Monday, Nov 28th

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home Röportaj Abdioğulları Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Sütcü
Machingo, Plast Eurasia Fuarı’nda yerini alıyor

Machingo, Plast Eurasia Fuarı’nda yerini alıyor

30 yılı aşkın bir süredir plastik sektöründe makine tedariki ve üretiminde faali...

Batı Polimer A.Ş. Genel Müdürü Berat Güzelel

Batı Polimer A.Ş. Genel Müdürü Berat Güzelel

“Plastikler, doğru tüketilirse en çevreci malzemedir”

BTP Grubu çatısı altında fa...

Hunstman EMA Kimya Sistemleri yeni poliüretan sistemleri üretim tesisini açtı

Hunstman EMA Kimya Sistemleri yeni poliüretan sistemleri üretim tesisini açtı

Yeni tesis; polyester polioller, karışımlar, MDI prepolimerleri, sprey köpük ve ...

TOMRA'nın gelişmiş ayıklama teknolojileri Plast Eurasia’da

TOMRA'nın gelişmiş ayıklama teknolojileri Plast Eurasia’da

Sektördeki 50’inci yılını kutlayan ve geri dönüşüm endüstrisinde öncü şirketlerd...

Erkoç Plastik, K 2022 Fuarı’nda kalıp çözümlerini sergiledi

Erkoç Plastik, K 2022 Fuarı’nda kalıp çözümlerini sergiledi

Erkoç Plastik ve Kalıp geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzen...

Abdioğulları Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Sütcü

“1963'ten bugünlere, 4 kıtada 60 ülkeye kaliteyi üretiyoruz”

Temelleri 1963 yılında Abdi Sütcü tarafından atılan, her yıl yeni yatırımlarla bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayan Abdioğulları A.Ş. plastik dokumadan tarımsal ve endüstriyel ambalajlamaya, teknik tarımdan teknik tekstile kadar uzanan geniş bir yelpazede birden fazla sektöre hitap ediyor. Yarım asrı aşan tecrübe ve bilgi birikimini, geleceğe dönük adımlarla büyüyerek devam ettiren şirket günümüzde 4 kardeş tarafından yönetiliyor. 8 tesis, 400.000 m2 kapalı alan ve 1.800 kişi ile dokuma, örme ve şişirme teknolojilerinin kullanıldığı Avrupa menşeli makineler ile müşteri memnuniyetine odaklandıklarını belirten Abdioğulları A.Ş. Genel Müdürü Sayın Mehmet Sütcü ile “Esnek Ambalaj” dosya konumuz kapsamında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

Mehmet Bey öncelikle Türkiye’nin en büyük dokunmuş ve örülmüş plastik ambalaj üreticileri arasında yer alan Abdioğulları Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş.’nin kuruluş ve başarı hikâyesinde neler var, biraz bahseder misiniz? 

Temelleri 1963 yılında atılan Abdioğulları AŞ.’nin yönetiminde 4 kardeş bulunmaktadır. Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 8 tesisi ile İstanbul Sanayi Odası (ISO) tarafından açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020” listesinde 297’nci sırada yer almıştır. Abco olarak, ülkemize sağladığı katma değer, güçlü istihdam potansiyeli, Avrupa menşeli makine parkuru, sahip olduğu kalite standartları (ISO 9001, ISO 22000, ISO 27001, ISO 50001, ISO 14001, ISO 45001, BRC, Helal), tecrübeli ve dinamik ekibi ile başarılı işlere imza atmaya devam etmektedir.

4 kıtada 60’dan fazla ülkeye ihracat Filpa Ambalaj ve Dış Ticaret Anonim Şirketimiz tarafından yapılmaktadır. TİM tarafından açıklanan “Türkiye’nin En Başarılı İlk 1000 İhracatçısı” listesine göre, 2020 yılı ihracatında bir önceki yıla oranla yüzde 11’lik satış artışı gerçekleştiren Filpa Ambalaj, 307’nci sıradan 290’ncı sıraya yükselmiştir. Filpa şirketimiz için Avrupa ve Ortadoğu pazarları öne çıkan pazarlardır. Yurt içi ve yurt dışı fuarlarda ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan firmamız mevcut müşterilerine ek olarak yeni pazarlara göz kırpmakta, ihracatını artırmaya devam etmektedir. 

Abdioğulları A.Ş. olarak plastik dokumadan tarımsal ve endüstriyel ambalajlamaya, teknik tarımdan teknik tekstile kadar uzanan geniş bir yelpazede birden fazla sektöre hitap ettiğinizi biliyoruz. Firmanızın ürün yelpazesi hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz?

Firmamız yarım asrı geçen tecrübesi, yüksek teknolojili makine parkuru ile polipropilen ve polietilen bazlı Sentetik Ambalaj Ürünleri ve Bükümlü İp çeşitleri üretmektedir. Un, yem, şeker, kömür ve bakliyat sektörlerinin ambalaj ihtiyaçlarında senelerdir, çözüm ortaklığı yapmaktayız. Alçı, çimento, kalsit, kireç, yapı kimyasalları ve gıda ürünlerinin otomatik dolum sistemlerine uygun ventilli torba ihtiyaçlarını da karşılamaktayız.

PP Halı Tabanı ürünümüz ile halı üreticilerinin girdilerinde avantaj sağlamaktayız. Tescilli FILBACK markalı ürünlerimizin üretiminde kullanılan İsviçre ve Alman teknolojileri, 2,12 m. - 3,86 m. – 4,18 m. gibi standart enlerin yanında 5,40 m.’ye kadar enlerde kumaş üretimini mümkün kılmaktadır. FILBACK, doğru rulo uzunluğu, güçlü kenarı ile kullanıcıya temel avantajlar sunmakta, tufting esnasında iğne saptırmayı önlemek için tek ve çift fibrilizasyon alternatifi oluşturmakta, optimal rulo uzunluğu ve rulo çapı ile de nakliyede avantaj sağlamaktadır.

Üretmiş olduğumuz çuval veya torbalara 8 renge kadar flekso baskı yapılabilmekte olup, talebe göre BOPP baskı teknikleri de ambalajlarımıza uygulanmaktadır. 2020 yılı itibariyle 8’inci fabrikamızda Katkılı Sera Örtüsü, Solarizasyon, Malç, Isı Perdesi, Silaj Stretch gibi tarımsal amaçlı örtüler üretilmekte olup, endüstriyel müşteri portföyümüzde su, meşrubat, süt ve süt ürünleri, maden suları, gıda, tekstil, seramik ve orman ürünleri sektörlerine Shrink Film imalatı yapılmaktadır.  Tarımsal amaçlı File Çuval, Gölgelik, Monoflament ürünler ile ürünlerin nefes alması, gölgeleme ve olumsuz çevre şartlarına karşı koruma sağlanmaktadır. 

Üretim tesisleriniz, istihdam profiliniz, üretimlerinizde kullandığınız teknolojiler ve makina parkurunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Abdioğulları A.Ş. olarak 8 tesis, 400.000 m2 kapalı alan, 1.800 kişi ile dokuma, örme ve şişirme teknolojilerinin kullanıldığı Avrupa menşeli makineler ile müşteri memnuniyetine odaklanmış, deneyimli ve yetkinliği sürekli geliştirilen ekiple çalışılmakta, üretim yapmaktayız. 

İhracat yaptığınız ülkeler ve pazar payınızı arttırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

Başta Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 4 kıtada 60 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Müşteri ihtiyaç, beklenti ve taleplerinin doğru analiz edilmesi, Ar-Ge süreçlerinin doğru yönetilmesi, fuarlar ve seyahatler pazar payımızı artırmamızda ki başlıca enstrümanlardır. 

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda Ar-Ge süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Dünyadaki tüm teknolojik gelişimlere bağlı olarak yenilikçi bir yaklaşımla Ar-Ge süreçleri yürütülmekte ve çalışmalar her zaman "Müşteri Odaklı" olarak sürdürülmektedir. Ar-Ge bölümünün temel işlevleri aşağıdaki gibi listelenebilir;

• Pazar araştırma verilerine ve müşteri gereksinimlerine bağlı olarak yeni ürünler geliştirmek ve iyileştirmek,

• Yeni ürünlerin ilk örneklerini oluşturarak faydalı model ve patentler geliştirilmek,

• Müşterilerle her zaman yakın temas halinde olarak, güncel ihtiyaçları doğrultusunda mevcut ürünlerimizi geliştirmek ve iyileştirmek,

• Ürün yelpazemizdeki tüm yapılar için hammadde reçete formülasyonlarını oluşturmak ve geliştirmek,

• Üretim hatlarındaki verimliliği artırmak için çalışmalar yürütmek,

• Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde üniversiteler, araştırma merkezleri, TÜBİTAK ile yakın ilişkiler kurmak ve ortak projeler yürütmek,

• Yeni teknik bilgilerin değerlendirilmesi ve incelenmesiyle uzun vadeli teknolojik yol haritasının tanımlanarak tüm fikirleri ürün ve hizmetlere dönüştürmek,

• Sektördeki tüm gelişmeleri takip ederek en yeni eğilimleri, hammadde ve teknolojileri mevcut üretim sistemlerimize dahil etmektedir.

• Ayrıca Ar-Ge bölümü çalışmaları, yüksek donanıma ve cihazlara sahip bilimsel laboratuvarımız ile desteklenmektedir. İleri ve yüksek teknolojik cihazlarla donatılmış laboratuvarımızda polimerler, plastikler ve filmler ile ilgili birçok mekanik, fiziksel ve kimyasal testler uluslararası standartlar ve test metodları kullanarak başarıyla yapılmaktadır. 

Genel dünya kalite standartları, Avrupa Birliği mevzuatları ve standartları açısından ürünlerinizin kalite sertifikalarından bahseder misiniz?

Uluslararası geçerliliği olan ve akrediteli kurumlardan belgelendirilen yönetim sistemlerine sahibiz. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sitemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi.

Ayrıca, BRCPM V6 Ambalaj ve Ürün Güvenliği, Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi, TSE Ürün Belgeleri, YYS Sertifikası, Helal Sertifikası, SASO Plastik Sertifikası, UN Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sertifikası.

Firmanızın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz?

Ülkemiz lider plastik ambalaj üreticilerinden biri olan Abdioğulları A.Ş. 25 yılı aşan imalat tecrübesini, çevremize, ülke ekonomisine, tedarikçimize, müşterilerimize, çalışanlarımıza değer katarak ve sürdürülebilir temeller üzerine oturtarak büyümektedir. Doğal kaynaklarını verimli kullanarak, atıklarımızı kaynağında azaltmak ve/veya yeniden kullanılmasını sağlamak için kaynağında önleyerek ve/veya toplayarak, geri dönüşümünü, yeniden kullanım olanaklarını en üst düzeyde değerlendirmektedir.

Verimlilik ve yüksek kaliteden taviz vermeden kaynaklarımızı etkin kullanarak kalıcı değerler üretmek en büyük hedefimiz ve sorumluluğumuzdur. GES (Güneş Enerji Sistemi) yatırımımız ile üretilen enerji, tamamen temiz, güvenilir ve sürdürülebilir enerji olup, ekolojik dengeye zarar vermemesi ve karbon salınımı yapmaması ile çevre dostu enerji kaynağıdır. Yenilenebilir güneş enerjisi ile üretilen ürünlerimiz daha temiz, daha yeşil ve çevre dostu ürünlerdir. ABCO olarak bu anlayış ile ülkemizin güçlü geleceğine katkı sağlamaya devam edeceğiz.  

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

2020 yılında abcoFARM markası ile Çukurova’da 1000 dönüm alandaki narenciye bahçesi yatırımının ardından 870 dönümlük zeytin bahçesi ve Konya’da yer alan 1050 dönüm elma bahçesi projesiyle de toplamda yaklaşık 3.000 dönüm alan ile tarım sektörüne giriş yapmıştır.

Ayrıca; yenilenebilir kaynaklar için çalışma yapan Abdioğulları son 5 yılda ulaştığı 15 MW üzeri enerji gücü ile kendi Güneş Enerji Santrallerini kurmuş olup her geçen yılda GES gücünü arttırmayı hedeflemektedir.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020" listesinde 297’nci sırada yer aldığınızı biliyoruz. Şirketinizin bu önemli başarısı hakkındaki değerlendirmelerinizi almak isteriz. 

İSO'nun, şirketlerin üretim ve satışlarını dikkate alarak açıkladığı ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde 2016'da 448'nci, 2017'de 25 basamak yükselerek 423'ncü, 2018'de 40 basamak yükselerek 383'ncü, 2019'da 34 basamak yükselerek 349’ncu olan Abdioğulları bu kez 52 basamak birden yükseldi. Hızlı yükselişin temelinde çok çalışmak, üretmek, istihdam sağlamak ve ihracata odaklanmak olduğunu söyleyebiliriz.

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nda tanıtacağınız yeni ya da öncelik verdiğiniz bir ürün konsepti olacak mı? Bu ürünün teknik ve genel özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tüm ürün gruplarımızı sergilemekle beraber özellikle PE Shrink Film ve Big Bag Kumaşlarımızı ön plana çıkaracağız.

Shrink filmlerimiz CO-EX 5 katlı makinelerde üretilmekte olup, abco-fil markası ile tescillenmiştir. Talep edilen en ve mikronda üretim yapılmaktadır. Yüksek saydamlık ve parlaklık, olumsuz çevre şartlarında oluşacak zararı asgariye indirmesi, insan sağlığına zarar vermeyen çevre dostu bir ürün olup, %100 geri dönüşümlüdür.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Sizin aracılığınız ile 20-23 Ekim 2021 tarihleri arasında Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan Avrasya Ambalaj Fuarı’ndaki Salon-2A’da yer alan 291A No’lu standımıza tüm ziyaretçilerimizi davet ediyoruz.

Abdioğulları Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Sütcü

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
DK Serisi çift plaka plastik enjeksiyon makinesi

DK Serisi çift plaka plastik enjeksiyon makinesi

Friday, 18 November 2022

BOLE, Alman tasarımcılar tarafından geliştirilmiş ...

Readmore

Enjeksiyon makinesinin düzenli bakımı verimli üretimin anahtarıdır

Enjeksiyon makinesinin düzenli bakımı verimli üretimin anahtarıdır

Friday, 18 November 2022

Plastik enjeksiyon makine yatırımları yüksek maliy...

Readmore

Tam elektrikli enjeksiyon makinesi ile maksimum enerji tasarrufu ve hassasiyet

Tam elektrikli enjeksiyon makinesi ile maksimum enerji tasarrufu ve hassasiyet

Friday, 18 November 2022

Plastik enjeksiyon makinesi çalıştırılan tesisleri...

Readmore

Supermaster'ın gelişmiş çift plaka teknolojisi

Supermaster'ın gelişmiş çift plaka teknolojisi

Friday, 18 November 2022

Merkezi Hong Kong’ta bulunan ve toplam 6 fabrikası...

Readmore

Moretto mini hammadde kurutucuları: küçük ünite, yüksek performans

Moretto mini hammadde kurutucuları: küçük ünite, yüksek performans

Friday, 18 November 2022

10.000'den fazla model satış rakamına ulaşıldığı b...

Readmore

FANUC'un yenilikçi teknolojileri Plast Eurasia Fuarı'nda yer alacak

FANUC'un yenilikçi teknolojileri Plast Eurasia Fuarı'nda yer alacak

Friday, 18 November 2022

Fuarda fabrika otomasyonuna dair yenilikçi teknolo...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
CCL Label’den yenilikçi shrink sleeve malzemesi: EcoFloat

CCL Label’den yenilikçi shrink sleeve malzemesi: EcoFloat

Tuesday, 11 October 2022

Şişelerin geri dönüşüm süreci, görsel dekorasyonu ...

Readmore

Verimlilik ve kârlılık, sürdürülebilirlik ve iklim koruması ile birlikte sunuldu

Verimlilik ve kârlılık, sürdürülebilirlik ve iklim koruması ile birlikte sunuldu

Friday, 18 November 2022

Sesotec K fuarında, akıllı teknolojilerin üreticil...

Readmore

Husky, yeni kontrol algoritmasını piyasaya sürdü

Husky, yeni kontrol algoritmasını piyasaya sürdü

Friday, 18 November 2022

Temel ihtiyaçların küresel topluma sunulmasını sağ...

Readmore

Plastik granül makinesi geri dönüşümü basit hale getiriyor

Plastik granül makinesi geri dönüşümü basit hale getiriyor

Friday, 18 November 2022

Plastik geri dönüşümü Türkiye’de hızlı gelişen sek...

Readmore

GM Tandem hatları ile yüksek performans ve verimlilik

GM Tandem hatları ile yüksek performans ve verimlilik

Friday, 18 November 2022

Türkiye’de Asal Teknik firması tarafından temsilci...

Readmore

Otomotiv endüstrisinde verimli ve akıllı üretim

Otomotiv endüstrisinde verimli ve akıllı üretim

Friday, 18 November 2022

Mitsubishi Electric, otomotiv sektörünün kalkınmas...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma sistemi esasları

Tuesday, 02 August 2022

1.Giriş

Günümüzde, plastik parçaların imalatında ya...

Readmore

Plastik enjeksiyon kalıplarında sıcak yolluk dağıtıcıları

Plastik enjeksiyon kalıplarında sıcak yolluk dağıtıcıları

Friday, 18 November 2022

Özet 

Plastiklerin enjeksiyon kalıplarında şekillen...

Readmore

Koekstrüzyon üretim yöntemi ve bazı uygulamaları

Koekstrüzyon üretim yöntemi ve bazı uygulamaları

Tuesday, 18 October 2022

Özet

Günümüzün vazgeçilmezlerinden birisi olan plas...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut

Plastec Makina Genel Müdürü Yunus Emre Karabulut

Friday, 18 November 2022

“LK Group’un desteğiyle birlikte çok büyük başarıl...

Readmore

Ravago Petrokimya A.Ş. CEO’su Sami Amira

Ravago Petrokimya A.Ş. CEO’su Sami Amira

Friday, 18 November 2022

“Geri dönüşümden elde edilen plastik üretimi konse...

Readmore

Orego Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Müdürü İnanç Pestil

Orego Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Müdürü İnanç Pestil

Wednesday, 12 October 2022

Orego Ambalaj enerji ihtiyacının %25’ini güneş ene...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı