Wednesday, Dec 08th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology Sensör teknolojileri ve cobot’ların iş birliği

Sensör teknolojileri ve cobot’ların iş birliği

SICK ile online webinar düzenleyen Universal Robots, sensör teknolojisinin kolaboratif üretime sağladığı avantajlarını ele aldı.

Universal Robots, SICK ile gerçekleştirdiği “Sensör Teknolojileri ve Cobot’lar: Kolaboratif Üretim ve Güvenli Verimlilik” konulu webinarda; cobot’ların geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. “TakÇalıştır ve Üretime Başla” konseptiyle üretimde kolaboratif esneklik sağlayan cobot’ların, sensör teknolojileriyle birlikte, üretimdeki tüm birimlerin birbirleriyle her an haberleşeceğini vurgulayan Gök, bu teknolojilerle üretimde verimlilik, güvenlik ve kalite artışının da yaşanacağını söyledi.

“Sektörlerin Endüstri 4.0’a geçişini hızlandırıyor”

Sensörlerle birlikte cobot’ların yetenek ve kabiliyetlerinin daha da artacağının altını çizen Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “SBOT Speed ve SBOT stop gibi SICK’in geliştirdiği sensör teknolojileri sayesinde cobot’lar algılama ve bir nevi görme yeteneği kazanıyor. Sensörlerle donatılan cobot’lar üretim hattında yer alan ürünlerin yerini tespit edebiliyor, çevrelerini algılayarak çalışıyor. Robot Vision PIM60 UR+ekipmanı cobot’lara kameralarla görüş ve algılama yeteneği veriyor. SBOT Speed ve SBOT stop UR+ sistemleri, cobot’un insanlarla güven içinde çalışmasına yardımcı olurken tüm bu sensörler, cobot’ların kullanım alanlarını yaygınlaştırırken aynı anda kalite ve güvenlik artışı sağlıyor. Ayrıca sektörlerin Endüstri 4.0 dönemine geçişini de sağlıyor” dedi.

Universal Robots