Monday, Dec 06th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology INTRAVIS IMLWatcher - Kalıp İçi Etiketleme (IML) sistemleri için anahtar teslim kamera kontrol sistemi

INTRAVIS IMLWatcher - Kalıp İçi Etiketleme (IML) sistemleri için anahtar teslim kamera kontrol sistemi

Şekil 1: IMLWatcher - Kalıp İçi Etiketleme uygulamaları için geliştirilmiş kamera kontrol sistemiKalıp İçi Etiketleme (IML) sistemlerinin yaygınlaşmasından sonra IML robotlarında kamera sistemleriyle de sıkça karşılaşılıyor. INTRAVIS’in sadece IML sistemleri için özel geliştirilmiş ürünü IMLWatcher, üstün hata tespit etme ve raporlama özellikleriyle proses verimliliğinizi artırmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz on yılda yüksek adetlerde üretilen plastik ambalajlarda Kalıp İçi Etiketleme (IML) neredeyse standart hale geldi. Üretim adetleri, makina hızları arttıkça IML tekniği, üretim maliyetlerini daha da aşağıya çekmeyi başardı.

Ancak maliyetlerinin düşük olması IML ambalajların her zaman daha ucuz ürünlerde kullanıldığı anlamına da gelmiyor. Tam tersi sürekli değişen pazar trendleri, farklı şekiller, metalik görünümlü etiketler gibi yenilikler IML ambalajların yüksek kaliteli ürünlerle buluşmasına olanak veriyor. Bu da IML ambalajlarda yüksek kalite standartlarının sağlanmasını gerektiriyor.

Her yeni üretim yöntemi gibi IML tekniği de yararlarının yanında kendi kalite hata türlerini de beraberinde getirdi. Enjeksiyon makinası, kalıbı, IML robotu ve etiketin kendisinden kaynaklı hataları tespit edebilmek için IML ambalajların müşterilerine gitmeden önce etkin bir kalite kontrol sürecinden geçmesi, etiket ve enjeksiyon kaynaklı hatalı ürünlerin ayıklanması gerekiyor. Bu süreç hâlâ yaygın bir şekilde gözle yapılıyor.

Hataya her zaman açık, insana dayalı kalite kontrol süreçlerinin etkinliğini sorgulayan ve çözüm arayan üreticiler, son yıllarda akıllı kamera sistemlerine yöneldiler. Bu şekilde hem hatalı ürünlerin müşteriye gönderilme olasılığını azaltmayı, hem de sınırlı da olsa istatistik veri toplayarak hataların kök nedenlerini bulup önlemenin yollarını aramaya başladılar. Genel amaçlı geliştirilen bu akıllı kamera ve yazılım kitlerini alan IML robot üreticileri kendi mühendislik yetenekleriyle çözümler oluşturmaya başladılar.

tipleŞekil 2: INTRAVIS IntraVision yazılımı görüntünün tamamını analiz ederek hataları türlerine göre raporlar.Aachen, Almanya merkezli INTRAVIS Vision Inspection Systems ise farklı bir yaklaşımla sadece plastik ambalaj sektörüne özel, anahtar teslim kamera kontrol sistemleri sunuyor. INTRAVIS’in IMLWatcher çözümü yıllardır dünyanın önde gelen IML ambalaj, robot üreticileri ve OEM’ler tarafından tercih ediliyor. INTRAVIS bu çözüm ortaklıklarıyla IML ambalaj üretimi üzerinde uzmanlık kazanarak IMLWatcher’ın hata tespit, kullanım kolaylığı ve raporlama yeteneklerini sürekli geliştirmeye devam ediyor.

Kullanıcı dostu arayüz, kolay ürün değişimleri

Özel ışık kaynakları ve kameralar ile IMLWatcher uygulamaya özel geliştirilen anahtar teslim sistemdir.Peki, IMLWatcher’ı genel amaçlı akıllı kamera tabanlı sistemlerden ayıran özellikler nelerdir? INTRAVIS’in IMLWatcher Uzmanı Paul Scheidt “Biz müşterilerimize üstün hata tespit ve raporlama yeteneklerine sahip, kullanımı son derece kolay, anahtar teslim bir çözüm sunuyoruz. Operatörler çok kısa bir sürede sistemi kullanmayı, farklı ürünler arasında hızlı geçiş yapmayı öğrenebiliyorlar” şeklinde açıklıyor.

IMLWatcher diğer tüm INTRAVIS ürünlerinde olduğu gibi kolay kullanım özellikleriyle öne çıkan Intra- Vision yazılım ara yüzünü kullanıyor.

Üstün hata tespit ve raporlama yetenekleri

IMLWatcher gelişmiş ve IML uygulamasına yönelik geliştirilmiş yazılımı sayesinde IML ambalajlardaki tüm hata türlerini tespit edebiliyor. Etiket varlığı, doğru etiket, etiket pozisyonu (düşey, yatay ve rotasyonel), etiket üzerine enjeksiyon taşması (blow-by), etiket katlanmaları, kırışıklıklar ve hava kabarcıkları tespit edebildiği hatalardan bazıları. Daha da önemlisi bunları hata türlerine ve üretim vardiyalarına göre sınıflandırdığı raporlar sayesinde hataların kök nedenlerinin bulunabilmesi için çok değerli veriler sağlıyor. Nihai amaç ürün hatalarının önlemesi ve verimlilik artışı.

INTRAVIS mühendisliğiyle güvenilir, anahtar teslim çözüm

IML ambalajlar çok farklı şekil, boyut, malzeme, renk ve etiket tiplerine sahip olabilir. Ürünlerin açık ya da koyu renk, şeffaf ya da opak olması dikkate alınması gereken diğer farklılıklardır. Kalıp ve robot tasarımlarının da getirdiği ilave farklılıklar sistemin performansını ve doğru çalışmasını etkiler. Hassas çalışan bir kamera kontrol sistem için ürünün gereksinimlerine göre doğru ışık kaynağı, kamera ve lens seçimi tek başına yeterli değildir. Kamera kontrol sisteminin bir bütün olarak tasarımı, robot içindeki yerleşimi sonuçları etkiler. Örneğin, homojen olmayan, az ya da fazla şiddetli ışık veren bir kaynak yansımalar ya da gölgelere yol açarak doğru ürünün hatalı algılanmasına yol açabilir. Saniyede 5 parçaya varan performansıyla en hızlı çevrim süreleri ve çok gözlü kalıplarla başa çıkabilmesi için yüksek çözünürlüklü fotoğrafların veri transfer hızları dahi dikkate alınması gereken bir faktördür.

Doğru fotoğraf çekildikten sonra hata kararlarının doğru verilmesi ise yazılımın yeteneklerine bağlıdır. IMLWatcher genel amaçlı akıllı kamera sistemlerinden farklı olarak piksel sayma yöntemi yerine fotoğrafın tamamını bir bütün olarak değerlendirir. Bu sayede hem daha doğru hata kararları verir, hem de hataları türlerine göre ayrıştırabilme yeteneğine sahip olur.

IMLWatcher komple bir sistem çözümüdür. Müşterileri INTRAVIS’in kendi sektörlerindeki geniş partner ağından ve işbirliklerinden de yararlanır. Robot ve makina üreticileriyle uzun yıllara dayanan birlikte çalışma tecrübesiyle karşılıklı teknik gereksinimleri bilir ve IMLWatcher’ın sisteme sorunsuz olarak entegre olmasını sağlar.

Satış sonrası destek

Her kamera kontrol sistemi zaman zaman eğitimli bir teknisyen müdahalesi gerektirebilir. 200’den fazla çalışanı, Almanya, ABD ve Çin ofisleri ile çeşitli ülkelerdeki satış ve servis noktalarıyla INTRAVIS müşterilerine üst düzey satış sonrası destek sunar.

IMLWatcher sahibi ambalaj üreticileri INTRAVIS’in satış sonrası destek, eğitim ve değişen ihtiyaçlara göre ürün güncelleme hizmetlerinden yararlanma olanağına kavuşur.

Özetlersek;

IMLWatcher IML endüstrisine özel geliştirilmiş, anahtar teslim ve gerek teknik gerekse finansal olarak ideal kamera kontrol çözümüdür. Hızlı ve etkin satış sonrası desteği, kullanımı kolay ve ürünler arası hızlı geçiş olanağı veren, yeni ürünleri operatörün kolaylıkla sisteme tanıtabildiği yazılımı IMLWatcher’ın günlük operasyon ve maliyet avantajlarından birkaçıdır. IMLWatcher IML ambalaj üreticilerinin ürün kalitelerini, üretim verimlilikleri ve maliyetlerini iyileştirmek için sürekli gelişmeye, yeni yetenekler kazanmaya devam ediyor.

INTRAVIS Hakkında

INTRAVIS Vision Inspection Systems GmbH plastik ambalaj endüstrisinde kullanılan optik kalite kontrol sistemlerinin üreticisidir. Aachen, Almanya’daki merkezi ve üretim tesisindeki 200’ün üstünde çalışanı şirketin bu alandaki 24 yıllık tecrübesini müşterileriyle buluşturuyor.

Dünyanın birçok ülkesinde satış ve servis ofisleri ile temsilcilikleri bulunan INTRAVIS, Türkiye’de P2B Mühendislik tarafından temsil edilmektedir.

Mustafa ÖZTÜRK

P2B Mühendislik

INTRAVIS Vision Inspection Systems GmbH Türkiye Temsilcisi