Wednesday, Dec 08th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology Ekstrüzyon hatları için, Moretto otomasyon çözümleri: DBK GRAMIXO

Ekstrüzyon hatları için, Moretto otomasyon çözümleri: DBK GRAMIXO

Moretto, balonlu film ambalaj, levha ve profil ekstrüzyonu prosesleri için geliştirdiği otomasyon çözümlerini, kullanıcılarına sunmaktan memnuniyet duyuyor. Bu otomasyon çözümlerinin en yenilerinden bir tanesi GRAMIXO olup, ekstrüder kontrollü (ağırlıksal kayba göre karışım hazırlama yöntemi) gravimetrik dozajlama sistemidir. GRAMIXO, Moretto’nun en çok bilinen gravimetrik dozajlama sistemi GRAVIX modeli ile ağırlıksal kayba göre karışım hazırlama yönteminin (loss-in-weight) bileşimidir ve Moretto DOSING 4.0 projesine büyük katkısı bulunmaktadır. Böylece, sadece malzeme dozajlamaya yarayan bir cihaz olmanın yanı sıra, işletmelerdeki beklentilere bağlı olarak istatiksel data transferine (hammadde tüketimi, ürün maliyeti vb) uygun bir sistem altyapısını da sunmuş oluyor.

Serbest tartım istasyonu ve altı farklı komponente kadar dozajlama kabiliyetinin yanında, patentli Titreşim Bağışıklık Sistemi (VIS) özelliği ile de direkt makine boğazına bağlanabilmektedir. Ayrıca Toplu Zamanlama Sistemi algoritması ile birleştiğinde, yüksek frekanslı bir veri toplama, işleme ve sonucunda proses hassasiyeti ortaya çıkmaktadır; saniyede 4000 veri okuma özelliği bulunmaktadır. Tüm bu özellikleri ile 0,01%’ye kadar hassas tartım yapabilmektedir.

DBK GRAMIXO, balonlu film imalatı proseslerinde kullanılmak üzere geliştirilen, ekstrüder kontrollü gravimetrik dozajlama sistemidir. Nihai ürünün her metresine denk gelen birim ağırlık değerinin sabit olmasını garanti eder. Dozajlama hassasiyeti çift tartım noktası (load cell) sayesinde kontrol edilmektedir ve mikserde azalan miktar kadar ilave karışım hazırlanmaktadır. Böylece üretimin her aşamasında ekstrüder hattının operasyon parametreleri içerisinde çalışmasını temin eder. 

“Totalizer” fonksiyonu sayesinde, malzeme tüketimi değeri, üretim parametreleri ve kalan hammadde miktarı bilgileri hakkında sürekli bilgi toplama özelliği vardır. 

Yeni GRAMIXO, double eye lid (göz kapağı) dozajlama mekanizması sayesinde 25 milisaniyede istasyon açma/kapama yapabiliyor ve 0,01% dozajlama hassasiyeti sağlıyor. Moretto’nun patentli Rotopulse istasyonu sayesinde de 0,08gr ağırlığında malzeme dozajlayabilme kabiliyeti bulunuyor. GRAMIXO, sektördeki en zorlu koşullarda sorunsuz çalışabilecek tek ürün olma özelliği ile muadilleri arasında fark yaratıyor.

Üç tarafından açılabilir kapakları sayesinde, dozajlama operasyonu şeffaf bir şekilde izlenebilmektedir. Bu özellik sayesinde içine kolaylıkla ulaşılabilmekte ve temizlenebilmektedir. Cihazın iç kısmı 4 farklı renkte LED ışıklar ile aydınlatılmaktadır. Bu sayede cihazın çalışma anındaki durumu bu renkli ışıklar ile operatöre bildirilmektedir. Dozajlama haznelerinin kolayca sökülüp temizlenebilmesi sayesinde en hızlı reçete değişikliği de sağlanmaktadır

Çıkarılabilir karıştırma mikseri haznesi açılı yapısı ile mükemmel karışımı garanti eder. Yapışma olmaz, tamamen boşaltılabilir. Kolay ulaşılabilir ve temizlenebilir. Paslanmaz çelik gövdesi ile medikal, optikal ve gıda sektörlerinde kullanmaya uygundur. 

GRAMIXO USB, Ethernet, RS485 ve MOWIS (Moretto Supervising Denetim Sistemi) gibi farklı bağlantı seçeneklerine sahiptir. Standart olarak kolay programlanabilir, operatör dostu renkli dokunmatik ekranı vardır.

DBK GRAMIXO farklı sektörler için farklı yapısal özelliklere sahiptir;

-Şişe kırığı (Flake) ve/veya Kırma Malzeme kullanımına uygun

-(+200°C)’ye kadar yüksek sıcaklığa sahip malzemelerin dozajlanmasına uygun

-Toz ve Talk malzeme dozajlanmasına ve işlenmesine uygun

-Renk kartelâsına bağlı mikro masterbatch ürünlerinin dozajlanmasına uygun

-Aşındırıcı malzemelerin dozajlanmasına uygun aşınmaya dayanıklı yapıya sahip

Moretto Turkey

Tolga Bostancı