Saturday, May 28th

Last updateTue, 17 May 2022 9am

You are here: Home Technology Arburg “akıllı” bagaj etiketlerini sunacak

Arburg “akıllı” bagaj etiketlerini sunacak

Endüstri 4.0’ün pratik örneği: İlk istasyonda yüksek hacimli “ bagaj etiketi” kısmı dikey bir Allrounder 375 V’de üretilmekte.13-16 Haziran 2017 tarihleri arasında Lyon’da (Fransa) gerçekleşecek olan FIP + 3D Print (Plastik Endüstrisi+ 3B Baskı 2017) Fuarı’nda Arburg, öncü bir Endüstri 4.0 uygulaması sergileyecek: “Akıllı” bagaj etiketleri, akıllı fabrikada mekansal olarak dağıtılmış üretim ilkesi doğrultusunda üretilecek. Salon 2’deki D14 / E11 numaralı Arburg standında sunulacak sergide, tek birimli partilerin esnek ve maliyet açısından verimli bir şekilde üretilmesi gösterilecek. Enjeksiyon kalıplama, endüstriyel katkı üretme ve otomasyon, yüksek hacimli parçaların müşteriye özel olarak bireyselleştirilmesi ve Arburg ana bilgisayar sistemi (ALS) kullanılarak kaydedilen işlem verileri için, beraberce kombine edilmekte.

Arburg Fransa Genel Müdürü Marc Schuh “Plastik Endüstrisi ve 3D Baskı fuarlarının bir araya getirilmesi Arburg için ideal bir fırsat niteliğinde. Her sahada mükemmel çalışan enjeksiyon kalıplama makineleri ve serbest formlu endüstriyel katkı imalatından otomasyon çözümlerine ve ana bilgisayar sistemimize kadar geniş plastik işleme ürün yelpazemizi fuar ziyaretçilerine sunacağız” dedi. “Lyon’da, mekansal olarak dağılmış lokasyonlarda ağa (network) bağlı ve esnek otomatik üretim sekansımızı göstereceğiz. Fuar ziyaretçileri seri üretilmiş parçaların, enjeksiyon kalıplama ve katkı imalatı ile birleştirilerek nasıl özelleştirilebileceğini ilk elden görebilecekler. Her bir parça ayrıca Arburg ana bilgisayar sistemimiz ALS vasıtasıyla sorunsuz bir şekilde takip edilebilir.”

İstasyon 1: Yüksek hacimli parçaların enjeksiyon kalıplaması

İlk istasyonda, bir Allrounder 375 V ve entegre altı eksenli robotlu esnek, yerden kazandıran bir robot hücreden oluşan anahtar teslimi bir çözüm yüksek hacimlerde “ bagaj etiketleri “üretmektedir. Robot, bitmiş kalıplanmış parçayı çıkarır ve daha sonra bir NFC (Yakın Alan İletişimi) çipi yerleştirir. Çipin entegrasyonu, ürünün bilgileri kaydedip iletebileceği anlamına gelmektedir. Kaydedilen veriler, üretimin tarihini, devir süresini, enjeksiyon basıncını ve enjeksiyon kalıplama işleminde oluşan işlem sıcaklığını ve ziyaretçinin sonradan eklenen kişisel ayrıntılarını ve ayrıca katma imalat aşamasındaki işlem verilerini içermektedir.

İstasyon 2: Kalıp parçalarının kişiselleştirilmesi

Esnek üretim sürecinin bir sonraki aşamasında, kullanıcı bir giriş terminalinde etiket tasarımı için bir grafik motif seçer ve elektronik çağrı kartı (vCard) üretilir. Sonraki üretim sekansına tekabül eden sipariş verileri doğrudan bagaj etiketinin NFC çipine aktarılır. Bu şekilde, parçanın kendisi, çeşitli istasyonlarda kendini tanımlayan ve kendi üretim sürecini bağımsız olarak kontrol eden bir veri saklama cihazı haline dönüşür. Her bir bagaj etiketi aynı zamanda bulutta kendi web sitesine atanır. Burada, Arburg ana bilgisayar sistemi (ALS) tarafından kaydedilen tüm işlem ve kalite verileri arşivlenir.

İstasyon 3 ve 4: Bagaj etiketinin bireyselleştirilmesi

Sonraki lazer işaretlemesi sırasında isim, adres, telefon numarası ve vCard gibi kişisel bilgiler, QR kodu biçiminde bagaj etiketine eklenir. Parça işleme görevlerinin tümü Integralpicker V tarafından gerçekleştirilir.

Ardından, bir serbest oluşturucu, ikinci istasyonda plastik olarak seçilen 3Dgrafik motifine katkı uygulayarak bagaj etiketini daha da bireysel hale getirir. Yüksek hacimli ürün, kişiselleştirilmiş bir defalık bir ürüne dönüşmüştür.

İstasyon 5: Çevrimiçi eylemler için akıllı ürün kullanımı

Son istasyonda, entegre NFC çipini kullanarak çevrimiçi olarak broşür sipariş verme gibi veri destekli işlemleri sipariş verme gibi veri destekli işlemleri gerçekleştirmek için akıllı bagaj etiketlerini nasıl kullanabileceklerini öğrenirler. Ayrıca, iletişim bilgileri QR kodu veya NFC çipi üzerinden okunabilir. Bu, ilgili ürüne ait web sitesinin bireysel URL adresini içerir ve tüm işlem ve kalite verilerini her zaman yüzde yüz olarak izlemenizi sağlar.

4.0 Bileşenlerin esnek kombinasyonu

Ağa bağlı bir Endüstri 4.0 uygulamasında entegre olan Freeformer, bir veya iki renkli 3B grafik motifi ekleyerek “akıllı” bagaj etiketlerini bireysel hale getirir. İlgili sipariş verileri, bileşendeki NFC yongası sayesinde okunur.Dijital ağlar, şeffaflığı ve tutarlılığı destekleyerek özellikle küçük birim hacimlerine ve sık yapılan ürün değişimine göre komple üretim kapasitesinden optimum faydalanmayı kolaylaştırmaktadır.

Arburg standında, ziyaretçiler, Arburg’un 4.0 bileşenin tek birimli partilerin esnek yüksek hacimli üretimini verimli bir şekilde uygulamak için nasıl bireysel bazda birleştirilebileceğini deneyimleyecektir. Ayrıca, Arburg Plastik Serbest Biçimlendirici (APF) uzmanları, Serbest Biçimlendiricinin endüstriyel katkı imalatı için uygulama alanları hakkında bilgi sağlayacaktır.

Arburg hakkında

Bir Alman aile şirketi olan Arburg, plastik işleme makinelerinin önde gelen küresel üreticilerinden biridir. Ürün portföyü, 125 ila 6.500 kN arasındaki sıkıştırma kuvvetine sahip Allrounder enjeksiyon kalıplama makineleri, endüstriyel katkı üreticisi ve robot sistemleri için serbest şekil üreticisi, müşteriye ve sektöre özel anahtar teslimi çözümler ve diğer çevresel ekipmanlarını içermektedir .

Şirket, tüm katma değerli zinciri dikkate alarak, üretim etkinliği konusunu tüm faaliyetlerinin merkezinde bulundurmaktadır. Amacı, Arburg müşterilerinin, otomotiv ve ambalaj endüstrileri, iletişim ve eğlence elektroniği, medikal teknoloji veya beyaz eşya sektörü gibi sektörlerde bir defalık ya da yüksek hacimli gruplar halinde plastik ürünlerini optimum kalitede ve asgari birim maliyetlerle üretmelerini sağlamaktır.

Uluslararası bir satış ve servis ağı, yerel düzeyde birinci sınıf müşteri desteği sağlamaktadır: Arburg, 25 ülkede 33 noktada ve 50’den fazla ülkede ticaret ortakları tarafından tam teşekküllü kuruluşlar tarafından temsil edilmektedir. Makineler, yalnızca Almanya’nın Lossburg kentindeki ana şirketinde üretilmektedir. Yaklaşık 2.700 çalışanın yaklaşık 2.100’ü Almanya’da bulunmaktadır. Arburg’un tüm dünyadaki organizasyonlarında yaklaşık 500 civarında çalışan istihdam edilmektedir. Arburg, 2012 yılında aynı anda ISO 9001 (Kalite), ISO 14001 (Çevre) ve ISO 50001 (Enerji) olmak üzere üç sertifika alan ilk firmalardan biri olmuştur.