Monday, Nov 28th

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home Röportaj Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur
Machingo, Plast Eurasia Fuarı’nda yerini alıyor

Machingo, Plast Eurasia Fuarı’nda yerini alıyor

30 yılı aşkın bir süredir plastik sektöründe makine tedariki ve üretiminde faali...

Batı Polimer A.Ş. Genel Müdürü Berat Güzelel

Batı Polimer A.Ş. Genel Müdürü Berat Güzelel

“Plastikler, doğru tüketilirse en çevreci malzemedir”

BTP Grubu çatısı altında fa...

Hunstman EMA Kimya Sistemleri yeni poliüretan sistemleri üretim tesisini açtı

Hunstman EMA Kimya Sistemleri yeni poliüretan sistemleri üretim tesisini açtı

Yeni tesis; polyester polioller, karışımlar, MDI prepolimerleri, sprey köpük ve ...

TOMRA'nın gelişmiş ayıklama teknolojileri Plast Eurasia’da

TOMRA'nın gelişmiş ayıklama teknolojileri Plast Eurasia’da

Sektördeki 50’inci yılını kutlayan ve geri dönüşüm endüstrisinde öncü şirketlerd...

Erkoç Plastik, K 2022 Fuarı’nda kalıp çözümlerini sergiledi

Erkoç Plastik, K 2022 Fuarı’nda kalıp çözümlerini sergiledi

Erkoç Plastik ve Kalıp geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzen...

Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur

“Ülkemizde olmayan makinelerin ilk üretimini yapmak bizi benzersiz kılan özelliğimizdir”

Rekabet her geçen gün artıyor ve sektöre yeni firmalar giriyor. Burada bizi ayrıştıran özellik en kaliteli ürünleri üretiyor olmamız ve 1978 yılından beri ambalaj makineleri sektöründe Türkiye’de lider üretici firma olmamızdır. Şuan bizim kadar geniş bir ürün portfolyosuna sahip bir üretici firma yok. Marka kimliğimizi geliştirirken en büyük yatırımızı ürün geliştirmesine ve tutundurmasına harcıyoruz. Paketleme sektörünün ihtiyacı olan, ülkemizde üretimi yapılmayan veya istenilen adetlere ulaşamayan makinelerin hızlılarını yaparak, müşterilerimizin üretim adetlerini ve kazançlarını arttırmayı hedefliyoruz.

1978’de Topçular’da bir atölyede başlayan üretimlerinize bugün ise on dört bin metrekare alana kurulu fabrikanız ile devam ediyorsunuz. Buradan geriye doğru baktığınızda, 45 yıla yaklaşan bu istikrarlı büyümede, çıtayı yükselten kilometre taşlarınız ve başarıyı sürdürülür kılan temel yaklaşımlarınız sizce nelerdir?

Ülkemizde olmayan makinelerin ilk üretimini yapmak bizi benzersiz kılan özelliğimizdir, üretmiş olduğumuz makinelerin mekanik ve elektrik olarak uzun yıllar çalışabilecek özelliklere sahip olması yıllar süren referansların oluşumu ile memnun müşteri profilini oluşturmamıza katkı sağlamıştır.

Son 10 yılda teknolojinin hızlı gelişimi, bilgisayar tabanlı alt yapıya geçiş yapılmasıyla birlikte yüksek teknolojiye sahip, kullanıcı dostu makineler üretmemizi sağlamıştır.

Yenilikçi üretim çözümlerinizle Türk ambalaj makineleri sektörüne yön veren firmalardan biri olarak çok geniş bir ürün portföyüne sahip olduğunu biliyoruz. Genel olarak bu ürünler nelerdir?

Likit hatlarımız ilaç, kozmetik, gıda ve kimya sektörleri için üretilmektedir. Şişelerin dizilmesi ve temizlenmesinden başlayarak; şişe dizme ve temizleme makinesi, dolum makinesi, kapak kapatma makinesi, sleeve makinesi, etiket makinesi, kutulama makineleri, kolileme ve paletleme makineleridir. 

Dolum makinelerinizin dünden bugüne gelişimi ve bugün gelinen noktada ayırt edici teknolojik özelliklerinden bahseder misiniz? 

Her farklı üretilen teknolojinin şuan ki son haline gelmiş makinemize katkısı olmuştur. Doldurulan ürünün yoğunluğuna ve köpürmesine bağlı olarak dolum esnasındaki hassas ve kademeli ayarları sayesinde ürüne en uygun hızda ve stabil dolum yapılabilmektedir.

Ayrıca kapatma ve etiketleme hatlarındaki teknolojinizden ve bugün öne çıkardığınız makinelerinizden bahseder misiniz? 

Birbirinden farklı 200 kapak için kapatma makinesi yaparak tecrübemizi arttırmış bulunmaktayız, teknik olarak mümkün olan her kapağı kapatabilecek kabiliyete sahibiz. İlaç gibi sektörlerde kullanılan kapak kapatma makinelerinde kapatılan her kapağın torkunu kaydedebilen ve raporlayabilen makinelere sahibiz.

Etiket makinelerinde kozmetik sektöründe son yıllarda etiket değiştirme zamanlarını azaltmak için çift bobinli durmadan diğer bobine geçerek çalışabilen otomatik makineler geliştirilmiştir. İlaç sektörünün görüntü işleme, etiket var/yok kontrolü, kullanıcı seviyelendirme gibi isteklerini karşılayacak makinelerimiz ön plana çıkmaktadır.

Dolum, kapatma ve etiketleme hatlarının yanı sıra kolileme makineleri konusunda sağladığınız çözümler ve yenilikler nelerdir?

Müşterinin ambalajına ve hızına göre kolileme makinesi ihtiyacı karşılanmaktadır, son geliştirdiğimiz kutu kolileme makinesi ile beraber kutulanmış ürünlerin koli içerisine konumlandırılması yapılmıştır.

Satış sonrası servis, eğitim ve müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Kurulum öncesi ve kurulum sonrası eğitimler ile makineleri kullanabilmeleri için detaylı eğitimler verilmektedir. Makine tasarım ve yazılım sürecinde operatörün kullanımını kolaylaştıracak dizaynlar sayesinde servis ihtiyacını minimuma indirmiş durumdayız. Dünyanın birçok yerinde yıllarca servis hizmeti almadan çalışan makinelerimiz bulunmaktadır.

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda Ar-Ge süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?  

Müşteri tarafından gelen talepleri değerlendirerek karar vermekteyiz, ilk kriterimiz ülkemizde üretilmiyor olmasıdır. Eğer ihtiyaç varsa ve kendi alanımız ile ilgiliyse Ar-Ge yaparak makine parkurumuza dahil etmekteyiz.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Ülkemizdeki üreticilerin daha hızlı hatlar ile çalışabilmesi ve üretim verimliliklerini ve kazançlarını arttırabilmeleri için makinelerimizin yapay zekâ ile gelişim süreçlerini hızlandırıyoruz.

Paketleme sektörünün ihtiyacı olan, ülkemizde üretimi yapılmayan veya istenilen adetlere ulaşamayan makinelerin hızlılarını yaparak, müşterilerimizin üretim adetlerini ve kazançlarını arttırmayı hedefliyoruz.

Makinelerinizde sensör, otomasyon ve sürücü gibi inovasyon konularında çalıştığınız firmalar hangileri? 

Beckhoff, Omron, Keyence, Sıck ve Siemens gibi; müşterilerimizin iyi ve hızlı üretim yapabilmesini sağlayacak iyi markalar ile çalışmaktayız.

Ülkemizde şu andaki yerli üretim ambalaj teknolojisi hız, enerji, maliyet düşümü, fire tasarrufu ve fiyat yönünden gelişmiş Avrupa ve ABD menşeleriyle kıyaslandığında Elektromag Makine’nin rekabet konumu ve avantajları nelerdir?  

Elektromag müşteri odaklı ve kaliteli makine üretmek için gereken tüm özveriyi gösteren bir şirkettir, fiyat olarak onlardan uygun ve daha hızlı çözüm üretmekteyiz. Bu firmalarla kıyaslandığında yurt içi ve yurt dışında en iyi ve en hızlı servisi biz vermekteyiz. 

Ambalaj makineleri sektörüne yerli üretici olarak yaklaşık 45 yıllık bir teknoloji sağlama deneyiminin ardından Elektromag Makine sektöründe kendini nerede konumlandırıyor? Markanız ülkemizde sektöre ne gibi ilkleri kazandırdı?

Firmamız kendi alanında öncü bir kuruluştur, birçok makinenin üretimini ülkemizde ilk defa yapmıştır. Etiketleme makinesi, emniyet bandı ve sleeve makinesi, plastik şişe dizme ve cam şişe temizleme gibi makinelerin ülkemizdeki ilk üreticisidir.

Rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz? Özellikle sektörel yayınları ve fuarları bu kimliğin güçlenmesine katkıları yönünden nasıl görüyorsunuz? 

Rekabet her geçen gün artıyor, sektöre yeni firmalar giriyor. Burada bizi ayrıştıran özellik en kaliteli ürünleri üretiyor olmamız ve 1978 yılından beri ambalaj makineleri sektöründe Türkiye’de lider üretici firma olmamızdır. Şuan bizim kadar geniş bir ürün portfolyosuna sahip bir üretici firma yok. Marka kimliğimizi geliştirirken en büyük yatırımızı ürün geliştirmesine ve tutundurmasına harcıyoruz.

Makine sektörünün en iyi tanıtım mecraları her zaman fuarlar olmuştur. Hem birden fazla firmanın ürünleri ile kıyaslama yapılabiliyor hem de müşteriler ile doğrudan iletişim kuruluyor. Aynı zamanda sektörel yayınlar da müşteri kitlemize ulaşmamıza ve yapmış olduğumuz yenilikleri duyurmamıza yardımcı oluyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Sektör ile ilgili son teknolojik gelişmeleri, bizden haberleri ve fuar takvimimizi web sitemizden, sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
DK Serisi çift plaka plastik enjeksiyon makinesi

DK Serisi çift plaka plastik enjeksiyon makinesi

Friday, 18 November 2022

BOLE, Alman tasarımcılar tarafından geliştirilmiş ...

Readmore

Enjeksiyon makinesinin düzenli bakımı verimli üretimin anahtarıdır

Enjeksiyon makinesinin düzenli bakımı verimli üretimin anahtarıdır

Friday, 18 November 2022

Plastik enjeksiyon makine yatırımları yüksek maliy...

Readmore

Tam elektrikli enjeksiyon makinesi ile maksimum enerji tasarrufu ve hassasiyet

Tam elektrikli enjeksiyon makinesi ile maksimum enerji tasarrufu ve hassasiyet

Friday, 18 November 2022

Plastik enjeksiyon makinesi çalıştırılan tesisleri...

Readmore

Supermaster'ın gelişmiş çift plaka teknolojisi

Supermaster'ın gelişmiş çift plaka teknolojisi

Friday, 18 November 2022

Merkezi Hong Kong’ta bulunan ve toplam 6 fabrikası...

Readmore

Moretto mini hammadde kurutucuları: küçük ünite, yüksek performans

Moretto mini hammadde kurutucuları: küçük ünite, yüksek performans

Friday, 18 November 2022

10.000'den fazla model satış rakamına ulaşıldığı b...

Readmore

FANUC'un yenilikçi teknolojileri Plast Eurasia Fuarı'nda yer alacak

FANUC'un yenilikçi teknolojileri Plast Eurasia Fuarı'nda yer alacak

Friday, 18 November 2022

Fuarda fabrika otomasyonuna dair yenilikçi teknolo...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
CCL Label’den yenilikçi shrink sleeve malzemesi: EcoFloat

CCL Label’den yenilikçi shrink sleeve malzemesi: EcoFloat

Tuesday, 11 October 2022

Şişelerin geri dönüşüm süreci, görsel dekorasyonu ...

Readmore

Verimlilik ve kârlılık, sürdürülebilirlik ve iklim koruması ile birlikte sunuldu

Verimlilik ve kârlılık, sürdürülebilirlik ve iklim koruması ile birlikte sunuldu

Friday, 18 November 2022

Sesotec K fuarında, akıllı teknolojilerin üreticil...

Readmore

Husky, yeni kontrol algoritmasını piyasaya sürdü

Husky, yeni kontrol algoritmasını piyasaya sürdü

Friday, 18 November 2022

Temel ihtiyaçların küresel topluma sunulmasını sağ...

Readmore

Plastik granül makinesi geri dönüşümü basit hale getiriyor

Plastik granül makinesi geri dönüşümü basit hale getiriyor

Friday, 18 November 2022

Plastik geri dönüşümü Türkiye’de hızlı gelişen sek...

Readmore

GM Tandem hatları ile yüksek performans ve verimlilik

GM Tandem hatları ile yüksek performans ve verimlilik

Friday, 18 November 2022

Türkiye’de Asal Teknik firması tarafından temsilci...

Readmore

Otomotiv endüstrisinde verimli ve akıllı üretim

Otomotiv endüstrisinde verimli ve akıllı üretim

Friday, 18 November 2022

Mitsubishi Electric, otomotiv sektörünün kalkınmas...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Tuesday, 02 August 2022

1.Giriş

Günümüzde, plastik parçaların imalatında ya...

Readmore

Plastik enjeksiyon kalıplarında sıcak yolluk dağıtıcıları

Plastik enjeksiyon kalıplarında sıcak yolluk dağıtıcıları

Friday, 18 November 2022

Özet 

Plastiklerin enjeksiyon kalıplarında şekillen...

Readmore

Koekstrüzyon üretim yöntemi ve bazı uygulamaları

Koekstrüzyon üretim yöntemi ve bazı uygulamaları

Tuesday, 18 October 2022

Özet

Günümüzün vazgeçilmezlerinden birisi olan plas...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut

Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut

Friday, 18 November 2022

“LK Group’un desteğiyle birlikte çok büyük başarıl...

Readmore

Ravago Petrokimya A.Ş. CEO’su Sami Amira

Ravago Petrokimya A.Ş. CEO’su Sami Amira

Friday, 18 November 2022

“Geri dönüşümden elde edilen plastik üretimi konse...

Readmore

Orego Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Müdürü İnanç Pestil

Orego Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Müdürü İnanç Pestil

Wednesday, 12 October 2022

Orego Ambalaj enerji ihtiyacının %25’ini güneş ene...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı