Monday, Nov 28th

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home Röportaj Linked Türkiye Genel Müdürü Zafer Akdeniz
Machingo, Plast Eurasia Fuarı’nda yerini alıyor

Machingo, Plast Eurasia Fuarı’nda yerini alıyor

30 yılı aşkın bir süredir plastik sektöründe makine tedariki ve üretiminde faali...

Batı Polimer A.Ş. Genel Müdürü Berat Güzelel

Batı Polimer A.Ş. Genel Müdürü Berat Güzelel

“Plastikler, doğru tüketilirse en çevreci malzemedir”

BTP Grubu çatısı altında fa...

Hunstman EMA Kimya Sistemleri yeni poliüretan sistemleri üretim tesisini açtı

Hunstman EMA Kimya Sistemleri yeni poliüretan sistemleri üretim tesisini açtı

Yeni tesis; polyester polioller, karışımlar, MDI prepolimerleri, sprey köpük ve ...

TOMRA'nın gelişmiş ayıklama teknolojileri Plast Eurasia’da

TOMRA'nın gelişmiş ayıklama teknolojileri Plast Eurasia’da

Sektördeki 50’inci yılını kutlayan ve geri dönüşüm endüstrisinde öncü şirketlerd...

Erkoç Plastik, K 2022 Fuarı’nda kalıp çözümlerini sergiledi

Erkoç Plastik, K 2022 Fuarı’nda kalıp çözümlerini sergiledi

Erkoç Plastik ve Kalıp geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzen...

Linked Türkiye Genel Müdürü Zafer Akdeniz

“Baskı öncesi yönetim sürecinde ülkemizdeki yerleşik tek global firmayız”

Linked Türkiye; günümüzde 15 ülkeye yayılmış 25 üretim tesisi ve 1600 personeli aşan çalışanıyla; ambalaj endüstrisi için baskı öncesi çözümler alanında uzman olan Janoschka’nın, marka sahiplerine yönelik ambalaja dair bütünsel yaklaşım sunma hedefiyle oluşturduğu profesyonel marka birimi olarak sektörde öne çıkıyor. Linked2Brands; tasarımdan baskı onayına, e-ticaret görsellerinin hazırlanmasından iş akış yönetim sistemlerinin oluşturulmasına kadar ihtiyaç olan her alanda bütünsel bir yaklaşım sunarak, markaların ürünlerinin raflarda doğru bir şekilde yer almasını sağlıyor. Linked Türkiye Genel Müdürü Sayın Zafer Akdeniz “Adımızdan da anlaşılacağı gibi marka ile tüketiciyi kritik karar noktasında, yani tam satış noktasında bir araya getiriyoruz” diyor.

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Okurlarımıza kendinizden ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1970 senesinde Almanya’da doğdum. 1984’ten bu yana Türkiye’de yaşıyorum. Baskı sektöründe 22 senedir, Janoschka’da ise Türkiye’de kuruluşundan itibaren 11 senedir çalışmaktayım. Şu anda, Janoschka bünyesinde Satış ve Repro Birimi’nden Sorumlu Genel Müdür, Linked bünyesinde ise Genel Müdür olarak görev yapmaktayım. Profesyonel iş yaşamımın çoğunluğunu baskı & ambalaj sektöründe geçirdiğimi söyleyebilirim.

Linked’in dünden bugüne kuruluş aşamaları, Türkiye’deki yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Janoschka’nın marka sahiplerine yönelik ambalaja dair bütünsel yaklaşım sunma hedefiyle oluşturduğu profesyonel marka birimi olan Linked2Brands’i, Janoschka ve 45 senelik bilgi birikiminden bağımsız olarak ele almak mümkün olmadığı için neredeyse yarım asırlık bu yolculuğu en başından itibaren aktarmak daha doğru olacaktır. 

Janoschka, 1976 yılında Manfred Janoschka tarafından Almanya’nın Kippenheim kasabasında bir aile şirketi olarak kurulmuştur. Kuruluşunun ilk yılında 5 kişilik bir ekip ile yola çıkan Janoschka, tutarlı bir büyüme stratejisi sürdürerek, günümüzde 15 ülkeye yayılmış 25 üretim tesisi ve 1600 personeli aşan çalışanıyla; ambalaj endüstrisi için baskı öncesi çözümler alanında maksimum uzmanlığı temsil ederken kendi sektörü içerisinde esnek ambalaja ve sigara ambalajına yönelik silindir üretiminde küresel ölçekteki pazar liderlerinden birisi olmuştur.

Janoschka’nın Türkiye’deki yapılanmasına gelecek olursak; ilk üretim tesisimiz olan Janoschka İzmir, 2011 senesinde 4000 m2 kapalı olmak üzere 5000 m2 alan üzerine İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulmuştur ve günümüzde üretim alanımız daha da genişleyerek 7.200 m2 kapalı alan 10.000 m2 alana ulaşmıştır. Bu fabrikamızda çelik gövde silindir üretimi, elektro mekanik, lazer işleme ve repro hizmetleri ile, sigara ve esnek ambalaj sektörü başta olmak üzere tüm sektörlere başından sonuna kadar ayrı ayrı ya da bütün olarak hizmet sunmaktayız.   

İkinci üretim tesisi Janoschka Aegean ise 2020 senesinde 6400 m2 kapalı olmak üzere toplam 10.500 m2 alan üzerinde Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) içerisinde faaliyetlerine başlamıştır. Üretim tesisimizde birçok ülkeye çelik ve alüminyum silindir üretip ihraç etmekteyiz. Janoschka Aegean yapılanmamızda üretimin yanı sıra baskı öncesi hizmetler verdiğimiz Linked2Brands ofisimiz de yer almaktadır. Linked yapımız ile sigara firmaları ve FMCG sektöründeki  birçok markaya baskı öncesi çözümler konusunda hizmet veriyoruz.

Linked’in kurulum sürecine gelecek olursak; Janoschka, baskı öncesi tecrübesindeki bütünleşmiş ve entegre olabilen çözümlerine ek yetenekler ve özellikler de ekleyerek 2019 yılında markalarla direkt iletişim kurabilecek bir yapı olan Linked’i profesyonel bir marka birimi olarak ayrıştırmıştır. Bu yapısı ile sektörde “Print Management Agency” olarak konumlanmıştır. Standart bir PMA ajansı olmanın ötesinde teknolojiyi ve pazar dinamiklerini yakından takip eden bir yapı olarak bünyesine yeni yetkinlikler ekleyerek uzmanlık alanlarını genişletmiştir. Bu öngörülü yaklaşım ve Janoschka tecrübesinin verdiği güvenle birlikte birçok global marka ile iş birliği sağlayarak sektöre hızlı bir giriş yapmış ve yer edinmiştir.

Linked’in global müşterilerinin Türkiye ve Orta Doğu pazarında böyle bir hizmete ihtiyaç duyması, Türkiye pazarında da baskı sürecine profesyonel yaklaşan markaların sayılarının artması ve iş birliklerinin başlamasıyla Linked Türkiye yapılanması da başlamıştır. Hızlı, güvenilir ve tecrübeli yaklaşımıyla kısa vadede iş hacmini büyütmüştür ve gün geçtikçe yurt içi ve yurt dışı hizmetlerini artırmaktadır. Linked, bu bakış açısıyla birlikte güvenilir adımlarla büyümeye devam etmektedir.  

Linked Türkiye’nin faaliyet alanları ve ambalaj sektörüne yönelik müşterilerine sunmuş olduğu çözümleri nelerdir?

Adımız Linked2Brands. Adımızdan da anlaşılacağı gibi marka ile tüketiciyi kritik karar noktasında, yani tam satış noktasında bir araya getiriyoruz.

Ambalajlı ürünlerin tüm iletişim ağında yer alan en önemli öğe aslında sürecin yıldızı olan ürünün kendisidir. Ambalaj ise bu ürünün bir yıldız olarak tüketiciye gözüktüğü sunumudur. Linked, bu yıldızı tüketiciyle doğru buluşturmanın amiral gemisi olan ambalajı bütün kanallarda aslına uygun, baştan sona marka kimliği ile tutarlı bir şekilde tüketiciye sunmayı vaad eder. Markalara tasarımdan baskı onayına, e-ticaret görsellerinin hazırlanmasından iş akış yönetim sistemlerinin oluşturulmasına kadar ihtiyaç olan her alanda bütünsel bir yaklaşım sunarak ürünlerin raflarda doğru bir şekilde yer almasını sağlamaktadır. 

Linked Türkiye olarak 30 satış ve 56 repro, kreatif, 3D tasarımcı ekibimiz ile markalara konsept tasarım oluşturulmasında, tasarım adaptasyonlarının hazırlanmasında, tasarımların repro çalışmalarının yapılmasında, yapılan repro çalışmalarıyla birlikte 3D olarak e-ticaret görsellerinin hazırlanmasında ve baskı onayı sürecini yönetme konusunda markaların yanında ister sadece tercih ettikleri hizmetlerde, isterlerse de tüm hizmetler ile bütünsel bir şekilde yer almaktayız. Ek olarak fotoğraf çekimi & retouch işlemleri, markaya özel renk kartlarının yani kendi kartelalarının oluşturulması, Janoschka & Linked yazılımcıların ortak çalışması ile müşteriye özel Streams iş akış yönetim sistemi çözümleri sunmaktayız.  

Yine Janochka Ar-Ge çalışmaları doğrultusunda meydana çıkan Japris, özel hologramlı baskı çeşitlerinin üretiminde, Digimark gizli barkod sistemi teknolojisinin iş ortağı olarak bu teknolojileri içeren tasarımlarda repro hizmeti vermekteyiz. Tüm bu hizmetleri, marka dinamiklerini özümseyerek tutarlı bir şekilde süreçleri yürütüyor, markaların arşivlerini tutarak kendilerine özel datalarını oluşturmalarını sağlıyoruz. 

Özellikle üzerinde durduğunuz sektörler ve çalıştığınız markalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tüm ambalaj dünyasına hizmet verebilecek alt yapıya sahip olmamızdan dolayı özellikle bir sektör ayrımımız yok. Ancak FMCG ve sigara sektörünün kendine ait dinamiğinden dolayı iş akışımızda majör bir baskınlığa sahip. 

Hangi markalarla iş birliği içerisinde olduğumuzdan bahsetmek gerekirse; dünyada Linked olarak Affinity, Bahlsen Family, Carrefour, Continental Foods, Danone, Dextro Energy, Ferrero, FrieslandCampina, Haco, Kaufland,  Lidl, Lorenz, Mars, Midor, Müller, Nestle, Pepsico, Savencia ve Unilever; sigara sektöründe ise British American Tobacco, Philip Morris International, Japan Tobacco International ve Imperial Tobacco markaları ile iş birlikleri içerisindeyiz. 

Firmanızı sektörünüzde öne çıkaran özelliklerinizden söz eder misiniz?

Biraz önce de bahsettiğim gibi Linked’in öne çıkan en önemli özelliği markaların ambalaj konusunda ihtiyaç duyabilecekleri her alanda bütünsel ve tutarlı bir yaklaşım sergileyerek markaların yanlarında yer alması. Ayrıca ambalaj yaratımının her aşamasında tek elden hizmet vererek tüm verilerin doğru ve düzgün bir şekilde oluşturulması ve arşivlenmesi, markalarla aramızdaki bağın güçlü bir dinamiği. Linked Türkiye olarak, bu alanda ülkemizde yerleşik tek global firmayız. 

Firmanızın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz?

Doğaya ve insanlığa saygılı yaklaşım kurumsal kültürümüzün doğal ve değişmez bir parçası. Faaliyetlerimizin dünya çapında yarattığı sosyal, çevresel ve ekonomik etkilerin sorumluluğunun farkındayız. Bununla birlikte çalışanlarımızın sağlığını önemsiyor, koruyor ve daha iyi yaşanılası bir dünyanın sürdürülmesine katkıda bulunuyoruz.

Dünya Su Raporu’na göre dünya nüfusunun neredeyse yarısı yılda en az bir ay su kıtlığı çeken bölgelerde yaşıyor. Su israfı ve hatalı kullanımın esas sebebinin suyun değerinin anlaşılamaması olduğunu görüyoruz. Şirket olarak temiz su tüketimini azaltma girişimimiz, üretim süreci ve/veya malzeme değişimi ile 2020 senesinde yıllık olarak toplam %10 oranında azaldı.

Elektrik konusunda ise 2019 senesinde 2.520 ton olan yıllık CO2 emisyonumuz, üretimde kullandığımız enerji tasarruflu sistemler ile yılda 40 ton azalarak %2 düşüş gösterirken, 2020 yılında fabrika çatısına yerleştirilen fotovoltaik güneş panelleri ile senede 200 ton azalarak %8 düşüş gösterdi. Bu sene üretimde uygulamaya başladığımız yeni LED aydınlatma sistemi sayesinde 140 tonluk bir düşüş ile senelik CO2 emisyonumuzu %4 değerinde daha azaltmayı hedefliyoruz.

Firma olarak, kâğıt kullanılmayan bir iş süreci için dijitalleşme, gereksiz nakliyeyi önlemek için uzaktan dijital prova ile onay süreci, gereksiz atıktan kaçınarak uygun sınıflandırma için eğitim odaklı sıfır atık poliçemiz sayesinde, atık yönetimini bütünsel ve yenilikçi bir eksende ele alıyoruz.

Ar-Ge ve diğer sürdürülebilirlik girişimlerimizden bazılarını; adanmış küresel Ar-Ge Merkezimiz, döngüsel ekonomi projelerine yönelik alternatif baskı susbstratları, akıllı atık sınıflandırması (HolyGrail 2.0), daha az nakliye ve depolama için “Dynaworld” iş modeli, ChromeVI alternatifleri, materyal geri dönüşümü ve tekrar kullanımı için araştırma ve Imprim’Vert teknolojisi olarak sıralayabiliriz.

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nda tanıtacağınız öncelik verdiğiniz bir konsept olacak mı?

Linked, alt yapısı güçlü, tecrübeli ve kökleri olan bir firma olmasıyla birlikte profesyonel marka yapılaşmasında genç, dinamik bir firma. 26 defa düzenlenen, tüm sektörde bilinen ve yakinen takip edilen bu fuarda öncelikli hedefimiz marka bilinirliğimizi artırarak hizmetlerimizin kısa ve uzun vadede markalara sağlayacağı kazanımları anlatmak. Bütün enerjimizi tüm sektörler ile iletişim halinde kalarak, dinleyerek ve çözüm üreterek harcayacağımızı söyleyebilirim. 

Biraz da sektör hakkında değerli görüşlerinizi almak isteriz. Sektörünüzün ülkemizdeki ve dünyadaki mevcut durumu hakkında neler söylemek istersiniz? 

Türkiye’de baskı öncesi hizmetlerde yer alan repro çalışmaları markalar ve baskı firmaları arasında çok dağınık bir şekilde ilerliyor. Bu işleyiş markalar için uzun vadede tutarlılıkta problem yaratabiliyor. Bu hizmetlerin tek elde toplanması markalar için büyük bir avantaj diyebilirim. Bu sayede muhatap olacağınız kişilerin belirli olması ile her defasında markanız için önemli kritik noktaları farklı insanlara anlatmak zorunda olmayışınız hem de verilerin kendilerinde olması sayesinde tüm işlerin standardize olup renk tutarlılıklarının sağlanmasının kolaylığı açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. 

Avrupa’da bu sistem daha oturmuş ve sektör tarafından sahiplenilmiş durumda. Türkiye’de bu açığın gün geçtikçe ve deneyimlendikçe fark edilip önem kazanacağını ve Linked’in bu konuda çözüm üreten öncü firma olacağına inanıyorum. 

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni yatırım veya projeleriniz var mı?

Türkiye’de baskı öncesi yönetim sürecinde daha da güçlü bir konuma gelerek köklenmeyi hedefliyoruz. Bunu da profesyonel çalışma prensiplerinin aslında temel bir ihtiyaç olduğunu anlatarak ve mümkünse markalara ulaşıp deneyimlemelerini sağlayarak gerçekleştireceğiz. Henüz ülkemizde gelişim aşamasında, Avrupa’da ise oturmuş olan sistemi burada da oturtmak tüm sektör için kaliteli iş akışını getirecek. 

Ayrıca önümüzdeki dönemde mock-up üretimi projemize hız kazandırarak iş alanımızı da uzmanlığımız doğrultusunda genişletmeyi hedefliyoruz. İş hacmimizin de ivme kazanımıyla 2-3 yıl içerisinde grafik ekibimizde 150 kişiye, satış ekibimizde ise 80 kişiye erişmeyi planlıyoruz. 

Linked Türkiye Genel Müdürü Zafer Akdeniz

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
DK Serisi çift plaka plastik enjeksiyon makinesi

DK Serisi çift plaka plastik enjeksiyon makinesi

Friday, 18 November 2022

BOLE, Alman tasarımcılar tarafından geliştirilmiş ...

Readmore

Enjeksiyon makinesinin düzenli bakımı verimli üretimin anahtarıdır

Enjeksiyon makinesinin düzenli bakımı verimli üretimin anahtarıdır

Friday, 18 November 2022

Plastik enjeksiyon makine yatırımları yüksek maliy...

Readmore

Tam elektrikli enjeksiyon makinesi ile maksimum enerji tasarrufu ve hassasiyet

Tam elektrikli enjeksiyon makinesi ile maksimum enerji tasarrufu ve hassasiyet

Friday, 18 November 2022

Plastik enjeksiyon makinesi çalıştırılan tesisleri...

Readmore

Supermaster'ın gelişmiş çift plaka teknolojisi

Supermaster'ın gelişmiş çift plaka teknolojisi

Friday, 18 November 2022

Merkezi Hong Kong’ta bulunan ve toplam 6 fabrikası...

Readmore

Moretto mini hammadde kurutucuları: küçük ünite, yüksek performans

Moretto mini hammadde kurutucuları: küçük ünite, yüksek performans

Friday, 18 November 2022

10.000'den fazla model satış rakamına ulaşıldığı b...

Readmore

FANUC'un yenilikçi teknolojileri Plast Eurasia Fuarı'nda yer alacak

FANUC'un yenilikçi teknolojileri Plast Eurasia Fuarı'nda yer alacak

Friday, 18 November 2022

Fuarda fabrika otomasyonuna dair yenilikçi teknolo...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
CCL Label’den yenilikçi shrink sleeve malzemesi: EcoFloat

CCL Label’den yenilikçi shrink sleeve malzemesi: EcoFloat

Tuesday, 11 October 2022

Şişelerin geri dönüşüm süreci, görsel dekorasyonu ...

Readmore

Verimlilik ve kârlılık, sürdürülebilirlik ve iklim koruması ile birlikte sunuldu

Verimlilik ve kârlılık, sürdürülebilirlik ve iklim koruması ile birlikte sunuldu

Friday, 18 November 2022

Sesotec K fuarında, akıllı teknolojilerin üreticil...

Readmore

Husky, yeni kontrol algoritmasını piyasaya sürdü

Husky, yeni kontrol algoritmasını piyasaya sürdü

Friday, 18 November 2022

Temel ihtiyaçların küresel topluma sunulmasını sağ...

Readmore

Plastik granül makinesi geri dönüşümü basit hale getiriyor

Plastik granül makinesi geri dönüşümü basit hale getiriyor

Friday, 18 November 2022

Plastik geri dönüşümü Türkiye’de hızlı gelişen sek...

Readmore

GM Tandem hatları ile yüksek performans ve verimlilik

GM Tandem hatları ile yüksek performans ve verimlilik

Friday, 18 November 2022

Türkiye’de Asal Teknik firması tarafından temsilci...

Readmore

Otomotiv endüstrisinde verimli ve akıllı üretim

Otomotiv endüstrisinde verimli ve akıllı üretim

Friday, 18 November 2022

Mitsubishi Electric, otomotiv sektörünün kalkınmas...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Tuesday, 02 August 2022

1.Giriş

Günümüzde, plastik parçaların imalatında ya...

Readmore

Plastik enjeksiyon kalıplarında sıcak yolluk dağıtıcıları

Plastik enjeksiyon kalıplarında sıcak yolluk dağıtıcıları

Friday, 18 November 2022

Özet 

Plastiklerin enjeksiyon kalıplarında şekillen...

Readmore

Koekstrüzyon üretim yöntemi ve bazı uygulamaları

Koekstrüzyon üretim yöntemi ve bazı uygulamaları

Tuesday, 18 October 2022

Özet

Günümüzün vazgeçilmezlerinden birisi olan plas...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut

Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut

Friday, 18 November 2022

“LK Group’un desteğiyle birlikte çok büyük başarıl...

Readmore

Ravago Petrokimya A.Ş. CEO’su Sami Amira

Ravago Petrokimya A.Ş. CEO’su Sami Amira

Friday, 18 November 2022

“Geri dönüşümden elde edilen plastik üretimi konse...

Readmore

Orego Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Müdürü İnanç Pestil

Orego Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Müdürü İnanç Pestil

Wednesday, 12 October 2022

Orego Ambalaj enerji ihtiyacının %25’ini güneş ene...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı