Friday, Sep 22nd

Last updateThu, 31 Aug 2023 12pm

You are here: Home Teknoloji Plastik işleme için su soğutma sistemleri tasarımı – Temel yaklaşımlar
Batı Polimer yüksek teknolojili geri dönüşüm tesisi kuruyor

Batı Polimer yüksek teknolojili geri dönüşüm tesisi kuruyor

30 yılı aşkın deneyimi ile Türk petrokimya endüstrisinin önemli ham madde tedari...

Poelsan’dan peyzaj sektörüne teknolojik yatırım

Poelsan’dan peyzaj sektörüne teknolojik yatırım

Sulama sistemleri sektörünün yenilikçi markası Poelsan, 1 milyar TL yatırım ve y...

Tetra Pak’tan döngüsel ekonomiye 1,5 milyon euroluk yatırım

Tetra Pak’tan döngüsel ekonomiye 1,5 milyon euroluk yatırım

Tetra Pak, içecek kartonlarının sürdürülebilir bir değer zinciri içerisinde geri...

Kimya sektörü 2,15 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Kimya sektörü 2,15 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Temmuz ...

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Daralmaya karşı büyüyoruz ama ihracat odaklı katma değerli üretim desteklenmeli

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Daralmaya karşı büyüyoruz ama ihracat odaklı katma değerli üretim desteklenmeli

Dünyada 6., Avrupa’da ise Almanya’dan sonra 2. sırada yer alan Türkiye Plastik S...

Plastik işleme için su soğutma sistemleri tasarımı – Temel yaklaşımlar

İtalyan BLAUWER SpA sadece plastik endüstrisine yönelik su soğutma ve ısıtma, hava kurutma ve soğutma sistemleri üretiyor. Şirket, plastik işleme proseslerinde yılların tecrübesine sahip ekibiyle, müşterileri için en doğru soğutma sistemi mühendisliğini de sağlıyor.

Cam, kâğıt, metal gibi seçeneklerle karşılaştırıldığında plastik ürünler çok geniş bir yöntem ve teknik yelpazesiyle işlenir, birbirinden çok farklı ürünlere dönüştürülürler. Plastik ürün bir levha, bir profil ekstrüzyonu, basınçlı hava ile şişirilmiş bir şişe ya da bidon, incecik bir iplik veya elyaf, poşete dönüşecek bir film, bambaşka şekiller verilmiş bir plastik enjeksiyon parça ve hatta sonrasında bir ürün üretmek için kullanılacak olan geri dönüştürülmüş bir plastik granül olabilir.

Bu çeşitlilik içinde sanayiciler kendileri için en uygun plastik işleme makinelerini ürün kalitesine, üretim ve yatırım maliyetine göre seçerken fabrikanın su soğutma sistemine birçok kez “ikincil” ya da “yardımcı” ekipman olarak bakarlar– tıpkı evlerimizdeki ısıtma ve soğutma sistemleri gibi. Oysa plastik üretiminde su soğutma sistemi birinci derecede önemli bir üretim ekipmanı olarak görülmeli, doğru öncelikle tasarlanmalıdır.

Bu yazıda fabrikanız için su soğutma sistemi tasarlarken dikkate almanız gereken 5 temel kriteri tartışacağız.

Plastik işleme tesislerinin su soğutma altyapısı iki temel amaca hizmet eder:

1) Eritilmiş plastiğin soğutularak son şeklinin verilmesi:

Plastik işleme makineleri ürüne son halini verme tekniğinde farklılaşsa da en temelde tek bir temel prensiple çalışır. Plastik - genellikle – bir ekstrüderde eritilir, bir tür kalıba girer ya da kalıptan geçer ve ardından hızlı ve kontrollü bir şekilde soğutulup nihai şeklini alır.

Plastik ürünün “kalitesi” üretim süreci esnasında içinden geçtiği sıcaklık, basınç ve zaman “tarihçesine” bağlıdır. Farklı sıcaklık aralıklarında, farklı hızlarda soğutulmuş parçaların boyutları, mekanik ve hatta görsel özellikleri değişkenlik gösterir. Eğer bu değişkenlik ürünün fonksiyonunu etkileyecek boyuta ulaşmışsa bir “kalite problemi” ile tanıştınız. Bu demektir ki plastik işleme makineleri görevlerini yerine getirmek için hemen her zaman doğru sıcaklıkta, debide ve basınçta soğutma suyuna ihtiyaç duyarlar.

2) Plastik işleme makinelerinin hidrolik yağ, elektrik motoru, dişli kutusu vb. bileşenlerinin soğutularak korunması:

Ürün kalitesi doğrudan etkilenmese de üretimin sürekliliği ve makinelerin performansı (toplam ekipman verimliliği– OEE), enerji tüketimi, bakım maliyetleri ve hatta plastik işleme makinelerinizin ömrü ile su soğutma sisteminiz arasında ilişki vardır.

Su soğutma sistemini tasarlarken alacağınız kararlar üretim kalite ve maliyetini, yatırım maliyetinizi etkiler. Bu nedenle su soğutma sistemleri plastik işleme makineleri kadar birincil önemde üretim sistemleridir. Sistemin bileşenleri (çiller, serbest soğutucu, pompa, vb.) doğru seçilmeli, bunun da ötesinde bir bütün olarak sistem tasarımı güncel ve gelecekteki ihtiyaçları dikkate alarak tasarlanmalıdır.

1.Ürün Kalitesi

Doğru tasarlanmış bir su soğutma sistemi için ilk öncelik ürün kalitesi olmalıdır.

Üç temel parametre – su sıcaklığı, basıncı ve debisi – ile üretim kaliteniz aranızdaki ilişki doğru su soğutma sistemi tasarımı için bilinmelidir. Bazı prosesler bu parametreler üzerinde diğerlerine göre daha hassas bir kontrol gerektirebilir. Soğutma suyu devrenizin bir bütün olarak doğru tasarlanması, pompa ve boru çapı seçimleri, doğru yerlere yerleştirilmiş debi ayarlama vanaları plastik üretim kalitenizi etkileyebilir.

Su sıcaklığı:

 • Prosesiniz ne kadar dar bir sıcaklık penceresi ile çalışmaya müsait?

Pazardaki yaygın 7-12°C çillerleri uygun mu, yoksa örneğin 2°C sıcaklık penceresi ile çalışmak üzere tasarlanmış bir endüstriyel çiller mi gerekiyor? Ya da makine başı inverterli kompresörlü bir çillerle 1°C’nin altında bir sıcaklık hassasiyeti gerekli mi?

Su debisi:

 • Prosesiniz su debisine hassas mı? Makinelerinize su her zaman doğru debide ulaşıyor mu?

Örneğin, çok sayıda makinenin merkezi bir su soğutma sistemi ile soğutulduğu kurulumda bir makinede farklı su direncine sahip bir kalıp çalışmaya başladığında sistemin genel basınç dengesi değişebilir ve komşu makinenin aldığı su debisi farklılık gösterebilir.

Su Basıncı:

Hızlı ve etkin soğutma için türbülanslı akış, bunun için de doğru debi ve basınç gerekir. Bazı prosesler için 3 bar su basıncı yeterli olurken, yüksek performanslı prosesler (örneğin çok gözlü HDPE kapak ve PET preform sistemleri) 5-6 bar basınç gerektirebilir.

2.Üretim Sürekliliği ve Verimliliği

Ürün kalitesini sağladıktan sonra ikinci öncelik üretimin sürekliliği ve verimliliğidir.

 • Çillerler yazın çok sıcak havalarda da yeterli kapasiteyi sağlayacak şekilde boyutlandırıldı mı? Yoksa kalıp soğutma suyu sıcaklığını yükseltmek, sonuç olarak üretim hızını düşürmek belki ve ürün kalitesini etkilemek zorunda mı kalıyorsunuz?
 • Tüm üretim kapasitesi tek bir çillere, tek bir pompaya mı bağlı?

Tek bir büyük, iki devreli ve kompresörlü bir çiller yerine, iki küçük, dörder kompresörlü bir çiller mi kullanmalısınız? Bu konfigürasyonda bir kompresör arızasında soğutma kapasitenizin sadece sekizde birini kaybedecek, üretim kapasiteniz belki de hiç etkilenmeyecektir.

 • Dağıtım pompa gruplarınız yedekli ve eş yaşlandırmalı mı?

3. Enerji Tüketimi

Çillerlerin termodinamik tasarımı enerji tüketimlerini, verimliliklerini etkiler. Unutmayın ki COP değeri sadece kompresörlerin ve sabit şartlar altındaki enerji verimliliğini gösterir. Çillerlerin bir bütün olarak, farklı soğutma yüklerinde ve bir yıl boyunca değişken ortam sıcaklıklarındaki değişimi gösteren SEPR (Seasonal Energy Efficiency Ratio) değerinin endüstriyel uygulamalarda beyan edilmesi bugün Avrupa Birliği’nde zorunludur.

Bunun ötesinde BLAUWER gibi plastik endüstrisi odaklı çalışan üreticilerin farklı sıcaklık değerleri (örneğin 7°C, 15°, hatta 25°C) su soğutma sıcaklıkları için optimize edilmiş çillerleri enerji verimliliğini artırmaktadır. Unutmayın, 7°C su soğutma suyu sıcaklığı ile 15°C arasında çillerinizde %24’e varan enerji tüketimi farkı oluşabilir!

 • Soğutma devresi basınç kayıplarını (dolayısıyla enerji kayıplarını) en aza indirgeyecek şekilde tasarlanmış mı?
 • Kalıp soğutma devresi ve daha yüksek sıcaklıkta çalışabilen makine hidrolik soğutma devrelerinin ayrı olması çok yüksek enerji tasarrufu sağlayacaktır.

4. Üretim Esnekliği

Su soğutma sisteminiz üretim planınızdaki değişkenlikleri göz önüne almalı, üretim esnekliğini sağlarken, tüm senaryolarda enerji verimliğini de gözetmelidir.

Mevsimsellik gibi nedenlerle tüm makineler aynı anda çalışmayabilir. Çok düşük soğutma yüklerinde de çillerlerin enerji verimli olacak şekilde tasarlanmış olması gerekir. Örneğin, asimetrik seçilmiş dört kompresörlü bir çillerde 6 soğutma kapasitesi seviyesi elde edilebilir. Fabrikanızda bu şekilde iki çiller kullanılmışsa, toplam 12 soğutma kapasitesi adımı elde edebilir ve enerji verimli şekilde çalışabilirsiniz.

5. Gelecek büyüme senaryolarına hazırlık

Özellikle yeni bir tesisin soğutma sistemini tasarlarken gelecek büyüme senaryolarına hazırlık gelecekteki yatırım maliyetinizi düşürür, büyümenizi kolaylaştırır:

 • Gelecekteki çiller ve serbest soğutucularınız için yeterli fabrika alanı var mı? Yoksa bu nedenle de az sayıda ve yüksek kapasiteli sistemler mi tercih edilmeli?
 • Ana su dağıtım borularının çapları gelecekteki kapasiteyi sağlayacak şekilde yapılırsa, toplam yatırım maliyetini azalacaktır.
 • Pompa grupları gelecekte kolaylıkla pompa eklenecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Sonuç olarak üretim tesisinizin su soğutma sistemi altyapısı plastik proseslerinin gereksinimlerine hakim, bu sektörde uzmanlığı olan bir firma tarafından tasarlanmalıdır.

Blauwer hakkında

2015 yılında İtalya’nın Padova şehrinde Pegaso Industries grubu çatısı altında kurulan BLAUWER SpA çiller, serbest soğutucu, ısı pompaları, hava kurutucularından oluşan geniş ürün gamıyla plastik endüstrisinde güvenilir mühendislik hizmetleri ve anahtar teslim çözümler sunmaktadır. BLAUWER çözümleri Türkiye’de P2B Makina tarafından temsil edilmektedir.

BLAUWER

Mustafa Öztürk

P2B MAKİNA

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
CSR Plastik, TOMRA teknolojisi ile yüksek kalitede rLDPE üretiyor

CSR Plastik, TOMRA teknolojisi ile yüksek kalitede rLDPE üretiyor

Thursday, 31 August 2023

Türkiye’de tüketim sonrası alçak yoğunluklu poliet...

Readmore

Zirai film geri dönüşümüne iki kademeli POLYSTAR çözümü

Zirai film geri dönüşümüne iki kademeli POLYSTAR çözümü

Thursday, 31 August 2023

Tarım endüstrisi dünya çapında gelişmeye devam ett...

Readmore

Yapay zekâ ve cobot'lardan iş birliği

Yapay zekâ ve cobot'lardan iş birliği

Thursday, 31 August 2023

Universal Robots’un Strateji ve İnovasyon Başkan Y...

Readmore

Depart, yeni bir anlaşmaya daha imza attı

Depart, yeni bir anlaşmaya daha imza attı

Thursday, 31 August 2023

Şirket, ISG Pack ile imzaladığı temsilcilik anlaşm...

Readmore

40 bar basınca tek seferde ulaşabiliyor

40 bar basınca tek seferde ulaşabiliyor

Thursday, 31 August 2023

İlk pistonlu kompresörü 1904 yılında tanıttığı gün...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Sağlığa faydalı ürünlerde gerçeği yansıtan ambalajlar ön plana çıkıyor

Sağlığa faydalı ürünlerde gerçeği yansıtan ambalajlar ön plana çıkıyor

Thursday, 31 August 2023

Beslenme tarzı ve sağlıklı yiyeceklere doğru evril...

Readmore

Yeni nesil, ambalajda “kişisel deneyim” arıyor

Yeni nesil, ambalajda “kişisel deneyim” arıyor

Thursday, 31 August 2023

Gelişen teknoloji, değişen damak zevkleri ve terci...

Readmore

Toyo Matbaa Mürekkepleri Avrasya Ambalaj fuarına katılıyor

Toyo Matbaa Mürekkepleri Avrasya Ambalaj fuarına katılıyor

Thursday, 31 August 2023

Toyo Matbaa Mürekkepleri, 11-14 Ekim tarihleri ara...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Thursday, 31 August 2023

Özet

Gıda ürünleri, bozulabilir nitelikte ürünler o...

Readmore

PLA/SEBS Karışımları

PLA/SEBS Karışımları

Thursday, 31 August 2023

Özet

Poli(laktik asit) (PLA), en çok kullanılan biy...

Readmore

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Thursday, 03 August 2023

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar taraf...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Yıldırım Soğutma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yıldırım

Yıldırım Soğutma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yıldırım

Tuesday, 06 June 2023

“İlk hedefimiz 5 yıl içinde satışlarımızın %50'sin...

Readmore

Bak Ambalaj Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ

Bak Ambalaj Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ

Thursday, 31 August 2023

“Ambalaj sürdürülebilir bir ekonomik değerdir” fel...

Readmore

ALPLA Plastik Türkiye Genel Müdürü Emre CANOĞLU

ALPLA Plastik Türkiye Genel Müdürü Emre CANOĞLU

Thursday, 03 August 2023

“Ambalajlarımız, kaliteli, yenilikçi ve sürdürüleb...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı