Monday, Dec 06th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology Geliştirilmiş Eureka hammadde kurutma sistemi

Geliştirilmiş Eureka hammadde kurutma sistemi

Eureka Plastik Hammadde Kurutma Sistemi, üç ana sistem elemanından oluşmaktadır; FLOWMATIK kuru hava akış kontrolü ve dağıtım sistemi, OTX Kurutma Silosu ve X-Max Kurutma Ünitesi. 

Moretto Eureka Sistemi, 13 yılı aşkın simülasyon çalışmaları, deney ve test aşamaları sonucunda geliştirilmiş olup; firmanın kurucusu ve CEO’su Bay Renato Moretto’nun tanımlandığı şekli ile, “Plastik Dünyası’ndaki 45 yıllık kariyerim boyunca gördüğüm en iddialı proje”dir.  “Suyun kaldırma kuvvetini” bulan dünyaca ünlü Yunan Fizikçi ve Matematikçi Arşimet tarafından telaffuz edilen, Yunanca kökenli Eureka (Buldum!) kelimesinin bu proje için seçilmesi,  yukarıda bahsedilen üç elemanın yüksek verimli kurutma sistemini ortaya koyarken nasıl bir “kapalı çevrim” oluşturduğuna atıfta bulunmak içindir. 

Moretto, Eureka için, “mühendislik plastikleri için en gelişmiş kurutma sistemi” tanımlamasını yapıyor ve “Plastik kompound imalatı, ekstrüzyon ve PET hammadde işleme tesisleri için 10 ton/saat ile 12 ton/saat arasında kurutma yapabilen ve bunun yanı sıra bizzat kullanıcılar tarafından yapılan testlere istinaden geleneksel kurutma sistemleri ile kıyaslandığında %56’ya varan enerji tasarrufu sağlayan tek sistem” diye ekliyor. Ayrıca, “Prosesteki optimum kalite, ekonomi ve performans için vazgeçilmez olan tüm yaşamsal bileşenler ve nihai ürünler, tüm Avrupa’da sadece 3 adet olan ve bir tanesi de Moretto’nun sahibi olduğu Leonardo Computer ile en ince ayrıntısına kadar yeniden tasarlandı ve hesaplandı” şeklinde bilgi veriyor. 

Bu sistemin kalbi olan X MAX Kurutma Ünitesi, Moretto’nun patentli “X Teknolojisi” temelinde tasarlanan ve imal edilen bir ünite olup, tek gövdede birden fazla kuleli tip moleküler hava eleği içerir ve sabit değerde (–65°C) ile (–85°C) aralığında Çiğlenme Noktası sağlar. Bi-linen diğer tüm kurutma markalarından iki kat daha büyük kuru hava kulesine (haznesine) sahip olmasına karşın, soğutma suyu bağlantısına ve kule valf değişimi için basınçlı havaya ihtiyacı yoktur. Ayrıca, rejenerasyon fazında rotasyon özelliği sayesinde, ısısal kayıp yaşamadan enerji tasarrufu sağlar. 

19-26 Ekim 2016 tarihlerinde, K Show 2016 Fuarı’nda (Düsseldorf-Almanya) Salon11-H57 numaralı standımızda tüm diğer yeniliklerimizle birlikte sergilenecek olan Eureka Sistemi üzerinde gerçekleştirilen bir başka özellik ise, Padova Üniversitesi ile işbirliği içerisinde geliştirilen çok kademeli santrifüj tipi blower ünitesidir. 

Tüm bu gelişmiş özellikleri bünyesinde toplayan X MAX Kurutma Serisi çok yüksek verimli bir ekipmandır. X MAX 916 modelimizin her bir ünitesi 1.600 m³/saat kuru hava debisine 300 mbar basınç değerinde erişebilir; bu şartlarda 13,2 kW-saat gibi son derece düşük bir enerji sarfiyatı gerçekleştirir.

İki adetten on adete kadar X MAX Kurutma Ünitesi birbirine bağlı şekilde çalışabilir; on adet birlikte çalıştığında 20,000 m3/saat gibi çok yüksek bir kuru hava debisi kapasitesine ulaşabilir.  Tüm kapasiteye ihtiyaç duyulmadığı anlarda, ilk olarak Fakuma 2005 Fuarı’nda lansmanı yapılan FLOWMATIK kuru hava akış kontrolü vasıtasıyla, bir veya birden fazla kurutma ünitesi durdurulabilir; 32 adet özel tasarım OTX (Original Thermal Exchanger) kurutma silolarının içinden geçen kuru hava debisi kolayca kontrol altında tutulabilir.

OTX tipi kurutma silosu 28 farklı model ve hacimde temin edilebilir. Yenilikçi iç yapısı saye-sinde, hammadde ve kuru hava akışı maksimum kurutma verimliliğinde tutulur. Standart ku-rutma siloları ile kıyaslandığında %40’tan fazla enerji tasarrufu sağlar.

Moretto Hakkında

Moretto S.p.A., plastik enjeksiyon, ekstrüzyon ve PET prosesleri başta olmak üzere, plastik işleme endüstrisi için otomasyon sistemleri tasarımı ve imalatı yapan sektörün lider kuruluşudur. Padova (İtalya) yakınlarındaki Massanzago’da bulunan merkezinin yanı sıra, Brezilya, Almanya, Polonya, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kendisine ait satış ve satış sonrası hizmetler veren ofisleri ve 57 farklı ülkede stratejik satış ağına sahip uzman kadroları ile hızla gelişen; müşteri odaklı geniş bir organizasyona sahiptir.

Ekibe yeni katılan ABD Ofisi’miz ile birlikte, Moretto’nun katma değer sağlayan üstün teknolojik gelişmeleri ile ilgili taleplere en etkin şekilde cevap vermeye devam ediyoruz. 

Moretto, ISO 9001: 2008, UL, CSA, GOST ve PED sertifikalarına sahiptir.

Moretto Turkey                  

Tolga Bostancı