Monday, Dec 06th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology Nissei ASB – PET Ambalaj Teknolijisinde Öncü

Nissei ASB – PET Ambalaj Teknolijisinde Öncü

1978’de kuruluşundan bu yana, Nissei ASB Machine Co. Ltd., gıda, içecek, kişisel bakım, temizlik malzemeleri ve endüstriyel kimyasal maddeleri için PET, diğer plastik şişe ve kavanoz üretiminde kullanılan Tek Kademe Enjeksiyon Gerdirmeli Şişirme teknolojisi konusunda dünyanın önde gelen firmalarından biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Makine ve kalıp üreticisi olmasının ötesinde, ASB devamlı olarak yeni patentli şişe ve kavanoz kalıplama teknolojisi geliştirmektedir. Kendinden taşıma kulplu şişeler, pastörizasyona uygun PET kavanozlar, cam gibi kozmetik şişe ve kavanozlar, çok katlı kalıplama gibi çok çeşitli özel ambalaj üretim teknikleri konusunda yeniliklere imza atmıştır. 

Enjeksiyon gerdirmeli şişirme teknolojisi PET ham maddesinin olanaklarını çift yönlü oryantasyon ile en üst düzeye çıkarır. PET ham madde en yayın ve en kolay geri dönüşümü yapılan plastiktir. Çift yönlü oryantasyon sayesinde, en düşük karbon ayak izine sahip olan şişe ve kavanozlar, yüksek bariyer özelliği ile üretilebilir. 

Birbirine yakın zamanda icat edilmiş Tek Kademe ve Çift Kademe prosesleri, PET şişe üretiminde başlıca kalıplama tekniği olarak bilinir. PET şişenin ilk hali olan preform, ağız kısmı ve şişe hacminin %10 veya daha azı kadar olan gövdesi enjeksiyon kalıbında üretilir. Preform gövdesi daha sonra 105°C ısıda şişirilir.

Çift Kademe yönteminde, kalıplama prosesinin her bir parçası farklı makinelerde gerçekleşir. Bu yöntem preformun tamamen soğutulmasını ve tekrar ısıtılmasını, aynı zamanda geçici preform depolama ve iki kalıplama operasyonu arasında elleçlemeyi gerektirir. İhtiyaca göre, bir ambalaj üreticisinin pazardan uygun preformları tedarik etmesi ya da kendi preform üretim birimini kurması gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tek Kademe yöntemi sayesinde preform elleçleme veya depolama gerekmediği gibi, küçük yer kaplayan tek bir makinede, ham madde direkt olarak şişe veya kavanoza dönüştürülür. Bu yöntemle, preform ve şişe aynı makinede üretildiği için, preform tasarımı üretilecek şişenin şekline göre en ideal şekilde tasarlanabilir.

Kabaca, Çift Kademe teknolojisinin su, alkolsüz içecek ve diğer görece daha standart tasarımlı şişeler gibi pahada düşük; ancak büyük ölçekli üretimler için tercih edildiği söylenebilir. Tek Kademe ile Çift kademede üretilen bütün ambalajlar üretilebilirken, ilave olarak temizlik, kişisel bakım, kozmetik ve endüstriyel ürünler için tasarlanan çok karmaşık tasarımlı farklı ambalajlar da rahatlıkla  üretilebilir. 

Mevcut Tek Kademe sistemleri Çift Kademe’ye oranla düşük kapasitelidir, bu yüzden ASB, 1.5 Kademe yöntemini geliştirdi. Bu proses, Tek Kademeli üretimin az yer kaplama, verimli ve yüksek kaliteli ambalaj üretme avantajlarını bünyesinde taşırken, dolum hattı hızına denk kapasiteli PF36 serisi makinelerinde de kullanılır. Daha yüksek kapasite ihtiyacında, birden fazla makine paralel kullanılarak 1.5 Kademe’nin avantajları kullanılabilir.

PF36 Serisi 100 ml’den 5 litreye kadar olan PET şişeleri kalıplayabilir. Üretilecek şişenin büyüklüğüne göre, makine 36, 24, 18 veya 12 gözlü kalıp ile kullanılabilir. 

ASB yakın zamanda 2 bilinen su markasının yeni dolum hattı projelerinde birden fazla PF36 tedarik ederek çözüm sundu. Bu projelerde, fabrikada makinelerin kaplayacağı alan rakip firmanın makinelerinin kaplayacağı alanın sadece %25’i iken, aynı kapasitedeki Çift Kademe sistemine göre toplam yatırım bedelinin %35 daha az olduğu görüldü. Birden fazla kalıplama makinesi olması müşteriye dönemsel olarak farklı ürün hatlarının üretim dengesini ayarlama esnekliği sundu.

Tek Kademe’nin sağladığı bu çeşitlilik ve esneklik ASB firmasının faaliyet alanında devamlı büyümesine katkı sağlamıştır.  ASB Hindistan tesisi, 2013 ve 2018’de kurulan 2 yeni fabrikanın devreye girmesi ile, üretim alanını 4 katına çıkardı. Bu fabrikalardan birinde yalnızca kalıp tasarım ve üretimi yapılmaktadır.

2018 yılında, AR-GE merkezi ve özel makinelerin üretildiği Japonya fabrikasının kapasitisi de,  Saku şehrinde Chikumagawa fabrikasının açılması ile ikiye katlandı.

Nissei ASB’nin cirosu, PET ambalaj üretimi yatırım makinesi satışı konusunda dünya pazarının %15’ine denk gelmektedir. Dünya çapında 70.000 m2’lik üretim alanı ile, Nissei ASB  şu anda yıllık 1.500  set kalıp ve 700 makine üretim kapasitesine ulaşmıştır. Fakat, gelecek büyüme tahminleri daha fazla yatırıma ihtiyaç duyulacağını gösteriyor. 

Nissei ASB; dünya genelinde 16 satış ve servis ağına ek olarak, tüm dünyayı kapsayan 40’tan fazla satış acentesi ile, 130 ülkedeki ASB müşterilerinin satış ve teknik desteğe kolaylıkla ulaşmasını garanti ediyor.

Yenilikler hakkında daha fazla bilgi, Türkiye ve çevre ülkelerin Nissei ASB distribütörü Erensoy Gıda ve Ambalaj Makinaları’ndan sağlanabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nissei ASB Machine Co.Ltd.

Erensoy Gıda ve Ambalaj Makinaları