Saturday, Jan 28th

Last updateWed, 25 Jan 2023 1pm

You are here: Home Röportaj MT Makina Genel Müdür Yardımcısı Hacer Emine Soydan
Süper Film Ambalaj’a WorldStar ambalaj yarışmasından ödül

Süper Film Ambalaj’a WorldStar ambalaj yarışmasından ödül

SANKO Holding’in ambalaj sektöründeki şirketi Süper Film Ambalaj’ın Ar-Ge çalışm...

‘Ambalajın Yıldızları’na uluslararası ödül

‘Ambalajın Yıldızları’na uluslararası ödül

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Y...

Kimya sektörünün hedefi kalıcı birincilik

Kimya sektörünün hedefi kalıcı birincilik

2019 yılında ihracatta ikinci sıraya yükselmesinin ardından liderliğe odaklanan ...

Makine alım ve satımında yeni soluk: MachineTotal

Makine alım ve satımında yeni soluk: MachineTotal

MachineTotal Türkiye’nin ilk kurumsal B2B makine alım satım platformu olarak faa...

FANUC Akademi’de her düzey ve ihtiyaca uygun eğitim fırsatı

FANUC Akademi’de her düzey ve ihtiyaca uygun eğitim fırsatı

2012 yılında başlayan Akademi, 2022 yılında 300’den fazla personele eğitim verir...

MT Makina Genel Müdür Yardımcısı Hacer Emine Soydan

MT Makina Genel Müdür Yardımcısı Hacer Emine Soydan“Mühendislik sınırları içerisinde gerçekleşebilecek her projede varız”

MT Makina olarak proje bazlı çalışan bir yerli üretici olarak parçalama, kırma, öğütme, presleme, yakma makineleri ve geri dönüşüm tesisleri üretmekteyiz. Genellikle Arap ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihracatımız mevcuttur. 2023 yılı içerisinde ciddi bir ihracat hacmi bekliyoruz. Bunun her yıl artarak devam edeceğinden hiç şüphemiz yok.

MT Makina Genel Müdür Yardımcısı Hacer Emine Soydan ile dosya konumuz kapsamında gerçekleştirdiğimiz röportajda şirket olarak yakaladıkları başarılara ve gelecek dönem hedeflerine değindik.

MT Makina’nın kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Kurucu olan Müslim Bağluca Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunudur. Bundan yaklaşık 20 yıl önce geri dönüşüm sektörünün ilk yıllarında MT Makina’yı kurmuştur. Yıllar içerisinde Müslim Bağluca mühendislik yetenekleri ile firmayı bugünlere taşımıştır. Geri dönüşümün en önemli kaynak olduğu prensibinden yola çıkan firmamız, tüm çalışanları ile kenetlenmiş bir aile anlayışı içindedir. Bu sayede doğru ve dürüst olmaktan taviz vermeden büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. Tecrübeli kadromuz çağdaş çalışma alanları ve her geçen gün genişleyen modern makina parkuru ile sektörünün en iyisi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Müslim Bağluca MT Makina Genel MüdürGeri dönüşüm sektörüne yönelik sunduğunuz ürün yelpazeniz ve çözümleriniz nelerdir?

MT Makina olarak proje bazlı çalışan bir yerli üretici olarak parçalama, kırma, öğütme, presleme, yakma makineleri ve geri dönüşüm tesisleri üretmekteyiz. Şirketimiz, Türkiye’de olmayan makine ve tesisleri firmaların ihtiyaçları doğrultusunda yapmaktadır. Ürettiğimiz teknolojiler ile atıklarınızın hacmini küçülterek tekrar kullanımını sağlayıp veya enerjiye dönüştürüp sizlere yenilikçi çözümler sunarak çevre duyarlılığı ile ilgili tüm sektörlere hizmet vermekten gurur duymaktayız.

Çift şaftlı parçalayıcılarınızın öne çıkan teknolojik özellikleri ve avantajları hakkında neler söylersiniz? 

Ürün, kapasite, müşterinin isteği doğrultusunda tasarım ve akabinde üretim yapılmaktadır. Bıçak yapısı kullanılacak malzemeye göre belirlenmektedir.

Makinelerinizde hangi malzemeler parçalanabiliyor?

Metal, hurda, ağaç, dallar, plastik, cam vs. gibi her türlü malzemeyi parçalayabiliyoruz. 

Endüstriyel ayrıştırma uygulamalarında kullanılan Tromel eleklerinizin özellikleri ve kullanım alanları nelerdir?  

Diğer makinelerimizde olduğu gibi Tromel Eleklerdeki tasarımı da müşterimiz belirliyor. Sac malzemesi, kapasite ve ayrıştırma sonucunda istediği ölçülere göre farklı tasarımlarımız mevcut. Ürüne göre hardox, st37 gibi sac malzemeleri kullanabiliyoruz. Maden, cam, çimento, evsel atık ayrıştırma vs gibi ayrıştırmanın olduğu her alanda kullanılabilir.

Otomatik Paket Ayırma ÜnitesiMakineleriniz arasında en fazla rağbet gören hangisidir?

Genellikle parçalama ve ayrıştırma alanında daha fazla talep aldığımız söylenebilir. 

Ürün kategorinizde yatay balya presleri ve yakma fırını çözümleriniz de bulunuyor. Bu ürünleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Yakma fırınları genellikle ihraç ettiğimiz ürünlerdir. Hastanelerde tıbbi atık yakmak için kullanımı oldukça yaygındır. Irak’ta Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı bir firma olarak birçok hastanede yakma fırınlarımızı görebilirsiniz. Ayrıca hayvan yakma, çöp yakma ile ilgili üretimlerimizde mevcut.

Yatay balya presleri genellikle nakliye ve taşımadan avantaj için talep görüyor. Burada sıkıştırılmak istenen ürünlere göre baskı gücünü belirliyoruz. Yaptığımız tesislerin de genellikle son ürünlerini presleyerek sonlandırıyoruz.

Müşterilerinizle iş süreçleriniz nasıl işliyor? Satış öncesi ve sonrası hizmetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Temel misyonumuz, hızla ve yenilenerek gelişen dünyamızda üretim zincirinin kopmaz bir parçası olmaktır. Firmamızın felsefesi müşteri memnuniyeti merkezine odaklanmıştır. Bu hedefe, yeni çalışmalara ve tekniklere imza atarak, dünya teknolojilerini sürekli takip ve transfer ederek ulaşıyoruz. Uzun yılların deneyimleri ve birikimleri sonucu elde ettiğimiz profesyonel yaklaşım firmamızın ayırt edici temel nitelikleri arasındadır. Gelinen noktada MT ailesi adı, kaliteli ürünler, müşteri merkezli pazarlama, satış sonrası servis ve kesintisiz gelişme ile birlikte anılmaktadır.

Müşterilerimiz ile sürekli irtibat halindeyiz. Yeni ihtiyaçları veya yardıma ihtiyaçları olduğunda hızlıca bizlere ulaşabiliyorlar. Satış sonrasında yaşanabilen sorunları gerek telefonda gerekse yerinde hızlıca çözmek için ekibimizi yönlendiriyoruz.

Gelişen yeni müşteri gereksinimlerine yönelik olarak nasıl bir teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon çalışması yürütmektesiniz?

Yeniliklere açık bir firmayız. Özellikle kurucumuz Müslim Bağluca mühendislik alanında her türlü yenilikleri bire bir takip ediyor. Ar-Ge ekibimiz ile dönemsel toplantılar yaparak tüm dünyada olan gelişmeleri değerlendiriyorlar. Fuarlar bunun için önemli o yüzden dünyanın neresinde olursa olsun her fuara katılmaya özen gösteriyoruz.  

MT Makina’nın ihracat hacmi hakkında bilgi verebilir misiniz? İhracatınız en çok hangi ülkelere oluyor? Pazar yayılımı için yakın ve uzak hedefleriniz neler?

MT Makina büyük oranda ihracat yapan bir yerli üretici. Türkiye de ise proje bazlı olarak büyük ve kurumsal firmalar ile çalışıyor. Genellikle Arap ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihracatlarımız mevcuttur. 2023 yılı içerisinde ciddi bir ihracat hacmi bekliyoruz. Bunun her yıl artarak devam edeceğinden hiç şüphemiz yok.

Ülkemizdeki pazar payınız ne kadar? Özellikle hangi bölgelere ağırlıklı satışlar var? Müşteri portföyünüzde sektör olarak nasıl bir dağılım var?

Bölge ve sektör olarak bir dağılım bilgisi vermek çok doğru olmaz. Çünkü MT Makina her sektöre hitap ediyor. Özellikle parçalayıcının olduğu ayrıştırmanın olduğu her alanda varız.

Yılda ortalama kaç adet makine üretiyorsunuz? Bu sayıyı artırmak için önümüzdeki yıllar içerisinde yeni üretim projeleriniz olacak mı?

Yılda oldukça fazla üretimimiz olduğu söylenebilir. Önümüzdeki yıllarda şu an üzerinde görüştüğümüz mevcut projeler ile bu sayının en az iki katı ve üzerine çıkacağına eminiz.

Hayvan Yemi Üretim Hattı2022 yılı sizin için nasıl geçti? Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir?

Oldukça verimli ve heyecanlı bir yıldı bizim için çünkü Ürdün’de dünyada ilk defa Hayvan Yemi Üretim Hattını kurduk ve bu projede Müslim bey’in tasarlayıp ürettiği parçalayıcının tüm dünyada patentini aldık. Bu bizim için oldukça gurur vericiydi. Dünyada hiçbir firmanın parçalayamadığı Hurma dallarını parçalayarak, hayvanın yiyebileceği kadar küçük boyuta düşürdük ve bu hattın kurulumu tamamladık. Bu projeyi ülkemizde de geliştirmek istiyoruz çünkü Türkiye’de belediyelerin Hurma veya Palmiye dallarını parçalayacak makine bulamadıkları için yaktıklarını öğrendik. Bu ülkemiz için oldukça üzücü bu dalları yakmak yerine hayvan yemi veya mobilya üretimi alanında değerlendirebiliriz. 

Sektörünüzün durumu hakkında düşüncelerinizi de öğrenmek isteriz. Sizce Türkiye, geri dönüşüm alanında nerede duruyor? Avrupa ve yakın coğrafyalar ile karşılaştırdığınızda Türkiye’deki geri dönüşüm sektörü için değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Aslında ülke olarak ilerlemekte olduğumuz söylenebilir. Sadece firmaların daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Manuel yapılan ve zaman alan bir işlemin aslında saatte ton bazında kolayca yapılabileceğini bilmeleri gerekiyor. Bu şekilde üretimlerini ciddi oranda arttırabilirler. Pepsico cips poşetlerini artık otomatik ayrıştırıyor veya melodi çikolata yağ ve çikolata bloklarını artık parçalayarak kazanlara beslediği için üretimini ciddi oranda arttırdı gibi basit örnekler verebiliriz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Mühendislik sınırları içerisinde her şeyi yapmak mümkün ve bizim kimsenin cesaret edemediği projelere imza atan muhteşem bir makina mühendisi olan Genel Müdürümüz var. Sektördeki ihtiyaçlarınız için bize danışmadan bu olmaz demeyin mutlaka çözeriz.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Denizlerde daha hızlı biyobozunma

Denizlerde daha hızlı biyobozunma

Wednesday, 25 January 2023

Teijin Group'un elyaf ve ürün dönüştürme şirketi T...

Readmore

Favori Grup, plastik sektörünün tüm ihtiyacına cevap veriyor

Favori Grup, plastik sektörünün tüm ihtiyacına cevap veriyor

Wednesday, 25 January 2023

Şirket, 2022 yılı değerlendirme ve 2023 hedeflerin...

Readmore

Flokser Kimya Avrupa ordularının tedarikçisi oldu

Flokser Kimya Avrupa ordularının tedarikçisi oldu

Wednesday, 25 January 2023

Sektöründe 20 yıla yaklaşan bilgi birikim ve tecrü...

Readmore

Büyük verinin gücünü kullananlar üretkenliğini ve verimliliğini artırıyor

Büyük verinin gücünü kullananlar üretkenliğini ve verimliliğini artırıyor

Wednesday, 25 January 2023

Mitsubishi Electric lityum-iyon pil hücre üretimin...

Readmore

Plastikler için çizilmezlik direnci ve kayganlık arttırıcı katkı

Plastikler için çizilmezlik direnci ve kayganlık arttırıcı katkı

Wednesday, 25 January 2023

Otomotiv ve diğer endüstrilerdeki plastik uygulama...

Readmore

Kompaund sektörüne poex’ten bir ilk

Kompaund sektörüne poex’ten bir ilk

Tuesday, 27 December 2022

Aynı yöne dönen çift vidalı ekstrüder üreticisi Po...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
AIMPLAS kahve atıklarından plastik film üretiyor

AIMPLAS kahve atıklarından plastik film üretiyor

Tuesday, 24 January 2023

Biyolojik atıkları kaynağa dönüştürmek, döngüsel e...

Readmore

Kimpur, sürdürülebilir ürün portföyüne biyo bazlı poliolleri ekledi

Kimpur, sürdürülebilir ürün portföyüne biyo bazlı poliolleri ekledi

Wednesday, 25 January 2023

Şirket, geliştirdiği yeni biyo bazlı polioller ile...

Readmore

Batı Polimer Genel Müdürü Berat Güzelel

Batı Polimer Genel Müdürü Berat Güzelel

Wednesday, 25 January 2023

“Enerji yoğun sektörler kendi enerjisini üretmeli”...

Readmore

Yeni Complēt™ PKE malzemeleri, poliamidlere sürdürülebilir alternatifler sunuyor

Yeni Complēt™ PKE malzemeleri, poliamidlere sürdürülebilir alternatifler sunuyor

Wednesday, 25 January 2023

Avient Corporation, yeni Complēt™ PKE uzun elyaf t...

Readmore

Tıbbi cihaz uygulamalarında kullanılan TPE’ler daha iyi tutuş ve yüzey hissi sağlıyor

Tıbbi cihaz uygulamalarında kullanılan TPE’ler daha iyi tutuş ve yüzey hissi sağlıyor

Wednesday, 25 January 2023

Ergonomik olarak tasarlanmış tıbbi cihazlar, hassa...

Readmore

SABIC, yeni HDPE çözümünü piyasaya sürdü

SABIC, yeni HDPE çözümünü piyasaya sürdü

Wednesday, 25 January 2023

SABIC, şirketin plastikler için döngüsel bir ekono...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Alglerden Biyoplastik Üretimi

Alglerden Biyoplastik Üretimi

Wednesday, 25 January 2023

Özet

Plastik malzemelere yönelik artan küresel tale...

Readmore

Yalın Ürün Geliştirme (LPD) Sürecinde PLM Sistemlerinin Yeri

Yalın Ürün Geliştirme (LPD) Sürecinde PLM Sistemlerinin Yeri

Wednesday, 25 January 2023

Giriş

Endüstriyel devrimler ile firmalar tüm iş yap...

Readmore

Sürdürülebilir Malzemeler: Fındık Kabuğu İçeren Polimer Kompozitler

Sürdürülebilir Malzemeler: Fındık Kabuğu İçeren Polimer Kompozitler

Wednesday, 25 January 2023

Özet

Son yıllarda dünyada artan çevre kirliliğinin ...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
ELM Kimya, 40’tan fazla ülkeye hammadde ihracatı gerçekleştiriyor

ELM Kimya, 40’tan fazla ülkeye hammadde ihracatı gerçekleştiriyor

Wednesday, 25 January 2023

Polimerler, petrol ürünleri ve diğer emtiaların da...

Readmore

Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret A.Ş. Türkiye Genel Müdürü Ekin Kurt

Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret A.Ş. Türkiye Genel Müdürü Ekin Kurt

Wednesday, 25 January 2023

“Yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler geliştiriyor...

Readmore

Asal Teknik'ten Ethem Uysal

Asal Teknik'ten Ethem Uysal

Tuesday, 27 December 2022

"Geri dönüşümden katma değeri yüksek granül üretme...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı