve önemli sayıda mühendis ile çalışan bir firmadır. Otomotiv kültür ekolü ile çalışmaya başlamış firmamız buradan aldığı terbiye doğrultusunda her zaman değişim ve gelişim prensibi ile hareket etmektedir. Teknolojinin son olanaklarını kullanmakta olan firmamızda gerekli software ve programların yanı sıra sürekli eğitim olanağı sunmaktayız.

Güncel uluslararası referanslarınızı öğrenebilir miyiz?

Kuka Robots-Almanya, Comau Robots-İtalya, Cledan İtalya, Unior Almanya, PD Group.

Avrupa’da çalıştığımız Robot Entegratör, üretim hattı tasarlayıp kuran firmalardır. Ayrıca bünyesinde kendi bakım ekibini bulunduran büyük gruplara ürün vermekteyiz.

İstihdam profiliniz, kalite belgeleriniz, yıllık üretim kapasiteniz ve üretimlerinizde kullandığınız teknolojiler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız 4500m2 kapalı, 3.000m² açık olmak üzere toplam 7.500m2 alanda hizmet vermektedir. Talaşlı imalat, Kaynaklı imalat, Boyahane ve Montaj bölümümüz vardır.

ERHA Mühendislik firmasında 80+ çalışan arkadaşımız vardır. Arkadaşlarımızın 14 tanesi beyaz yaka diğerleri mavi yakalıdır. 14 mavi yakalı arkadaşlarımızdan 12 tanesi mühendistir.

Altı projesi TÜBİTAK tarafından hibe desteği almış, iki projesi KOSGEB tarafından kabul edilmiş firmamız tüm dizayn ve projelerini Solidworks Premium Office ve Solidworks Render programlarında simülasyon ve testler yaparak gerçekleştirmektedir. ERP ve Smart Factory uygulamasıyla çalışmaktayız. 

Sahip olduğu ISO 9001 ve ISO 3834 sertifikalı üretimiyle CE sertifikalı imalat ve uygulama gerçekleştirmektedir. Ürün Mesuliyet Sigortası altında tüm ürünlerimiz 2.000.000€’ya kadar maddi ve 1.000.000€’ya kadar kişisel zararlara karşı sigortalıdır.

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda Ar-Ge süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?  

Her yıl yeni ürünlerimiz kataloğa girmektedir. Bu yıl iki yeni modelimizi kataloğa ekliyoruz. Ayrıca yeni geliştirdiğimiz Real Master ürününü bu sene piyasaya sunmayı planlamaktayız. Hibrit bir ürün olan Real Master Servo ve Kamera sistemlerini içinde barındıran yenilikçi ve sektörde farklılık yaratacak bir üründür.

Yaptığımız işin doğası gereği Ar-Ge ve Ür-Ge hiçbir zaman firmamızda bitmez her gün müşteri talepleri doğrultusunda her proje bizim için Ar-Ge ve Ür-Ge’nin devam ettiği süreçlerdir. Şu anda sektöründe lider olan bir firmanın ATEX sertfikalı manipülatörlerini imal etmekteyiz.

Servis konusunda müşterilerinize nasıl destek sağlıyorsunuz? Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Ürünlerimizin yer aldığı detaylı bir Youtube sayfamız bulunmaktadır. Ayrıca firmamız içerisinde kendi Server sistemimizde yaptığımız tüm projeleri içinde barındıran kütüphanemiz mevcuttur. Saha keşfi yapıldıktan sonra müşteriye örnek video görsel ve çizimlerle teklifimizi sunuyoruz. Sipariş açılması ile birlikte yapılacak işi müşteri gereksinimleri doğrultusunda 3 boyutlu simülasyonunu hazırlayıp müşteri ile paylaşıyoruz. Gelen onay doğrultusunda imalat sürecini gerçekleştirip müşterimizi ön kabul için firmamıza davet ediyor onay aldıktan sonra da sahada kurulumunu anahtar teslim gerçekleştiriyoruz. Tüm bu süreçlerde müşterilerimizi işin içine çekmek projenin olumlu sonuçlanmasında en önemli detay ve en iyi çözümü yakalamada bizler için çok önemlidir. Şirket kurucumuzun bize hep öğütlediği “müşterileriniz sizin ortağınız ve patronunuzdur” anlayışıyla biz her zaman müşteri odaklı dolayısıyla çözüm odaklı bir firma olmamızla hep öğünürüz.

Kalifiye servis ekibimiz mevcuttur. Her zaman servis firmamızda birinci öncelik olarak değerlendirilir. Ürün ne kadar sorunsuz ve sürekli çalışırsa oluşturduğu kâr ile yeni manipülatör yatırımları kapısını her zaman bize açacaktır anlayışı firmamızda hakimdir.

Firmanızın yakın gelecekteki hedefleri nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Almanya’daki üretim tesisimiz ve Markamız üzerinde globalde büyüme en büyük hedefimizdir.

Bu yıl Korona etkilerinin azalması ile beraber Almanya Stuttgart’ta Logimat ve Motec fuarlarına katılıyoruz.

Sürdürülebilir bir büyüme için gerekli olan inovasyon, işlevsellik, endüstriyel tasarım ve rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz? 

Üst satırlarda bahsettiğim üzere yaptığımız işin doğası her zaman ve sürekli Ar-Ge ve Ür-Ge’yi içinde barındırır. Her sektör için önemli çözümlerimiz birbirini takip edecek ve müşteri portföyümüzü destekleyecektir.

Sektörünüzde kendini geliştirmek isteyen yeni mezunlara neler tavsiye edersiniz?

Benim hep bir hayat prensibim var “Hayat bedel ödemektir ve bedeli ödemeden hiçbir şeye sahip olamazsınız.” Gençler genelleme yaparsak rahat çalışmak istiyorlar ve maddi kaygılarını ön planda tutuyorlar. Ben bunu yanlış görüyorum. Öncelikle bitirdikleri bölümün hangi alanında çalışırlarsa daha mutlu olacaklarını belirlemeleri ve daha sonrada bu alanın her aşamasında tecrübe sahibi olup halk tabiri ile meslek sahibi olmalarını tavsiye ediyorum. İşin mutfağında çalışmadan, mesleki bilgi ve bakış açısına sahip olmadan kariyer planı yapıyor olmalarını doğru bulmuyorum. Dinamik oldukları bu dönemde sorumluluktan kaçmasınlar, mesai saati gözetmeden bilgi ve tecrübe sahibi olsunlar ki diplomalarındaki meslek tanımına uygun bir kariyer oluşturabilsinler. 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

1988 yılından bugüne dizayn ve teknolojiyi çok çeşitli üretim alanlarında uygulamış firmamız, 33+ yıllık tecrübesini ve güvenilirliğini modern üretimin olmazsa olmaz ürünü pnömatik manipülatöre yoğunlaştırmıştır. Bugün de yarın da ERHA Mühendislik, uygulamalarıyla ve güvenilir servisiyle hizmetinizde olmaya devam edecektir. Tecrübenin getirdiği güveni ve gençlik dinamizmini bir araya getiren ERHA; PM manipülatörlerini Türkiye’nin yıllar boyu süren markası yapmıştır. Şu an Almanya’daki üretim tesisimiz aktif durumdadır. Korona salgınının etkilediği bu donemde tam devreye alamadık ama 2022’de agresif olarak harekete geçirmek istiyoruz.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
PE Shrink Film Geri Dönüşümü İçin Basit Çözümler

PE Shrink Film Geri Dönüşümü İçin Basit Çözümler

Wednesday, 31 August 2022

Shrink filmler kullanım kolaylığı ve üstün sarma ö...

Readmore

Geri Dönüşlü & Yeniden Doldurulabilir PET Şişeler

Geri Dönüşlü & Yeniden Doldurulabilir PET Şişeler

Wednesday, 07 September 2022

ASB, Drinktec 2022'de geri dönüşlü ve yeniden dold...

Readmore

Shrink ambalaj makinelerinde otomasyon ve dijitalleştirme

Shrink ambalaj makinelerinde otomasyon ve dijitalleştirme

Thursday, 01 September 2022

Şişeleme ve paketleme endüstrisi, pandeminin neden...

Readmore

Üretim anlayışını değiştiren otomasyon teknolojileri

Üretim anlayışını değiştiren otomasyon teknolojileri

Monday, 12 September 2022

Siber fizik sistemlerini kullanarak üretim süreçle...

Readmore

Tek bir kaynaktan gelen çok yönlü, tam otomatik uygulama

Tek bir kaynaktan gelen çok yönlü, tam otomatik uygulama

Thursday, 01 September 2022

MOSCA, FachPack fuarında paletli ürünlerin hat son...

Readmore

3 boyutlu görüş ekipmanları ile FANUC CRX robotla üretimde yük hafifliyor

3 boyutlu görüş ekipmanları ile FANUC CRX robotla üretimde yük hafifliyor

Monday, 12 September 2022

Endüstriyel kullanım için tasarlanmış 3DV/400 kame...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Gıda ambalajlarında mikro plastiği azaltan yeni şeffaf selüloz film

Gıda ambalajlarında mikro plastiği azaltan yeni şeffaf selüloz film

Monday, 29 August 2022

VTT, plastik ambalaj sorununa bir çözüm geliştirdi...

Readmore

Bilim insanları renk değiştirebilen şeffaf film geliştiriyor

Bilim insanları renk değiştirebilen şeffaf film geliştiriyor

Tuesday, 06 September 2022

Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü...

Readmore

Tamamen geri dönüştürülebilir shrink sleeve

Tamamen geri dönüştürülebilir shrink sleeve

Thursday, 01 September 2022

EMSUR, Teknoloji İnovasyon Merkezi INNOTECH aracıl...

Readmore

PepsiCo Almanya, sürdürülebilir shrink film pilot uygulamasını başlattı

PepsiCo Almanya, sürdürülebilir shrink film pilot uygulamasını başlattı

Tuesday, 06 September 2022

PepsiCo şirketi, plastiklerin asla atık haline gel...

Readmore

Yüksek verimli ve sürdürülebilir şeffaf shrink film

Yüksek verimli ve sürdürülebilir şeffaf shrink film

Thursday, 01 September 2022

Innovia Films, shrink ve sarma etiket uygulamaları...

Readmore

Sızdırmaz filmleri üretmek için daha az malzeme gereksinimi

Sızdırmaz filmleri üretmek için daha az malzeme gereksinimi

Tuesday, 06 September 2022

Paketlemenin işlevlerinden biri ürün güvenliğidir ...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Tuesday, 02 August 2022

1.Giriş

Günümüzde, plastik parçaların imalatında ya...

Readmore

Eğitimin Endüstri 4.0 Uygulamasındaki Rolü

Eğitimin Endüstri 4.0 Uygulamasındaki Rolü

Monday, 12 September 2022

Özet

Günümüzde üretim sistemleri ve teknolojileri h...

Readmore

Plastik Film Ambalaj Malzeme Bileşenlerinin Migrasyonu

Plastik Film Ambalaj Malzeme Bileşenlerinin Migrasyonu

Monday, 12 September 2022

Özet

Günümüzde plastikler hafif olmaları, esnek/ser...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
HUSKY Technologies Türkiye Ofis Genel Müdürü Burak ILDIZ

HUSKY Technologies Türkiye Ofis Genel Müdürü Burak ILDIZ

Monday, 01 August 2022

“Husky, enjeksiyon kalıplama ekipmanı ve hizmetler...

Readmore

Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur

Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur

Monday, 01 August 2022

“Ülkemizde olmayan makinelerin ilk üretimini yapma...

Readmore

BonaBant Yönetim Kurulu Başkanı Nida Beyoğlu Arslan

BonaBant Yönetim Kurulu Başkanı Nida Beyoğlu Arslan

Monday, 29 August 2022

“Bonabant inovatif ürünleriyle 25 ülkeye ihracat g...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı