Monday, Dec 06th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology KraussMaffei IMC Teknolojisi

KraussMaffei IMC Teknolojisi

Malzemeden daha fazlasını elde edin: Hammadde hazırlama aşamasında uzmanlık

İster otomotiv imalatı, isterse ambalaj endüstrisi, elektrik ve elektronik ürün endüstrisi veya gıda üretim endüstrisi dâhil her türlü takviye malzemesi, elyaf veya dolgu malzemesi ile rahatça birleştirilebilen, plastik enjeksiyonla üretilen eşyalar artık her yerde kullanılmaktadır. KraussMaffei tarafından geliştirilen IMC süreci, kendi ürüne özel formüllerinizi tek adımlı bir süreç dahilinde bileşik haline getirmeniz ve enjekte etmeniz için size tamamen yeni olanaklar sağlar.

Kazançlar:

  • İnanılmaz kısalıkta kurutma çevrimi ve hızlı çevrim süreleri
  • Hammadde maliyetlerinde uzun vadede azalma
  • Lif ve dolgu malzemesi kullanarak artırılan ürün kalitesi

KraussMaffei’nin sunduğu IMC teknolojisi (Injection Moulding Compounder), enjeksiyon makinesi ile kesintisiz ekstrüzyon işlemini mükemmel şekilde birbirine bağlayabilir. Bu ayar, prosesi tek bir sıcaklık değerinde gerçekleştirerek malzemeyi korur. Proses, farklı malzemelerin kütle açısından ölçülmesiyle başlar. Plastikleştirilen ve homojenleştirilen malzeme, ısıtılan bir dağıtıcı aracılığı ile ekstrüzyon ünitesinden enjeksiyon ünitesi bareline doğru gider. Enjeksiyon ve ütüleme aşamasında ekstrüzyon, istikrarlı bir formül kalitesi elde etmek amacıyla, bir piston sistemi aracılığı ile malzemeyi sürekli olarak besler. Malzeme, standart bir KraussMaffei CX veya MX serisi plastik enjeksiyon makinesinde bulunan çift plakalı kilitleme ünitesinde biçimlendirilir.

Plastikleştirme ve enjeksiyon ünitesi kritik bir teknik rol oynar ve değişen şart ve taleplere uyacak şekilde düzenlenmiştir. IMC, hem plastikleştirme hem de enjeksiyon yapan tek vidalı bir ünite yerine, plastikleştirme işini halleden ince bir vidaya ve enjeksiyon için bir pistona sahiptir. Aynı yönde döndürmeye yarayan ince vida, tartım, ölçüm, taşıma cihazları, eritme tamponu, transfer valfi, “shot pot” enjeksiyon ünitesi ve shot-off nozul gibi ilave opsiyonlar içerir. IMC sistemleri çift plakalı enjeksiyon ünitesi ile daha az yer kaplarken son derece kısa, kuru çevrim sürelerini ve hızlı çevrim sürelerini uygulamanıza olanak tanır.

IMC süreci, daha ucuz hammaddelerin satın alınabilmesine, uygulamaya uyarlanmış bileştirmenin başlatılmasına ve küçük üretim serilerinin imal edilmesine olanak sağlar. Bu olanaklar uzun vadede maliyetlerinizi azaltır. IMC’ye yönelik özel proses mühendisliği aynı zamanda, özellikle elyaf ve dolgu malzemelerinin kullanıldığı durumlarda parça kalitesini de artırır. Malzemenin sadece plastikleştirildiği, bir kez işlemlendiği ve tek bir sıcaklık değerinde tutulduğu bu tek adımlı süreç, klasik iki aşamalı yaklaşıma göre daha hassastır. Elyaf sürekli olarak beslenir ve bunun sonucunda daha uzun lifler elde edilir. IMC süreci, yeni kombinasyonlar ve karışımlardan gerçek takviye malzemelerine ve akla gelebilecek her türlü dolgu malzemesine dek, çok zengin bir malzeme çeşitliliği oluşturma yolları bakımından size büyük bir esneklik sağlar.

Tepro Makine