Monday, Dec 06th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology Nissei ASB’den K 2016’da yüksek performanslı dört makine ve gelişmiş teknolojiler

Nissei ASB’den K 2016’da yüksek performanslı dört makine ve gelişmiş teknolojiler

Enjeksiyon Streç Şişirme Yöntemi ile PET ve plastik şişe üretiminde pazar lideri olan Japon Nissei ASB Machine Co, Ltd. makine üreticisi 19-26 Ekim 2016 K 2016 Fuarı’nda Salon 14 B38 nolu stantta en son şişe üretim teknolojileri ile yer alıyor. 

Nissei ASB, fuarda dört önemli yeni makinesini tanıtacak: 

 PF24-8B/12 1,5 kademeli Enjeksiyon Streç Şişirme Makinesi 

 ASB -70DPW v4 tek kademeli Enjeksiyon Streç Şişirme Makinesi 

 ASB -70DPH/DB tek kademede iki kere şişirerek Isı ile Sabitlenen Enjeksiyon Streç Şişirme Makinesi 

 ASB-12M/IBM Enjeksiyon Şişirme Makinesi 

K2016 için ASB her gün, makine çalışır halde kalıplama teknolojisini katılımcılarla paylaşacak.

PF24-8B/12 Derin Tutamaçlı Şişe Kalıplama

ASB’nin 1.5 kademede direk hammaddeden gerdirerek şişirme kalıplama yöntemi ile PET şişe üretimi yapan eşsiz ve öncü PF24-8B/12 makinesi son derece kompakt bir alanda prosesi gerçekleştiriyor. Aynı verime ulaşabilmek için alternatif kalıplama metodları ile üretim yapan makineler için fabrikada en az iki-üç kat daha fazla alana ihtiyaç duyuluyor.

İlave olarak, şişirme ile oluşan şişenin, preform üretme aşamasının da aynı makinede yapılabilmesi sayesinde, preformun ve şişenin kalitesi ve hijyeni en yüksek seviyeye ulaşıyor, bu da gıda dolum hattına bağlı en uygun makine olmasını sağlıyor.

K 2016’da, PF24-8B/12 makinesi, yumuşatıcı ve yemeklik yağ gibi uygulamalarda kullanılabilecek 3lt. Oval PET şişe üretimini ziyaretçilerin huzurunda, 12 enjeksiyon gözlü /4 şişirme gözlü kalıp yöntemi ile gerçekleştirecek.

Şişe, özel dizayn edilmiş şişirme kalıplarında ve gelişmiş kalıplama metotlarında, tutamacı yalnızca şişirme kalıbında bütünüyle şekillendirmek için kullanılmak üzere derin tutamaçlı özelliğiyle ön plana çıktı. Kulp yerleştirici ya da enjeksiyonda kalıplanmış kulba ihtiyaç duyulmaması sayesinde şişe üretim maliyeti daha düşük, ayrıca daha az enerji kullanılıyor. Bu makinede üretilen şişeler, elle kolay ve rahat kavranıyor ve kolayca geri dönüştürülüyor. Buna ek olarak makinede yer alan yeni dizayn edilmiş, preform ısıtma ve şişirme kalıbı arasına yerleştirilmiş şişe pozisyonu ayarlama sistemi de tanıtacak. Bu sistem, oval preformda et kalınlığının ideal şekilde dağılmasını ve şişe ağzından düzgün boşaltım sağlanması için flip top ya da asimetrik kapakların doğru şekilde uyumlanmasını garanti ediyor.

PF24’ün gelişmiş çok yönlülüğü sayesinde, müşterinin fabrikasında 5lt’ye kadar 12enjeksiyon/4 şişirme gözlü kalıp ve 1.5lt’ye kadar olan şişelerde 24enjeksiyon / 8 şişirme gözlü hale dönüştürülüyor. Kalıp ve göz değişimi yaparak aynı PF24 modeli ile saatte 9.000 adet ev tipi hafif gramajlı su şişeleri de kalıplanıyor.

ASB-70DPH/DB – Tek Kademede İki Kere Şişirme Isı ile Sabitlenen Kalıplama

Sürekli geliştirilen ve çok yönlü kalıplama verimliliği ile çeşitli şişe dizaynlarına yanıt verebilen orta ebattaki ASB-70DP Enjeksiyon Streç Şişirme Makineleri, bugüne kadar 1.800 âdetin üzerinde satış rakamıyla ASB’nin en çok tercih edilen makinelerinin başında geliyor.

Nissei ASB, aynı zamanda iki defa şişirme ve ısı ile sabitleme teknolojisi ile alanında uzmanlaşmış HSB makineleri ile çok yüksek ısıya dayanıklı PET şişe üretimi ile geniş yelpazede sıcak dolum ve pastörize edilebilir gıda uygulamalarına yönelik şişe üretiminde de pazar liderliğini elinde bulunduruyor.

Şimdi Nissei, ASB 70DPH ve iki defa şişirme tekniği kullandığı HSB serisi makinelerin özelliğini tek bir makinede birleştirip çok yönlü olan ASB 70DPH/DB adı altında topladı. Makinede şişirme istasyonu, servo çalışır yolluk sistemine bağlı iki set şişirme kalıbını birleştirmek için yeniden modifiye edildi. Tek kademede kalıplamanın çevrim süresinin büyük bir bölümü preform kalıplama süresine bağlı olduğu için, birinci ve son şişirme kalıpları 90ºC’ye kadar sıcak dolum yapılıyor. Aynı çevrim süreleri, geleneksel PET şişe üretimine uygun. Servo sürücülü hidrolik pompalar standartlara uygun olup yüksek oranda enerji tasarrufunun yanında temiz ve sessiz bir işletim olanağı sunuyor. Kalıplama düzlemi üzerindeki tüm hareketler, gerdirme ve şişirme ünitesinde olduğu gibi pnömatik ya da servo işletimli. Bu yöntem kalıplanan ürünlerin kirlenme riskini ortadan kaldırıyor.

Makine K 2016’da ilk kez görücüye çıkaracak. ASB 70DPH/DB, daha orta/küçük çapta olan ve üretimini niş pazar olan sıcak doluma kaydırmak isteyen firmalar için borçlanmadan ekonomik yatırım yapmaları için önemli bir fırsat.

Geliştirilmiş çok yönlülüğü sayesinde makine, geleneksel kalıplamalarda kullanılan şişelerden olan kavanozlar da dahil şişeler üretebiliyor. Enjeksiyon kalıp açma yüksekliği 700 mm.’ye kadar büyütülmesiyle birlikte, daha fazla esneklik olan uzun preformaların üretiminde, genellikle de PET dışı ham madde ile yapılan şişelerin üretiminde ve kapasitesi geliştirilmiş gelişmiş opsiyonel enjeksiyon ünitesi de kalıplamada esneklik sağlıyor.

K 2016 Fuarı’nda 87º C’ye kadar sıcak doluma uygun 500 ml. PET ketçap şişesini beş gözlü makinede sunacak.

ASB-70DPW v4 – Geliştirilmiş Ürün & Verimlilik

Avrupa’da düzenlenen K2016 Fuarı, ASB’nin dördüncü jenerasyon ASB-70DPW makinesini ilk kez tanıtımına temsil olacak. Önceki jenerasyon modeli ile kıyaslandığında, tanıtım yapılacak olan dördüncü jenerasyon makine, çok geniş standartlar ve daha düşük enerji harcayan, daha fazla verimlilik ve geliştirilmiş güvenilirliği sağlayan opsiyonel donanımlarla geliyor. 

Enerji tasarrufu için, opsiyonel servo hidrolik sistem, aynı kalıplama ve çevrim süresi için yüzde 30-40 enerji tasarrufu sağlarken, opsiyonel şişirme havası geri dönüşüm sistemi, şişirmede kullanılmış hava basıncını, makine sistemindeki hava silindir operasyonuna geri çekiyor ve bu sayede operasyon hava basıncı(makine çalışmasında kullanılan düşük hava basıncı) kullanılan kompresörde enerji tasarrufu sağlıyor.

Mekanik dizaynı tamamen yeniden yapılandırılan şişirme istasyonu, daha hızlı şişirme kalıbı devralma süreleri ve geliştirilmiş güvenlik sağlarken, bütün istasyonlardaki geliştirilmiş kalıp değiştirme sistemi, kalıp değişimi sürelerinde büyük azalmalar sağlıyor. Şişirme kalıbı değişimi, önceki şişirme kalıbı değişim süresinin yalnızca yüzde 30’u gibi bir sürede gerçekleştirilirken, komple preform ve şişirme kalıbı değişim süreleri de eskiye kıyasla yüzde 50 daha hızlı gerçekleştiriliyor.

Tüm ASB-70DPW modelleri gibi bu makine de 12 gözden 24 göze kadar kalıp konfigürasyonlarıyla küçük şişelerin üretimine özel olup, modifiye edilmiş şişirme istasyonu ile birlikte, şişirilebilir kalıp ebadı 700 ml.’den 1 lt.’ye çıkmakla beraber farklı özellikteki şişeler için de kavitasyon iyileştirmeleri sağlandı.

Yenilenen güvenlik kapısının dizaynı daha net bir görüntü sağlamakla birlikte, bakım için daha kolay erişim ve aynı zamanda kalıp değişim süresini azaltmaya katkıda bulunuyor. 

K 2016 Fuarı’nda otel tipi 30 ml. PET şampuan şişesi, saatte 8000 şişe yapabilecek şekilde 24 gözlü ASB-70DPW v4 makinesinde üretilecek.

ASB-12M/IBM – İlave Çeşitlilik İçin Enjeksiyon Şişirme Kalıplama Versiyonu

K 2016’da tanıtılacak bir diğer değişik model ASB12M/IBM makinesi. ASB-12M, ASB modelleri arasında en küçük makinelerden biri olmasına karşın, en çok amaçlı kullanılabilen makine olma özelliğine sahip. Enjeksiyon Şişirme Kalıplama (IBM) prosesi ile dört istasyondan yalnızca ikisini kullanarak küçük şişeleri üretiyor. Her ne kadar IBM versiyonu fabrika üretimi olsa da pazar talebi değişirse, makine müşterinin fabrikasında yeniden yapılandırılabilme özelliği ile müdavim olan bir kademede dört istasyonlu Enjeksiyon Streç Şişirme Makinesine dönüştürülebilmesi, kullanıcıların yatırımına koruyucu rol almasını da sağlıyor.

Bu modelin IBM versiyonu ASB’nin emsalsiz dikey kilitleme sistemini sağlamasıyla, şişirilecek preformun gözle görülür olmayan kalıp kapama çizgisi oluşturması sonucunda özellikle görsel kalitesi önemli olan kozmetik ve lamba üretimi gibi uygulamalarda kullanılıyor. Bu model, standardize edilmiş servo hidrolik pompalarla donatılmış olup, fuar için gerçek zamanlı enerji tüketimi izleme göstergesi ile bu teknolojinin ne kadar az enerji tükettiğini de gösteriyor. 

Yine fuarda, ASB-12M/IBM modeli, modern enerji tasarruflu LED ampullerin 46 mm. çapındaki kapağını soğuk yolluk sistemin kullanıldığı Enjeksiyon Şişirme Kalıplama yönteminden faydalanarak üretecek. Bu yöntemle beraber kullanılan yandan ilerlemeli soğuk yolluk sistemi, ana gövdede kalıp kapama çizgisi oluşumunu engelleyerek mükemmel bir görsel kalite sunuyor.

Erensoy Gıda ve Ambalaj Makinaları

Ümit Eroğlu