Wednesday, May 18th

Last updateTue, 17 May 2022 9am

You are here: Home RÖPORTAJ / INTERVIEW Röportaj2 Haitian Türkiye Genel Müdürü Shi Weizhing
DHL elektrikli araçları için Raceplast mühendislik plastiklerini tercih etti

DHL elektrikli araçları için Raceplast mühendislik plastiklerini tercih etti

Günümüz teknolojik gelişmelerini yakından takip eden, mühendislik plastikleri al...

Kimya sektörü Mart ayında ihracat lideri

Kimya sektörü Mart ayında ihracat lideri

Ürün gruplarında plastikler ve mamulleri ihracatı, 967 milyon 456 bin dolarla ki...

Dijital dönüşüm sadece sanayiyi değil hayatı da domine edecek

Dijital dönüşüm sadece sanayiyi değil hayatı da domine edecek

Mitsubishi Electric, I.CON Endüstri Konferansları Zirvesi’nde dijitalleşmenin gü...

KİMPUR’un halka arz başvurusu SPK tarafından onaylandı

KİMPUR’un halka arz başvurusu SPK tarafından onaylandı

Şirket, fazla talep gelmesi durumunda halka arz edilecek toplam payların %15’i k...

Endüstriyel Dönüşüm “WIN EURASIA” Fuarı’nda Başlıyor

Endüstriyel Dönüşüm “WIN EURASIA” Fuarı’nda Başlıyor

Hannover Fairs Turkey tarafından düzenlenen Avrasya’nın lider sanayi fuarı WIN E...

Haitian Türkiye Genel Müdürü Shi Weizhing

“Türkiye’deki pazar payımız %50’nin üzerinde”

Bugüne kadar Haitian yüzbinlerce servo enjeksiyon makinesi üretti. Hassasiyet, enerji tasarrufu ve yüksek verimlilik özellikleri ile birlikte mevcut makine portföyümüz hidrolikten elektriğe ve 400’den 66.000kN’ye kadar kapama kuvvetine kadar geniş bir kapsama sahiptir. Haitian MA serisi hidrolik geçiş makineleri, Jupiter serisi çift plakalı seri ve Zhafir elektrik çözümleri gibi ana makine platformlarımızı sürekli geliştiriyoruz.

Haitian Türkiye Genel Müdürü Shi Weizhing, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Berivan Kaya’nın sorularını yanıtladı.

Sayın Shi Weizhing, öncelikle sizi tanımak isteriz. Profesyonel öz geçmişiniz ve Haitian Türkiye’deki konumunuzdan bize biraz bahseder misiniz?

Haitian Group'a 1993 yılında Makine Mühendisliği Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra katıldım. Şuanda Orta Doğu ve Afrika pazarından sorumluyum.

Plastik enjeksiyon kalıplama makineleri üretiminde dünya çapında faaliyet gösteren şirketlerden biri olarak elli yılı aşkın süredir varlık gösteriyorsunuz. En başa gidersek Haitian’ın kuruluş ve başarı hikayesini kısaca sizden dinleyebilir miyiz?

Haitian, 1966 yılında kurulmuş ve 100 RMB'lik bir kurucu sermaye ile faaliyetlerine tarım makineleri imalatı olarak başlamıştır. 1970'lerde, o zamanlar fabrikanın genel müdürü olan şu anki Yönetim Kurulu Başkanımız Bay Zhang Jingzhang, plastik ürünlerin büyük potansiyelini keşfetti ve ardından ana işimizi enjeksiyon kalıplama makinelerine değiştirmeye karar verdi. Takip eden yirmi yılda, bu temel işlere odaklandık ve 1994'te Çin'de 1 Numara olana ve 2008'de dünya çapında enjeksiyonlu kalıplama makineleri için satış hacmi ve değerleri açısından 1 Numara olana kadar pazar payımızı daha da genişlettik. Şu ana kadar bu pozisyonumuzu koruyoruz.

Üç farklı serisi bulunan servo hidrolik plastik enjeksiyon makinelerinizi hız, enerji tüketimi, hassaslık, doğruluk, verimlilik, maliyet gibi noktalardan kıyaslarsanız; özellikleri ve üstünlükleri konusunda neler söylersiniz? 

2005 yılında firmamız dünyanın ilk servo enjeksiyon makinesini yaptı, 2007 yılında Türkiye'deki ilk servo makineyi UCSAN firmasına ihraç etti, bugüne kadar Haitian yüzbinlerce servo enjeksiyon makinesi üretti.

Servo makine, hassasiyet, enerji tasarrufu ve yüksek verimlilik özelliklerine sahiptir. Müşterilerimizin beğenisini kazanan firmamız servo olmayan makinelerin üretimini durdurmuştur.

Yine bu makineler; tonaj aralıkları, sıkıştırma aralıkları, tek ya da çoklu parça kalıplama özellikleri, farklı hammaddeyle çalışma aralıkları, diğer proses farklılıklarına uyum açısından nasıl bir çeşitlilik ve esneklik sağlıyorlar?

Mevcut makine portföyümüz, hidrolikten elektriğe ve 400'den 66.000kN'ye kadar kapama kuvvetine kadar geniş bir kapsama sahiptir. Haitian MA serisi, hidrolik geçiş makineleri, Haitian Jupiter serisi, çift plakalı seri ve Zhafir elektrik çözümleri gibi ana makine platformlarımızı sürekli geliştiriyoruz. Tüm bu üç ana platform, en yeni 3. nesil teknolojilere dönüşmüştür. Makine geliştirmedeki modüler konsepte dayalı olarak, müşterilere hızlı döngülü makineler, çok renkli makineler, LSR, optik, PET, PVC gibi en geniş uygulama alanı yelpazesine sahiptir.

Dünya üzerindeki yapılanmanız, satış-servis ve pazar ağlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Genişleme ve büyüme stratejilerine bağlı olarak şirketinizde bugünden yarına nasıl bir değişim ön görülüyor?

Haitian, küresel ayak izimizi geliştirmeye ve uluslararası pazarda yerel teslimat kapasitemizi artırmaya büyük önem veriyor. Şimdiye kadar uluslararası pazarda satış ve servis için üç aşamalı bir yapı kurduk. Merkezimizden denizaşırı yan kuruluşlara ve ardından yerel acentelere ve distribütörlere. Böylece yerel müşterilerimize en verimli iletişim ve desteği sağlamayı ve olası ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı garanti edebiliriz. Bugüne kadar Almanya, Türkiye, Hindistan, Vietnam, Meksika, Brezilya, Tayland, Endonezya ve Japonya olmak üzere 9 ülkede iştirakler kurduk. Ayrıca yerel teslimat kapasitemizi artırmak ve yerel pazarlar için özelleştirilmiş çözümler sunmak için büyük pazarlarda bölgesel merkezler kuracağız.

Haitian’ın dünya ve Türkiye ölçeğinde, özellikle servo hidrolik enjeksiyon makineleri alanındaki elde ettiği yıllık ortalama pazar payı oranı ve hedefleri nelerdir? 

Şu anda Türkiye'deki pazar payımız %50'nin üzerinde, şimdi sadece tam elektrikli makine ve servo motorlu makine üretiyoruz.

Biliyoruz ki Haitan Türkiye, 2001 yılında saha servis hizmetlerini yürütmek için kuruldu. Sonrasında satış, teknik destek ve en son 2018 yılında Çorlu’daki yeni fabrikanız eklendi. Bize bu gelişmeler ile birlikte Türkiye’de yakın gelecekteki yeni plan ve projelerinizden bahseder misiniz? 

2001 yılında kurulan Haitian Türkiye, Haitian grubunun tamamına sahip olduğu bir yan kuruluştur. Her zaman kalite ve hizmeti ilkemiz olarak almak. Firmamız müşteri ürünleri için 20 Seri ürün geliştirmiştir. Müşterilere en uygun ürünleri ve en iyi hizmeti sunacağız.

Haitian’ın Endüstri 4.0 uygulamaları alanındaki çalışmaları ve Ar-Ge faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Haitian, Endüstri 4.0 ile ilgili Ar-Ge ve çalışmalarda sürekli çaba sarf ediyor. Haitian International, akıllı hareket ve proses kontrolü (Motion Plus) ile gelişmiş makine ve sistem teknolojileri sunar. İster 1 makineli, ister 10.000 servo hidrolik veya Haitian ve Zhafir makineli tamamen elektrikli olsun, modern üretim sistemleri gelecek için optimize edilebilir ve yüksek seviyede tutulabilir. Son yıllarda makinelerimizde sürekli olarak yazılım ve donanım geliştirmekteyiz. Örneğin, en yeni 3. nesil makinelerimizde hareket kontrolünü çeşitli yazılım uygulamalarıyla entegre ediyoruz. Kalıp açma/kapama için akıllı algoritmadan akıllı hareket kontrolüne ve tam dijital platforma kadar makinelerimiz, kullanıcının makinelerin muazzam üretim kapasitelerini kullanması için zengin olanaklar sunar. Buna paralel olarak, makine sürecini ve genel üretim verimliliğini daha da iyileştirmek için daha akıllı özellikler geliştiriyoruz. Bu tür akıllı özellikler için daha fazla bilgiyi bu yıl içinde yayınlayacağız.

Diğer yandan, makinemizin açık entegrasyonuna da özen gösteriyoruz. Akıllı enjeksiyon kalıplama teknolojilerimiz, makineyi herhangi bir MES sistemine hızlı ve kolay bir şekilde entegre etmek için esnek sistemler sunar. Ya da tam tersi, Haitian ve Zhafir'in Sistem çözümleri son derece esnek olacak şekilde tasarlanmıştır ve makineyi karmaşık akıllı üretim sistemlerine entegre etmek için açık OPC UA standartları sunar. Son derece yüksek dijital bağlanabilirlik (Connectivity Plus), müşterilerimizin otomasyona/çevre birimlerine bağlantılarında üreticiden bağımsız kalarak maksimum düzeyde esnek olmalarını sağlar.

Uzak doğu makine teknolojisi ile Avrupa ve ABD merkezli makine teknolojisi yarışını nasıl görüyorsunuz? Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz? 

Son yıllarda, teknolojimiz büyük ölçüde gelişti. Birçok teknik alanda çok yakındır. Makinelerimiz Avrupa ve Amerika pazarlarında çok iyi satıyor. Müşterilerimiz ürünlerimizden çok memnunlar.

Son olarak neler söylemek isterdiniz?

Yıllar boyunca bize güvenen ve bize yardımcı olan tüm Türk müşterilerimiz sayesinde, müşterilerimize en kaliteli makine ve hizmetleri sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Plastik üretiminde enjeksiyon kalıplama teknolojisi

Plastik üretiminde enjeksiyon kalıplama teknolojisi

Friday, 01 April 2022

Enjeksiyon kalıplama, plastik parçaların seri üret...

Readmore

Termoform Makinelerinde Kalite ve Güvenirlik

Termoform Makinelerinde Kalite ve Güvenirlik

Thursday, 12 May 2022

Termoform sektörüne 2006 yılında makine üreticisi ...

Readmore

Shibaura EC-SXIII Serisi ile plastik parça üretiminde yüksek tekrarlanabilirlik

Shibaura EC-SXIII Serisi ile plastik parça üretiminde yüksek tekrarlanabilirlik

Friday, 01 April 2022

Günümüzün rekabetçi pazarında, tekrarlanabilirlik ...

Readmore

Yeni serbest düşüş metal ayırıcı: Sesotec, RAPID PRO-SENSE 6

Yeni serbest düşüş metal ayırıcı: Sesotec, RAPID PRO-SENSE 6

Thursday, 12 May 2022

Daha az personel gideri ile artan çalışma süresi s...

Readmore

Woojin Plaimm, online fuar salonlarını sergilemeye devam ediyor

Woojin Plaimm, online fuar salonlarını sergilemeye devam ediyor

Thursday, 07 April 2022

İlk online fuar salonunu Aralık 2020'de açan şirke...

Readmore

TOMRA, 50. yılını atıksız dünya misyonunu duyurarak kutluyor

TOMRA, 50. yılını atıksız dünya misyonunu duyurarak kutluyor

Thursday, 12 May 2022

TOMRA, 1 Nisan 1972'de Petter ve Tore Planke karde...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Atlas Copco’dan azot kullanan işletmelere öneri: Satın alma, yerinde üret!

Atlas Copco’dan azot kullanan işletmelere öneri: Satın alma, yerinde üret!

Friday, 13 May 2022

Atlas Copco Kompresör Tekniği, üretim proseslerind...

Readmore

Nazik ve konforlu bir tıraş için Compalen Slip Strip kayganlaştırıcı bant bileşikleri

Nazik ve konforlu bir tıraş için Compalen Slip Strip kayganlaştırıcı bant bileşikleri

Monday, 04 April 2022

GRAFE, ıslak tıraş makinelerine yönelik kayganlaşt...

Readmore

Yeni nesil robot uyumlu gövdesiz servo motorlar

Yeni nesil robot uyumlu gövdesiz servo motorlar

Friday, 13 May 2022

Hareket kontrol sistemlerinde faaliyet gösteren Ko...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Termoform Kalıplarında İtici Tasarımları ve Uygulama Parametrelerinin Belirlenmesi

Termoform Kalıplarında İtici Tasarımları ve Uygulama Parametrelerinin Belirlenmesi

Thursday, 12 May 2022

Özet

Yaptığım bu çalışmada, termoform ürünlerin üre...

Readmore

Poliüretan ve Bio-Bazlı Poliüretanın Otomotiv Sektöründeki Kullanımı

Poliüretan ve Bio-Bazlı Poliüretanın Otomotiv Sektöründeki Kullanımı

Friday, 13 May 2022

1. Giriş 

Günümüzde plastik, insan hayatının vazgeç...

Readmore

Laminasyon Prosesi ve Farklı Laminasyon Teknikleri

Laminasyon Prosesi ve Farklı Laminasyon Teknikleri

Friday, 13 May 2022

Özet

Günümüzde polimerler başta ambalaj sektörü olm...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
“İlklerin uygulayıcısı olduk”

“İlklerin uygulayıcısı olduk”

Friday, 01 April 2022

"Önce Servis, Sonra Satış mantığı ile 30 yıldır al...

Readmore

Haitian Türkiye Genel Müdürü Shi Weizhing

Haitian Türkiye Genel Müdürü Shi Weizhing

Tuesday, 10 May 2022

“Türkiye’deki pazar payımız %50’nin üzerinde”

Bugün...

Readmore

ERHA Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Umut Erman

ERHA Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Umut Erman

Wednesday, 11 May 2022

“PM Endüstriyel Manipülatörümüz üretimin olduğu he...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı