Friday, Dec 01st

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Teknoloji Sıvı renkler için kompakt dozaj sistemi
Ambalaj sektörü üretimden satışlarını  yüzde 145 artırdı

Ambalaj sektörü üretimden satışlarını yüzde 145 artırdı

Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında ambalaj sektöründen 62 firma ...

Plastik sektörü İSO İkinci 500'de güç kaybetti

Plastik sektörü İSO İkinci 500'de güç kaybetti

Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER), İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafında...

Kimya sektörü Ekim ayında ihracatını yüzde 3,1 artırdı

Kimya sektörü Ekim ayında ihracatını yüzde 3,1 artırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Ekim ay...

Tetra Pak ve KAPSAM iş birliğiyle gıda sistemlerinin  sürdürülebilir dönüşümü vurgulandı

Tetra Pak ve KAPSAM iş birliğiyle gıda sistemlerinin sürdürülebilir dönüşümü vurgulandı

Kamu Politikaları Stratejik Araştırmaları Merkezi (KAPSAM), Tetra Pak iş birliği...

Made in Italy endüstrisi ile ilgili birkaç sayısal veri

Made in Italy endüstrisi ile ilgili birkaç sayısal veri

Ambalaj ve paketleme makineleri endüstrisi, gerek ciro gerekse firma sayısı bazı...

Sıvı renkler için kompakt dozaj sistemi

Plastiğin birçok avantajı var. Bunlardan biri de herhangi bir renkle boyanabilmesidir. İster soluk yumurta kabuğu, ister asil kraliyet mavisi, isterse de gösterişli bir turuncu… Plastik parçaların renk çeşitliliğinde herhangi bir sınır yoktur. Renklendirme işlemi, gerçek parçanın enjeksiyonla kalıplanmasından hemen önce "en son anda" bile gerçekleşebilir. HNP Mikrosysteme'in colorDoS dozaj sistemi ile hızlı sürede renkler arasında geçiş yapılabilirken; FAULHABER tahriki ise sıvı renklendiricinin mikro litre hassasiyetinde beslenmesinde önemli bir rol oynuyor.

Bugün kaç enjeksiyonla kalıplanmış plastik parça gördüm veya fiziksel olarak kullandım? Akşamları kendilerine bu soruyu soracak ve tam parça sayısını saymaya çalışacak herkes yatağa çok geç gidecek demektir. Plastik, dünyamızın her yerinde bulunabilir ve enjeksiyon kalıplama plastiği neredeyse her şekle sokmak için kullanılan evrensel, uygun maliyetli üretim yöntemidir: Hammadde olan plastik granül, akışkan hale gelene kadar ısıtılır ve ardından bir kalıba enjekte edilir. Çapaklar ve yolluklar da ortadan kaldırılınca işlem tamamlanmış olur.

Plastik parçaların tam sayısını bir kenara bırakıp sadece gözümüze çarpanları düşünsek bile, gün içinde gördüğümüz renk yelpazesinin çok büyük olacağı kesin, zira plastiğin dünyası çiçeklerin ve kelebeklerin dünyası kadar renkli.

Renksiz hammaddeyi bu optik çeşitlilikle renklendirmenin çeşitli yolları vardır. Aynı renkteki parçalar büyük miktarlarda üretiliyorsa, hammaddenin renklendirilmesini kimya endüstrisinden plastik tedarikçilerine bırakmak genellikle tercih edilen yöntemdir. Granül daha sonra nihai ürünün rengine sahip olmuş olur. Birçok sektör ve ürün alanında müşteri isteklerine esnek ve hızlı yanıt vermekten çok miktar önemlidir, renklendirmede de bu geçerlidir.

Dojaz anahtar noktadır

Bu durumda tercih edilen yöntem, sıvı renklendiriciyi doğrudan vidalı konveyöre beslemede granül akışına eklemektir - buna enjeksiyon kalıplama makinesinin dozajlaması denir. Silindirde, granül aynı anda ısıtılır, iyice karıştırılır ve dönen vida aracılığıyla kalıba taşınır. Renklendiricinin granül içinde eşit olarak dağılmasını sağlamaktan dozlama sistemi sorumludur. Enjeksiyon kalıplama makinesinin vidası, ram basıncıyla bağlantılı olarak renklendiricinin iyice karışmasını sağlar. Hassas dozlama, renk kalitesi için çok önemlidir. Burada dozlanan miktarlar son derece küçük olabilir.

Schwerin'de (Almanya) faaliyet gösteren HNP Mikrosysteme'nin Teknik Satış biriminden Olaf Lang, "Kompakt dozlama sistemimiz colorDoS'u özellikle rengin hızlı bir şekilde değiştirilmesi gereken süreçler için geliştirdik" diyor ve açıklamalarına şu şekilde devam ediyor;

"Atış başına 0,02 ila 100 gram renklendirici dozlanabilir. HNPM'nin sofistike teknolojisi, yalnızca tek tek renklerin son derece hassas dozlanmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda renk taşmasını da önler. Dozaj nozulu ve hortum kaplinlerinin özel tasarımı sayesinde farklı renkler arasında hızlı, sorunsuz ve temizleme süresi olmadan geçiş yapmak mümkündür.

Hassas dozajlamadan mikro dairesel dişli bir pompa sorumludur. Bu, harici ve dahili rotorlu minyatür bir gerotor pompasıdır. İç rotor, dış dairesel dişliden bir diş eksiktir. Bu kurulum tarafından oluşturulan bölmeler, sabit bir yer değiştirme hacmine sahiptir. Ortam hacimsel olarak dozlanır. Renklendirici miktarı, aynı dozlama süresi korunurken hız değiştirilerek ayarlanabilir.

Renklendirici miktarı hıza ve dozlama süresine bağlıdır. Rotorlar ne kadar hızlı dönerse, aynı süre içinde o kadar fazla renklendirici beslenir, bu sayede pompanın hızı enjeksiyon kalıplama makinesinin dozlama süresine uyarlanır. Çevrim süresi aynı zamanda iş parçasının soğutulmasını ve püskürtülmesini de içerir. Ardından pompa kısa bir süre durur. Bu nedenle renklendirici dozajı son derece dinamik bir süreçtir.” 

Hall sensörleri aracılığıyla hassas konumlandırma

HNPM'de tahrik uzmanı olan Lutz Nowotka ise, “Tekrarlanabilirlik son derece önemli bir faktördür. Ürünlerin her zaman aynı renge sahip olması için atış başına renklendirici miktarı her zaman aynı olmalıdır” diye vurguluyor ve şu açıklamalarda bulunuyor;

“colorDoS'ta bir mzr-7245 modüler pompa kullanılmıştır. En küçük dozlama miktarı, atış başına 20 mikrolitredir. Bu bir damladan daha azdır, ancak dozlama nozulunun özel geometrisi, bu küçük miktarın yüksek hassasiyet ve tekrarlanabilirlikle iletilmesini sağlar. Burada pompa tahrikinin kalitesi çok önemli bir rol oynuyor. Motorun yanı sıra analog Hall sensörleri de özel bir önem taşıyor. Uzun yıllardır Schönaich'in mikro motorlarını kullanıyoruz. colorDoS için FAULHABER'in BX4 serisi fırçasız DC servo motorunu seçtik.

96 mNm'lik yüksek torka ek olarak, 3268…BX4 CS motorunun güçlü yönleri arasında küçük kurulum alanı, son derece uzun hizmet ömrü ve entegre, yüksek hassasiyetli hareket kontrolü yer alır. Analog Hall sensörleri, tahrikin ve dolayısıyla rotorların devir başına 3000 konumda hassas bir şekilde konumlandırılmasını sağlar. Sonuç olarak, pompamız mikrolitre aralığında bile yüksek hassasiyetle dozlama yapar. Burada, son derece düşük hızlarda bile iyi hız kontrolü ve yüksek tork önemli bir rol oynuyor. En küçük hareket darbeleri sarsıntı olmadan uygulanmalıdır.

Kontrolör, seri arabirim yoluyla tahrikin durumu hakkında ayrıntılı bilgi alır. Bekleme akımı, hız, konum, sapma ve sıcaklık en yüksek hassasiyetle yakalanır; veriler, cihaz durumunun derinlemesine analizi için kullanılabilir. Bakım gereksinimleri, ufukta ilk göründükleri anda ve bir arıza yakınlaşmadan çok önce erkenden tespit edilebilir. Böylelikle güvenilir çalışmanın yanı sıra her atış için renklendiricinin tutarlı bir şekilde dozlanmasını sağlar.”

Kullanıcı ayrıca colorDoS sisteminin diğer avantajlarından da yararlanır. Ekran kontrolü doğrudan enjeksiyon kalıplama makinesiyle iletişim kurar ve sonraki kap değişimine kadar kalan süre gibi bilgiler verir. Renk kodu yönetim sistemi, yinelenen renklendirici formüllerini saklamak için kullanılabilir. Alarm yöneticisi, düşük renklendirici seviyesi konusunda uyarı verir ve bir arıza durumunda enjeksiyon kalıplama işlemini durdurur.”

Bununla birlikte HNPM'ye göre, colorDoS'un ve diğer dozlama sistemlerinin temel bileşeni, FAULHABER motorla çalıştırılan, şirket tarafından tasarlanmış mikro dairesel dişli pompa olduğu ayrıca ek olarak belirtiliyor.

Kaynak: HNP Mikrosysteme / FAULHABER

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Favori Grup’tan yerli ve milli makine hamlesi

Favori Grup’tan yerli ve milli makine hamlesi

Tuesday, 21 November 2023

TrIMM, Plast Eurasia’da görücüye çıkıyor

Yerlilik a...

Readmore

Dozajlama prosesinde hassasiyet ve  teknolojik bütünlük

Dozajlama prosesinde hassasiyet ve teknolojik bütünlük

Tuesday, 21 November 2023

Plast Eurasia Fuarı'na katılım gerçekleştiren More...

Readmore

FANUC, inovatif plastik enjeksiyon çözümleriyle  Plast Eurasia Fuarı’nda

FANUC, inovatif plastik enjeksiyon çözümleriyle Plast Eurasia Fuarı’nda

Tuesday, 21 November 2023

Fuarda fabrika otomasyonuna dair yenilikçi teknolo...

Readmore

Saraç'tan çevreci ve  verimli full elektrikli makineler

Saraç'tan çevreci ve verimli full elektrikli makineler

Tuesday, 21 November 2023

Şirket, en yeni makine modellerini Plast Eurasia F...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Ferrgem Mold: Kalıp üretimine sanatsal dokunuş

Ferrgem Mold: Kalıp üretimine sanatsal dokunuş

Tuesday, 21 November 2023

Ferrgem Mold, uzun yıllara dayanan bilgi birikimi,...

Readmore

Polimer analizinde en hassas ve kararlı sonuçlar

Polimer analizinde en hassas ve kararlı sonuçlar

Tuesday, 21 November 2023

1992 yılında analitik ve laboratuvar cihazları ala...

Readmore

ALPLA, Danimarka merkezli Paboco’nun  büyük ortağı oldu

ALPLA, Danimarka merkezli Paboco’nun büyük ortağı oldu

Tuesday, 21 November 2023

Paboco, 2024 yılının sonu itibariyle Danimarka’dak...

Readmore

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve  gelişmiş kontrol imkânı

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve gelişmiş kontrol imkânı

Tuesday, 21 November 2023

Modern endüstriyel otomasyon sistemlerinin vazgeçi...

Readmore

Ravago Petrokimya, sürdürülebilir ve yenilikçi  çözümlerle sektörde öncü bir rol üstleniyor

Ravago Petrokimya, sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlerle sektörde öncü bir rol üstleniyor

Tuesday, 21 November 2023

Şirket, polimer ham madde alanındaki bu yenilikçi ...

Readmore

Şişe kapaklarındaki döngünün kapatılması

Şişe kapaklarındaki döngünün kapatılması

Tuesday, 21 November 2023

Greenpath ve TOMRA’dan poliolefinlerin polimer tür...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Thursday, 31 August 2023

Özet

Gıda ürünleri, bozulabilir nitelikte ürünler o...

Readmore

PLA/SEBS Karışımları

PLA/SEBS Karışımları

Thursday, 31 August 2023

Özet

Poli(laktik asit) (PLA), en çok kullanılan biy...

Readmore

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Thursday, 03 August 2023

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar taraf...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

Tuesday, 21 November 2023

"Ticarileşen yeni ürünlerimizle ‘yerli ürün’ kulla...

Readmore

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Tuesday, 21 November 2023

“Avrupa’daki en büyük üretim hattına sahibiz”

Polib...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı