Tuesday, Nov 28th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Röportaj Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut
Ambalaj sektörü üretimden satışlarını  yüzde 145 artırdı

Ambalaj sektörü üretimden satışlarını yüzde 145 artırdı

Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında ambalaj sektöründen 62 firma ...

Plastik sektörü İSO İkinci 500'de güç kaybetti

Plastik sektörü İSO İkinci 500'de güç kaybetti

Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER), İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafında...

Kimya sektörü Ekim ayında ihracatını yüzde 3,1 artırdı

Kimya sektörü Ekim ayında ihracatını yüzde 3,1 artırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Ekim ay...

Tetra Pak ve KAPSAM iş birliğiyle gıda sistemlerinin  sürdürülebilir dönüşümü vurgulandı

Tetra Pak ve KAPSAM iş birliğiyle gıda sistemlerinin sürdürülebilir dönüşümü vurgulandı

Kamu Politikaları Stratejik Araştırmaları Merkezi (KAPSAM), Tetra Pak iş birliği...

Made in Italy endüstrisi ile ilgili birkaç sayısal veri

Made in Italy endüstrisi ile ilgili birkaç sayısal veri

Ambalaj ve paketleme makineleri endüstrisi, gerek ciro gerekse firma sayısı bazı...

Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut

“LK Group’un desteğiyle birlikte çok büyük başarılara imza attık”

Sektörümüzün ve sanayicimizin ihtiyaç duyduğu enjeksiyon makinelerini 100 adetlik Türkiye’nin en büyük stok gücümüzle müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. En büyük özelliğimiz ise teknik servis hızımıza ve yeterliliğimize uygun çözüm odaklı hizmetimiz ve yetkinliğimizdir.

Plastik enjeksiyon makine sektöründe satış ve pazarlama alanında edindiğiniz uzun yıllara dayanan birikim ve deneyiminizi 2017 yılında PLASTEC Makina firmasını kurarak taçlandırdınız. Plastik & Ambalaj Teknolojisi dergisi olarak yakından tanıklık ettiğimiz bu başarılı serüveni bize kısaca anlatır mısınız?

Yaklaşık 15 yıllık plastik enjeksiyon makineleri satış tecrübemizle Hong Kong menşeili LK GRUP’un Türkiye, Ortadoğu, Rusya ve Avrupa bayiliğini üstlenmekteyiz. Sektörümüzün ve sanayicimizin ihtiyaç duyduğu enjeksiyon makinelerini 100 adetlik Türkiye’nin en büyük stok gücümüzle her daim anında teslim imkanı, merkez ofisimiz ve Türkiye’nin 3 bölgesindeki teknik servis ofislerindeki yetişmiş teknik kadromuzla müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. Dünyanın en büyük markalarından biri olan LK Group’un pazara olan desteğiyle birlikte çok büyük başarılara imza attık.

Potenza, Forza, Lena, Varia, Effecta, Elettrica ve Doppio olarak farklı modelleri bulunan makinelerinizi hız, enerji tüketimi, hassaslık, doğruluk, fire verimlilik ve maliyet gibi noktalardan kıyaslarsanız özellikleri konusunda neler söylersiniz?

Bildiğiniz üzere LK A++ enerji verimlilik belgesine sahip tek firma. Ayrıca hassasiyet ve sürdürülebilirlik anlamında ise rakiplerimizden çok önde olduğumuzu ifade etmek isteriz. Her ihtiyaca uygun çözümler sunan geniş makine seçeneği ve eş zamanlı sunduğumuz teknik servis desteği ise müşterilerimizin bizi seçmesindeki en büyük etken olmaktadır.

Bu makineler; tonaj aralıkları, sıkıştırma aralıkları, tek ya da çoklu parça kalıplama özellikleri, farklı ham maddeyle çalışma aralıkları ve diğer proses farklılıklarına uyum açısından nasıl bir çeşitlilik ve esneklik sağlıyorlar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi değişik tonaj aralıkları, özellikle LK’nın dünyadaki en büyük tonajlı makine üreticisi olması, çok komponentli makine seçeneklerinin hali hazırda yine ülkemizdeki en büyük makineler olması, her ihtiyaca ve prosese uygun vida kovan seçeneği sunması bizim sektördeki gücümüzü ve müşteri tarafında tercih edilmedeki en önemli etkenler olarak ortaya çıkmaktadır.

Plastik enjeksiyon makinelerinizin Endüstri 4.0 uygulamaları konusundaki yeterliliği ne düzeydedir?

Makinelerimizde kullanmış olduğumuz KEBA işletim sistemi bütün segmentteki modellerimizin Endüstri 4.0 uygulamalarında başarılı ve efektif bir şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır. KEBA ile yapmış olduğumuz işbirliği sayesinde talep eden müşterilerimize bu imkanı sağlamaktayız.

En fazla rağbet gören makine modeliniz hangisi? Gerek yurt içi gerekse yurtdışında çalıştığınız markalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye pazarında en fazla rağbet gören modellerimiz Potenza ve Forza modellerimizdir. Potenza makaslı sistem ve Forza ise çift plakalı sistem ile çalışmaktadır. Türkiye’de sektörün önde gelen markalarından Sönmez Plastik, Pilsan Oyuncak, Enka Plastik, Esan Akü, Beno Plastik, Kaan Yıldız, Ges Plastik, Ay Kasa, Verde Plastik ve Proff Plastik firmalarıyla çalışmaktayız. Yurtdışında ise globalde Tesla, General Motors, Volvo, Renault ve WV Group firmalarının tedarikçisi konumundayız.

Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz?

Daha önce belirttiğimiz üzere Türkiye’nin en büyük makine stoğuna sahibiz ve sattığımız makinelerimize ait her türlü yedek parçayı stoğumuzda tutuyoruz. En büyük özelliğimiz ise teknik servis hızımıza ve yeterliliğimize uygun çözüm odaklı hizmetimiz ve yetkinliğimizdir. Makine sektöründe en önemli gücümüz her zaman dediğimiz gibi Teknik Servis Gücümüz ve böyle olmaya da devam edecektir.

Karbon salınımını azaltmak; küresel ısınmanın felaketlere gebe sonuçlarını engellemek açısından dünyanın en hassas olduğu ve ortak hareket ettiği bir mesele. Makineleriniz bu alanda çevreci plastiklerin üretimine ve teknolojik işbirliğine nasıl katkı sunuyor?

Geçen ay ziyaret etmiş olduğumuz K fuarında da en önemli motto çevreci plastiklerin kullanımıydı. Bizde LK Group olarak üretmekte ve satmakta olduğumuz makinelerimizi çevreci plastiklerle uyumlu bir şekilde çalışmaya ve üretmeye uygun bir şekilde 10 yıllar öncesinden başladık. Kompozit (plastik ve odun talaşı) üretimindeki makinelerimiz yaklaşık 7 yıldır Türk plastik sektörüne hizmet vermektedir.

LK markasının dünya üzerindeki yapılanması, etkinliği, dağıtım ağları, Ar-Ge çalışmaları ve pazar payı nasıldır? Firmanızı 2017’de kurduğunuzdan bu yana ülke ve dünya pazarında sizin elde ettiğiniz pazar oranı ve hedefleriniz nelerdir? Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz?

LK Group bünyesindeki Plastik Enjeksiyon, Metal Enjeksiyon ve CNC üretimiyle dünyadaki eşsiz markalardan biridir. Bu özelliğiyle yukarıda isimlerini belirttiğim en büyük otomotiv üreticisi markaların tek ve ana tedarikçisi konumundayız. Ayrıca dünyanın en büyük 12.000T Die Casting (Metal Enjeksiyon) makinesini de üretmiş bulunuyoruz. Tesla’nın dünya üzerindeki bütün tesislerinde LK markalı makinelerimiz çalışmaktadır. Tesla’ya 10 adet 6000Ton ve 1 adet 9200T makine satışı gerçekleştirdik. Dünyadaki 46 ülkede temsilciliğimiz ve distribütörlüğümüz bulunmaktadır. Çin’de 5 adet, Tayvan’da 2 adet ve İtalya’da ise 1 adet makine üretim fabrikamız bulunmaktadır. Dünyanın en büyük gruplarıyla çalışıyor olmamızın en büyük sebebi ise üretim ve kalite yetkinliğimizin bu firmalar tarafından onaylanmasıdır.

Plast Eurasia fuarında tanıtacağınız yeni ya da öncelik vereceğiniz bir makine konsepti olacak mı? Bu makinenin teknik ve genel özellikleri ile birlikte fuardan beklentileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Plast Eurasia fuarında 12'inci salon, 1223B numaralı standımızda 1 adet Hybrid Çift Plakalı 550 Ton ve 1 adet de Full Elektrikli 280Ton makine sergileyeceğiz. Bildiğiniz gibi dünyada yaşanan enerji kriziyle birlikte elektrik ve enerji fiyatlarındaki ciddi artış üreticileri enerji verimliliği yüksek makinelere yöneltmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak bu sene en yeni, en hızlı ve enerji verimliliği en yüksek bu 2 makinemizi fuarda sergileyeceğiz. Önümüzdeki süreç aynı elektrikli arabalarda olduğu gibi Full Elektrikli ve Hybrid makineleri ön plana çıkartacaktır. Fuardan beklentimiz ise yeni lansmana sunulacak bu makinelerimizi pazara en hızlı şekilde sunarak satışını gerçekleştirmek olacaktır.

Plastik enjeksiyon makinesi satın almalarında okuyucularımıza hangi noktalara dikkat etmelerini önerirsiniz?

En önemlisi iyi bir servis hizmeti alabilecek firmalardan makine almalarını önermek olacaktır. Ayrıca enerji verimliliği çok ön plana çıkmış durumda, bu duruma özen göstermeleri öncelik olmalıdır. Ayrıca global çapta hizmet veren marka bilinirliği yüksek firmalarla çalışmak muhatap bulma adına tercih edilmesi gerekli bir konudur.

Uzakdoğu ile Avrupa ve ABD merkezli makine teknolojisi yarışını nasıl görüyorsunuz? Sizce bu segmentler inovasyon ve gelişim açısından giderek birbirine yaklaşıyor mu?

Çinli üreticiler artık kendi Ar-Ge’lerini geliştirebilecek bir konuma geldiler. Yine kendimizden örnek verecek olursak LK Group’un Tesla ile çalışıyor olması teknolojilerinin ne kadar geliştiğine iyi bir örnek olacaktır. Ayrıca Çinli üreticilerin Avrupa menşeili makine üreticilerini satın alarak teknoloji transferi yaptığı artık herkesçe malum. Önümüzdeki süreçte zannımca Çinli üreticiler Avrupalı üreticilere çok daha ciddi bir rakip olarak karşımıza çıkacaklar.

Türkiye’de plastik sektöründe son yirmi yıllık büyümeyi ve teknoloji kullanımını nasıl görüyorsunuz? Buna bağlı yakın gelecekte plastik makineleri pazarı ve ithalatı nasıl bir seyir izleyecek? Sizin gelişecek bu konjonktüre bağlı olarak plan ve projeleriniz olacak mı?

Bildiğiniz üzere Türkiye Avrupa pazarında 2’inci dünya pazarında ise 7’inci sıradadır. Pazar her yıl daha da büyümekte ve yatırımlar bu ölçekte artmaktadır. Türkiye’de bu büyümeye paralel olarak ithalat artacaktır. Pazarın büyümesine paralel olarak gelecek planlarımız içerisinde LK Group ile Türkiye’de birlikte makine üretimi planlarımız içerisinde bulunmaktadır.

Sizce ülkemizde plastik makine endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorluklar nelerdir ve bunun üstesinden nasıl gelinebilir?

Ülkemizdeki en büyük sorun yatırımcılar için sıralamak gerekirse; finansa erişim zorluluğu, elektrik maliyetlerindeki ciddi artış ve yetişmiş teknik eleman yetersizliği olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle yetişmiş eleman bulmanın her geçen gün zorlaşması ve alttan da bu kadroların gelmemesi sektörü ciddi şekilde zora sokmaktadır. Gelişen ve büyüyen sektörümüzün bu sorunları ivedilikle çözüyor olması gerekmektedir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Plastik hayatımızın her alanında varlığını sürdürmekte ve bu her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak sektör her geçen gün daha da büyümektedir. Sanayicimizin ve devletimizin birlikte el ele vererek sektörü daha da güçlü hale getirecek, bu alandaki gücümüzü artıracak adımları atması en büyük temennimizdir.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Favori Grup’tan yerli ve milli makine hamlesi

Favori Grup’tan yerli ve milli makine hamlesi

Tuesday, 21 November 2023

TrIMM, Plast Eurasia’da görücüye çıkıyor

Yerlilik a...

Readmore

Dozajlama prosesinde hassasiyet ve  teknolojik bütünlük

Dozajlama prosesinde hassasiyet ve teknolojik bütünlük

Tuesday, 21 November 2023

Plast Eurasia Fuarı'na katılım gerçekleştiren More...

Readmore

FANUC, inovatif plastik enjeksiyon çözümleriyle  Plast Eurasia Fuarı’nda

FANUC, inovatif plastik enjeksiyon çözümleriyle Plast Eurasia Fuarı’nda

Tuesday, 21 November 2023

Fuarda fabrika otomasyonuna dair yenilikçi teknolo...

Readmore

Saraç'tan çevreci ve  verimli full elektrikli makineler

Saraç'tan çevreci ve verimli full elektrikli makineler

Tuesday, 21 November 2023

Şirket, en yeni makine modellerini Plast Eurasia F...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Ferrgem Mold: Kalıp üretimine sanatsal dokunuş

Ferrgem Mold: Kalıp üretimine sanatsal dokunuş

Tuesday, 21 November 2023

Ferrgem Mold, uzun yıllara dayanan bilgi birikimi,...

Readmore

Polimer analizinde en hassas ve kararlı sonuçlar

Polimer analizinde en hassas ve kararlı sonuçlar

Tuesday, 21 November 2023

1992 yılında analitik ve laboratuvar cihazları ala...

Readmore

ALPLA, Danimarka merkezli Paboco’nun  büyük ortağı oldu

ALPLA, Danimarka merkezli Paboco’nun büyük ortağı oldu

Tuesday, 21 November 2023

Paboco, 2024 yılının sonu itibariyle Danimarka’dak...

Readmore

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve  gelişmiş kontrol imkânı

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve gelişmiş kontrol imkânı

Tuesday, 21 November 2023

Modern endüstriyel otomasyon sistemlerinin vazgeçi...

Readmore

Ravago Petrokimya, sürdürülebilir ve yenilikçi  çözümlerle sektörde öncü bir rol üstleniyor

Ravago Petrokimya, sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlerle sektörde öncü bir rol üstleniyor

Tuesday, 21 November 2023

Şirket, polimer ham madde alanındaki bu yenilikçi ...

Readmore

Şişe kapaklarındaki döngünün kapatılması

Şişe kapaklarındaki döngünün kapatılması

Tuesday, 21 November 2023

Greenpath ve TOMRA’dan poliolefinlerin polimer tür...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Thursday, 31 August 2023

Özet

Gıda ürünleri, bozulabilir nitelikte ürünler o...

Readmore

PLA/SEBS Karışımları

PLA/SEBS Karışımları

Thursday, 31 August 2023

Özet

Poli(laktik asit) (PLA), en çok kullanılan biy...

Readmore

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Thursday, 03 August 2023

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar taraf...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

Tuesday, 21 November 2023

"Ticarileşen yeni ürünlerimizle ‘yerli ürün’ kulla...

Readmore

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Tuesday, 21 November 2023

“Avrupa’daki en büyük üretim hattına sahibiz”

Polib...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı